Hokej na ZIO w Pekinie. Szczegóły rozgrywek i typy na mistrza olimpijskiego!

Hokej zimowe igrzyska olimpijskie

Turniej hokeja na lodzie podczas każdych zimowych igrzysk olimpijskich wzbudza szczególne zainteresowanie, ponieważ jest to najpopularniejsza zimowa dyscyplina sportu na świecie. Za niespełna miesiąc na lodowiskach w Pekinie rozpocznie się kolejna rywalizacja o medale. Kto weźmie w niej udział? Jak wygląda format turnieju? Kto jest jego faworytem? Przygotowaliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zbliżającą się rywalizacją.

Kto zagra w turnieju olimpijskim w hokeju na lodzie?

W turnieju IO w Pekinie wystąpi 12 zespołów. Przywilej wystawienia drużyny otrzymali gospodarze, czyli Chińczycy, i jest to zdecydowanie najsłabszy zespół w stawce. Kolejnych osiem miejsc obsadziły najwyżej sklasyfikowane drużyny w światowym rankingu, a trzy drużyny wyłoniono z kwalifikacji. Ekipy zostały podzielone na trzy grupy po cztery drużyny.

Hokej na IO w Pekinie. Podział na grupy

Grupa A

 • Kanada   
 • USA   
 • Niemcy   
 • Chiny

Grupa B

 • Rosyjski Komitet Olimpijskich
 • Czechy   
 • Szwajcaria   
 • Dania

Grupa C

 • Finlandia
 • Szwecja   
 • Słowacja   
 • Łotwa

Zasady turnieju olimpijskiego w hokeju na lodzie

W grupach zespoły rywalizować będą w systemie „każdy z każdym” i – co ważne – po pierwszej części rywalizacji żadna z drużyn nie odpadnie. Trzech zwycięzców grup, a także drużyna z drugiego miejsca z najlepszym bilansem, od razu awansują do ćwierćfinałów. Pozostały osiem zespołów zostanie podzielnych na cztery pary, a ich zwycięzcy dołączą do grona ćwierćfinalistów. Następnie wszystko toczyć będzie się już klasycznie. Aż do wielkiego finału, który 20 lutego rozegrany zostanie w National Indoor Stadium w Pekinie.

Kto faworytem do olimpijskiego złota w hokeju na lodzie w Pekinie?

Zespół Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego zdobędzie złoty medal.       2,50       Rosyjscy hokeiści bronią wywalczonego przed czterema laty w Pjongczangu złotego medalu.   

Przed czterema laty w Pjongczangu rosyjscy hokeiści występowali pod szyldem Olimpijskich Sportowców z Rosji sięgnęli po złote medale. Szczególnie udana w wykonaniu tego zespołu była faza pucharowa tamtego turnieju. Rosjanie pokonali 6:1 Norwegię, a w półfinale 3:0 Czechów. W decydującej potyczce drużyna wygrała zaś 4:3 z Niemcami.

Jednym z najważniejszych argumentów, który przed rozpoczęciem turnieju przemawia za Rosjanami jest fakt, że w olimpijskiej rywalizacji nie wezmą udziału hokeiści z ligi NHL. Taka sytuacja miała miejsce w Pjongczangu, a w Pekinie najlepsi zawodnicy na świcie mieli powrócić do rywalizacji o medale. Tak się jednak nie stanie.

Pod koniec zeszłego roku zadecydowano, że z powodu pandemii koronawirusa najlepsza hokejowa liga na świecie nie zezwoli na udział swoich zawodników w rywalizacji. Dlaczego Rosjanie są w uprzywilejowanej sytuacji, skoro wielu zawodników z tego kraju również gra w NHL? Otóż drugą najlepszą ligą na świecie jest KHL, w której również występuje wielu znakomitych rosyjskich hokeistów, a która zezwoliła na udział swoich zawodników w IO.

Na zawodników z ligi NHL – przede wszystkim – nie będą mogły liczyć reprezentacje Kanady i Stanów Zjednoczonych. Bez wątpienia to pierwszy z wymienionych zespołów byłby faworytem rywalizacji olimpijskiej, gdyby mógł skorzystać ze swoich najlepszych zawodników. W tej sytuacji drużyny Klonowego Liścia i USA sformują swoje drużyny z zawodników występujących na co dzień w niższych ligach za oceanem, a także z ligi europejskich i KHL. Podobnie będzie w przypadku innych zespołów. Prócz Rosjan w gronie kandydatów do medali wymienia się między innymi Finów, Szwedów czy Czechów.

Rosyjski Komitet Olimpijski. Dlaczego nie Rosja?

Rosyjscy hokeiści na IO w Pekinie, podobnie, jak wszyscy sportowcy z tego kraju, wystąpią pod szyldem Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Wszystko spowodowane jest gigantyczną aferą dopingową, wskutek której Rosja, jako kraj, wykluczona została ze sportowej rywalizacji przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Rosjanie nie mogą grać pod własną flaga, a w przypadku zdobycia złotego medalu (w hokeju hymn zwycięskiej drużyny odgrywa się po zakończeniu spotkania) hymn rosyjski nie jest odgrywany.

🏒 Kursy na hokej na lodzie znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Kursy aktualne na dzień 12.01


Sprawdź typy na hokej!


Hokej na igrzyskach olimpijskich. Historia rywalizacji

Po raz pierwszy turniej hokeja na lodzie rozegrano na… letnich igrzyskach olimpijskich! Miało to miejsce w 1920 roku w Antwerii, a złoty medal zawisł na szyjach Kanadyjczyków, a konkretnie drużyny Winnipeg Falcons, która występowała jako reprezentacja Klonowego Liścia. Srebro wywalczyli Amerykanie, a brązowe medale zdobyli reprezentanci Czechosłowacji.

Kanadyjczycy wygrali cztery pierwsze turnieje olimpijskie, a w 1936 roku musieli uznać wyższość Wielkiej Brytanii. Po II wojnie światowej wrócili na zwycięską ścieżkę, ale w 1956 roku narodziła się – na IO w Cortina d’Ampezzo – nowa hokejowa potęga, czyli reprezentacja ZSRR, która zdobyła swoje pierwsze złoto. Cztery lata później wygrali Amerykanie, ale cztery kolejne turnieje padły łupem „Czerwonej maszyny”.

Jednym z najbardziej pamiętnych turniejów olimpijskich był ten rozgrywany w 1980 roku w Lake Placid. Faworytami byli oczywiście hokeiści radzieccy, ale – po słynnym „Cudzie na lodzie” i porażce z Amerykanami – zdobyli tylko srebro. Wygrali gospodarze turnieju, a o wszystkim opowiada film pt. „Miracle” z Kurtem Russellem w roli głównej.

Związek Radziecki powrócił na zwycięską ścieżkę w 1984 roku i wygrał trzy kolejne IO. W 1992 roku w Altberville pod nazwą Wspólnoty Niepodległych Państw. Dwa lata później w Lillehammer pierwszy raz na igrzyskach triumfowali Szwedzi, a w 1998 roku nastąpił wielki przełom w olimpijskiej rywalizacji hokeistów. Po raz pierwszy do udziału dopuszczeni zostali bowiem gracze NHL.

Faworytami byli Kanadyjczycy, tymczasem sensacyjnie złote medale zawisły na szyjach Czechów, którzy w finale pokonali Rosjan dzięki fenomenalnej postawie w bramce Dominika Haszka. Kanada wygrała trzy z czterech następnych zimowych igrzysk olimpijskich (w 2006 roku złoto zdobyli Szwedzi), a przed czterema laty triumfowała drużyna olimpijskich sportowców z Rosji. Łącznie najwięcej złotych medali – po 9 – wywalczyli Kanadyjczycy, Rosjanie, którzy są spadkobiercami osiągnięć ZSRR. Po dwa razy na najwyższym stopniu podium stawali Szwedzi i Amerykanie, a po jednym razie Brytyjczycy i Czesi.


Czytaj także:


Polska a hokej na lodzie na Igrzyskach Olimpijskich

Reprezentacja Polski nie wystąpi podczas turnieju olimpijskiego w Pekinie. „Biało-czerwoni” dotarli do ostatniej fazy eliminacji, ale podczas turnieju na Słowacji zajęli ostatnie, czwarte miejsce. Najlepsi okazali się gospodarze, którzy w Pekinie wystąpią. Będą to już ósme z kolei igrzyska olimpijskie bez udziału naszej hokejowej drużyny narodowej.

Po raz ostatni Polacy grali na imprezie tej rangi w 1992 roku w Altberville i zajęli przedostatnie, 11. miejsce. Łącznie nasza hokejowa reprezentacja w IO wystąpiła 13 razy. Najwyższe miejsce w historii – czwarte – zajęła w 1932 roku w Lake Placid, choć warto zaznaczyć, że w rywalizacji wzięły udział wówczas tylko cztery zespoły. Ponadto cztery razy „biało-czerwoni” uplasowali się na szóstej pozycji.

Kiedy i gdzie rozegrany zostanie turniej hokejowy podczas IO w Pekinie?

9-20 lutego, Beijing National Indoor Stadium oraz Wukesong Arena.

Kto wystąpi na turnieju olimpijskim w hokeju na lodzie?

W rywalizacji weźmie udział 12 zespołów: Chiny, Kanada, Finlandia, Szwecja, Czechy, USA, Niemcy, Szwajcaria, Słowacja, Łotwa, Danii i drużyna Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Kto broni złotego medalu olimpijskiego?

Przed czterema laty w Pjongczangu po złoto sięgnął zespół Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

Gdzie oglądać mecze hokejowego turnieju olimpijskiego?

Możliwości śledzenia turnieju będzie bardzo dużo. Spotkania będą transmitowane na kanałach TVP oraz TVP Sport, a także na stronie internetowej sport.tvp.pl. Mecz będzie można również oglądać na kanałach Eurosportu.

Czy Polska zagra w turnieju olimpijskim w Pekinie?

Nie, reprezentacji Polski zabraknie wśród 12 uczestników turnieju olimpijskiego. Nasz zespół, w sierpniu ubiegłego roku rywalizował w turnieju ostatniej rundy eliminacji na Słowacji, ale awans ostatecznie uzyskali gospodarze.