Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto faworytem?

saneczkarstwo zimowe igrzyska olimpijskie

Na torze saneczkowym w Pekinie odbędą się cztery konkurencje zbliżających się XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Kto będzie reprezentował Polskę i czy stać nas na włączenie się do walki o medale? Kto wymieniany jest w gronie głównych faworytów?

Reprezentacja polskich saneczkarzy

Polski Związek Sportów Saneczkowych podał oficjalne nominacje do wyjazdu na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. W reprezentacji Polski saneczkarzy znalazło się czterech sportowców. 

W gronie wybranych znaleźli się:

 • Klaudia Domaradzka (jedynki kobiet);
 • Mateusz Sochowicz (jedynki mężczyzn);
 • Jakub Kowalewski (dwójka mężczyzn);
 • Wojciech Chmielewski (dwójka mężczyzn).

O ile wyjazd Klaudia Domaradzkiej i pary Jakub Kowalewski i Wojciech Chmielewski wydawał się pewny, o tyle do końca ważyły się losy tego, kto zostanie reprezentantem Polski w jedynkach mężczyzn. Ostatecznie trener Marek Skowroński zdecydował się na powracającego do zdrowia po kontuzji Mateusza Sochowicza. W związku z tym z szansami na udział w najbliższych igrzyskach w Pekinie pożegnał się Kacper Tarnawski. Wśród kobiet do końca liczyła się Natalia Jamróz, ale ostatecznie decyzją trenera do Pekinu uda się Klaudia Domaradzka. 

Wypadek Mateusza Sochowicza podczas próby przedolimpijskiej

Przed tym sezonem Mateusz Sochowicz wymieniany był jako lider polskiej kadry saneczkarzy. Niestety podczas próby przedolimpijskiej na smoczym torze w Yanqing uległ groźnemu wypadkowi. Do wypadku doszło 8 listopada, gdy odpowiedzialny za obsługę toru pracownik nie otworzył bramki przejazdowej. W efekcie Mateusz Sochowicz z dużą prędkością w nią wjechał i doznał bardzo groźnej kontuzji. To pęknięcie rzepki lewego kolana oraz głębokie rozcięcie prawej nogi. Kontuzja wymagała niezwłocznej operacji, którą przeprowadzono w Chinach. 

Ostatecznie Polakowi udało się wyleczyć na czas i wszedł już w pełen trening przed igrzyskami. Wciąż pewną niewiadomą pozostaje jego forma i odporność na stres po odniesionym urazie. O tym, czy Mateuszowi Sochowiczowi udało się zbudować olimpijską formę przekonamy się już w lutym. 

Doświadczenie polskich saneczkarzy

Doświadczenie w startach olimpijskich posiadają tylko polscy saneczkarze. Na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu w 2018 roku wystąpili Mateusz Sochowicz w jedynkach oraz dwójka Wojciech Chmielewski/Jakub Kowalewski. Mateusz Sochowicz w rywalizacji jedynek zajął 27. miejsce. Nasza najlepsza dwójka męska od lat ukończyła rywalizację na 12. miejscu. W Pjongczangu wystartowała także nasza sztafeta, która zakończyła zmagania na wysokim 8. miejscu.

Dla Klaudii Domaradzkiej udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będzie debiutem. Polka wciąż należy do młodszych zawodniczek w stawce i zbiera niezbędne doświadczenie. Przetarcie olimpijskie będzie ważną próbą w kontekście jej sportowej przyszłości.

Konkurencje olimpijskie w saneczkarstwie

W ramach saneczkarstwa podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich zostaną rozegrane 4 konkurencje. Ich lista pozostaje niezmienna od 2014 roku, kiedy do programu Igrzysk włączono dodatkowo rywalizację sztafet. Poniżej lista wszystkich konkurencji saneczkarstwa, które zostaną rozegrane w lutym w Pekinie:

 • jedynki mężczyzn;
 • jedynki kobiet;
 • dwójki mężczyzn;
 • wyścig sztafet. 

Terminarz konkurencji

Saneczkarze rozpoczną zmagania już 5 lutego, gdy zostaną rozegrane kwalifikacje wyścigu mężczyzn. Kwalifikacje zostaną rozegrane także przed wyścigiem jedynek kobiet. Ostatnia konkurencja na torze saneczkowym zostanie rozegrana 10 lutego. Poniżej pełny terminarz. 

 • 06.02.2022 – jedynki mężczyzn
 • 08.02.2022 – jedynki kobiet
 • 09.02.2022 – dwójki mężczyzn
 • 10.02.2022 – wyścig sztafet

Zawody Zimowych Igrzysk Olimpijskich zostaną rozegrane na torze w Yanqing. To sztucznie mrożony tor lodowy, który obecnie jest najdłuższym obiektem na świecie. Nowoczesny i bardzo szybki „smoczy tor” będzie gościł najlepszych saneczkarzy świata. 

Faworyci do medali olimpijskich

W kadrze Polski największe nadzieje wiążemy z występem naszej dwójki, jednak nie jest ona stawiana w roli głównych faworytów do walki o medale. Stać ich jednak na włączenie się do walki z najlepszymi i zajęcie miejsca w pierwszej 10. olimpijskiego zjazdu. W zakładach bukmacherskich ich zwycięstwo wyceniono na kurs 150.00. Główni faworyci w tej konkurencji to niemiecka para Toni Eggert/Sascha Benecken (Niemcy, 1.75). Ponadto wysoko oceniane są szanse na wygranie olimpijskiego złota par: Thomas Steu/Lorenz Koller (Austria, 6.00), Andris Sics/Juris Sics (Łotwa, 6.00) oraz Tobias Wendl/ Tobias Artl (Niemcy, 6.75). 

Wśród mężczyzn głównymi faworytami powinni być Niemcy, którzy obecnie zajmują trzy pierwsze miejsca w Pucharze Świata w klasyfikacji jedynek. Są to: Johannes Ludwig (3.00), Felix Loch (4.50) i Max Langenhan (6.75). Ponadto liczyć się powinni: Wolfgang Kindl (Austria, 8.00), Kristers Aparjods (Łotwa, 12.00), Roman Repilov (Rosja, 12:00), David Gleirscher (Austria, 15:00), i Kevin Fischnaller (Włochy, 18.00).

W rywalizacji kobiet podobnie jak u mężczyzn karty powinny rozdawać Niemki. Do grona głównych faworytek zalicza się: Madeleine Egle (Austria, 2.75), Julię Taubitz (Niemcy, 3.00), Natalię Geisenberger (Niemcy, 4.75). Zdecydowanie niżej oceniane są szanse takich zawodniczek jak: Anne Berreiter (Niemcy, 10.00) i Tatjana Iwanowa (Rosja, 10.00). 

Dużym zainteresowaniem kibiców cieszy się również sztafeta drużynowa. Tu zdecydowanymi faworytami są Niemcy (1.62). Ponadto w rywalizacji o medale powinni liczyć się Austriacy (3.50), Łotysze (4.75), Rosjanie (10.00) i Włosi (18.00).

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Kursy aktualne na dzień 01.02.2022.

saneczkarstwo pekin 2022
PressFocus // fot. CityPress24

Czytaj także:


Historia saneczkarstwa na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Saneczkarstwo po raz pierwszy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich pojawiło się w 1964 roku podczas zawodów rozegranych w Innsbrucku. W kalendarzu od razu uwzględniono wyścigi: jedynek kobiet i mężczyzn oraz dwójki mężczyzn. Od 2014 roku program Igrzysk wzbogacono o rywalizację sztafet, która także cieszy się dużym zainteresowaniem wśród sportowców i kibiców. 

Liderem klasyfikacji medalowej wszechczasów są Niemcy, którzy zdominowali saneczkarstwo od początku jego powstania. Sportowcy z Niemiec zdobyli do tej pory 81 medali (34 złote, 24 srebrne, 23 brązowe). Drugie miejsce zajmują Włosi z dorobkiem 17. medali (7 złotych, 4 srebrne, 6 brązowych). Najniższe miejsce na podium przypada Austriakom, którzy do tej pory zdobyli 22 medale (6 złotych, 8 srebrnych, 8 brązowych).

Polacy do tej pory nie zdobyli ani jednego medalu w saneczkarstwie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. 

Polscy saneczkarze i saneczkarki na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Choć w naszym dorobku nie ma jeszcze medalu w saneczkarstwie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, to jednak polscy sportowcy wielokrotnie byli blisko wywalczenia upragnionego krążka. Znakomite występy saneczkarzy miały miejsce w 1964 roku w Innsbrucku podczas inauguracji saneczkarstwa na Igrzyskach.

W biegach jedynek dobrze spisali się: Irena Pawełczyk (4.), Barbara Gorgoń-Flont (5), Helena Macher (8.) i Mieczysław Pawełkiewicz (6.). W biegach dwójki męskiej para Lucjan Kudzia i Ryszard Pędrak była 5., a para Mieczysław Pawełkiewicz i Edward Fender 7. 

Powyższe rezultaty pobito w 1968 roku w Grenoble. Tam w jedynkach wystartowali m.in.: Helena Macher (4.), Jadwiga Damse (5.), Anna Maka (7.), Zbigniew Gawior (4.) i Jerzy Wonar (8.). Bardzo blisko medalu byliśmy jednakowo w rywalizacji kobiet i mężczyzn. Do tego warto doliczyć znakomity start naszych dwójek. Zbigniew i Ryszard Gawior byli na 6. miejscu, a Lucjan Kudzia i Stanisław Paczka na 9. 

W 1972 roku Igrzyska zostały rozegrane w japońskim Sapporo. Tam najlepiej spisała się dwójka: Wojciech Kubik i Mirosław Więckowski, która skończyła na 5. miejscu. W tej samej konkurencji Lucjan Kudzia i Ryszard Kawior byli 9. Bardzo mocny zespół mieliśmy także w rywalizacji kobiet, gdzie Halina Kanasz i Wiesława Martyka zajęły ex aequo 6. miejsce, a Barbara Piecha była 9.

Ostatnie lata to słabsze występy naszych saneczkarzy, jednak warto zwrócić uwagę na dobry start Eweliny Staszulonek w Vancouver w 2010 roku, gdzie zajęła 8. miejsce. Do tej pory były to najlepsze występy polskich saneczkarzy, a w przeszłości zdarzało się, że nikt z naszych reprezentantów nie brał udziału w saneczkarstwie na Igrzyskach. Było tak w latach 1980 (Lake Placid), 1984 (Sarajewo), 1988 (Calgary), 2002 (Salt Lake City).

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Soczi po raz pierwszy zaprezentowały się sztafety i Polacy zajęli w nich 8. miejsce. Cztery lata temu w Pjongczang również ukończyliśmy rywalizacje na 8. miejscu. Wierzymy w poprawę tych rezultatów podczas nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie!

🥇Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!


Czytaj także: