Jak obstawiać darta? Poradnik dla fanów gry w lotki

Chcesz wiedzieć, co możesz obstawiać podczas turniejów darterskich i jak typować darta? Nie mogłeś lepiej trafić! Zapraszamy do poradnika przygotowanego specjalnie dla fanów gry w lotki!

Spis treści

Tytularnymi sponsorami największych darterskich imprez są… firmy bukmacherskie i nie jest to żaden przypadek? Mało tego, niektóre turnieje, przede wszystkim te o krótszej historii, powstały dlatego, że każdy szanujący się bukmacher na Wyspach Brytyjskich chciał mieć swoją tytularną imprezę! To jeszcze nie wszystko. Od 2015 roku tytularnym sponsorem darterskich mistrzostw świata jest chyba najbardziej znana na świecie firma specjalizująca się w przyjmowaniu zakładów, czyli słynny brytyjski William Hill.

Czy wiesz że…?

Firmy bukmacherskie na stanowisku mecenasów darta zastąpiły… browary. W przeszłości, to właśnie producenci piwa byli najczęściej tytularnymi sponsorami największych turniejów.

Wielkie zainteresowanie dartem oczywiście nie bierze się z niczego. Od kilku lat gra w lotki jest na Wyspach Brytyjskich drugą najchętniej obstawianą dyscypliną sportu po piłce nożnej. Śmiało można zatem stwierdzić, że dart i zakłady bukmacherskie są ze sobą bardzo mocno związane. Obstawiający, którzy najczęściej są też sympatykami darta, a przeważnie sami w niego grają, mogą korzystać z rozmaitych ofert.

Warto również dodać z historii, że dart i zakłady bukmacherskie mocniej dobrały się w parę w momencie, kiedy pojawiła się możliwość obstawiania zakładów online. A bukmacherzy przysłużyli się do ogromnego wzrostu popularności tej dyscypliny sportu.

Rodzaje zakładów

Dart jest niezwykle popularną dyscypliną sportu w Wielkiej Brytanii, a od kilku lat staje się coraz popularniejszy w innych państwach Europy. Szczególnie w Holandii, która ma znakomitych graczy, a także w m.in. w Belgii czy w Niemczech. Niedawno, bo pod koniec zeszłego roku, dart zyskał wielu sympatyków w Polsce, a wszystko wiązało się ze świetnym występem Krzysztofa Ratajskiego podczas mistrzostw świata PDC (Professional Darts Corporation). Dlatego też oferta bukmacherska na tę dyscyplinę staje się coraz bogatsza.

Obstawiać można zarówno najważniejsze turnieje w światowym kalendarzu PDC, jak i zawody o nieco mniejszym prestiżu. A nawet rozgrywki online! Te zmagania zyskały swoją popularność w dobie pandemii koronawirusa, a zawodnicy rywalizują między sobą za pośrednictwem kamerek internetowych.

Lista darterskich wydarzeń z oferty bukmacherskiej:

 • Mistrzostwa świata PDC
 • The Masters
 • Premier League Darts
 • UK Open
 • World Matchplay
 • World Grand Prix
 • Champions League of Darts
 • Mistrzostwa Europy
 • World Series od Darts Finals
 • Grand Slam of Darts
 • Players Championship
 • Players Championship Finals
 • Modus Darts Online Live League

W darcie, podobnie, jak w innych dyscyplinach sportu, wyróżniamy zakłady krótkoterminowe i długoterminowe. Można typować rezultaty największych turniejów z dużym wyprzedzeniem, nie znając nawet programu spotkań. Np. można już wytypować mistrza świata, choć ten najważniejszy w kalendarzu turniej zawsze zaczyna się w grudniu, a kończy w pierwszych dniach stycznia roku następnego. Wiemy już, że finał mistrzostw świata 2022 rozegrany zostanie 2 stycznia.

Najpopularniejsze zakłady na dart

W tej materii również nie ma specjalnych odstępstw od rodzajów zakładów, które są znane graczom z innych dyscyplin sportu. Istnieją jednak pewne różnice. Jakie?

1X2

To najbardziej znany możliwość, w której typuje się zwycięzcę danego pojedynku. Warto jednak zapamiętać, że w znakomitej większości turniejów nie ma remisów. A zatem w tej sytuacji typujemy 12, czyli zwycięzcę spotkania rozgrywanego do określonej liczby wygranych legów, bądź setów (by wygrać seta należy wygrać trzy legi). Jedynym turniejem, w którym możliwy jest remis w pojedynku jest Premier League Darts.

Handicap

Nie różni się od tego, który jest spotykany w innych dyscyplinach. Teoretycznie słabszy zawodnik otrzymuje przed startem pojedynku od bukmachera określoną liczbę wygranych legów/setów.

Poniżej/powyżej

W tym przypadku istnieje możliwości obstawienia określonej liczby rzuconych przed danego zawodnika maksów. Czyli takich sytuacji, kiedy podczas jednej wizyty przy tarczy zawodnik rzuca trzema lotkami w potrójne 20, czyli uzyskuje maksymalną wartość 180 punktów. Odnosi się to zarówno do maksów uzyskanych przez jednego zawodnika, jak również do podejść maksymalnych w całym spotkaniu.

Zakłady terminowe

Obstawiać można zwycięzców danych, największych turniejów, które znajdują się w kalendarzu.

Co obstawiać w darcie?

W tej materii najlepiej zdać się na największe turnieje, w których rywalizują najlepsi zawodnicy. Śledzenie rozgrywek i wybieranie swoich faworytów jest wówczas dużo łatwiejsze. Najatrakcyjniejszymi dla graczy rozgrywkami jest np. Premier League Darts. W turnieju tym, rozgrywanym na przestrzeni kilku tygodni, bierze udział 10 najlepszych darterów na świecie, którzy rywalizują w systemie każdy z każdym. W tej sytuacji, analizując ich wyniki, kursy i aktualną formę, stosunkowo łatwo jest się zorientować w sytuacji.

Wielkim zainteresowaniem cieszy się także obstawianie turnieju o mistrzostwo świata PDC, a także oferta długoterminowa na te zawody. Podobnie jest z turniejami: Masters, UK Open, World Matchplay czy Players Championship Finals.

🎯 Sprawdź kursy na dart w STS!

obstawianie dart

10 wskazówek jak obstawiać dart

Oferta dla graczy chcących typować darta jest, jak widać, dosyć rozległa. Ale warto wyszczególnić, na co gracze powinni zwrócić uwagę podczas obstawiania darta. Wbrew pozorom ważnych elementów związanych z tą grą i zakładami jest całkiem sporo.

1. Wyrównana stawka

Bardzo istotną rzeczą jest to, że światowa czołówka darterów jest bardzo wyrównana. Gdyby ktoś chciał porównać lotki do innej popularnej gry „jeden na jeden”, która jest chętnie typowana, czyli do tenisa, to podajemy czytelny przykład. Jeżeli w tenisie zawodnik numer 1 światowego rankingu przegra z zawodnikiem numer 20, to mówimy o wielkiej sensacji. W lotkach powiemy co najwyżej o niespodziance.

2. Ranking ma znaczenie

Ale nie jest oczywiście tak, że ranking światowy Order of Merit PDC jest zupełnie nieistotny. Zawodnicy na to, by być w nim jak najwyżej, pracują cały rok. Ciekawostką jest fakt, że o kolejności nie decydują punkty uzyskiwane za wyniki w poszczególnych turniejach, ale zarobione przez graczy pieniądze. Na pierwszym miejscu jest ten, który zarobił najwięcej.

3. Śledzenie formy graczy

Trzeba śledzić formę poszczególnych zawodników. W darcie jest niewielu graczy, którzy są w stanie znajdować się w wysokiej dyspozycji cały czas, choć oczywiście znajdziemy wyjątki, jak np. fenomenalny Michael van Gerwen, który w każdym turnieju, w którym startuje, jest faworytem. Ale nie zawsze wygrywa. Najlepiej jest zwrócić uwagę na to, jak zawodnik prezentował się w zawodach poprzedzających te, które zamierzamy obstawiać. Zbyt daleko w przeszłość jednak zaglądać się nie powinno.

4. Interakcja z publicznością

Gdy na największych darterskich arenach podczas najważniejszych turniejów zasiadali kibice, którzy podczas meczów są bardzo głośni, zakładają rozmaite przebrania i świetnie się bawią, odgrywało to ważną rolę. W dobie pandemii, gdy darterzy rywalizują w pustych salach, dużo mniejsze znaczenie ma ranga zawodów. Po prostu niektórzy zawodnicy wolą ciszę i spokój, a inni dają się ponieść i lepiej im się gra przy harmidrze i dopingu fanów. Warto zatem, gdy kibice wrócą na areny, zwrócić uwagę na to, którzy zawodnicy nawiązują z publicznością lepszą interakcję. A którzy są wycofani i skoncentrowani wyłącznie na grze.

Wiele może powiedzieć na też kolejny szczegół z tym związany, a mianowicie to, że niektórzy darterzy stosują stopery do uszów. Warto też zwrócić uwagę na emocje okazywane przez graczy. Są tacy, którzy po dobrych rzutach mocno się nakręcają. Krzyczą i gestykulują, co może oznaczać, że gracz jest w transie. Frustracja, kręcenie głową, kwaśne miny i rozkładanie rąk, to oznaka bezradności. To niezwykle ważne podczas obstawiania darta „na żywo”.

5. Ważny head to head

Duże znaczenie ma bilans bezpośrednich pojedynków danych zawodników. W darcie istnieje coś takiego, jak kompleks rywala. Znajdziemy takich zawodników, którzy z danym rywalem grać nie lubią. Teoretycznie nie powinno mieć to większego znaczenia, bo przecież gracze rzucają do tarczy osobno, a nie do siebie nawzajem, a jednak ma. Przyczyną może być np. tempo gry. Ktoś, kto rzuca bardzo szybko, nie zawsze lubi grać z zawodnikiem rzucającym wolniej. I odwrotnie. Najlepsi darterzy na świecie, w znakomitej większości, doskonale się znają. Często trenują ze sobą, są przyjaciółmi. Choć i znajdziemy takie duety, które za sobą nie przepadają.

6. Najlepsi lubią największe imprezy

Ranga turnieju może decydować. Jak w innych dyscyplinach sportu ci najlepsi szykują dyspozycję na najważniejsze zawody. Choć też właśnie na tych turniejach, statystycznie, zdarza się najwięcej niespodzianek.

7. Analiza liczb

Należy podczas turnieju analizować średnie zawodników uzyskane z trzech lotek. Jeżeli jednego dnia zawodnik A wygrał mecz na średniej np. 90 punktów, a następnego dnia gra z graczem B, który dzień wcześniej grał na średniej 100 punktów, to ten drugi ma większe szanse na zwycięstwo. Zaznaczmy jednak, że zdarza się w darcie, i jest to zjawisko nierzadkie, że forma danego gracza, dzień po dniu, może się znacznie zmienić.

8. Istotne podwójne

Zwracać wypada również uwagę na procent lotek kończących partie, czyli tzw. podwójnych. To ważne szczególnie podczas obstawiania „na żywo”. Gdy widzimy, że zawodnik często myli się w najważniejszym momencie partii, choć na jej dystansie ma sporą przewagę, którą roztrwania, to taki gracz będzie miał problem z wygraniem meczu. W darterskim świecie nie trafienie lotki kończącej jest największym powodem do frustracji u gracza.

9. Specjaliści od maksów

Gdy obstawiamy liczbę rzuconych maksów, to również sprawdźmy, jak pod tym kątem radzi sobie dany zawodnik. Są gracze, którzy 180 rzucają, jak na zawołanie. Częściej od innych. Bardzo często są to zawodnicy, którzy grają szybko i mechanicznie trafiają w praktycznie jedno miejsce na tarczy. A także gracze, którzy dysponują najlepszą mechaniką i techniką rzutu.

10. Kto pierwszy, ten lepszy

W związku z bardzo wyrównanym poziomem w światowej czołówce ważnym elementem przed obstawieniem zakładu jest to, który z zawodników będzie rzucał pierwszy w pierwszym legu. To jest niezwykle istotne szczególnie w krótkich meczach, w początkowych fazach turniejów. Zawsze zawodnik daną partię ma większe szanse na jej wygranie, a nawet na wygranie całego meczu.

Kolejność rzutu zostaje ustalona wcześniej. W największych turniejach, na kilkanaście/kilkadziesiąt minut przed spotkaniem, zawodnicy rozgrywają poza główną sceną, najczęściej w sali do rozgrzewki, walkę o środek. Tuż przed spotkaniem bez trudu można dowiedzieć się, który z graczy będzie rozpoczynał lega. Przypomnijmy, że następnie gracze zaczynają poszczególne partie na zmianę.

Wydarzenia darterskie – kiedy i co obstawiać w 2021 roku?

 • 19-22 kwietnia Premier League Darts (II część I fazy)
 • 5-8 maja Premier League Darts (I część II fazy)
 • 24-28 maja Premier League Darts (II część II fazy i faza finałowa)
 • 17-25 lipca World Matchplay
 • 9-12 września World Cup of Darts
 • 3-9 października World Grand Prix
 • 25-28 listopada Players Championship Finals
 • 14 grudnia – 2 stycznia 2022 mistrzostwa świata

🎯 Typuj dart w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i obstawiaj wyniki!

Tags: