Jak obstawiać mecze CS:GO? Przewodnik dla typerów

jak typowac mecze cs go

Obstawianie meczów CS:GO cieszy się sporym zainteresowaniem wśród graczy. Jak zatem skutecznie typować mecze w popularnej grze sieciowej? Prezentujemy nasze wskazówki jak obstawiać CS:GO!

Typowanie CS:GO – co należy wiedzieć?

Wraz z olbrzymim rozwojem Counter Strike’a w e-sporcie, pojawiła się możliwość obstawiania rywalizacji profesjonalnych graczy u legalnych bukmacherów. Co trzeba wiedzieć, aby skutecznie obstawiać mecze w CS:GO?

Zasady gry

W meczu Counter Strike’a rywalizują ze sobą dwie drużyny – jedną z nich są terroryści (TT), druga wciela się natomiast w grupę antyterrorystyczną (CT). Celem TT jest podłożenie bomby w wyznaczonej strefie, przeciwnicy muszą powstrzymać rywala przed wykonaniem celu, lub rozbroić podłożony ładunek. Mecz podzielony jest 30 rund po 2 minuty każda. Wygrywa drużyna, która uzyska 16 wygranych rund w trakcie meczu.

Po każdej z rund drużyna otrzymuje pieniądze, które przeznacza na zakup ekwipunku – broń, granaty, kamizelki, zestaw do rozbrajania bomby itp. Kluczem do zwycięstwa jest taktycznie podejście do przeciwnika, ale również umiejętne zarządzanie ekonomią gry. CS:GO wymaga stałego treningu, koncentracji, gry zespołowej a także umiejętności taktycznych

Gracze mają do wyboru kilka map, które znajdują się w puli turniejowej. Nie da się ukryć, że znają je jak własną kieszeń. Każde miejsce ma swoją nazwę i gracze bez trudu postawią wykorzystać nawet najdrobniejszy element planszy, aby zdobyć przewagę nad swoim przeciwnikiem.

Warto również dodać, ze podkładanie bomby nie jest jedynym celem, który występuje w CS:GO. Na niektórych mapach grup CT ma za zadanie odbicie zakładników, natomiast w innym przypadku gracze TT muszą przeprowadzić zamach na jednego z zawodników CT, który ma rangę VIP. 

5 wskazkówek jak obstawiać mecze CS:GO

Obstawianie CS:GO nie różni się niczym szczególnym od typowania tradycyjnych sportów jak piłka nożna czy siatkówka. Wszystkie zakłady są dostępne u legalnych operatorów przyjmujących zakłady wzajemne, dlatego jedynym warunkiem jest posiadanie aktywnego konta u bukmachera

1. Analiza fundamentem obstawiania

Najważniejszym czynnikiem jest dokładna analiza drużyn oraz przegląd statystyk wszystkich drużyn oraz graczy. W internecie bez żadnego problemu można znaleźć dokładne bazy danych dotyczących drużyn CS:GO, które są przepełnione wszelką maścią statystyk oraz analizami. Warto być również na bieżąco z informacjami ze sceny CS:GO. Drużyny stosunkowo często rotują składem i wymiana choćby jednego zawodnika może znacząco wpłynąć na grę i formę całego zespołu.

2. Mapa głównym wyznacznikiem

Spotkania w CS:GO odbywają się na kilku mapach, które znajdują się w puli turniejowej. Każda z drużyn ma swoje ulubione mapy, na których czuje się zdecydowanie pewniej. Mapy są zazwyczaj losowane tuż przed meczem, dlatego warto sprawdzić, na jakich mapach odbędzie się spotkanie i dopiero wtedy wytypować zwycięzcę. 

3. LAN czy online?

Rozgrywka CS:GO może mieć format gry sieciowej (online), lub stacjonarnej (LAN). W tym wypadu również każda z drużyn preferuje inny rodzaj rozgrywek. W formacie turniejów online presja jest zdecydowanie mniejsza i zawodnicy mogą bardziej skupić się na rozgrywce.

W meczach LAN gracze mają ze sobą fizyczny kontakt i poprawia to komunikację, jednak wiąże się to ze zwiększoną presją. Tym bardziej, że dochodzi do tego nawet wielotysięczna publika. Warto zapoznać się, jak drużyny radzą sobie w takich turniejach. Jeśli jedna z ekip doskonale radzi sobie w rozgrywce online, może kuleć za to w meczach lanowych. 

4. Chłodna głowa

W trakcie obstawiania warto zachować chłodną głowę i nie kierować się emocjami. Nie warto zatem obstawiać drużyn, którym się kibicuje lub gra w nich ulubiony zawodnik. Serce nie jest dobrym przewodnikiem w zakładach bukmacherskich i zasada to doskonale sprawdza się w obstawianiu rozgrywek w grach komputerowych.

5. Faworyt nie zawsze wygrywa

E-sport jest nieprzewidywalny. Nawet najwięksi faworyci potrafią spłatać psikusa i przegrać niespodziewanie z niżej notowanym rywalem. Czynników jest wiele, głównym może być gorsza mapa lub słabsza dyspozycja dnia. Nie warto sugerować się samymi kursami i obstawiać niżej wyceniane drużyny. 

Obstawianie skinami CS:GO

W internecie znajduje się sporo stron, które oferują obstawianie meczów CS:GO za pomocą przedmiotów zdobywanych w grze. Najczęściej są to skiny do broni, skrzynki lub nawet noże, których wartość sięga kilkaset lub kilka tysięcy złotych! Gracze często korzystają z tego typu usług, bowiem nagrodą nie jest gotówka, a również przedmioty do CS:GO, dzięki czemu istnieje szansa ulepszenia ekwipunku.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że jest to nielegalne i niezgodne z polskim prawem hazardowym. Mecze CS:GO należy obstawiać tylko i wyłącznie u legalnych operatorów, mających licencję wydaną przez Ministerstwo Finansów.

obstawianie cs go
PressFocus // fot. Rafał Rusek

Popularne zakłady w CS:GO

Zwycięzca

Najbardziej popularnym zakładem w obstawianiu Counter-Strike: Global Offensive jest wskazanie zwycięzcy spotkania. Warto pamiętać, że w zdecydowanej większości zmagań w CS:GO nie ma remisów.

Co prawda mecz może zakończyć się wynikiem 15:15, jednak wówczas jest przeprowadzona dogrywka i wygrywa drużyna, która jako pierwsza wypracuje przewagę trzech wygranych rund. W niektórych ligach mecze kończą się jednak remisami, lecz w zdecydowanej większości zakładów na wynik końcowy nie ma nawet możliwości obstawienia remisów.

Dokładny wynik w mapach

Mecze CS:GO odbywają się w formacie: BO1 (Best of 1), BO3 oraz BO5. W tym przypadku jako analogia może posłużyć siatkówka, gdzie jedna mapa w CS:GO to jeden set w siatkówce. W meczu BO1 wygrywa drużyna, która wygra jedyną mapę, na której toczy się rywalizacja. W przypadku BO3 oraz BO5 triumfuje ten zespół, który jako pierwszy wygra 2 lub 3 mapy. Można zatem zakładać, jakim wynikiem w mapach zakończy się mecz CS:GO.

Rundy w mapie

W teorii cały mecz w CS:GO składa się z 30 rund, jednak zwycięzca potrzebuje 15 wygranych rund, aby triumfować w spotkaniu. Istnieje zatem możliwość obstawienia liczby rund w jednej mapie. Są opcje dokładnego wytypowania liczby rund w spotkaniu, jednak wiąże się to ze sporym ryzykiem. Ciekawą opcją jest za to obstawianie przedziału liczbowego rund w jednym meczu.

Zakłady na wyniki graczy

Można również obstawić, który z zawodników ma największe szanse na zdobycie tytułu MVP poszczególnego spotkania a także całego turnieju. Można również wytypować gracza, który w pojedynkę wyeliminuje całą drużynę w trakcie jednej rundy i uzyska tak zwany „ace”. Dostępne są też zakłady na progi punktowe czy liczbę porażek w jednym meczu. 

🎮 Kursy na esport znajdziesz w STS!


Czytaj także:


Co obstawiać? Popularne wydarzenia i ligi

W świecie CS:GO nie ma miejsca na nudę. Praktycznie cały czas odbywają się turnieje oraz rozgrywki ligowe, przez co oferta bukmacherska nieprzerwanie jest zapełniona zakładami na mecze najpopularniejszej gry sieciowej na świecie.

Największą popularnością cieszy się turniej rangi „Major”, czyli tzw. mistrzostwa świata w CS:GO. Teraz, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, turniej zostanie zorganizowany w Sztokholmie i przez blisko dwa tygodnie najlepsze drużyny z całego świata będą rywalizować o potężną pulę nagród (2 miliony euro) przy wypełnionej po brzegi arenie w Sztokholmie.

Najczęściej jednak drużyny rywalizują w formacie ligowym. Rozgrywek jest sporo, najpopularniejszymi ligami na świecie są Faceit, ESEA czy ESL. Zmagania są podzielone na sezony i rzadko kiedy panuje okres jałowy w CS:GO. W Polsce największą popularnością cieszą się rozgrywki PLE (Polskiej Ligi Esportowej). 

CS:GO – Zakłady na żywo. Co i jak typować?

Mecze CS:GO można również obstawiać na żywo w trakcie rozgrywki. Standardowo głównym zakładem jest wytypowanie zwycięzcy. Kursy są dynamiczne i zależne od tego, co aktualnie dzieje się na mapie. Oferta zakładów LIVE nie różni się szczególnie od tej, która jest dostępna przed meczem. Można wytypować liczbę map, dokładny wynik, zwycięzcę mapy czy rezultaty z uwzględnieniem handicapów. Jedyną różnicą względem zakładów przedmeczowych są zmieniające się kursy. 

Obstawianie CS:GO na żywo jest tym bardziej atrakcyjne, ponieważ transmisje meczów są dostępne w internecie bez żadnych opłat. Nawet starcia w trakcie największych turniejów można oglądać na popularnych platformach streamingowych bez wykupu abonamentu. W zdecydowanej większości transmisje są okraszone polskim komentarzem.

Gdzie obstawiać? Strony do betowania CS:GO

Wraz z ogromną popularnością zmagać CS:GO na scenie e-sportowej wzrasta zainteresowanie zakładami bukmacherskimi. Legalni bukmacherzy stawiają czoła wyzwaniu i ciągle poprawiają swoją propozycję zakładów, oferując graczom cały szereg ciekawych kursów na spotkania CS:GO. 

Jedną z możliwości na rynku typowania CS:GO przygotował STS. Na stronie bukmachera znaleźć szeroki zakres zdarzeń oraz zakładów wraz z konkurencyjnymi kursami. Jeden mecz potrafi wygenerować nawet kilkadziesiąt możliwości zakładu, dlatego każdy znajdzie dla siebie pasujące zdarzenie do obstawienia. Niejednokrotnie w ofercie specjalnej pojawiają się zakłady specjalne, których nie ma u innych bukmacherów. 

Bukmacher STS oferuje także ciekawe bonusy powitalne oraz freebety, które czekają na nowych graczy i ułatwią im przygodę z obstawianiem. Promocyjna oferta może zostać wykorzystana na zakłady e-sportowe.

🎮 Typuj esport w STS!

Tags: