Jak obstawiać tenis ziemny? Ściągawka dla kibiców

jak obstawiam tenis bukmacher

Tenis ziemny jest drugim najpopularniejszym sportem w zakładach bukmacherskich i nie tylko. Co prawda daleko mu do piłki nożnej, ale nadal jest ceniony przez wielu fanów na całym świecie. Dlatego przygotowaliśmy ściągawkę dla każdego, kto chce wiedzieć jak obstawiać tenis. Jakie są rodzaje zakładów, co można obstawiać i jakie są strategie obstawiania tenisa? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że nic nie może równać się z piłką nożną. Ani pod względem oglądalności, pieniędzy z tytułu kontraktów telewizyjnych, czy popularności w obstawianiu wyników meczu. U wszystkich bukmacherów piłka nożna to ponad połowa stawianych zakładów. Niemal co dziesiąty zakład to jednak tenis ziemny, który wraz z koszykówką rywalizuje o miano sportu numer dwa. Tak jest od dawna i nic nie wskazuje na to, żeby to miało się zmienić. Dlaczego tenis jest tak lubiany i tak chętnie obstawiany? Przyczyn jest wiele.

Rodzaje zakładów na tenisa

Sport w XXI wieku jest ogólnie jedną wielką maszynką do zarabiania pieniędzy i samonapędzającą się rozrywką. Dlatego kalendarze sportowe są zapchane do granic możliwości, a sportowcy nie mają zbyt wielu chwil na odpoczynek. Mecze piłki nożnej odbywają się każdego weekendu i w środku tygodnia, choć coraz częściej zdarza się, że nie ma dnia bez meczu, czy to w Europie, czy na świecie. W tenisie wygląda to podobnie lub… jeszcze lepiej. Turniejów różnego rodzaju jest tak dużo, że w normalnym sezonie (nie pandemicznym) odbywają się one niemal non stop od stycznia po grudzień. Oczywiście rodzajów turniejów jest wiele, a zawodnicy w zależności od klasy i umiejętności występują w niektórych. Dla fanów i graczy typujących wyniki to nie ma aż takiego znaczenia jak to, że każdego dnia da się obstawić mecz tenisa live. Do poszczególnych rodzajów tenisa jeszcze przejdziemy, ale najpierw skupmy się na rodzajach zakładów na tenisa.

Podobnie, jak w przypadku piłki nożnej i innych sportów, zakłady możemy podzielić na:

 • Krótkoterminowe (czyli zakłady live na dany mecz, lub zakłady pre-match na dany mecz, który odbędzie się w najbliższym czasie)
 • Długoterminowe (czyli typowanie zwycięzcy turnieju, który odbędę się w przyszłości, miejsca Polaków w rankingu ATP/WTA lub innych „przyszłościowych” osiągnięć)

Same zakłady krótkoterminowe, na dany mecz mogą składać się z pomniejszych zakładów na konkretne zdarzenia w tym meczu tenisa. Takich zakładów może być najczęściej od 30 do 60, a w przypadku najważniejszych turniejów nawet jeszcze więcej. W ofercie bukmacherów występują zakłady specjalne np. dotyczące występów i osiągnięć polskich tenisistów lub rekordów bitych przez najlepszych graczy na świecie – Djokovicia, Nadala, Federera. 

Najpopularniejsze zakłady na tenisa

Porównując m.in. z piłką nożną spotkamy się z wieloma „klasycznymi” zakładami, które są przystosowane do meczów tenisa. Skoro średnio jeden mecz tenisa generuje kilkadziesiąt zdarzeń możliwych do obstawienia, to które z nich są najpopularniejsze? 

 • Zakład na zwycięstwo – bez zaskoczeń. Klasyczny zakład 1 lub 2. Każdy mecz tenisa ziemnego musi zakończyć się wygraną jednego z tenisistów/tenisistek. 
 • Dokładny wynik – czyli zakład w jakim rozmiarze „setowym” dany gracz zwycięży. W zależności od rangi turnieju, setów potrzebnych do zwycięstwa może być dwa lub trzy. 
 • Liczba setów/liczba gemów – w tym zakładzie nie typujemy kto będzie ich miał więcej, ale ile ogólnie w danym meczu będzie setów.
 • Handicap setowy i gemowy – czyli czy faworytowi w meczu tenisa uda się wygrać np. 2:0 w setach lub 3:0 itd. Jeśli chodzi o handicap gemowy, to obstawia się gemową przewagę zwycięzcy pojedynku. 
 • Powyżej/poniżej (over/under) – można obstawiać czy w meczu będzie więcej lub mniej setów/gemów podanych w zakładzie przez bukmachera
 • Czasem w najważniejszych turniejach, np. Wielkiego Szlema mamy więcej szczegółowych zakładów, np. dotyczących liczby asów, podwójnych błędów serwisowych itd.

Co można i co warto obstawiać w tenisie?

Skoro wiemy już mniej więcej, jakie zakłady występują w tenisie, to warto przypatrzeć się ofercie bukmacherskiej na ten sport. Wspominaliśmy, że jest ona bardzo bogata, ale turniej turniejowi nie równy i jego pozycja w światowym tenisie ma wpływ na bukmacherskie kursy. Generalnie świat zawodowego tenisa dzieli się na męską federację (ATP) i żeńską (WTA). Na przykładzie „męskiego świata” pokażemy, jakiego rodzaju turnieje i mecze są w ofercie zakładów bukmacherskiej. Analogiczne turnieje dotyczą tenisistek.

 1. Wielki Szlem – to cztery najważniejsze, coroczne turnieje zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. W jego skład wchodzą: Australian Open, French Open (Roland Garros), Wimbledon, US Open. Te turnieje są największe, z największymi nagrodami, najlepiej punktowane w rankingu ATP/WTA oraz cieszą się największą widownią i liczbą stawianych zakładów.
 2. ATP 1000 – to cykl obecnie dziewięciu dużych turniejów, podczas których na kortach zobaczymy całą światową czołówkę tenisa ziemnego. Rozgrywane są one w Europie, Ameryce Północnej i Azji. 
 3. ATP Finals – jest to turniej w którym udział bierze najlepsza ósemka tenisistów i osiem par deblowych z czołówki rankingu. Obecnie turniej ten rozgrywany jest w Londynie. 
 4. ATP 500 – kilkanaście turniejów, mnie ważnych niż ATP 1000. Jak sama nazwa wskazuje zwycięzca otrzymuje 500 punktów do ranking ATP. W ostatnich latach liczba turniejów tej kategorii rośnie. Obecnie w kalendarzu ATP jest zaplanowanych czternaście takich turniejów. 
 5. ATP 250 – kolejna kategoria turniejów o mniejszym znaczeniu i prestiżu. W 2019 roku w kalendarzu ATP znalazło się miejsce dla 39 turniejów tej serii.
 6. ATP Challenger Tour – 160 turniejów każdego roku.
 7. ITF Men’s World Tennis Tour – to najniższy szczebel drabinki męskich, zawodowych turniejów. 

Jeśli chodzi o popularność zakładów na tenisa, to największe turnieje cieszą się największą liczbą postawionych kuponów. Dzieje się tak, gdyż udział biorą najlepsi gracze na świecie, których formę i dyspozycję najłatwiej określić. Poza tym jest wiele meczów z tzw. pewniakami, a niespodzianek nie ma aż tak mało. W teorii można więc grać „bezpiecznie”. Bukmacherzy dobrze potrafią oszacować kurs w takich turniejach. Inaczej wygląda sprawa w najmniej prestiżowych turniejach zawodowych. Tam kursy są znacznie „atrakcyjniejsze” i możliwe jest niedoszacowanie lub przeszacowanie przez bukmachera. Doświadczeni gracze zakładów bukmacherskich lubią więc sprawdzać i analizować ofertę takich turniejów i obstawiać mecze. Wtedy wygrane mogą być znacznie wyższe niż w najpopularniejszych i największych turniejach.

Jak obstawiać tenis? Tajniki obstawiania tenisa ziemnego, czyli poradnik dla graczy

Szukanie ciekawych kursów i niedoszacowania, to raczej zadanie dla bardziej doświadczonych graczy. Tym mniej zaprawionym w bojach, polecamy stosowanie się o innych zasad i rad. Na co należy zwrócić uwagę obstawiając dany mecz tenisa?

 • Ranga turnieju – najlepsi specjalnie przygotowują się do najważniejszych turniejów.
 • Nawierzchnia kortu – nawet najlepsi z najlepszych mają swoje ulubione nawierzchnie (twarda, trawiasta lub mączka). Miejsce i kort rozgrywania meczu ma ogromne znaczenie.
 • Historia kontuzji – urazy to nieodzowna część tego sportu. Należy więc sprawdzić zdrowie i ewentualne urazy graczy w ostatnim czasie. Również informacje o samopoczuciu i dolegliwościach w trakcie długiego turnieju mogą być niezwykle owocne. 
 • Bilans z danym przeciwnikiem – każdy gracz ma swoje preferencje i historię gier z przeciwnikami. Z jednymi gra się im lepiej, z innymi gorzej. Styl gry może być definiować taktykę i końcowy wynik.
 • Kondycja i psychika – w najważniejszych turniejach mecze tenisa mogą trwać ponad trzy godziny. To sporo czasu i olbrzymi wysiłek, zarówno fizyczny i psychiczny. Nawet po dobrym początku może przyjść załamanie. Prześledzenie historii gier zawodnika pozwoli przewidzieć możliwy wynik. 
 • Analiza statystyczna – ostatnio coraz popularniejsza i bardziej dostępna. Każda liczba, zestawienie ma znaczenie. Ze statystyk mogą wynikać niuanse, które wpływają na zachowanie gracza i w dalszej kolejności na wynik. 

Wiemy na co zwrócić uwagę, ale czy są jakieś konkretne porady? Oczywiście. Sam tenis jest rodzajem zdarzenia dwutorowego, czyli bez możliwości remisu. Z matematycznego punktu widzenia, daje to już na starcie 50% możliwości trafienia zwycięzcy, a w piłce nożnej jest to 33%. Poza tym jest to sport indywidualny, gdzie dokładna analiza zawodnika i prześledzenie jego formy, może nam dać wiele wskazówek. W tenisie występuje mniej przypadków nieprzewidzianych zwrotów akcji – nie ma czerwonych kartek, rzutów karnych, praktycznie wyeliminowano błędy sędziowskie. 

W mniej prestiżowych turniejach warto obstawiać młodych, ale bardzo utalentowanych tenisistów. W takich zawodach lepiej radzą oni sobie z presją i częściej notują lepsze wyniki niż w najważniejszych turniejach. Zakłady handicapowe w tenisie to często wybór. Sprawdzenie historii gier, czyli H2H przed wyborem pojedynku jest jedną z najważniejszych czynności przed obstawieniem. Tenis to jeden ze sportów, gdzie historia rywalizacji ma ogromne znaczenie. Również długoterminowe zakłady, zwłaszcza dotyczące najlepszych graczy często mają potwierdzenie w rzeczywistości i kursy są zawsze zdecydowanie wyższe niż dla typowych zakładów pre-match.

Sprawdź kursy na tenisa! 🎾 Obstawiaj wydarzenia z udziałem Igi Świątek – Igrzyska Olimpijskie, turnieje wielkoszlemowe, czy miejsce w rankingu WTA w STS!

jak typowac tenis ziemny

Jeszcze więcej w ofercie – obstawianie tenisa na żywo i tenisa wirtualnego

Zakłady live, czyli obstawianie meczów na żywo zyskuje na popularności w ostatnich latach. I trudno się dziwić, bo jest to bardziej dynamiczna i angażująca forma typowania w porównaniu z ofertą pre-match. Podobnie, jak w tradycyjnym obstawianiu, tak i w tym przypadku zakłady live na piłkę nożna i tenis są zdecydowanie najpopularniejsze. Może wręcz zaryzykować tezę, że obstawianie tenisa na żywo jest nawet ciekawsze i bardziej angażujące.

Dlaczego? Z prostej przyczyny. Mecze tenisa ziemnego mają czasem pięć setów, czyli pięć różnych części, które można obstawiać i są one różne w porównaniu do poprzednich. Mecz piłki nożnej składa się z dwóch połów i obraz spotkania nie zmienia się tak dynamicznie, jak mecz tenisa. Ta zmienność pomiędzy setami jest interesująca z punktu widzenia gracza, jak i bukmachera. Ten pierwszy może skorzystać na wyższych kursach, ten drugi liczy na przełamania, niespodzianki, których gracze nie wytypują. To tyle jeśli chodzi o ogólne informacje, czas na trochę więcej szczegółów.

Jak obstawiać tenis na żywo?

Obstawianie tenisa na żywo to ciekawa i interesująca opcja, zwłaszcza dla tych, którzy doskonale znają i czują ten sport. Jeśli pasjonujesz się tenisem, to może być bardzo dobry wybór. Ważne jednak, żeby do zakładów live podchodzić z jeszcze większą uwagą, odrzucać emocje. Przede wszystkim warto śledzić mecze i wyniki tenisa live. Wszystkie najważniejsze turnieje tenisowe są transmitowane przez kanały sportowe w tv lub za pośrednictwem platform streamingowych. Poza tym mecze tenisa na żywo można śledzić dzięki STS TV. Takie rozwiązanie ma swoje plusy, bo widząc na własne oczy co dzieje się na korcie i jak zmieniają się kursy live, można wybrać, co warto obstawiać. A trzeba zwracać uwagę na wiele detali i statystyk, które pomogą w trafnym typowaniu.

 • Jak kondycyjnie i psychicznie wygląda dany gracz?
 • Czy gracz ma problemy z urazami, czy się denerwuje?
 • Jak wygląda jego gra przy jego serwisie, a jak przy serwisie rywala.
 • Czy trenerzy mają wiele uwag?
 • W jakich warunkach toczy się mecz?

Jak wygląda samo obstawianie tenisa na żywo? Identycznie, jak w przypadku klasycznych zakładów pre-match. Z tym, że kursy są aktualizowane na bieżąco. W trakcie pierwszego seta można obstawiać wynik drugiego i np. końcowy wynik. Kursy np. na liczbę gemów i setów mogą się dynamicznie zmieniać, po jednej lub dwóch wygranych wymianach. Przełamanie serwisu może kompletnie odwrócić kursy i przewidywania. Dlatego trzeba analizować i działać szybko. To już trochę wyższy poziom zaangażowania, ale też kursy są wyższe i w razie poprawnego wytypowania, wygrane również.

Zakłady live na tenisa znajdziesz w STS! 🎾

Jak obstawiać wirtualny tenis? 

Wirtualny tenis to odkrycie ostatnich lat i nowoczesna forma obstawiania meczów. Zasady są niemal identyczne, jak w przypadku tradycyjnego tenisa. Czym się różni ten wirtualny sport? Na ekranie grają wirtualni tenisiści, czyli algorytmy, a mecze odbywają się jeden po drugim, co kilka minut, a gracz może wybierać spośród kilku meczów na żywo. Wirtualne turnieje tenisowe odbywają się 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. Kontuzje więc komputerowym tenisistom nie grożą. Obstawianie wirtualnego tenisa jest trudniejsze, bo to jednak wirtualni zawodnicy, ale nie jest tak, że kompletnie nie ma na czym oprzeć swoich przewidywań. Gracz ma dostęp do statystyk i historii występów wirtualnych graczy. A co można obstawiać podczas wirtualnych tenisowych turniejów?

 • Zwycięzcę pojedynku
 • Zwycięzcę pierwszego i kolejnych setów
 • Zwycięzcę pierwszego gema
 • Dokładny wynik meczu i/lub gema
 • Dokładny wynik poszczególnych setów

Skorzystaj z bonusów i typuj rozgrywki tenisowe

Bonusy bukmacherskie są uzupełnieniem oferty danego bukmachera i jego ważną częścią. Nic dziwnego, że bukmacherzy mają przygotowanym wiele bonusów. Najlepsze i najwyższe są często bonusy powitalne, które czekają na każdego nowego gracza. Otrzymuje się go zaraz po założeniu konta.

Dlaczego o tym piszemy? Bo dzięki bonusowi i kodzie bonusowym można mieć dodatkowe środki na obstawianie tenisa. Co za tym idzie jest to dodatkowa pula, dzięki której można obstawiać bez ryzyka, że utraci się swój depozyt. Można więc wykorzystać te środki do poznania szerokiej oferty obstawiania tenisa. Bonusy pojawiają się również przy okazji najważniejszych wydarzeń. Również w tenisie. Turnieje Wielkiego Szlema, występy i sukcesy polskich tenisistów czy tenisistek są idealną okazją do zaproponowania graczom specjalnych bonusów. Można więc ich się spodziewać, bo jak widzimy kalendarz tenisa na 2021 rok jest bardzo bogaty i ciekawy! 

Zakłady na tenisa znajdziesz w STS! 🎾 Sprawdź dostępne bonusy bukmacherskie i typuj faworytów tenisowych rozgrywek!


Tags: