Praktyczny poradnik jak obstawiać żużel. Zwiększ szanse na wygraną u bukmachera!

jak obstawiac zuzel zaklady bukmacherskie

Tłumy kibiców na trybunach, stadiony wypełnione po brzegi i emocje na najwyższym poziomie. To piłka nożna? Niekoniecznie. To żużel, w ekstraligowym wydaniu, choć i cykl Grand Prix cieszy się ogromną popularnością. W Polsce żużel ma specjalne miejsce, ale i jest czym się chwalić. Jak jednak obstawiać speedway, jakie są rodzaje zakładów i jakie wydarzenia żużlowe nie można pominąć? To wszystko dowiecie się z tego artykułu.

Spis treści

Jaki jest sport numer dwa w Polsce? Odpowiedzi: siatkówka, koszykówka, skoki narciarskie – można uznać za w części prawdziwe. Ale pod wieloma względami to właśnie żużel zajmuje to zaszczytne miejsce. To jeszcze nic, bo biorąc pod uwagę niektóre aspekty jest on zdecydowanie numerem jeden. Dowody? Kilkanaście tysięcy widzów na każdym meczu. Zarobki najlepszych zawodników polskich klubów przekraczające milion złotych. Kontrakt telewizyjny wart ponad 240 mln zł oraz występy najlepszych zawodników z całego świata w polskiej Ekstralidze. No i polski mistrz świata w tej dyscyplinie. Chyba wystarczy, prawda? 

Rodzaje zakładów 

Popularność żużla objawia się nie tylko we frekwencji na stadionach czy przed telewizorami, ale również w zakładach bukmacherskich, gdzie zakłady na żużel mają stałe miejsce w czołówce najchętniej typowanych wyników. A jest w czym wybierać. Oferta bukmacherów jest bogata, bo do wyboru są prestiżowe i elitarne wyścigi z cyklu Speedway Grand Prix (SGP), turnieje rangi mistrzowskiej oraz rozgrywki ligowe. Do najlepszych i najciekawszych lig, oprócz polskiej Ekstraliga zaliczamy: ligę angielską, ligę duńską, ligę szwedzką, czy ligę australijską. 

Jeśli chodzi o wyścigi rangi mistrzowskiej, to rozgrywane są:

 • Indywidualne Mistrzostwa Świata
 • Drużynowe Mistrzostwa Świata
 • Mistrzostwa Świata par na żużlu
 • Indywidualne Mistrzostwa Europy
 • Mistrzostwa Europy Par
 • Indywidualne Mistrzostwa Polski
 • Mistrzostwa Polski par klubowych
 • Juniorskie odpowiedniki wyżej wymienionych imprez

A jakie mamy szczegółowe rodzaje zakładów na żużel? Na wstępie musimy je podzielić na dwie główne kategorie: długookresowe i krótkookresowe. Do tej pierwszej grupy zaliczymy wszystkie zakłady, gdzie z dużym wyprzedzeniem typuje się wyniki – np. przyszłego mistrza świata na żużlu, klubowego mistrza Polski, TOP 3 Ekstraligi itp. Itd.

Z kolei krótkookresowe zakłady dotyczą najbliższych wydarzeń, czyli zbliżających się meczów, kolejki ligowej, czy turnieju. Na wyniki a tym samym potwierdzenie lub nie kuponu nie trzeba specjalnie długo czekać. 

Najpopularniejsze zakłady na żużel

Jeśli chodzi o konkretne rodzaje zakładów, to nie ma w żużlu specjalnych odstępstw od normy, czyli w znajdziemy podobne, czy wręcz identyczne zakłady, jak obstawiając piłkę nożną lub tenis ziemny. Analizując ofertę najlepszych zakładów bukmacherskich w Polsce możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych i typowych zakładów na żużlu.

 • 1X2 – klasyka gatunku, czyli wskazanie wyniku meczu żużlowej ligi. Zwycięstwo gospodarzy, remis lub zwycięstwo gości. 
 • Handicap – wachlarz możliwości jest duży, gdy dochodzi do pojedynku faworyta z gorzej notowanym przeciwnikiem. Najczęściej występuje handicap punktowy, czyli zakład na to, czy dana drużyna wygra większą niż określona przez bukmachera różnicą punktów.
 • Poniżej/powyżej (under/over) – również tradycyjny zakład czy liczba punktów zdobywa przez jedną stronę będzie większa lub mniejsza od ustalonego przez bukmachera. W żużlu możemy spotkać się z tego typu zakładem na liczbę punktów drużyn, par, reprezentacji, czy indywidualną (poszczególnych żużlowców)
 • H2H – zakład w którym typuje się lepsze miejsce, lepszy wynik lub większą liczbę punktów danego żużlowca lub duetu.
 • Zakłady terminowe – w długoterminowych zakładach obstawiać można zwycięzcę danego cyklu, TOP 3, a jeśli chodzi o rozgrywki klubowe również spadkowicza. 
 • Zakłady specjalne – dotyczą np. polskich żużlowców startujących w Grand Prix lub np. rekordy toru/okrążenia.
 • Żużel na żywo – opcja ciekawa i dynamiczna. Obstawianie wyniku żużla w trakcie trwania meczu. Warto wtedy śledzić live dane zawody i przyglądać się statystykom żużlowców.

Co warto obstawiać w żużlu?

Tak, jak wspominaliśmy oferta jest zróżnicowana w zależności od zakładów bukmacherskich. Ci najwięksi – jak STS lub ci, którzy mocno stawiają na współpracę ze środowiskiem żużlowym, chętnie wzbogacają i poszerzają ofertę. Nie powinno być zaskoczeniem, że popularnością cieszy się polska Ekstraliga, która elektryzuje kibiców oraz cykl Speedway Grand Prix, bo jest on swego rodzaju żużlowym odpowiednikiem piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Dla graczy ciekawą opcją są długoterminowe zakłady na przyszłego mistrza świata. Obecnie jest to kusząca opcja dla polskich fanów, bo dwa takie tytuły z rzędu zdobył reprezentant biało-czerwonych Bartosz Zmarzlik. W erze Grand Prix na żużlu, czyli od 1995 roku nikomu nie udało się trzykrotnie z rzędu zdobyć mistrzostwo świata. Polak ma szansę zostać tym pierwszym i jest też faworytem bukmacherów przed startem SGP 2021. Kurs na Zmarzlika jest zdecydowanie najniższy, a – przynajmniej na papierze – ma „tylko” dwóch groźnych konkurentów – Brytyjczyka Taia Woffindena oraz Duńczyka Leona Madsena. Żużlowe Grand Prix 2021 rozpocznie się 24 kwietnia we Włoszek, a zakończy się 2 października w Toruniu. 

👉 Kursy na Grand Prix na żużlu znajdziesz w STS!

Popularne ligi żużla do obstawiania

Jakie ligi żużla wybierają jeszcze gracze zakładów bukmacherskich? W Polsce popularnością cieszy się nie tylko najwyższa klasa rozgrywkowa, czyli Ekstraliga, ale i jej zaplecze – 1 Liga. Oprócz polskich rozgrywek tak naprawdę wysoki poziom, zaciętą rywalizację i start znanych żużlowców łączą jeszcze trzy europejskie ligi żużla. Pierwszą jest szwedzka liga, dawniej rozpoznawalna pod nazwą Elitserien. Również duńska Speedway League zaliczana jest do europejskiej i światowej czołówki. Żużel wciąż mocno zakorzeniony jest na Wyspach Brytyjskich, dlatego interesująca do obstawiania jest SGB Premiership, dawniej znana jako Elite League

jak typowac speedway
PressFocus // fot. Marcin Karczewski

Jak obstawiać żużel? Typy, kursy, porady

Jak widać jest w czym wybierać, a im większa wiedza dotycząca żużla i rozgrywek żużlowych, tym śmiało można korzystać z owego wachlarza. No dobrze, ale gdy nie ma się jeszcze takiego rozeznania i doświadczenia w obstawianiu żużla? Warto trzymać się kilku podstawowych zasad i korzystać z praktycznych porad, które może nie gwarantują wygranej, ale pomagają zwiększyć szansę na sukces

 1. Warto wybrać sobie jedną ligę do obstawiania, śledzić jej wyniki, analizować wyniki z przeszłości, sprawdzać newsy i formę żużlowców oraz drużyn. Specjalizacja jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż „skakanie” po ligach i zawodach.
 2. Czasem lepiej wziąć pod lupę konkretnych żużlowców i szukać zakładów z nimi związanych, np. jak pójdzie im w SGP czy indywidualnych mistrzostwach. Zakłady na liczbę punktów również są w ofercie. Powód jest prozaiczny – indywidualnych sportowców łatwiej prześwietlić i określić ich formę. Wahania formy żużlowców na najwyższym poziomie nie są duże. 
 3. Miejsce, czyli stadion i przede wszystkim tor mają znaczenie. To gdzie jeździ dana drużyna jest niezwykle ważne. Każdy przygotowuje tor „pod siebie”, dlatego gospodarze w żużlu najczęściej mają przewagę. To samo dotyczy startów z poszczególnych pól startowych (od wewnętrznych do zewnętrznych). Śledząc mecze żużla na żywo szybko można wywnioskować z których pól zawodnicy zdobywają więcej punktów. Dostępne są też statystyki. 
 4. Hierarchia w żużlowym świecie jest w miarę ułożona. Dotyczy to zarówno kandydatów do Mistrzostwa Świata na żużlu, jak i w ligowych rozgrywkach. Kandydatów do tytułu jest kilku. Śledząc politykę kadrowo-transferową łatwo można wytypować faworytów.
 5. Warto poczekać z postawieniem typów do ostatniej chwili. Wszystko z uwagi na to, że kalendarz występów żużlowców jest napięty. Niektórzy ścigają się w więcej niż jednej lidze i mogą np. doznać kontuzji, co będzie miało wpływ na wynik zespołu. Również pogoda ma ogromny wpływ na żużel.

Wydarzenia żużlowe – kiedy i co obstawiać w 2021 roku?

Na ofertę zakładów bukmacherskich składają się nie tylko rodzaje i liczba zakładów, ale również nasycenie kalendarza wydarzeń żużlowych. W 2020 roku z powodu pandemii doszło do mocnego uszczuplenia terminarza. W 2021 roku ma być lepiej i plany są ambitne, choć pełnego powrotu do „normalności” w tym świecie jeszcze nie należy się spodziewać. W tym sezonie nie zabraknie jednak ani ligowego jeżdżenia, ani międzynarodowych imprez, z prestiżowym Speedway Grand Prix na czele. Będzie więc wiele okazji do sprawdzenia się w typowaniu. Oto nasza ściągawka, a emocje zaczynają się już od marca i potrwają do października.

 • Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych (27.03)
 • Memoriał Alfreda Smoczyka (28.03)
 • Ekstraliga żużla – start sezonu 2021 (3.04)
 • Mecz żużlowej reprezentacji Polski (5.04)
 • SGP Włoch – Terenzano (24.04)
 • Finał Brązowego Kasku (1.05)
 • Finał Mistrzostw Polski Par Klubowych (3.05)
 • SGP Niemiec – Teterow (22.05)
 • SGP Czech – Praga (05.06)
 • SGP (19.06) brak lokalizacji
 • Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (10.07)
 • Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski (11.07)
 • SGP Wlk. Brytanii  – Cardiff (17.07)
 • Grand Prix Polski I – Wrocław (31.07)
 • Grand Prix Polski II – Warszawa (07.08)
 • SGP Szwecji – Malilla (14.08)
 • Indywidualne Mistrzostwa 1.Ligi Żużlowej (22.08)
 • SGP Rosji – Togliatti (28.08)
 • SGP Danii – Vojens (11.09)
 • SGP Polski III – Toruń (2.10)
 • Speedway of Nations Final (16-17.10)

Słownik żużlowy, czyli jak lepiej rozumieć świat speedwaya

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że im większa wiedza o żużlu tym lepiej. Eksperckość to ważna i ceniona cecha w świecie zakładów bukmacherskich i obstawiania. Analiza statystyczna, dobre rozeznanie i wyczucie mogą być kluczowe aby trafnie typować. Warto więc na bieżąco śledzić wszystkie doniesienia, sprawdzać strony internetowe, fora i statystyki. W lepszym zrozumieniu świata żużla może pomóc słowniczek żużlowy, bowiem występuje gwara/slang, którym posługują się ludzie „zanurzeni” w świecie metanolu i wyścigów. Postanowiliśmy więc zebrać najważniejsze i najciekawsze słówka dotyczące żużla.

 • Beton – inaczej twarda nawierzchnia toru żużlowego
 • Bursztynowe światło – znak od sędziego, że do startu wyścigu pozostały 2 minuty
 • Czołgać się (pod taśmą) – powolne podjeżdżanie do taśmy przed startem wyścigu
 • Domino – gdy zawodnik z wewnętrznego pola wypycha kolejnego zawodnika, a ten kolejnego, ostatni najczęściej upada z powodu braku toru do jazdy
 • Dostać szprycę – gdy jeden zawodnik zostaje uderzony/obsypany częścią nawierzchni spod koła innego żużlowca. 
 • Dzika karta – wyjątkowe pozwolenie na start w danej imprezie dla zawodnika, który pierwotnie się nie zakwalifikował
 • Gryźć (tor) – walczyć do ostatniej chwili o wyprzedzenie rywala
 • Jechać na sprzęgle – regulacja podnoszącego się przedniego koła zaraz po starcie
 • Kopa – miękki tor, posiadający dużo luźnej nawierzchni
 • Nożyce – atak polegający na zamarkowaniu ataku po zewnętrznej i zmianie kierunku jazdy ku wewnątrz (przycięcie)
 • Owal – inne określenie toru żużlowego
 • Paddock – miejsce, gdzie rozgrzewają się motocykle przed startem wyścigu
 • Przedłużyć prostą – wejść w zakręt z opóźnieniem, w ostatniej możliwej chwili
 • Przywozić śliwkę – być ostatnim w wyścigu i nie zdobyć punkty
 • Siedzieć na kole – jechać bardzo blisko przeciwnika
 • Szafa – potocznie silnik lub motocykl żużlowy
 • Świeca – dynamiczne, nagłe i niespodziewane podniesienie przedniego koła
 • Tor pod koło – tor przyczepny z luźną nawierzchnią
 • Trzymać kredę – jechać przy wewnętrznej krawędzi toru, czyli krawężniku 
 • Ukraść start – ruszyć spod taśmy w momencie jej podnoszenia
 • Uślizg – niegroźny upadek na torze, najczęściej na łuku
 • Zakopać się – wjechać w część toru z luźną, miękką nawierzchnią
 • Zaliczyć dechy – upadek zakończony uderzeniem w bandy
 • Założyć się na rywala – manewr wyprzedzający opierający się na ataku po zewnętrznej części toru i zablokowaniu jazdy przeciwnika poprzez zajechanie go od wewnętrznej strony toru

Skorzystaj z bonusów i typuj wyścigi żużlowe

Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce nie tylko mają ciekawą i bogatą ofertę wydarzeń sportowych (i nie tylko!), ale mocno stawiają na atrakcyjną ofertę bonusów bukmacherskich. Już na samym starcie, czyli podczas zakładania konta w zakładach bukmacherskich STS każdy gracz może liczyć na dodatkowy profit, jakim jest najlepszy bonus powitalny. Dzięki temu depozyt gracza zasilany jest nowymi środkami, które mogą posłużyć do przetestowania opcji oferowanych przez bukmachera. Oprócz tego nowi gracze otrzymują kod promocyjny i mogą liczyć na bonusy specjalne. Pojawiają się one najczęściej, gdy zbliża się ważne wydarzenie sportowe. Dlatego inauguracja cyklu Speedway Grand Prix lub polskiej Ekstraligi to dobry moment, żeby rozglądać się za bonusami. Stanowią one świetny dodatek do gry w zakładach.

Kursy na żużel znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów! 🏁