Speedway Grand Prix

Grand Prix na żużlu - aktualne analizy i typy bukmacherskie

speedway grand prix

Kiedy wystartuje Speedway Grand Prix? Czy Polak wygra po raz trzeci z rzędu?

Od dwóch turniejów w Pradze, 16 i 17 lipca, rozpocznie się nowy sezon żużlowej Grand Prix. Dwie poprzednie edycje wygrał Bartosz Zmarzlik. Jeśli Polak zostanie Indywidualnym Mistrzem Świata na żużlu po raz trzeci z rzędu, przejdzie do historii tej dyscypliny jako pierwszy, któremu udała się taka sztuka.

Grand Prix na żużlu, czyli Indywidualne Mistrzostwa Świata

Żużlowa Grand Prix to cykl zawodów, których celem jest wyłonienie Indywidualnego Mistrza Świata. Zastąpił on rozgrywane w latach 1936-1994 mistrzostwa jednodniowe. Od roku 1995 najlepsi żużlowcy świata rywalizują w poszczególnych turniejach Grand Prix, których wyniki zaliczane są do klasyfikacji generalnej. Lider klasyfikacji po ostatnim turnieju Grand Prix zostaje mistrzem świata w danym sezonie. Na przestrzeni lat zmieniała się ilość zawodów Grand Prix w poszczególnych sezonach, ale z reguły oscyluje ona w granicach od 6 do 12. Liczba uczestników turniejów Grand Prix również ulegała zmianom. W ostatnich latach obowiązuje zasada, że w każdym turnieju bierze udział 16 zawodników, w tym 15 to stali uczestnicy całego cyklu Grand Prix. Dodatkowym uczestnikiem każdego z turniejów jest żużlowiec z tak zwaną „dziką kartą”, przyznawaną gospodarzowi. Ponadto do każdego turnieju organizator powołuje dwóch zawodników rezerwowych (tak zwana „rezerwa toru”). Zmianom ulegały także zasady, na których odbywają się poszczególne turnieje cyklu Grand Prix. Obecnie obowiązujący system polega na rozegraniu dwudziestu wyścigów (pięć rund po cztery wyścigi), w których w sumie każdy z 16 uczestników spotyka się z każdym. Za zwycięstwo w wyścigu przyznaje się 3 punkty, za drugie miejsce 2 punkty, za trzecie jeden punkt, a ten kto dojedzie na metę jako czwarty nie otrzymuje punktów. Ośmiu żużlowców z największą ilością punktów po rozegraniu 20 wyścigów kwalifikuje się do dwóch biegów półfinałowych. Po dwóch najlepszych zawodników w półfinałach awansuje do wielkiego finału. W sumie więc do wyłonienia zwycięzcy turnieju Grand Prix trzeba rozegrać 23 wyścigi.

? Kursy na Grand Prix na żużlu znajdziesz w STS!

Kalendarz żużlowej Grand Prix 2021

 • 16.07   Grand Prix Czech (Praga)
 • 17.07   Grand Prix Czech (Praga)
 • 30.07   Grand Prix Polski (Wrocław)
 • 31.07   Grand Prix Polski (Wrocław)
 • 06.08   Grand Prix Polski (Lublin)
 • 07.08   Grand Prix Polski (Lublin)
 • 14.08   Grand Prix Szwecji (Malilla)
 • 28.08   Grand Prix Rosji (Togliatti)
 • 11.09   Grand Prix Danii (Vojens)
 • 01.10   Grand Prix Polski (Toruń)
 • 02.10   Grand Prix Polski (Toruń)

Gdzie oglądać transmisje z żużlowej Grand Prix 2021?

Prawa do pokazywania na żywo transmisji z turniejów cyklu Speedway Grand Prix 2021 posiada platforma cyfrowa nc+.

Trzech polskich żużlowców na stałe w cyklu SGP 2021

W gronie 15 stałych uczestników Speedway Grand Prix 2021 jest trzech Polaków. Mistrz Świata Bartosz Zmarzlik i Maciej Janowski (4. miejsce w 2020 roku) zakwalifikowali się automatycznie, dzięki czołowym pozycjom uzyskanym w poprzedniej edycji. Krzysztof Kasprzak wywalczył sobie udział w SGP 2021 dzięki zajęciu trzeciego miejsca w eliminacyjnym Grand Prix Challenge.

Stali uczestnicy Grand Prix 2021

 • Bartosz Zmarzlik – Polska
 • Tai Woffinden – Wlk. Brytania
 • Fredrik Lindgren – Szwecja
 • Maciej Janowski – Polska
 • Leon Madsen – Dania
 • Jason Doyle – Australia
 • Artiom Łaguta – Rosja
 • Emil Sajfutdinow – Rosja
 • Matej Zagar – Słowenia
 • Oliver Berntzon – Szwecja
 • Krzysztof Kasprzak – Polska
 • Robert Lambert – Wlk. Brytania
 • Max Fricke – Australia
 • Martin Vaculik – Słowacja
 • Anders Thomsen – Dania
Ponadto organizatorzy cyklu SGP 2021 wyznaczyli także siedmiu żużlowców, jako „kwalifikowaną rezerwę”. Są to zawodnicy, którzy będą mogli zastąpić na stałe któregoś ze stałych uczestników Grand Prix w razie kontuzji, czy innych wydarzeń losowych. Na tej liście też mamy Polaka – Dominika Kuberę.

Stali rezerwowi Grand Prix 2021

 1. Aleksandr Łoktajew – Ukraina
 2. Jaimon Lidsey – Australia
 3. Dominik Kubera – Polska
 4. Olegs Mihailovs – Łotwa
 5. Daniel Bewley – Wlk. Brytania
 6. Lukas Fienhage – Niemiec
 7. Jan Kvech – Czechy
W trakcie sezonu zobaczymy zresztą w akcji również innych polskich żużlowców. Zgodnie z ostatnią decyzją władz polskiego żużla, w turniejach Grand Prix organizowanych w Polsce do „dzikiej karty” i do wyznaczenia jako „rezerwa toru” będą mieli prawo tylko i wyłącznie Polacy. A w kalendarzu SGP 2021 nasz kraj jako gospodarz występuje aż trzy razy.

Czy Polak zostanie Mistrzem Świata po raz trzeci z rzędu?

Poprzednia edycja żużlowej Grand Prix ze względu na pandemię koronawirusa została znacznie ograniczona. Cykl rozpoczął się dopiero w dniach 28-29 sierpnia od dwóch turniejów rozegranych we Wrocławiu. Całe rozgrywki przeprowadzono zresztą systemem podwójnych turniejów w jednej lokalizacji. Było tych lokalizacji w sumie tylko cztery, z czego trzy polskie – oprócz Wrocławia, także Gorzów i Toruń. Zdecydowanym zwycięzcą został Bartosz Zmarzlik, który wygrał cztery z ośmiu turniejów: dwa w Pradze i po jednym w Gorzowie i Toruniu. Do samego końca o tytuł Wicemistrza Świata walczyli: Brytyjczyk Tai Woffinden i Szwed Fredrik Lindgren. Dobry sezon zaliczył czwarty w klasyfikacji Maciej Janowski (zwycięzca turnieju we Wrocławiu). Sprawdź nasz poradnik jak obstawiać żużel w zakładach bukmacherskich!

Klasyfikacja końcowa żużlowej Grand Prix 2020

1. Bartosz Zmarzlik Polska 133 pkt.
2. Tai Woffinden Wlk. Brytania 117 pkt
3. Fredrik Lindgren Szwecja 117 pkt
4. Maciej Janowski Polska 107 pkt.
5. Leon Madsen Dania 89 pkt.
6. Jason Doyle Austalia 87 pkt.
7. Artem Laguta Rosja 84 pkt.
8. Emil Sayfutdinov Rosja 81 pkt.
9. Martin Vaculik Słowacja 60 pkt.
10. Max Fricke Australia 40 pkt.
11. Matej Zagar Słowenia 46 pkt.
12. Patryk Dudek Polska 39 pkt.
13. Niels Kristian Iversen Dania 32 pkt.
14. Mikkel Michelsen Dania 32 pkt.
15. Antonio Lindbaeck Szwecja 22 pkt.
Dla Bartosza Zmarzlika był to już drugi z rzędu tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu. Ponadto Polak ma na koncie także po jednym srebrnym i brązowym medalu. Daje mu to obecnie szóste miejsce w klasyfikacji medalowej Speedway Grand Prix. Zmarzlik wyprzedził też legendę polskiego żużla – Tomasza Golloba, który ma wprawdzie więcej medali ogółem, ale złoty tylko jeden. W naturalny sposób Bartosz Zmarzlik jest jednym z głównych faworytów do zwycięstwa także w edycji 2021. Gdyby mu się to udało, dokonałby historycznego wyczynu, bowiem jeszcze żaden żużlowiec nie zostawał Indywidualnym Mistrzem Świata trzy razy z rzędu. Największym rywalem Polaka powinien być Tai Woffinden, jedyny poza nim z przedstawionej poniżej listy multi-medalistów, który weźmie udział także w edycji 2021.

Klasyfikacja medalowa żużlowej Grand Prix (zawodnicy)

Złoto Srebro Brąz Razem
1. Tony Rickardsson 5 2 2 9
2. Greg Hancock 4 2 2 9
3. Jason Crump 3 5 2 10
4. Tai Woffinden 3 2 1 6
5. Nicki Pedersen 3 1 3 7
6. Bartosz Zmarzlik 2 1 1 4
7. Tomasz Gollob 1 2 4 7

Klasyfikacja medalowa żużlowej Grand Prix (państwa)

Złoto Srebro Brąz Razem
1. Australia 5 6 4 15
2. USA 5 4 4 13
3. Szwecja 5 4 4 13
4. Dania 4 3 5 12
5. Wlk. Brytania 3 1 3 7
6. Polska 3 7 6 16
7. Rosja 0 0 2 2

Żużel - sprawdź zakłady w STS!