Grand Prix na żużlu. Typy bukmacherskie na zawody SGP

Blog » Żużel » Speedway Grand Prix

Typy na Żużlową Grand Prix. Kto zostanie mistrzem świata na żużlu? Sprawdź analizy i typuj zawody Speedway Grand Prix w STS!

Kursy na żużel

Typowanie Grand Prix na żużlu

Żużlowe Grand Prix zawsze budzi wiele emocji wśród sympatyków żużla. Stawką tej rywalizacji jest bowiem tytuł indywidualnego mistrza świata! Sprawdź analizy i typy bukmacherskie na zawody Speedway Grand Prix!

Żużel - sprawdź zakłady w STS!

Czytaj także:

speedway grand prixGrand Prix na żużlu, czyli Indywidualne Mistrzostwa Świata

Żużlowa Grand Prix to cykl zawodów, których celem jest wyłonienie Indywidualnego Mistrza Świata. Zastąpił on rozgrywane w latach 1936-1994 mistrzostwa jednodniowe. Od roku 1995 najlepsi żużlowcy świata rywalizują w poszczególnych turniejach Grand Prix, których wyniki zaliczane są do klasyfikacji generalnej. Lider klasyfikacji po ostatnim turnieju Grand Prix zostaje mistrzem świata w danym sezonie. Na przestrzeni lat zmieniała się ilość zawodów Grand Prix w poszczególnych sezonach, ale z reguły oscyluje ona w granicach od 6 do 12. Liczba uczestników turniejów Grand Prix również ulegała zmianom. W ostatnich latach obowiązuje zasada, że w każdym turnieju bierze udział 16 zawodników, w tym 15 to stali uczestnicy całego cyklu Grand Prix. Dodatkowym uczestnikiem każdego z turniejów jest żużlowiec z tak zwaną „dziką kartą”, przyznawaną gospodarzowi. Ponadto do każdego turnieju organizator powołuje dwóch zawodników rezerwowych (tak zwana „rezerwa toru”). Zmianom ulegały także zasady, na których odbywają się poszczególne turnieje cyklu Grand Prix. Obecnie obowiązujący system polega na rozegraniu dwudziestu wyścigów (pięć rund po cztery wyścigi), w których w sumie każdy z 16 uczestników spotyka się z każdym. Za zwycięstwo w wyścigu przyznaje się 3 punkty, za drugie miejsce 2 punkty, za trzecie jeden punkt, a ten, kto dojedzie na metę jako czwarty nie otrzymuje punktów. Ośmiu żużlowców z największą ilością punktów po rozegraniu 20 wyścigów kwalifikuje się do dwóch biegów półfinałowych. Po dwóch najlepszych zawodników w półfinałach awansuje do wielkiego finału. W sumie więc do wyłonienia zwycięzcy turnieju Grand Prix trzeba rozegrać 23 wyścigi.

Wygraj mundial