Żużlowa Grand Prix Niemiec na Bergring Arena w Teterowie. Zawody odwołane!

gp niemiec na zuzlu

Turniej o Grand Prix Niemiec, zaplanowany na 22 maja, po odwołaniu zawodów we włoskim Terenzano, miał być pierwszą rundą cyklu Speedway Grand Prix 2021. Niestety z powodu koronawirusa ta impreza również została przez organizatorów odwołana.

Inauguracja Grand Prix po raz kolejny odłożona

Po tym, jak odwołano zaplanowaną na 24 kwietnia inaugurację żużlowej Grand Prix w Terenzano, pierwszymi zawodami cyklu miało być Grand Prix Niemiec na torze w Teterowie, którego datę wyznaczono na 22 maja. Jednak w środę 14 kwietnia organizatorzy zdecydowali się odwołać także tę rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata. Powód ten sam, co w przypadku Terenzano – koronawirus i związane z nim obostrzenia. Na teraz pierwszą imprezą w kalendarzu jest więc Grand Prix Czech w Pradze, które ma się odbyć 5 czerwca. Ale czy rzeczywiście się odbędzie? 

Speedway Grand Prix Niemiec, czyli Teterow szczęśliwy dla Polaków

Żużlowa Grand Prix Niemiec, choć z licznymi przerwami, jest obecna w kalendarzu od samego początku cyklu turniejów (rok 1995). Pierwsze edycje nie miały jednak stałego miejsca, były rozgrywane na różnego rodzaju obiektach w różnych miastach. Dopiero od roku 2016 stałym gospodarzem Speedway Grand Prix Niemiec jest miasteczko Teterow, a turniej odbywa się na torze żużlowym Bergring Arena. Jest to tor o długości 314 metrów. Jego rekordzistą jest Słoweniec Matej Zagar, który wykręcił na nim okrążenie z czasem 58,06 sekund.

Bergring Arena w Teterowie raczej dobrze powinna kojarzyć się polskim kibicom żużla. Z czterech rozegranych tu turniejów Grand Prix, tylko raz żaden z Polaków nie stanął na podium – w 2017 roku. Najlepsza dla „Biało-Czerwonych” była ostatnia rozegrana w Teterowie edycja SGP w 2019 roku. Wygrał ją Maciej Janowski, a drugi był Bartosz Zmarzlik. Nasz dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata stawał na podium na Bergring Arena jeszcze dwukrotnie – w 2018 roku (trzecie miejsce) i w 2016 (druga pozycja). Trzykrotnie tej sztuki dokonał także Australijczyk Jason Doyle, a dwukrotnie rekordzista toru – Matej Zagar.

👉 Kursy na Grand Prix na żużlu znajdziesz w STS!

Podium dotychczasowych Grand Prix Niemiec w Teterowie

20161. Jason Doyle, 2. Bartosz Zmarzlik, 3. Greg Hancock
20171. Matej Zagar, 2. Martin Vaculik, 3. Jason Doyle
20181. Tai Woffinden, 2. Jason Doyle, 3. Bartosz Zmarzlik
20191. Maciej Janowski, 2. Bartosz Zmarzlik, 3. Matej Zagar

Adam Pisula