Od piątku do niedzieli w Belgradzie zostaną rozegrane zawody w ramach 18. edycji Halowych Mistrzostw Świata w lekkoatletyce. Weźmie w nich udział 24-osobowa reprezentacja Polski. Ile przywiezie medali? Czy będą wśród nich złote krążki? Sprawdź nasze typy bukmacherskie oraz zapowiedź imprezy!
Kategoria: Lekkoatletyka
Luty to miesiąc halowej lekkoatletyki, a skoro tak, to czas najwyższy na mityng Copernicus Cup 2022! W Toruniu znów będzie okazja podziwiać najlepszych zawodników, w tym oczywiście czołówkę reprezentacji Polski. Jakie konkurencje odbędą się podczas zawodów, jaki jest harmonogram? O tym poniżej.
Olimpijczycy na Stadionie Śląskim! Memoriał Kamili Skolimowskiej podziękowaniem za Tokio
Krzysztof Brommer5 września na Stadionie Śląskim po raz dwunasty odbędzie się Mamoriał Kamili Skolimowskiej. Na fanów czeka nie lada gratka, bo możliwość podziwiania na żywo medalistów Igrzysk Olimpijskich z Tokio. Ostatni występ w karierze zaliczy dyskobol Piotr Małachowski.
Lekkoatletyka to dyscyplina sportowa, w której na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio rozegrano najwięcej konkurencji. Biało-czerwoni nie zawiedli i przywieźli najwięcej medali. Polska lekkoatletyka zajęła czołowe miejsce na igrzyskach!
Maria Andrejczyk doskonale wie, że 2 centymetry w rzucie oszczepem to bardzo dużo. Tyle Polce zabrakło w Rio de Janeiro 2016 do brązowego medalu. Mimo problemów zdrowotnych, których oszczepniczce nie brakowało, w Tokio powalczy o upragniony medal olimpijski.
Sztafeta 4 x 400 kobiet wygrała swój bieg kwalifikacyjny. Kto faworytem do medalu?
Krzysztof Brommer„Aniołki Matusińskiego” są znane i lubiane, ale przede wszystkim są szybkie. Kobieca sztafeta 4 x 400 także była najszybsza w swoim pierwszym biegu w Tokio. Jak będzie w finale i kto będzie zagrożeniem dla Polek?
Dwóch reprezentantów Polski walczyło o awans do finału pchnięcia kulą. To się jednak nie udało i finał tej konkurencji w Tokio odbył się bez udziału biało-czerwonych.
Piotr Lisek awansował do finału skoku o tyczce na Igrzyskach Olimpijskich, a Pawłowi Wojciechowskiemu ta sztuka się nie udała. O złoto będzie trudno, bo Armand Duplantis jest poza zasięgiem, ale srebro i brąz czekają na Liska. Oto nasza analiza szans w finale skoku o tyczce.
Aż pięciu reprezentantów Polski wystąpi w finale rzutu młotem kobiet i mężczyzn. Nic więc dziwnego, że 3 i 4 sierpnia wszyscy liczą na wysyp medali na igrzyskach w Tokio 2020. Jak poszło biało-czerwonym w kwalifikacjach i jakie mają szanse na medal? Sprawdź!
Rzut dyskiem na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020. Małachowski się pożegnał. Kto faworytem finału?
Krzysztof BrommerPiotr Małachowski kończy piękną karierę dyskobola. Niestety występ na Igrzyskach Olimpijskich nie był udany, gdzie odpadł w eliminacjach. Finał rzutu dyskiem, choć bez reprezentantów Polski, powinien być jednak bardzo ciekawy.
Lekkoatletyka – najwięcej sportu w jednym miejscu
Jeśli jesteś kibicem lekkoatletyki, to na blogu zakładów bukmacherskich STS znajdziesz wszystkie niezbędne informacje! Najważniejsze wiadomości w pigułce czekają na każdego pasjonata sportu. Bądź ze światem lekkoatletyki na bieżąco!
Sprawdź zakłady na lekkoatletykę!
PZLA – organizuje zawody i pomaga zawodnikom
Polski Związek Lekkiej Atletyki odpowiada za całą dyscyplinę i pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu poszczególnych dyscyplin i konkurencji. Może mało osób wie, ale PZLA jest najstarszym stowarzyszeniem sportowym w Polsce. Pieczę nad lekkoatletyką związek ten objął w 1919 roku i od tego samego czasu jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Budżet organizacji jest wspierany przez sponsorów, ministerstwo sportu oraz własne wygenerowane środki. No dobrze, ale czym w ogóle zajmuje się ten związek, który odpowiada za sportowców uprawiających lekką atletykę? Jest on organizatorem wszelkich imprez lekkoatletycznych w Polsce, różnej rangi. Szkoli sędziów lekkoatletycznych, dba o rozwój i popularyzację tej dyscypliny. Ustala także zasady zdobywania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Jako organizator informuje on o wszystkich wydarzeniach. Na stronie i w komunikatach znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje przygotowane przez PZLA. Wyniki poszczególnych mityngów, czasy, rekordy i listy startowe. To jeszcze nie wszystko, co opracowuje PZLA. Tabele, statystyki poszczególnych polskich sportowców i olimpijczyków także znajdziemy w tym źródle. Związek ten jest nie tylko najstarszym, ale i najbardziej utytułowanym stowarzyszeniem sportowym w Polsce. Wszystko za sprawą licznych medalistów olimpijskich w różnych dyscyplinach lekkiej atletyki.
Lekkoatletyka królową sportu. Dlaczego?
Nie bez przyczyny lekkoatletyka nosi ten zaszczytny tytuł i mimo, że nie jest tak popularna, jak choćby piłka nożna, wciąż jest bardzo szanowana. Dzieje się tak, gdyż lekkoatletyka to najstarszy sport świata. W czasach starożytnych nikt nie kopał piłki czy nią rzucał. Wtedy biegało się, skakało, rzucało się oszczepem, który był średniowieczną bronią. Lekkoatletyka odwołuje się do pierwotnych zachowań ludzi, do kultu sprawności fizycznej szeroko rozumianej. Wiele sportów powstawało w kolejnych wiekach, ale najstarsze konkurencje należą właśnie do królowej sportu. Poza tym lekkoatletyka ma szczególne miejsce podczas najważniejszej imprezy na świecie, czyli Letnich Igrzysk Olimpijskich. Sportowe zmagania na bieżni kończą zazwyczaj każde igrzyska, a największe emocje i zainteresowanie wzbudzają biegi sztafetowe, czy biegi na 100m mężczyzn i kobiet.
IAAF zarządza światową lekkoatletyką
Organizacja ta działa od 1912 roku i jeszcze do niedawna funkcjonowała pod nazwą Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Obecnie IAAF nazywa się World Athletics i zrzesza ponad dwustu członków, czyli organizacji lekkoatletycznych z poszczególnych państw. To sprawia, że ma więcej członków niż ONZ! Jakie są główne cele tej lekkoatletycznej organizacji? Przede wszystkim organizuje ona mistrzostwa świata w lekkoatletyce, halowe mistrzostwa świata, halowe mistrzostwa świata czy Diamentową Ligę. Z tego grona najważniejsze są MŚ. Lekkoatleci z całego świata rywalizują ze sobą o drugie najbardziej prestiżowe medale po Igrzyskach Olimpijskich. Poza tym World Athletics dba o rozwój tego sportu, standaryzację konkurencji i pomiaru wyników. Zatwierdza także rekordy świata oraz prowadzi klasyfikację medalową w lekkoatletyce. IAAF, a teraz WA dba o finansowe zabezpieczenie imprez lekkiej atletyki.
Diamentowa Liga to prestiż
Zawodowi sportowcy uprawiający lekkoatletykę mają niezwykle napięty terminarz startów. Co prawda Igrzyska Olimpijskie i MŚ w lekkoatletyce odbywają się co kilka lat, ale zwykły sezon także wypełniony jest wieloma zawodami i mityngami. Wśród nich najbardziej prestiżowa jest Diamentowa Liga. Jest to cykl lekkoatletycznych zawodów, który w 2010 roku zastąpił Golden League. Każdego roku odbywa się co najmniej 12 mityngów lekkoatletycznych w Europie, Ameryce Południowej i Azji. Zawodnicy gromadzą punkty w klasyfikacji generalnej i najlepsi pod koniec cyklu otrzymują najprawdziwszy diament wart kilkadziesiąt tysięcy dolarów. W sumie lekkoatleci i lekkoatletki rywalizują w 32 konkurencjach sportowych.
Skok o tyczce fascynuje od lat
Pokonywanie przeszkód dosłownie i w przenośni jest czymś, co każdy człowiek doświadcza w swoim życiu. Już w pradawnych czasach tak było, że aby przetrwać, trzeba było sobie radzić. W sporcie są konkurencje, które polegają na dosłownym pokonywaniu przeszkód i za to zawodnik otrzymuje medale i nagrody. Najpopularniejszą konkurencją jest skok o tyczce, który jest połączeniem siły, techniki i gibkości. Poza tym trzeba pokonać strach, bo najlepsi lekkoatleci na świecie, którzy skaczą o tyczce, wznoszą się na wysokość szóstego metra. Dla zobrazowania to więcej niż skok z drugiego piętra budynku. Wiele elementów musi ze sobą współgrać, aby zakończyć skok o tyczce rekordem świata lub Europy. Inne podobne konkurencje także do prostych nie należą. Mamy na myśli skok wzwyż i skok w dal. W tym pierwszym przypadku nie pomaga już tyczka, liczy się tylko technika i siła nóg. Podobnie zresztą jak w skoku w dal, gdzie lekkoatleta bierze rozbieg, a potem stara się wylądować jak najdalej w piasku. Trójskok natomiast jest pewną modyfikacją skoku w dal. Po dobiegnięciu do belki zawodnik może odbić się trzykrotnie na jednej z nóg i wylądować w piasku. Odległość jest mierzona od miejsca pierwszego odbicia.
Pchnięcie kulą jedną z konkurencji rzutowych
Na lekkoatletykę składa się wiele konkurencji wykorzystujących podstawowe, fizyczne umiejętności człowieka. Pisaliśmy o skakaniu, ale ludzie od początku swojego istnienia potrafią także bardzo dobrze rzucać. I to najróżniejszymi przedmiotami. Dlatego ważną częścią lekkiej atletyki są rzuty. Do takich należy m.in. pchnięcie kulą. Zawodnik wchodzi do wyznaczonego okręgu i musi z tego miejsca rzucić ważącą kilka kilogramów kulą. Każdy ma kilka prób, a do końcowej klasyfikacji liczona jest najdalsza odległość. Polscy sportowcy dobrze radzą sobie w pchnięciu kulą. Jeszcze lepiej wygląda to w rzucie młotem, w którym Polki i Polacy stanowią ścisłą światową czołówkę. Na czym polega rzut młotem? Podobnie jak w przypadku pchnięcia kulą, zawodnik w wyznaczonym okręgu musi siłą własnych mięśni wyrzucić jak najdalej lekkoatletyczny młot, który przypomina kulę połączoną z uchwytem za pomocą drutu. Młot lata na kilkadziesiąt metrów, a widzów przed nieprzyjemnym uderzeniem chroni specjalna siatka. Dalekie odległości uzyskują także lekkoatleci uprawiający rzut oszczepem i dyskiem. Są to dwie konkurencje nawiązujące do starożytnych czasów. Dyskobol jest niejako symbolem lekkoatletyki i greckich igrzysk olimpijskich. Oszczep w dawnych czasach służył do polowań i walki. Teraz na szczęście służy do bicia lekkoatletycznych rekordów świata.
Dziesięciobój lekkoatletyczny jednym z kilku wielobojów
Lekkoatletyka w odróżnieniu od innych sportów może pochwalić się dyscyplinami, które łączą w sobie kilka konkurencji. Dlatego podczas lekkoatletycznych MŚ czy Igrzysk Olimpijskich możemy się spotkać z kilkoma takimi konkurencjami. Wśród tych miksów najpopularniejsze są: dziesięciobój, siedmiobój i pięciobój. Pierwsze dwie konkurencje rozgrywane są podczas zawodów przez dwa dni, a konkurencje pięcioboju w ciągu jednego dnia imprezy sportowej. Jakie konkurencje stanowią podstawę wielobojów? Zasada jest taka, że zawodnicy muszą wykazać się szerokim wachlarzem umiejętności. Dlatego w wielobojach mamy konkurencje biegowe, na krótkim i dłuższym dystansie, rzuty i skoki. W siedmioboju i dziesięcioboju dochodzą kolejne konkurencje np. pchnięcie kulą czy większa liczba biegów (np. na 100m i 800m).
Biegi – najpopularniejsze konkurencje w lekkiej atletyce
Bieganie to podstawowa umiejętność człowieka. Ludzie od zarania dziejów albo kogoś gonili, albo przed czymś uciekali. W sporcie biega się, żeby być pierwszym na mecie, ustanowić jak najlepszy czas i zdobyć medal. Konkurencji biegowych jest najwięcej, bo dystanse są bardzo różne. Od tych najkrótszych na 100m, po te znacznie dłuższe liczące ponad 1000m. Biegi lekkoatletyczne dzielimy na grupy właśnie biorąc pod uwagę dystanse, jakie mają do pokonania zawodnicy. Są więc sprinty, biegi średnie, biegi długie oraz biegi przez płotki. Biegi średniodystansowe to te zbliżone do kilometra. Biegi na długim dystansie to 3000m, 5000m, 10000m, półmaraton i maraton. Biegi płotkarskie oczywiście charakteryzują się tym, że zawodnik podczas pokonywania dystansu musi przeskoczyć szereg ustawionych na bieżni płotków.
Sztafety znane i mniej znane
Biegi są zarówno konkurencjami lekkoatletycznymi indywidualnymi i drużynowymi. W tym drugim przypadku mówimy o sztafetach, które składają się z czterech zawodników reprezentujących drużynę. Najpopularniejszymi rodzajami sztafet w lekkoatletyce są 4x100m i 4x400m – zarówno w wykonaniu kobiet, jak i mężczyzn. Znane są jeszcze dwa inne rodzaje. Sztafeta olimpijska i sztafeta szwedzka. W obu przypadkach każdy członek sztafety ma do pokonania inny dystans. W sztafecie olimpijskiej 100m, 200m, 400m i 800m lub w odwrotnej kolejności. Natomiast sztafeta szwedzka składa się z zawodników pokonujących dystans 100m, 200m, 300m i 400m.
Sprint przykuwa uwagę całego świata
Jednak najpopularniejszym rodzajem biegu w zawodach lekkiej atletyki jest sprint. To on przykuwa uwagę mediów, kibiców, a ustanowione rekordy świata są najszerzej komentowane. Jeśli ktoś myśli, że sprint to tylko najkrótszy bieg, czyli na 100m i 60m w hali, ten jest w błędzie. Oficjalnie IAAF uznał za sprinty biegi także na dystansie 200m i 400m. Także sztafety na tych dystansach kategoryzowane są jako sztafety sprinterskie. Z tych wszystkich konkurencji najbardziej medialną jest bieg na 100m. Od lat rekordziści świata na 100m nazywani są za najszybszych ludzi na świecie. Nic więc dziwnego, że później rekordziści świata w sprincie poddawani są próbom biegom m.in. z gepardem, samochodem, czy nawet samolotem. Pobicie granicy 10 sekund na 100m stało się momentem przełomowym w lekkoatletyce.
Ostatnie wpisy
- Lech zagra z Zagłębiem z mistrzowskim logotypem na froncie koszulek
- Fiorentina vs Juventus. Florencki zespół wywalczy europejskie puchary?
- Finał Ligi Mistrzów Kobiet. FC Barcelona vs Olympique Lyon – kto zgarnie trofeum?
- KSW 70 zbliża się wielkimi krokami! Bardzo mocna karta walk
- Konferencja Zachodnia NHL. Czy ktoś zagrozi Lawinie?
Kategorie
- Australian Open
- Boks
- Bundesliga – typy i zapowiedzi
- Copa America
- Dart
- Ekstraklasa – zapowiedzi i typy
- Ekstraliga Żużlowa
- ESPORT
- Euro 2020
- Formuła 1
- French Open
- Giro d'Italia
- Hokej na lodzie
- Igrzyska Olimpijskie 2020
- KNOW HOW
- Kolarstwo
- Koszykówka
- La Liga 21/22 – Zapowiedzi i typy
- Lekkoatletyka
- Liga Europy
- Liga Konferencji Europy
- Liga Mistrzów
- Liga Mistrzów – Hokej
- Liga Narodów
- Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężyczyzn
- Mistrzostwa Europy w siatkówce
- Mistrzostwa Świata w hokeju na lodzie
- Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022
- MMA
- NHL
- Piłka nożna
- Piłka ręczna
- PlusLiga
- Polska Hokej Liga
- Premier League – Zapowiedzi i typy
- Premier League Darts
- Reprezentacja Polski w piłce nożnej
- RÓŻNE
- Serie A – zapowiedzi i typy
- Siatkarska Liga Mistrzów
- Siatkarska Liga Narodów
- SIATKÓWKA
- Skoki narciarskie
- Speedway Grand Prix
- STREFA TYPERA
- STS TV
- Tenis
- Tour de France
- Tour de Pologne
- US Open
- Vuelta a Espana
- Wimbledon
- Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022
- Żużel