Tenis – typy, prognozy, analizy bukmacherskie

Blog » Tenis

Tenis – typy, analizy bukmacherskie ora zapowiedzi meczów najważniejszych turniejów tenisowych na świecie znajdziesz na naszej stronie. Typuj tenis w STS!

Kursy na tenis

Strona 1 z 13 1 2 13

Typy tenisowe

Tenis ziemny jest wdzięczną dyscypliną sportową, jeśli chodzi o typowanie wyników w zakładach bukmacherskich. Na naszej stronie znajdziesz zapowiedzi meczów i typy tenisowe. W poniższym artykule opisujemy specyfikę typowania tenisa, od czego zacząć obstawianie i jakie są najpopularniejsze rodzaje zakładów.

Zakłady i kursy na tenis

tenis typy

Dlaczego turnieje tenisowe skutecznie przyciągają amatorów obstawiania?

W tenisa można grać, ale można też się nim pasjonować. Posiadając sporą wiedzę na temat zawodników i zawodniczek, turniejów i statystyk można obstawiać wyniki tenisa. Typy bukmacherskie w pewnym sensie uzależnione są nie od szczęścia, ale od posiadanej wiedzy i umiejętności przewidywania. Tenis ziemny jest wdzięczną dyscypliną sportową, jeśli chodzi o typowanie wyników w zakładach bukmacherskich. Dlaczego? Otóż dlatego, że jest to sport indywidualny i istnieje mniej czynników mających wpływ na wynik. Albo inaczej: czynniki te są łatwiejsze do przewidzenia. Poza tym w tenisie nie ma remisów, więc podstawowym zakładem jest obstawianie, kto wygra. Każdy tenisista ma swoje mocne i słabe strony, swoją ulubioną nawierzchnię i rodzaj turnieju. Dzięki temu wyniki tenisa są statystycznie łatwiejsze do przewidzenia niż wiele innych sportów, w tym drużynowych. Dodatkowo, jeżeli jakikolwiek sport ma w świecie zakładów bukmacherskich rywalizować z piłką nożną, może to być tylko tenis ziemny. Powodów jest kilka. Po pierwsze, bukmacherzy w ciągu ostatnich lat zdecydowanie rozszerzyli posiadane oferty zakładów dotyczących tenisa ziemnego. Wzrost ich dostępności siłą rzeczy wpłynął także na większe zainteresowanie ze strony graczy.  Po drugie, światowy tenis stał się sportem całorocznym. Nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych tenisiści mogą rywalizować ze sobą w spotkaniach rozgrywanych wewnątrz specjalnych hal. Toteż w kalendarzach ATP oraz WTA trudno obecnie znaleźć większe luki.  Po trzecie, obstawianie tenisa jest naprawdę proste. To wszystko sprawia, że rola tego sportu w świecie bukmacherskim staje się coraz większa. Dlatego każdy amator zakładów wzajemnych powinien przynajmniej pobieżnie poznać realia tej bardzo ciekawej dyscypliny!

Typowanie tenisa – od czego zacząć?

Tenis jest bardzo popularny, ale pod wieloma względami różni się on od innych znanych dyscyplin. Pierwszorzędną kwestię stanowi tutaj fakt, że tenis to sport indywidualny. Oczywiście ktoś może słusznie zauważyć, iż w turniejach rangi ATP oraz WTA biorą udział także debliści. Jednakże to gra indywidualna przyciąga zdecydowanie większą uwagę widzów oraz samych pasjonatów obstawiania. 

Sprawdzaj wyniki. Tenis lubi statystyki

Na najwyższym poziomie o zwycięstwie lub porażce decydują detale, dyspozycja dnia i wykorzystanie swoich atutów lub błędów rywala. Nic więc dziwnego, że wpływ na wyniki w tenisie mają statystyki. Sport ten słynie z niezwykle bogatych analiz, porównań, wyliczeń i statystyk. Na rezultat meczu wpływ ma wiele czynników, np. rodzaj nawierzchni, styl gry przeciwnika, serwis, rodzaj zagrań. Jest to szczególnie istotne, albowiem każdy zawodnik ma swoje własne preferencje. Przykładowo, niektórzy tenisiści najlepiej czują się na kortach ziemnych. Wystarczy wspomnieć choćby o Rafie Nadalu, który już 13 razy wygrał francuski turniej French Open. Jest to jedyny wielkoszlemowy turniej rozgrywany właśnie na słynnej mączce. Co prawda, Hiszpan wielokrotnie wygrywał również inne turnieje, ale nie ulega wątpliwości, że na mączce czuje się najlepiej. Oczywiście inni tenisiści mogą mieć zgoła odmienne upodobania. Wielu zawodników deklaruje, że najlepiej gra im się na kortach twardych (halowych) lub trawiastych. Dlatego znajomość charakterystyki danego zawodnika jest niezwykle ważna przy obstawianiu tenisa.

Typy poprzedza analiza

Jeśli ktoś chce z powodzeniem obstawiać mecze tenisa powinien wziąć sobie do serca kilka porad i uwag. Koniecznie trzeba interesować się tym sportem. Im większa wiedza na temat turniejów, zawodników, światowego rankingu i formy poszczególnych graczy, tym lepiej. Finały Wielkiego Szlema poprzedzają wielogodzinne analizy, nieprzebrane ilości zestawień statystycznych. Taki sport jak tenis ziemny jest policzalny i przeliczalny, ale i tak najważniejszy jest aspekt ludzki. Bogata oferta turniejowa, a także sama forma turniejów pozwala nam poznać dyspozycję graczy w poszczególnych etapach danego turnieju. Warto zaznajomić się z opcją obstawiania tenisa live, gdyż jest to możliwość typowania w trakcie trwania meczu. Oglądając tenis na żywo można dostrzec przewagi jednego z graczy i przewidzieć, w którą stronę mecz się rozwinie. Na pewno nie warto w jednym kuponie kumulować zbyt wielu meczów, a tym bardziej turniejów. Szczegółowy poradnik jak obstawiać tenis ziemny znajdziesz na naszym blogu!

Poznaj zasady tenisa

Fundamentalną kwestią będzie poznanie zasad samej dyscypliny. Wbrew pozorom reguły obowiązujące w tenisie mogą na początku wydawać się dość skomplikowane. Natomiast z czasem każdy powinien zrozumieć najważniejsze zasady tego sportu. Dotyczą one między innymi unikalnej metody punktowania zawodników:
 1. Po zakończeniu wymiany jeden z zawodników zdobywa punkt. Sam schemat punktowania w tenisie składa się z liczb: 15, 30 i 40. Odpowiadają one jednemu, dwóm i trzem zdobytym punktom. Jeżeli obydwaj zawodnicy zdobędą po trzy punkty (40-40), gra toczy się do chwili zdobycia dwóch punktów przewagi. Wtedy zawodnik wygrywa gema.
 2. Zawodnik musi wygrać co najmniej 6 gemów, aby wygrać seta (z zachowaniem opisanej reguły przewagi). Jeśli obydwaj zawodnicy wygrają po 6 gemów (wynik 6-6), rozpoczyna się tzw. tie-break. W tym gemie gra toczy się aż do momentu, kiedy jeden z zawodników zdobędzie 7 punktów. Tutaj punktacja odbywa się według normalnego schematu, czyli: 1, 2, 3 punkty i tak dalej. Rzecz jasna w tie-breaku również obowiązuje reguła co najmniej 2 punktów przewagi.
 3. Wygranie 6 gemów lub tie-breaka sprawia, że zawodnik wygrywa seta. Cały mecz trwa do momentu, gdy jeden z zawodników wygra 2 sety. Wyjątkiem są turnieje wielkoszlemowe w męskim tenisie. Tam gra toczy się do 3 wygranych setów (dotyczy tylko gry pojedynczej).

Tenis – prognozy, zapowiedzi i analizy bukmacherskie

Początkujący gracze na pewno będą mieli mniejsze lub większe kłopoty z wyborem odpowiednich zakładów. Dlatego z pomocą mogą przyjść im specjalne zapowiedzi i analizy bukmacherskie. Takie prognozy są przygotowywane zarówno przez ekspertów w danej dyscyplinie, jak i przez samych bukmacherów. Na naszym blogu publikowane są analizy i typy na rozgrywki tenisowe. Dzięki publikowanym zapowiedziom pasjonaci obstawiania mogą nieco bliżej zapoznać się z nadchodzącymi spotkaniami.  Co więcej, takie prognozy zawierają także wskazówki dotyczące możliwego przebiegu opisywanego meczu. Tym samym ich lektura na pewno pomoże początkującym graczom w znalezieniu najlepszych okazji do typowania tenisa. Jeśli chodzi o bardziej doświadczonych typerów, treść takich zapowiedzi może dać im parę dodatkowych wskazówek.   

Typy tenis – co dokładnie obstawiać?

Amatorzy tenisa mogą obstawiać rozgrywane mecze na wiele sposobów. Wszystko ze względu na fakt, że tenisowe oferty bukmacherów cechują się ogromną dostępnością różnych zakładów. Dzięki temu każdy typer może samodzielnie wybrać taką strategię, która będzie dla niego odpowiednia. 
 • zwycięzca
 • liczba gemów
 • under/over
 • dokładny wynik seta
 • dokładny wynik spotkania
 • handicap
Co jasne, większość graczy wybiera najpopularniejsze zakłady dotyczące wskazania zwycięzcy danego meczu. Takie typy mają jeden istotny atut. W tenisie nie ma bowiem remisów, co oznacza, że zwycięzca meczu po prostu musi zostać wyłoniony. Dlatego przy najbardziej wyrównanych spotkaniach gracz ma dokładnie 50% szans na poprawne wytypowanie zwycięzcy. Drugi pod względem popularności rodzaj zakładów dotyczy wskazania liczby gemów rozegranych w danym meczu. Takich gemów musi być co najmniej 12, albowiem najniższy możliwy wynik w tenisie wynosi 6:0, 6:0. Oczywiście zdarza się on niezwykle rzadko, dlatego standardowa linia do obstawiania wynosi pomiędzy 17,5-20,5 gemów w spotkaniu. Typ over oznacza, że rozegranych gemów będzie więcej, a typ under wskazuje, iż będzie ich mniej. Oprócz tego gracze mogą skorzystać z bogatej oferty zakładów dodatkowych. Spora część takich zakładów dotyczy przebiegu poszczególnych setów. Gracze mogą zatem wskazać dokładny wynik seta lub określić, ile gemów rozegrają tenisiści. Co jasne, identyczna możliwość odnosi się także do rezultatu całego spotkania. Przy wyjątkowo jednostronnych meczach typerzy nieraz stawiają, że faworyt wygra cały mecz 2:0. Taki zakład wiąże się z nieco większym ryzykiem, ale za to jego kurs jest zdecydowanie wyższy. Całkowicie odrębną kategorię stanowią także typy poświęcone handicapowi. Ich idea zakłada, że bukmacher „doliczy” do wyniku tenisisty określoną liczbę gemów. Jeżeli po takiej korekcie liczba wygranych gemów będzie wyższa niż u przeciwnika, gracz wygrywa swój zakład. Jest to kolejna z bardzo ciekawych alternatyw dla pasjonatów obstawiania tenisa. Mnogość dostępnych opcji sprawia, że każdy gracz powinien przetestować kilka metod obstawiania tenisa. W ten sposób będzie mógł stwierdzić, które zakłady najbardziej mu odpowiadają.

Typy tenisowe na najpopularniejsze wydarzenia i turnieje

W świecie zawodowego tenisa można podzielić organizowane turnieje na trzy kluczowe kategorie. Największe znaczenie mają oficjalne turnieje rangi ATP oraz WTA. Są to kluczowe rozgrywki w świecie odpowiednio męskiego i kobiecego tenisa. Nieco niższej znajdują się natomiast turnieje ATP Challenger lub WTA Challenger. Z kolei najniższą rangę mają turnieje ITF. Jeżeli chodzi o turnieje ATP i WTA, ich prestiż zależy od tego, ile punktów może zdobyć zwycięzca całej imprezy. Dlatego najniższą rangę mają tutaj turnieje ATP i WTA 250. Wyżej od nich stoją już turnieje ATP/WTA 500. Natomiast najwyższą rangę w standardowym harmonogramie rozgrywek mają tzw. turnieje Masters, czyli ATP/WTA 1000. Nad nimi są już tylko dwa rodzaje imprez. Pierwszy to oczywiście turnieje wielkoszlemowe. To one stanowią symbol światowego tenisa jako najbardziej prestiżowe rozgrywki. Co więcej, te turnieje mają niezwykle bogate tradycje. Niedługo Wielkie Szlemy będą obchodzić swoje 100-lecie, gdyż ich oficjalna formuła została ustanowiona w 1923 roku. Ustalono wówczas, że mianem Wielkich Szlemów będą określane 4 turnieje rozgrywane odpowiednio w:
 • Australii na kortach twardych – Australian Open (styczeń-luty);
 • Francji na kortach ziemnych – French Open (maj-czerwiec);
 • Anglii na kortach trawiastych – Wimbledon (lipiec);
 • Stanach Zjednoczonych na kortach twardych – US Open (sierpień-wrzesień)
Typy tenisowe publikowane przy okazji turniejów wielkoszlemowych budzą spore zainteresowanie. Nie można jednak zapominać o imprezie, która wieńczy każdy kolejny sezon i jest kluczowa dla najlepszych tenisistów. Turnieje ATP oraz WTA Finals odbywają się tylko raz w roku. Uczestniczy w nich jedynie 8 najlepszych tenisistów, tenisistek oraz par deblowych. Wygranie tej imprezy gwarantuje ogromną nagrodę pieniężną i miano zwycięzcy całego sezonu.

Tenis – typy na żywo

Obstawianie meczu przed jego rozpoczęciem nie jest już jedyną dostępną opcją. Teraz gracze mogą równie dobrze typować spotkanie bezpośrednio w jego trakcie. Taka możliwość dotyczy niemalże wszystkich dyscyplin, w tym także tenisa. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie? Ponieważ w trakcie oglądania meczu każdy może stwierdzić, jak prezentują się tenisiści. Czasami po prostu widać, że dyspozycja danego zawodnika pozostawia wiele do życzenia. Niejednokrotnie dotyczy to faworyta, który miał przecież z łatwością wygrać dane spotkanie. Dlatego obstawienie meczu już w trakcie rozgrywki wydaje się nieco pewniejszym rozwiązaniem. Oczywiście ma to także swoje wady. Aby obstawić mecz na żywo, trzeba przez cały czas śledzić jego przebieg. Nie każdemu typerowi może to odpowiadać, ale zakłady na żywo są naprawdę ciekawą alternatywą. Przy obstawianiu meczu na żywo nie trzeba obawiać się o mniejszą liczbę dostępnych zakładów. Większość bukmacherów zapewnia wówczas graczom dostęp do równie bogatej oferty. Co więcej, przy niektórych spotkaniach dodatkowym udogodnieniem jest transmisja online. Obecnie jest ona standardem w przypadku meczów rangi ATP, WTA oraz Challenger. Tym samym gracze mogą nie tylko wygodnie obstawiać rozgrywany mecz, ale także uważnie obserwować wydarzenia na korcie.

Tenis na żywo w STS TV!

Kanały telewizyjne mają ograniczone możliwości w transmitowaniu tenisa, bowiem imprez sportowych jest tak dużo, że tylko niewielka część ma szanse być transmitowana jako mecze tenisa na żywo. Internet i aplikacje mobilne mają dużo większe możliwości w tym zakresie. Idealnym przykładem jest STS TV. Posiadając konto w zakładach bukmacherskich i regularnie obstawiając, możemy do woli korzystać z transmisji tenisa live. A wybór jest kolosalny. STS TV ma prawa do pokazywania turniejów ITF, czyli organizacji zrzeszającej wszystkie profesjonalne turnieje tenisa ziemnego. Składają się na to imprezy na całym świecie, zarówno w wykonaniu mężczyzn, jak i kobiet. Dostępne są turnieje mniej popularne z nagrodami od 15-25 tysięcy dolarów, do tych najważniejszych. Szacuje się, że ITF Tournament odbywają się w 70 krajach na kilku kontynentach, a w sumie cyklicznie rozgrywanych jest ponad 1100 zawodów. Jak widać, prawdziwi pasjonaci tenisa mają w czym wybierać. Taka liczba turniejów sprawia, że niemal przez cały rok i niemal każdego dnia, gdzieś na świecie rozgrywane są tenisowe zawody.

Jesteś gotowy, żeby wygrać?