Jak obstawiać mecze? Wszystko o typowaniu w zakładach bukmacherskich

jak obstawiac mecze bukmacher sts

Jak stawiasz, kto wygra? To pytanie słyszeliście od znajomych pewnie wiele razy. Typowanie, obstawianie w zakładach wzajemnych jest coraz popularniejsze, dlatego postanowiliśmy zrobić przewodnik po bukmacherskim świecie. Poznaj podstawowe zasady i tajniki zakładów wzajemnych. Sprawdź jak typować mecze piłki nożnej, siatkówki, ale też wielu, wielu innych dyscyplin! Zapraszamy!

Zakłady bukmacherskie w Polsce w ostatnich latach przeszły spore przemiany głównie za sprawą zmian w ustawach. Od kilku lat w naszym kraju funkcjonować mogą jedynie legalne zakłady bukmacherskie, które otrzymały pozwolenie na takową działalność od ministerstwa finansów. W Polsce obowiązuje 12% podatek od każdego postawionego zakładu u legalnych bukmacherów, niezależnie czy będzie on wygrany, czy przegrany. Większość legalnych bukmacherów tak dostosowała swoje strony internetowe i aplikacje, że nawet przymierzając się do obstawienia jakiegoś meczu można uzyskać informację jaka ewentualna wygrana jest możliwa i to już po odliczeniu podatku. W Polsce działa obecnie dwudziestu legalnych zakładów bukmacherskich, a liderem rynku jest STS. 

Co można obstawiać w zakładach bukmacherskich?

Zanim przejdziemy do szczegółów, trzeba w kilku zdaniach napisać o ogólnych kwestiach. Obstawianie meczów jest najpopularniejsze, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nie jest jednak tak, że współczesny gracz zakładów bukmacherskich może obstawiać wyłącznie mecze. Bukmacherzy w Polsce starają się dywersyfikować swoją ofertę.

Bardzo popularną dziedziną stawiania kuponów jest polityka, a zwłaszcza wybory prezydenckie, co było widać niedawno podczas takowych w Polsce i w USA. Polityka to nie wszystko, bo jest jeszcze showbiznes i rozrywka (nagrody filmowe, muzyczne, kulturalne czy naukowe), a nawet kwestie społeczne (o czym za chwilę). W zależności od poszczególnych legalnych bukmacherów w ofertach znajdziemy kilku lub znacznie więcej zakładów dotyczących np. nagród filmowych, muzycznych, czy zwycięzców teleturniejów lub reality show.

Jak wspominaliśmy coraz popularniejsze są też „społeczne” zakłady dotyczące np. ukończenia budowy autostrady, przewidywanych cen paliwa, czy pogody. Jak widać firmy starają się zainteresować swoją ofertą jak najszersze grono odbiorców. 

Generalnie zakłady bukmacherskie możemy podzielić na:

  • Krótkookresowe, tzw. pre-match (przed rozpoczęciem danego wydarzenia) lub live (obstawianie na żywo, w trakcie wydarzenia)
  • Długookresowe, czyli takie, którego rozstrzygnięcie nastąpi za kilka tygodni, miesięcy, czy nawet lat. Ale coś za coś. Kursy są wysokie i atrakcyjne, ale okres czekania i możliwe zmiany są trudne do przewidzenia. 

Ale oczywiście nie ma co ukrywać, że to sport jest najważniejszą i największą częścią oferty zakładów wzajemnych. Często mówiąc o zakładach bukmacherskich używa sie zwrotu zakłady sportowe. Stąd też najwięcej bonusów bukmacherskich związanych jest właśnie z futbolem. Mecze na żywo odbywają się przez cały rok, na całym świecie, są okresy w których meczów jest znacznie więcej, ale sport nie lubi próżni, a zakłady również, co pokazały typy graczy podczas wiosennej pandemii z 2020 roku. Wtedy swoje pięć minut miały zakłady na esport, sporty wirtualne, alternatywne rozgrywki, czy egzotyczne dyscypliny i ligi. Można obstawiać mecze, ale i nie tylko. 

Dostępne są również zakłady na gry karciane. Od lat jednak nie zmienia się hierarchia popularności stawianych kuponów w zakładach. Można by ją skrócić do powiedzenia: piłka nożna i cała reszta, bowiem futbol generuje ponad połowę obstawianych meczy w naszym kraju.

Najpopularniejsze sporty w zakładach bukmacherskich w Polsce:

Obstawianie meczy – co należy wiedzieć?

Krótki rzut oka na stronę internetową bukmachera lub jego aplikację mobilną i już widać, że zakłady bukmacherskie oferują mnóstwo możliwości – różnego rodzaju kupony, bonusy, zakłady bez ryzyka, oferty specjalne. W tej bukmacherskiej dżungli nawet nowi gracze się nie zgubią, jeśli na spokojnie zapoznają się z wszystkimi elementami. Stąd nasz poradnik, wyjaśniający najważniejsze kwestie dotyczące kwestii “jak obstawiać mecze?”. 

Należy pamiętać że obstawiać mogą tylko osoby pełnoletnie. W zakładach bukmacherskich, takich jak STS, założenie konta jest bardzo szybkie i proste. Potrzeba do podania podstawowych danych. Aby w pełni korzystać z opcji jakie daje legalny bukmacher należy posiadać rozwinięty profil gracza, który musi zostać zweryfikowany, a do tego potrzebny jest dowód tożsamości.

Zakłady bukmacherskie i obstawianie wiążą się również ze specjalistycznym słownictwem. Wszelkie symbole, znaki i skróty zebrane i wyjaśnione są np. na specjalnej podstronie STS, w tzw. ABC Gracza. W tym miejscu chcemy jednak krótko opisać kilka najważniejszych zwrotów związanych z obstawianiem i kuponami.

Rodzaje kuponów w zakładach bukmacherskich

Kiedyś kupony były małym skrawkiem papieru na którym ręcznie stawiało się typy. Ale mamy już XXI wiek i technologiczna rewolucja sprawiła, że postawienie kuponu przez aplikację na smartfonie zajmuje kilka sekund. 

Przez lata jednak nie zmieniły się rodzaje kuponów, których po prawdzie mamy 3. Tak jest w STS, jak i u innych bukmacherów w Polsce. Rodzaje kuponów czasem determinują też taktykę obstawiania preferowaną przez graczy. Przyjrzymy się pokrótce tym trzem rodzajom stawianych zarówno online, jak i w tradycyjnej formie, kuponów.

SOLO

Inna nazwa: kupon pojedynczy, singiel

Podstawowy, minimalistyczny kupon, zawierających tylko jedno zdarzenie, jeden typ, np. zwycięzcę danego meczu. Często jednak oznacza on spore stawki, bo część graczy woli obstawiać wynik jednego meczu, ale stawia już konkretne sumy środków depozytowych.

AKO

Inna nazwa: zakład akumulowany, combo, taśma, tasiemiec (w przypadku dużej liczby zdarzeń). 

Kupon na którym może znajdować się dużo więcej zdarzeń, dotyczące i różnych rozgrywek. Może tam być kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt obstawianych zdarzeń. Oczywiście rośnie wtedy możliwa wygrana, ale maleją szanse na poprawne ich wytypowanie.

KOMBI

Inna nazwa: kupon blokowy, kupon systemowy

Taki kupon może się składać z kilku grup, a w każdej grupie może znajdować się jedno albo więcej zdarzeń. Jest to też kupon w którym nie wszystkie zdarzenia trzeba poprawnie wytypować, aby wygrać. To trochę „wyższa szkoła jazdy”, preferowana przez doświadczonych typerów. 

Najpopularniejsze zakłady

Jakie są najchętniej stawiane kupony, jakie zdarzenia cieszą się popularnością wśród mniej lub bardziej zaawansowanych graczy? Oto nasz przegląd najpopularniejszych zakładów bukmacherskich.

1X2

Klasyka gatunku, Najbardziej podstawowy, ale i najczęściej wybierany zakład. 1,X,2 – Tymi trzema symbolami wskazuj się na kogo się stawia. 1 to zawsze gospodarz, pierwsza drużyna lub zawodnik w danym zestawieniu. X to remis, a 2 to drugi gracz lub drużyna.

Handicap

Gdy mamy do czynienia z obstawianiem meczu wielkiego faworyta z kimś zdecydowanie słabszym, to wielu graczy obstawia kupon z handicapem, czyli przewagą jednej strony. Można obstawiać handicap bramkowy, czyli wygraną jednej z drużyn różnicą np. co najmniej 1,5 bramki. Handicap może dotyczyć też różnicy punktów, kartek, fauli itd.

H2H

Head to head, czyli zakład polegający na wytypowaniu lepszego z danej pary, którą ustala/dopiera dział analiz sportowych. Bukmacher sugeruje pewne zestawienie zawodników, a gracz określa, który z nich osiągnie lepszy wynik, zakończy wyżej rozgrywki, zdobędzie więcej medali itd.. To bardzo popularny zakład m.in. w skokach narciarskich, ale w rywalizacji sezonowej drużyn w poszczególnych rozgrywkach. 

Under/over

Czyli poniżej/powyżej. Bardzo popularny zakład, w którym oszacowuje się m.in, liczbę goli, żółtych kartek, rzutów rożnych itd. Jeśli gracz wybiera opcję powyżej, to znaczy, że podana liczba zostanie przekroczona. Jeśli poniżej, to dany pułap nie zostanie osiągnięty. W przypadku tych zakładów wybiera się między + (więcej) i – (mniej).


Czytaj także:


Kursy bukmacherskie. Liczby nie kłamią?

No dobrze, znamy najważniejsze zwroty, ale przy każdym możliwym zdarzeniu do obstawiania i wyboru są podane kursy. Dla laika to tylko liczby, ale co one konkretnie mówią? Kurs to tak naprawdę procentowa szansa na to, że dane zdarzenie się danym meczu wydarzy. Im niższy kurs, tym zdarzenie wydaje się bardziej prawdopodobne. Gdy przy danej drużynie piłki nożnej widnieje kurs np. 1.10-1.25, to jest ona zdecydowanym faworytem meczu, a inny wynik niż zwycięstwo będzie sensacją.

Co oczywiście nie oznacza, że niespodzianek nie ma. Na tym właśnie polega cała sztuka, że niespodzianki są nieodłączną częścią sportu, a zakłady bukmacherskie dzięki nim mogą zarabiać, ale i tracić – podobnie jak gracze. Kursy wśród legalnych bukmacherów w Polsce kolosalnie się nie różnią. 

Współczesne platformy bukmacherów ułatwiają sprawę graczom, bowiem jedno kliknięcie tworzy nowy kupon, na którym znajdują się wszystkie niezbędne dane oraz wyliczenia możliwej wygranej. Serwis betomania.pl podaje informacje o tym jak prawidłowo czytać kursy bukmacherskie.

Jeśli ktoś chce, może samemu obliczać sumą możliwą do wygrania. Wzór na te obliczenia wygląda tak: 

  • kurs zakładu x stawka x 0,88 = wygrana
  • przykład: kurs na zwycięstwo PSG w meczu Ligi Mistrzów z RB Lipsk wynosił 1.60. Jeśli stawiamy 1.60 x 10 x 0,88 = 14,08 – oto suma do wygrania na “czysto”.

Jeśli natomiast chcemy samemu obliczyć procentowe szanse na dane zdarzenie, to wzór jest taki:

  • 1: kurs zakładu x 100
  • przykład: kurs na zwycięstwo PSG w mecz Ligi Mistrzów z RB Lipsk wynosił 1.60. 1:1.60 x 100 =62,5% szans na wygraną paryżan. 
jak dobrze typowac mecze

9 zasad jak dobrze obstawiać mecze

Wielu początkujących graczy właśnie to pytanie stawia jako pierwsze. Odpowiedź może nie będzie najprzyjemniejsza, ale… nie ma jednej, złotej metody. Są jednak pewne zasady i rady, które z pewnością pomagają zwiększyć prawdopodobieństwo poprawnego wytypowania wyniku meczu. Są też sytuacje w których lepiej nie stawiać kuponów. 

1. Sprawdzaj, testuj bez ryzyka

Pierwsza rada jest stricte dla nowych graczy, wchodzących w świat zakładów internetowych. Najpierw trzeba samemu sprawdzić jak obstawiać mecze u danego bukmachera. Najważniejsze jest zapoznanie się ze stroną internetową/aplikacją mobilną, poznanie zakładów online od środka. Najlepiej więc w wolnej chwili po prostu “przeklikać” wszystko, zobaczyć jaka jest oferta, jakie zdarzenia, jakie dodatkowe opcje. Z kolei gdy zaczynamy od stawiania pierwszych kuponów warto korzystać z konta bonusowego, a swój podstawowy depozyt zostawić na później, gdy zbierze się większe doświadczenie. Pakiet bonusów powitalnych i kodów bonusowych, które czekają na nowych graczy, daje możliwość realnej gry za dodatkowe środki, dzięki czemu nie uszczerbi się swojego depozytu.

2. Stawiaj na swoją wiedzę

Atrakcyjne kursy na mecze piłkarskie drugiej ligi czeskiej lub ligi australijskiej. Fajnie, ale lepiej nie grać na chybił trafił, lub liczyć na farta. Ważne, żeby obstawiać dyscyplinę, mecz o którym mamy wiedzę. Im ona większa tym lepiej. Gra na chybił trafił raczej nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Analiza pod względem statystycznym, historii wyników i aktualnej sytuacji danej drużyny czy zawodnika jest kluczowa. Pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej.

3. Emocje najgorszym doradcą

Kategorycznie nie należy grać pod wpływem emocji, klubowych emocji lub… alkoholu. To nie żart. Tak, tak te wszystkie czynniki sprawiają, że człowiek nie myśli racjonalnie i jest skłonny do większego ryzyka, najczęściej podejmując złe decyzje. Obstawianie meczów ma sens, gdy wszystko na chłodno przekalkulujemy, sprawdzimy i jesteśmy przekonani co do swojej decyzji. Granie na hurra lub z chęci rewanżu, albo z powodu kibicowania danej drużynie może być ślepym zaułkiem. To prosta droga do kłopotów, a odpowiedzialna i bezpieczna gra to podstawa w legalnych zakładach bukmacherskich.

4. Ustal limity i maxy 

Warto ustalić sobie limity miesięcznych wpłat i maksymalnych stawianych kuponów. Rozsądna gra będzie zarazem bezpieczną grą. Warto na początku gry w zakładach bukmacherskich ustalić budżet na dłuższy okres, np. rok, ewentualne miesięczne wpłaty. Ale to nie wszystko! Warto ustalić też wartość pojedynczych stawianych kuponów. Przyjmuje się, że nie powinny one przekraczać od 2-5% całego depozytu. Dzięki temu zapewniamy sobie dłuższą grę, ale i eliminujemy ryzykowne ruchy i złe skłonności. Trzeba się tego jednak trzymać i skrupulatnie przestrzegać przyjętych zasad.

5. Im mniej, tym lepiej

Im mniej zdarzeń na jednym kuponie, tym większe szanse na wygraną. To wynika z rachunku prawdopodobieństwa. Jeśli na kuponie AKO jest 10, 15, czy 25 zdarzeń, a na drugim 3, to siłą rzeczy większe szanse, że poprawnie uda się wszystko wytypować będzie w drugim przypadku. Oczywiście mnożnik i łączny kurs w tym pierwszym przypadku będzie dużo większy, ale jedzenie małymi łyżeczkami jest lepszą i sprawdzoną taktyką. Na jeden uśmiech losu przypada bowiem kilka razy więcej pecha i przegranych kuponów. Nie warto tego sprawdzać na własnej skórze.

6. Spróbuj zdarzenia dwutorowe

Przyjęło się, że sporty indywidualne i możliwość obstawiania zdarzeń dwutorowych, czyli takich gdzie mamy tylko dwa możliwe rozwiązania (bez remisu) są lepszą opcją. W indywidualnych sportach łatwiej jest śledzić formę i dyspozycję zawodnika, a wpływ na jego wynik ma mniej czynników niż w przypadku sportów drużynowych. A wydarzenia dwutorowe to 50% szans trafienia, w przypadku zakładów trzytorowych, czyli zwycięstwa, remisu i porażki, szanse początkowo rozkładają się na 33%. 

7. Czas i doświadczenie zaprocentuje

Warto pamiętać, że doświadczenie zbierane w zakładach bukmacherskich jest bardzo ważne i procentuje. To jedna z tych branż, gdzie gracz z czasem nabiera rozeznania. Bardziej doświadczeni gracze obstawiają mecze systemem. To osobny i złożony temat, z którym warto się zapoznać. 

8. Darmowy zakład, czyli trzeba uważnie czytać

W życiu nie ma nic za darmo. Jeśli jakiś mniejszy bukmacher kusi zakładami za darmo, to… musi gdzieś być haczyk. Warto więc korzystać z usług największych i legalnych bukmacherów, takich jak STS. Tak naprawdę jedynym darmowym zakładem jest freebet. Co to takiego? To specjalny kod bonusowy najczęściej otrzymywany po procesie rejestracji. Nie trzeba mieć żadnych środków na koncie depozytowym, aby na konto trafił freebet, czyli dodatkowe środki do obstawiania. Bez depozytu bonusów nie ma zbyt wielu, ale w STS występuje bonus “Pewne 25” i przy nim żadnego drugiego dna.

9. Początek, czyli zachowaj czujność

Jaki jest najtrudniejszy moment w obstawianiu meczów i rozgrywek w zakładach bukmacherskich? Start. Dlatego zapamiętaj, że trzeba ostrożnie obstawiać na początku sezonu lub po dłuższej przerwie. Nawet najlepsze drużyny, zawodnicy potrzebują czasu na złapanie właściwego rytmu i formy. Dlatego początek sezonu nie jest dobrym momentem na „grube” stawki. Największe zespoły szczyt formy szykują na znacznie późniejsze miesiące. Sportowcy po przerwach charakteryzują się wahaniami dyspozycji.

Zakłady live – co należy wiedzieć typując mecze na żywo?

Całkiem nowym, ale zdobywającym coraz większą popularność zagadnieniem są zakłady live. Wielu graczom “znudziło się” stawianie typów przed meczem i czekanie na końcowy wynik. Obstawianie meczów na żywo daje dużo większe możliwości i jest to obstawianie bardziej dynamiczne. Zakłady live charakteryzują się tym, że kursy w trakcie meczu nie tylko są na bieżąco aktualizowane, ale i mogą znacznie się różnić od tych przedmeczowych.

Livebetting jest coraz popularniejszy i często stanowi uzupełnienie czy też dopełnienie oglądania meczów na żywo. STS TV jest jednym z takich narzędzi ułatwiających śledzenie danego meczu live i obstawiania na żywo. Liczba wydarzeń transmitowanych przez bukmachera jest spora. Liczba zdarzeń do obstawiania na żywo wcale nie jest taka mała w porównaniu do zakładów typu pre-match. W czołówce popularnych sportów w zakładach live są m.in.: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, hokej na lodzie, tenis stołowy, snooker, czy esport.

4 najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę obstawiając zakłady live

1. Forma i dyspozycja dnia są kluczowe

Faworyt na papierze, a realna forma zespołu w danym okresie to dwie różne. Któraś z drużyn może nagle łapać ligową zadyszkę, a pierwsze symptomy tego nie są zbyt widoczne. Dostrzeże je ten kto ogląda jej mecze, czyta doniesienia medialne i przegląda statystyki. Często kursy na zakłady pre-match bywają mylące, a przebieg danego meczu je weryfikuje i koryguje. 

2. Czynnik ludzki ma znaczenie

Drużyny to piłkarze, a piłkarze to ludzie. Czynnik ludzki, czyli przemęczenie, kontuzje, choroby – to wszystko ma wpływ na dyspozycję całej drużyny. Brak kluczowego zawodnika może mieć kolosalne znaczenie. Uraz w trakcie meczu, słabsza gra i zmiany lub też czerwone kartki – to z kolei czynniki rzutujące na kursy w zakładach live.

3. Detale mogą decydować

Gracz chcący obstawiać mecze na żywo musi też brać pod uwagę osobę sędziego, która charakteryzuje się danym stylem prowadzenia meczów, pogodą, terminarzem drużyn. Dodatkowo ważne jest sprawdzenie statystyk dotyczących zestawienia meczów obu drużyn z przeszłości. Jest tak, że niektórym zespołom gra się dużo trudniej przeciwko jednym ekipom, niż przeciwko innym. I choć czasem nie da się tego wytłumaczyć, to statystyka ma przełożenie na sprawy mentalne. 

4. Mecz na żywo, czyli bądź na bieżąco

Warto obstwiając mecz na żywo śledzić także jego przebieg live. Można to robić w tradycyjny sposób, czyli oglądając transmisję w telewizji, czy na platformie streamingowej. Można też  np. dzięki usłudze STS TV. Niektórych rzeczy nie da się wychwycić analizując tylko statystki czy livetracker’a. Oglądając mecz można wyciągnąć samemu wnioski lub zdać się na przeczucie, jeśli ktoś długo “siedzi” w danej dyscyplinie.

Typuj zakłady live w STS!

zarzadzanie-piniedzmi-typowanie

Jak zarządzać pieniędzmi? 

Najważniejsza zasada obstawiania zakładów – zarządzanie bankrollem

A teraz porozmawiajmy o pieniądzach, bo choć dla wielu typowanie wyników meczów to przede wszystkim hobby i rozrywka, to jednak stawia się określone pieniędze. Mogą to być drobne kwoty, np. 2 czy 5 zł, ale i znacznie większe pieniądze.

Dlatego też w zakładach bukmacherskich występuje termin zarządzania bankrollem, czyli swoimi środkami. Przyjęto, że są 3 główne zasady, które powinno się stosować, by gra nie wymknęła się spod kontroli. Oto one:

1. Ustal budżet

Zanim założymy konto, zaczniemy analizować ofertę zakładów bukmacherskich warto określić pierwszą wpłatę, budżet całościowy i możliwe miesięczne, kwartalne, czy roczne wpłaty. Trzeba więc ustalić budżet zakładając ile środków możemy stracić nie nadwyrężając stanu naszego konta i wydatków “na żywice”. Musi to być kwota, która w żaden sposób nie ogranicza ważnych innych wydatków. 

2. Ustal zasady 

Gdy mamy już ustalony budżet, to trzeba skupić się na poszczególnych kuponach i zakładach. Warto przyjąć procentowy pułap poszczególnych kuponów. Każdy kupon będzie wynosił 2% budżetu, albo aktualnego salda konta depozytowego. Ważne by stawiać znaczącej części swojego depozytu na jeden kupon. W ten sposób szybko można ograniczyć swoje środki na grę lub wpaść w spiralę długów. 

3. Trzymaj się zasad

Być może najważniejsza zasada. To co wcześniej ustaliliśmy trzeba bezwzględnie egzekwować. Nawet najlepsze zasady nie są nic warte, jeśli się ich nie przestrzega i przymyka się oko. Nie po to opracowuje się budżet i procenty, by potem pozwolić sobie na beztroskie obstawianie. 

Jak zacząć obstawiać mecze w STS? Przewodnik krok po kroku

Aby jeszcze bardziej objaśnić i ułatwić korzystanie z usług legalnych zakładów bukmacherskich takich jak STS, przedstawimy krótki przewodnik, jak poprawnie obstawiać, czyli korzystać z konta gracza i stawiać różnego rodzaje kupony. Tak naprawdę każdy krok jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Ale po kolei…

Załóż konto

O tym już wcześniej wspominaliśmy. Założenie konta, podobnie jak instalacja aplikacji mobilnej, która znacząco ułatwia korzystanie z usług, zajmuje kilka chwil. Potrzeba podstawowych danych, by szybko aktywować swoje konto gracza i… skorzystać z kodu bonusowego. STS został wyróżniony za swoje najlepsze bonusy powitalne i trzeba pamiętać, że każdy nowy gracz otrzymuje na start doładowanie 25 zł, a dodatkowo automatycznie otrzymuje bonus powitalny nawet do 1200 zł!

Każdy gracz ma dwa konta ze środkami z których może obstawiać mecze – depozytowe i bonusowe. Przed wybraniem kursu i danego zakładu musi wskazać z którego konta pobrane będą środki. W niektórych przypadkach, oferty specjalne można typować jedynie ze środków depozytowych.

Zarówno wpłata na konto, jak i wypłata jest wykonywana bardzo szybko, dzięki szerokiej liście banków i narzędzi służących do przelewów. STS jako legalny bukmacher dba o bezpieczeństwo każdej transakcji i gracza. W dodatku pojęcie „odpowiedzialna gra” jest dla nas priorytetem, dzięki czemu, gdy wykryte zostają jakiekolwiek nieprawidłowości lub problemy z hazardem, podejmowane są odpowiednie kroki.

Wybierz zdarzenie, rozgrywki, mecze

Gdy posiada się już konto z depozytem i bonusem, można przystąpić do obstawiania i stawiania kuponów. Wybrać je możemy z listy, która łatwo rzuca się w oczy. Poszczególne ligi, turnieje, czy mecze można wyszukiwać „ręcznie” lub skorzystać z podpowiedzi tych najbardziej popularnych w danym momencie lub skorzystać z tzw. ofert specjalnych, takich jak Hit Dnia czy Superoferta.

Wracając do klasycznego wyszukiwania zakładów, najpierw klika się w dany sport, dyscyplinę sportową, po czym otwierają się rozgrywki i zakłady długoterminowe. Kolejne kliknięcie prowadzi do szczegółowych zdarzeń,

meczów. To jeszcze nie koniec możliwości, a wręcz początek, bo przy danym meczu podana jest również liczba szczegółowych zdarzeń do obstawiania w danym meczu. Np. przy meczach piłki nożnej w Anglii czy Polsce jeden mecz to możliwość typowania ponad stu zdarzeń!

Dla graczy pomocnym narzędziem może okazać się BetBooster, z którego prawa do korzystania posiada w Polsce jedynie STS. BetBooster to narzędzie, które na podstawie algorytmu i analiz statystycznych podpowiada kilka zakładów, które ze względów statystycznych wydają się prawdopodobne i interesujące. 

Kupon – jak go wypełnić i postawić? 

Jeśli już wiemy co chcemy obstawiać, tylko kilka chwil dzieli od zatwierdzenia kuponu. Klikając w odpowiedni wynik zdarzenia zostaje ono dodane do kuponu. Jeśli tych zdarzeń jest więcej niż jedno, są one sumowane, a do wyboru pozostaje kupon AKO lub KOMBI. Pozostają jeszcze dwa kroki.

Pierwszym jest wpisanie sumy/stawki kuponu, ewentualna wygrana jest obliczana automatycznie. Następnie trzeba jeszcze potwierdzić swój typ i chęć postawienia kuponu. Gdy wyświetli się komunikat na zielono, wszystko przebiegło prawidłowo i jedyne co pozostaje, to czekać na wynik danego zdarzenia sportowego.

Czy kupon można anulować? Nie. Może być jednak tak, że kupon nie zostanie zrealizowany, a na konto gracza wpłyną postawione środki. Dzieje się tak, gdy zdarzenie się nie odbędzie, nie zostanie dokończone, np. z powodu kontuzji zawodnika (tak jest np. w tenisie).

Istnieje również opcja tzw. cash-out. Co to takiego? Jest to możliwość wypłacenia wygranej jeszcze przed rozstrzygnięciem kuponu, gdy część zdarzeń jest już wygranych, ale kupon wciąż jest „otwarty”. Cash-out jest dostępny w kuponach Solo i Ako. Jeśli gracz akceptuje propozycję bukmachera przed zakończeniem się wszystkich wydarzeń, wystarczy chwila, żeby środki wpłynęły na konto depozytowe gracza.

Podsumowując, temat obstawiania meczy w zakładach bukmacherskich jest niezwykle obszerny. Ale nie jest to dżungla z małym dostępem światła. Wszystko nie jest takie skomplikowane i zawiłe, jak się wydaje. Zapoznając się z zakładami krok po kroku i na spokojnie, wszystko po chwili stanie się przejrzyste. Każdy był kiedyś nowym graczem i obstawiał pierwsze mecze, by po jakimś czasie stać się zdecydowanie bardziej doświadczonym typerem.  

Nie tylko obstawianie. Sprawdź wyniki, statystyki i depozyt

Oczywiście strona internetowa lub aplikacja mobilna nie dają możliwości jedynie obstawiania meczy. W STS można sprawdzić wyniki nie tylko meczów, ale każdego poszczególnego zdarzenia, które było danego dnia w ofercie. Podstrona ze statystykami to kompendium wiedzy dotyczących każdych rozgrywek, każdej drużyny i każdego zawodnika, który jest w ofercie bukmachera. Tak, jak podczas obstawiania i tworzenia kuponu, tak i w tym przypadku należy wybrać dany sport i konkretne rozgrywki lub mecze.

Z kolei jeśli ktoś jest tradycjonalistą może w przypadku STS postawić kupon w jednym z kilkuset lokali rozsianych po całej Polsce. Z kolei lider legalnych zakładów w Polsce posiada również bloga, na którym można poczytać więcej o najważniejszych wydarzeniach sportowych do typowania oraz znaleźć wiele ciekawostek. Gracze mogą również skorzystać z pomocy w razie jakichkolwiek wątpliwości. 

Jesteś gotowy. Możesz wygrywać! Zarejestruj konto, odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!