Jak obstawiać mecze? Wszystko o typowaniu w zakładach bukmacherskich

jak obstawiac mecze bukmacher sts

Jak stawiasz, kto wygra? To pytanie słyszeliście od znajomych pewnie wiele razy. Typowanie, obstawianie w zakładach wzajemnych jest coraz popularniejsze, dlatego postanowiliśmy zrobić przewodnik po bukmacherskim świecie. Poznaj podstawowe zasady i tajniki zakładów wzajemnych. Sprawdź jak typować mecze piłki nożnej, siatkówki i wiele więcej! Zapraszamy!

Zakłady bukmacherskie w Polsce w ostatnich latach przeszły spore przemiany głównie za sprawą zmian w ustawach. Od kilku lat w naszym kraju funkcjonować mogą jedynie legalne zakłady bukmacherskie, które otrzymały pozwolenie na takową działalność od ministerstwa finansów. W Polsce obowiązuje 12% podatek od każdego postawionego zakładu u legalnych bukmacherów, niezależnie czy będzie on wygrany, czy przegrany. Większość legalnych bukmacherów tak dostosowała swoje strony internetowe i aplikacje, że nawet przymierzając się do obstawienia jakiegoś meczu można uzyskać informację jaka ewentualna wygrana jest możliwa i to już po odliczeniu podatku. W Polsce działa obecnie dwudziestu legalnych zakładów bukmacherskich, a liderem rynku jest STS. 

Co można obstawiać w zakładach bukmacherskich?

Zanim przejdziemy do szczegółów, trzeba w kilku zdaniach napisać o ogólnych kwestiach. Obstawianie meczów jest najpopularniejsze, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Nie jest jednak tak, że współczesny gracz zakładów bukmacherskich może obstawiać wyłącznie mecze. Bukmacherzy w Polsce starają się dywersyfikować swoją ofertę. Bardzo popularną dziedziną stawiania kuponów jest polityka, a zwłaszcza wybory prezydenckie, co było widać niedawno podczas takowych w Polsce i w USA. Polityka to nie wszystko, bo jest jeszcze showbiznes i rozrywka. W zależności od poszczególnych legalnych bukmacherów w ofertach znajdziemy kilku lub znacznie więcej zakładów dotyczących np. nagród filmowych, muzycznych, czy zwycięzców teleturniejów lub reality show. Czasem pojawiają się też „społeczne” zakłady dotyczące np. ukończenia budowy autostrady, przewidywanych cen paliwa, czy pogody. Jak widać firmy starają się zainteresować swoją ofertą jak najszersze grono odbiorców. 

Generalnie zakłady bukmacherskie możemy podzielić na:

 • Krótkookresowe, tzw. pre-match (przed rozpoczęciem danego wydarzenia) lub live (obstawianie na żywo, w trakcie wydarzenia)
 • Długookresowe, czyli takie, którego rozstrzygnięcie nastąpi za kilka tygodni miesięcy, czy nawet lat. 

Ale oczywiście nie ma co ukrywać, że to sport jest najważniejszą i największą częścią oferty zakładów wzajemnych. Stąd też najwięcej bonusów bukmacherskich związanych jest właśnie z futbolem. Mecze na żywo odbywają się przez cały rok, na całym świecie, są okresy w których meczów jest znacznie więcej, ale sport nie lubi próżni, a zakłady również, co pokazały typy graczy podczas wiosennej pandemii z 2020 roku. Wtedy swoje pięć minut miały zakłady na esport, sporty wirtualne, alternatywne rozgrywki, czy egzotyczne dyscypliny i ligi. Można obstawiać mecze, ale i nie tylko. Dostępne są również zakłady na gry karciane. Od lat jednak nie zmienia się hierarchia popularności stawianych kuponów w zakładach. Można by ją skrócić do powiedzenia: piłka nożna i cała reszta, bowiem futbol generuje ponad połowę obstawianych meczy w naszym kraju.

Najpopularniejsze sporty w zakładach bukmacherskich w Polsce:

Obstawianie meczy – co należy wiedzieć?

Krótki rzut oka na stronę internetową bukmachera lub jego aplikację mobilną i już widać, że zakłady bukmacherskie oferują mnóstwo możliwości – różnego rodzaju kupony, bonusy, zakłady bez ryzyka, oferty specjalne. W tej bukmacherskiej dżungli nawet nowi gracze się nie zgubią, jeśli na spokojnie zapoznają się z wszystkimi elementami. Stąd nasz poradnik, wyjaśniający najważniejsze kwestie dotyczące kwestii “jak obstawiać mecze?”. 

Wiadomo, że obstawiać mogą tylko osoby pełnoletnie. W zakładach bukmacherskich, takich jak STS, założenie konta jest bardzo szybkie i proste. Potrzeba do podania podstawowych danych. Aby w pełni korzystać z opcji jakie daje legalny bukmacher należy posiadać rozwinięty profil gracza, który musi zostać zweryfikowany, a do tego potrzebny jest dowód tożsamości. Zakłady bukmacherskie i obstawianie wiążą się również ze specjalistycznym słownictwem. Wszelkie symbole, znaki i skróty zebrane i wyjaśnione są np. na specjalnej podstronie STS, w tzw. ABC Gracza. W tym miejscu chcemy jednak krótko opisać kilka najważniejszych zwrotów związanych z obstawianiem i kuponami.

 • SOLO – kupon, który zawiera tylko jeden typ, jedno obstawianie zdarzenia, np. zwycięzcę danego meczu
 • AKO – to kupon na którym może znajdować się dużo więcej zdarzeń, dotyczące i różnych rozgrywek. Może tam być kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt obstawianych zdarzeń. Oczywiście rośnie wtedy możliwa wygrana, ale maleją szanse na poprawne ich wytypowanie.
 • KOMBI – to kupon w którym nie wszystkie zdarzenia trzeba poprawnie wytypować. To trochę „wyższa szkoła jazdy”, preferowana przez doświadczonych typerów. 
 • 1X2 – tymi trzema symbolami wskazuj się na kogo się stawia. 1 to zawsze gospodarz, pierwsza drużyna lub zawodnik w danym zestawieniu. X to remis, a 2 to drugi gracz lub drużyna.
 • Handicap – gdy mamy do czynienia z obstawianiem meczu wielkiego faworyta z kimś zdecydowanie słabszym, to wielu graczy obstawia kupon z handicapem, czyli przewagą jednej strony. Można obstawiać handicap bramkowy, czyli wygraną jednej z drużyn różnicą np. co najmniej 1,5 bramki. Handicap może dotyczyć też różnicy punktów, kartek, fauli itd.
 • H2H – Head to head, czyli zakład polegający na wytypowaniu lepszego z danej pary. Bukmacher sugeruje pewne zestawienie zawodników, a gracz określa, który z nich osiągnie lepszy wynik. To bardzo popularny zakład m.in. w skokach narciarskich. 
 • Under/over – czyli poniżej/powyżej. Bardzo popularny zakład, w którym oszacowuje się m.in, liczbę goli, żółtych kartek, rzutów rożnych itd. Jeśli gracz wybiera opcję powyżej, to znaczy, że podana liczba zostanie przekroczona. Jeśli poniżej, to dany pułap nie zostanie osiągnięty. 

Kursy bukmacherskie. Liczby nie kłamią?

No dobrze, znamy najważniejsze zwroty, ale przy każdym możliwym zdarzeniu do obstawiania i wyboru są podane kursy. Dla laika to tylko liczby, ale co one konkretnie mówią? Kurs to tak naprawdę procentowa szansa na to, że dane zdarzenie się danym meczu wydarzy. Im niższy kurs, tym zdarzenie wydaje się bardziej prawdopodobne. Gdy przy danej drużynie piłki nożnej widnieje kurs np. 1.10-1.25, to jest ona zdecydowanym faworytem meczu, a inny wynik niż zwycięstwo będzie sensacją.

Co oczywiście nie oznacza, że niespodzianek nie ma. Na tym właśnie polega cała sztuka, że niespodzianki są nieodłączną częścią sportu, a zakłady bukmacherskie dzięki nim mogą zarabiać, ale i tracić – podobnie jak gracze. Kursy wśród legalnych bukmacherów w Polsce kolosalnie się nie różnią. Współczesne platformy bukmacherów ułatwiają sprawę graczom, bowiem jedno kliknięcie tworzy nowy kupon, na którym znajdują się wszystkie niezbędne dane oraz wyliczenia możliwej wygranej. Serwis betomania.pl podaje informacje o tym jak prawidłowo czytać kursy bukmacherskie.

Jeśli ktoś chce, może samemu obliczać sumą możliwą do wygrania. Wzór na te obliczenia wygląda tak: 

 • kurs zakłady x stawka x 0,88 = wygrana

9 zasad jak dobrze obstawiać mecze

Wielu początkujących graczy właśnie to pytanie stawia jako pierwsze. Odpowiedź może nie będzie najprzyjemniejsza, ale… nie ma jednej, złotej metody. Są jednak pewne zasady i rady, które z pewnością pomagają zwiększyć prawdopodobieństwo poprawnego wytypowania wyniku meczu. Są też sytuacje w których lepiej nie stawiać kuponów. 

 1. Pierwsza rada jest stricte dla nowych graczy, wchodzących w świat zakładów internetowych. Najpierw trzeba samemu sprawdzić jak obstawiać mecze u danego bukmachera. Najważniejsze jest zapoznanie się ze stroną internetową/aplikacją mobilną, poznanie zakładów online od środka. Najlepiej więc w wolnej chwili po prostu “przeklikać” wszystko, zobaczyć jaka jest oferta, jakie zdarzenia, jakie dodatkowe opcje. Z kolei gdy zaczynamy od stawiania pierwszych kuponów warto korzystać z konta bonusowego, a swój podstawowy depozyt zostawić na później, gdy zbierze się większe doświadczenie.
 2. Ważne, żeby obstawiać dyscyplinę, mecz o którym mamy wiedzę. Im ona większa tym lepiej. Gra na chybił trafił raczej nie przyniesie pozytywnych rezultatów. Analiza pod względem statystycznym, historii wyników i aktualnej sytuacji danej drużyny czy zawodnika jest kluczowa. Pozwala zwiększyć prawdopodobieństwo wygranej.
 3. Dlatego kategorycznie nie należy grać pod wpływem emocji, klubowych emocji lub… alkoholu. Tak, tak te wszystkie czynniki sprawiają, że człowiek nie myśli racjonalnie i jest skłonny do większego ryzyka. Obstawianie meczów ma sens, gdy wszystko na chłodno przekalkulujemy, sprawdzimy i jesteśmy przekonani co do swojej decyzji. Granie na hurra lub z chęci rewanżu, albo z powodu kibicowania danej drużynie może być ślepym zaułkiem. 
 4. Warto ustalić sobie limity miesięcznych wpłat i maksymalnych stawianych kuponów. Rozsądna gra będzie zarazem bezpieczną grą.
 5. Im mniej zdarzeń na jednym kuponie, tym większe szanse na wygraną. To wynika z rachunku prawdopodobieństwa. Jeśli na kuponie AKO jest 20-30 zdarzeń, a na drugim 3, to siłą rzeczy większe szanse, że poprawnie uda się wszystko wytypować będzie w drugim przypadku. Oczywiście mnożnik i łączny kurs w tym pierwszym przypadku będzie dużo większy, ale jedzenie małymi łyżeczkami jest lepszą i sprawdzoną taktyką. 
 6. Przyjęło się, że sporty indywidualne i możliwość obstawiania zdarzeń dwutorowych, czyli takich gdzie mamy tylko dwa możliwe rozwiązania (bez remisu) są lepszą opcją. W indywidualnych sportach łatwiej jest śledzić formę i dyspozycję zawodnika, a wpływ na jego wynik ma mniej czynników niż w przypadku sportów drużynowych. A wydarzenia dwutorowe to 50% szans trafienia, w przypadku zakładów trzytorowych, czyli zwycięstwa, remisu i porażki, szanse początkowo rozkładają się na 33%. 
 7. Warto pamiętać, że doświadczenie zbierane w zakładach bukmacherskich jest bardzo ważne i procentuje. To jednak z tych branż, gdzie gracz z czasem nabiera rozeznania. Bardziej doświadczeni gracze obstawiają mecze systemem. To osobny i złożony temat, z którym warto się zapoznać. 
 8. Nie ma nic za darmo. Jeśli jakiś mniejszy bukmacher kusi zakładami za darmo, to… musi gdzieś być haczyk. Warto więc korzystać z usług największych i legalnych bukmacherów, takich jak STS
 9. Ostrożnie obstawiaj na początku sezonu lub po przerwie. Drużyny, zawodnicy nawet ci najlepsi potrzebują czasu na złapanie właściwego rytmu i formy. Dlatego początek sezonu nie jest dobrym momentem na „grube” stawki. Największe zespoły szczyt formy szykują na znacznie późniejsze miesiące. Sportowcy po przerwach charakteryzują się wahaniami dyspozycji.
obstawianie pilki noznej

Jak obstawiać mecze piłki nożnej? 

Wspominaliśmy wcześniej, że jeśli chodzi o zakłady, to zdecydowanie najwięcej kuponów, jak i sum pieniędzy stawia się na piłkę nożną. To ona napędza ten biznes. Jest popyt, to i jest podaż, bo oferta bukmacherska na piłkę nożną jest zdecydowanie najbogatsza. Dla przykładu, STS posiada w ofercie kilkadziesiąt lig z całego świata, a do tego dochodzą jeszcze międzynarodowe rozgrywki i turnieje. W niektórych krajach do obstawiania jest nie tylko najwyższa liga, ale i niższe rozgrywki plus krajowe puchary. Gdy do tego dodamy jeszcze zakłady specjalne oraz kilkadziesiąt lub ponad sto zdarzeń do typowania w pojedynczych meczach robi się tego… naprawdę sporo. 

Zakłady na egzotyczne i najpopularniejsze ligi

Możliwości zakładów jest bardzo wiele, oferta jest mocno zróżnicowana, a gracze często się do niej dostosowują. Są grupy graczy, którzy obstawiają przede wszystkim mniej znane ligi lub niższe poziomy. Przykładowo u bukmacherskiego lidera w Polsce, czyli w STS do obstawiania są m.in. takie “egzotyczne” ligi, jak: kolumbijska, kostarykańska, palestyńska, kuwejcka, irańska, czy ekstraklasa w Indiach. Jeśli posiada się dostateczną wiedzę o nich, ma się przewagę. Jak obstawia się mecze takich lig? Dokładnie tak samo, jak w przypadku tych z tzw. topu.

Są też tacy, którzy celują w najpopularniejsze ligi. W Polsce w czołówce są: Ekstraklasa, Premier League, La Liga, Serie A, Bundesliga. Takie wydarzenia, jak Euro 2020 czy Letnie Igrzyska Olimpisjkie kumulują dodatkowy ruch i nowych graczy, ale także wzbogacają ofertę o specjalne zakłady, m.in. kto wygra turniej, kto wyjdzie z grupy, jak poradzi sobie reprezentacja Polski?

Jak obstawiać Ekstraklasę? Jak obstawiać ligę angielską? Czy ligi się czymś różnią?

To często pojawiające się pytania nowych graczy. Wbrew pozorom, choć ligi te różnią się poziomem i specyfiką, obstawianie meczów jest identyczne. Trzeba zwracać uwagę na te same aspekty. Przyjęło się mówić, że polska Ekstraklasa jest bardzo nieprzewidywalną ligą, ale czy w angielskiej Premier League lub hiszpańskiej La Liga nie brakuje niespodzianek? Zwłaszcza ostatnio w sezonach podczas trwającej pandemii, gdy czynników utrudniających grę jest znacznie więcej niż zwykle. Na co zwrócić uwagę? W Ekstraklasie zespoły rzadko notują długie serie zwycięstw lub meczów bez porażki. Brak pojedynczych zawodników może mocno wpłynąć na grę całego zespołu. W Premier League kadry zespołów są znacznie szersze i przyzwyczajone do grania co 3 dni. 

Jak obstawiać Ligę Mistrzów, Ligę Europy, czy Euro 2020?

Obstawiając zakłady na Ligę Mistrzów czy Ligę Europy trzeba skupić się na występach drużyn w swoich ligach. Kto grał, kto doznał kontuzji. W europejskich pucharach ma znaczenie sytuacja w fazie grupowej, jaka to faza i jaka kolejka. Jeśli zespół ma zapewniony awans, to mimo bycia faworytem może wystawić rezerwowy skład. Porównanie sytuacji w lidze do tej w europejskich pucharach pomoże określić nastawienie i priorytety.

Detale są ważne, ale kursy i zakłady są podobne w tych rozgrywkach. Trochę inną specyfikę mają mecze reprezentacji narodowych, bo tutaj ma znaczenie jakiego typu jest to mecz (towarzyski, Ligi Narodów, czy choćby Euro 2020). Skład wystawiony przez selekcjonerów nie zawsze bywa najsilniejszy. To trzeba brać pod uwagę. 

Najpopularniejsze zakłady na piłkę nożną, to oczywiście: zwycięzca, dokładny wynik, liczba goli, handicap.

Dodatkowe opcje, czyli jak obstawiać rzuty rożne i kartki?

To ciekawa opcja dla prawdziwych pasjonatów piłki nożnej. Skoro jeden mecz generuje ponad sto zdarzeń możliwych do obstawiania, to czasem warto poszukać niszy i ciekawych kursów. Wskazanie liczby rzutów rożnych lub kartek na pierwszy rzut oka jest wielką niewiadomą i loterią. To jednak część prawdy, bo każda drużyna, każdy trener preferuje jakiś styl, ma jakiś pomysł na grę. Tak samo starcie pewnych dwóch zespołów może generować większą liczbę pewnych zagrań. Obstawianie liczby rzutów rożnych czy kartek, to domena już bardziej doświadczonych graczy w zakładach bukmacherskich. 

7 rzeczy o których warto pamiętać typując piłkę nożną

 1. Przedstawiliśmy, jak bogate są oferty na obstawianie piłki nożnej w zakładach bukmacherskich. Pora na kilka wskazówek, jak dobrze przygotować się do postawienia typu i jak obstawiać mecze, by mieć szanse na wygrany zakład. Wiedza jest najważniejsza, dlatego lepiej specjalizować się w danych rozgrywkach, drużynach. Lepiej więc stale obstawiać jedną, dwie, może trzy ligi o których się ma największe pojęcie i którymi po prostu się interesujemy. Najlepiej od wielu, wielu lat. Eksperckość to atut w zakładach bukmacherskich.
 2. Newsy, analizy, statystyki. Wiedza musi się na czymś opierać. Nie tylko na oglądaniu meczów i znaniu wyników. Warto na co dzień interesować się sytuacją w klubach. Kontuzje, konflikty, problemy. Także news może być na wagę złota. Bardziej szczegółowe analizy statystyczne potrafią podkreślić mocne i słabsze strony drużyn, coś czego nie widać na pierwszy rzut oka.
 3. Informacje z wielu źródeł. Portale społecznościowe są wręcz napchane informacjami. Warto śledzić kanały sportowe, klubowe, kibicowskie, czy ekspertów i dziennikarzy zajmujących się danymi klubami piłki nożnej. Z social mediów najszybciej otrzymamy newsy, które mogą być przydatne podczas obstawiania. 
 4. Historia ma znaczenie, czyli statystyka H2H. Warto patrzeć czasem w tył i w przypadku piłki nożnej oglądać historię ostatnich meczów obu drużyn lub serię spotkań z przeszłości. Każdy ma jakieś preferencje, trenerzy swoje taktyki, które gdy się krzyżują pozwalają wyciągnąć pewne wnioski. Jedni dobrze i ofensywnej grają tylko w roli gospodarza. Inni lepiej czują się, gdy mogą tylko kontratakować. Jedne drużyny mają fatalne serie z konkretnymi przeciwnikami. Również stawka meczu określa, kto tak naprawdę będzie faworytem. W meczu teoretycznie wyrównanych drużyn, jedni będą pod tzw. ścianą, a drudzy wcześniej mogli zrealizować zakładane cele i nie być już tak zdeterminowani, jak w innej fazie sezonu. 
 5. Terminarz – to bardzo ważna kwestia, po kalendarz często prawdę Ci powie. Nie tylko chodzi o rotacje stosowane przez trenerów, ale także podejście do meczów. W hicie zespół może być bardzo zmobilizowanym, a w meczu z outsiderem może pojawić się rozluźnienie.
 6. Trzeba być elastycznym. Lepiej nie zakładać z góry który mecz się obstawi. Zdecydowanie lepiej w swojej ulubionej i najlepiej znanej lidze znaleźć najciekawsze kursy i zakłady. Poza tym lepiej nie stawiać na drużyny, którym się od dziecka kibicuje. Trzeba działać z chłodną głową i bez emocje. 
 7. Im mniej, tym lepiej. Taśmy, akumulatory itd, to określenia kuponów typu AKO. Co prawda im więcej meczów i kursów na jednym kuponie, tym teoretycznie większa wygrana w zakładach bukmacherskich. Jest jedno ale, wraz z liczbą zdarzeń maleje prawdopodobieństwa poprawnego trafienia wszystkich. Dlatego lepiej na jednym kuponie postawić mniej zdarzeń i np. postawić kilka różnorodnych kuponów.  

Sprawdź kursy na piłkę nożną w STS! ⚽

obstawianie siatkowki

Jak obstawiać mecze siatkówki?

Siatkówka w Polsce ma bardzo dobrą markę, głównie dzięki sukcesom męskiej reprezentacji Polski oraz dobrym i regularnym występom drużyn klubowych w europejskich rozgrywkach. Do niedawna mówiło się, że siatkówka wraz z koszykówką walczą o miano polskiego sportu drużynowego numer dwa, zaraz za piłką nożną. Jednak rozdźwięk jeśli chodzi o poziom i sukcesy, jest coraz większy z korzyścią dla siatkówki.

Jeśli chodzi o obstawianie siatkówki i kursy na siatkówkę, to widzimy wiele podobieństw z innymi drużynowymi sportami, w tym z piłką nożną. Ważna jest jednak specyfika siatkówki, a w jej przypadku meczów reprezentacji narodowych jest znacznie więcej i są one najważniejsze. Siatkarze w klubach zarabiają, a w reprezentacjach walczą o sławę i prestiż. Stąd największym zainteresowaniem cieszą się turnieje siatkówki, takie jak: siatkarska liga narodów, turniej olimpijski, czy mistrzostwa świata w siatkówce. Jeśli chodzi o rozgrywki ligowe, to na pewno dużą popularnością cieszy się polska PlusLiga oraz siatkarska Liga Mistrzów. 

Co obstawiać w meczach siatkówki?

Mecze siatkówki zaliczają się do grona zdarzeń dwutorowych, czyli w każdy mecz musi zakończyć się czyimś zwycięstwem. Nie ma remisów i to jest dobra informacja dla graczy w zakładach bukmacherskich. Na co w takim razie zwracać uwagę?

Najlepsi siatkarze w ciągu roku rozgrywają mnóstwo spotkań i zmęczenie jest ważnym aspektem podczas obstawiania. Trenerzy często klasyfikują mecze na te ważniejsze i mniej ważne, rotując składem, co oczywiście ma wpływ na przebieg i wynik meczu. Rodzaje zakładów w siatkówce są niemal identyczne w stosunku do piłki nożnej. Setów w jednym meczu siatkówki może być od 3 do 5. Dlatego popularnością cieszą się zakłady na liczbę setów lub handicapy setowe (czyli np. obstawienie + 1,5 seta na słabszą drużynę). Co jeszcze można obstawiać w meczach siatkówki? Nie tylko sety, ale i liczbę punktów. Zarówno ogólną, jaką zdobędzie jedna drużyna, jak i poszczególnych siatkarzy. Bukmacherzy najczęściej w zakładzie proponują jakąś liczbę, a gracz typuje czy punktów będzie więcej lub mniej. Czasem mamy do czynienia z tzw. handicapem punktowym. 

W mniej popularnych ligach i rozgrywkach kursy mogą być różne, ale lepiej mieć rozeznanie, a nie ślepo iść po kursach typując faworytów. Polscy gracze najchętniej typują mecze reprezentacji Polski i innych drużyn narodowych oraz Polską Ligę Siatkówki. Jej oficjalnym partnerem jest STS. Dlatego warto szukać bonusów i promocji. Często kursy na mecze siatkówki znajdują się w tzw. Superofercie, co oznacza podwyższony kurs.

Sprawdź kursy na siatkówkę w STS! 🏐

Zakłady live – co należy wiedzieć typując mecze na żywo?

Całkiem nowym, ale zdobywającym coraz większą popularność zagadnieniem są zakłady live. Wielu graczom “znudziło się” stawianie typów przed meczem i czekanie na końcowy wynik. Obstawianie meczów na żywo daje dużo większe możliwości i jest to obstawianie bardziej dynamiczne. Zakłady live charakteryzują się tym, że kursy w trakcie meczu nie tylko są na bieżąco aktualizowane, ale i mogą znacznie się różnić od tych przedmeczowych.

Livebetting jest coraz popularniejszy i często stanowi uzupełnienie czy też dopełnienie oglądania meczów na żywo. STS TV jest jednym z takich narzędzi ułatwiających śledzenie danego meczu live i obstawiania na żywo. Liczba wydarzeń transmitowanych przez bukmachera jest spora. Liczba zdarzeń do obstawiania na żywo wcale nie jest taka mała w porównaniu do zakładów typu pre-match. W czołówce popularnych sportów w zakładach live są m.in.: piłka nożna, koszykówka, siatkówka, hokej na lodzie, tenis stołowy, snooker, czy esport.

4 najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę obstawiając zakłady live

 1. Forma i dyspozycja dnia są kluczowe. Faworyt na papierze, a realna forma zespołu w danym okresie to dwie różne. Któraś z drużyn może nagle łapać ligową zadyszkę, a pierwsze symptomy tego nie są zbyt widoczne. Dostrzeże je ten kto ogląda jej mecze, czyta doniesienia medialne i przegląda statystyki. Często kursy na zakłady pre-match bywają mylące, a przebieg danego meczu je weryfikuje i koryguje. 
 2. Drużyny to piłkarze, a piłkarze to ludzie. Czynnik ludzki, czyli przemęczenie, kontuzje, choroby – to wszystko ma wpływ na dyspozycję całej drużyny. Brak kluczowego zawodnika może mieć kolosalne znaczenie. Uraz w trakcie meczu, słabsza gra i zmiany lub też czerwone kartki – to z kolei czynniki rzutujące na kursy w zakładach live.
 3. Gracz chcący obstawiać mecze na żywo musi też brać pod uwagę osobę sędziego, która charakteryzuje się danym stylem prowadzenia meczów, pogodą, terminarzem drużyn. Dodatkowo ważne jest sprawdzenie statystyk dotyczących zestawienia meczów obu drużyn z przeszłości. Jest tak, że niektórym zespołom gra się dużo trudniej przeciwko jednym ekipom, niż przeciwko innym. I choć czasem nie da się tego wytłumaczyć, to statystyka ma przełożenie na sprawy mentalne. 
 4. Warto obstwiając mecz na żywo śledzić także jego przebieg live, np. dzięki usłudze STS TV. Niektórych rzeczy nie da się wychwycić analizując tylko statystki czy livetracker’a. Oglądając mecz można wyciągnąć samemu wnioski lub zdać się na przeczucie, jeśli ktoś długo “siedzi” w danej dyscyplinie.

Typuj zakłady live w STS!

Jak zacząć obstawiać mecze w STS? Przewodnik krok po kroku

Aby jeszcze bardziej objaśnić i ułatwić korzystanie z usług legalnych zakładów bukmacherskich takich jak STS, przedstawimy krótki przewodnik, jak poprawnie obstawiać, czyli korzystać z konta gracza i stawiać różnego rodzaje kupony. Tak naprawdę każdy krok jest bardzo prosty i nie zajmuje wiele czasu. Ale po kolei…

Załóż konto

O tym już wcześniej wspominaliśmy. Założenie konta, podobnie jak instalacja aplikacji mobilnej, która znacząco ułatwia korzystanie z usług, zajmuje kilka chwil. Potrzeba podstawowych danych, by szybko aktywować swoje konto gracza i… skorzystać z kodu bonusowego. STS został wyróżniony za swoje najlepsze bonusy powitalne i trzeba pamiętać, że każdy nowy gracz otrzymuje na start doładowanie 25 zł, a dodatkowo automatycznie otrzymuje bonus powitalny nawet do 1200 zł!

Każdy gracz ma dwa konta ze środkami z których może obstawiać mecze – depozytowe i bonusowe. Przed wybraniem kursu i danego zakładu musi wskazać z którego konta pobrane będą środki. W niektórych przypadkach, oferty specjalne można typować jedynie ze środków depozytowych. Zarówno wpłata na konto, jak i wypłata jest wykonywana bardzo szybko, dzięki szerokiej liście banków i narzędzi służących do przelewów. STS jako legalny bukmacher dba o bezpieczeństwo każdej transakcji i gracza. W dodatku pojęcie „odpowiedzialna gra” jest dla nas priorytetem, dzięki czemu, gdy wykryte zostają jakiekolwiek nieprawidłowości lub problemy z hazardem, podejmowane są odpowiednie kroki.

Wybierz zdarzenie, rozgrywki, mecze

Gdy posiada się już konto z depozytem i bonusem, można przystąpić do obstawiania i stawiania kuponów. Wybrać je możemy z listy, która łatwo rzuca się w oczy. Poszczególne ligi, turnieje, czy mecze można wyszukiwać „ręcznie” lub skorzystać z podpowiedzi tych najbardziej popularnych w danym momencie lub skorzystać z tzw. ofert specjalnych, takich jak Hit Dnia czy Superoferta.

Wracając do klasycznego wyszukiwania zakładów, najpierw klika się w dany sport, dyscyplinę sportową, po czym otwierają się rozgrywki i zakłady długoterminowe. Kolejne kliknięcie prowadzi do szczegółowych zdarzeń, meczów. To jeszcze nie koniec możliwości, a wręcz początek, bo przy danym meczu podana jest również liczba szczegółowych zdarzeń do obstawiania w danym meczu. Np. przy meczach piłki nożnej w Anglii czy Polsce jeden mecz to możliwość typowania ponad stu zdarzeń! Dla graczy pomocnym narzędziem może okazać się BetBooster, z którego prawa do korzystania posiada w Polsce jedynie STS. BetBooster to narzędzie, które na podstawie algorytmu i analiz statystycznych podpowiada kilka zakładów, które ze względów statystycznych wydają się prawdopodobne i interesujące. 

Kupon – jak go wypełnić i postawić? 

Jeśli już wiemy co chcemy obstawiać, tylko kilka chwil dzieli od zatwierdzenia kuponu. Klikając w odpowiedni wynik zdarzenia zostaje ono dodane do kuponu. Jeśli tych zdarzeń jest więcej niż jedno, są one sumowane, a do wyboru pozostaje kupon AKO lub KOMBI. Pozostają jeszcze dwa kroki. Pierwszym jest wpisanie sumy/stawki kuponu, ewentualna wygrana jest obliczana automatycznie. Następnie trzeba jeszcze potwierdzić swój typ i chęć postawienia kuponu. Gdy wyświetli się komunikat na zielono, wszystko przebiegło prawidłowo i jedyne co pozostaje, to czekać na wynik danego zdarzenia sportowego. Czy kupon można anulować? Nie. Może być jednak tak, że kupon nie zostanie zrealizowany, a na konto gracza wpłyną postawione środki. Dzieje się tak, gdy zdarzenie się nie odbędzie, nie zostanie dokończone, np. z powodu kontuzji zawodnika (tak jest np. w tenisie).

Istnieje również opcja tzw. cash-out. Co to takiego? Jest to możliwość wypłacenia wygranej jeszcze przed rozstrzygnięciem kuponu, gdy część zdarzeń jest już wygranych, ale kupon wciąż jest „otwarty”. Cash-out jest dostępny w kuponach Solo i Ako. Jeśli gracz akceptuje propozycję bukmachera przed zakończeniem się wszystkich wydarzeń, wystarczy chwila, żeby środki wpłynęły na konto depozytowe gracza.

Podsumowując, temat obstawiania meczy w zakładach bukmacherskich jest niezwykle obszerny. Ale nie jest to dżungla z małym dostępem światła. Wszystko nie jest takie skomplikowane i zawiłe, jak się wydaje. Zapoznając się z zakładami krok po kroku i na spokojnie, wszystko po chwili stanie się przejrzyste. Każdy był kiedyś nowym graczem i obstawiał pierwsze mecze, by po jakimś czasie stać się zdecydowanie bardziej doświadczonym typerem.  

Nie tylko obstawianie. Sprawdź wyniki, statystyki i depozyt

Oczywiście strona internetowa lub aplikacja mobilna nie dają możliwości jedynie obstawiania meczy. W STS można sprawdzić wyniki nie tylko meczów, ale każdego poszczególnego zdarzenia, które było danego dnia w ofercie. Podstrona ze statystykami to kompendium wiedzy dotyczących każdych rozgrywek, każdej drużyny i każdego zawodnika, który jest w ofercie bukmachera. Tak, jak podczas obstawiania i tworzenia kuponu, tak i w tym przypadku należy wybrać dany sport i konkretne rozgrywki lub mecze.

Z kolei jeśli ktoś jest tradycjonalistą może w przypadku STS postawić kupon w jednym z kilkuset lokali rozsianych po całej Polsce. Z kolei lider legalnych zakładów w Polsce posiada również bloga, na którym można poczytać więcej o najważniejszych wydarzeniach sportowych do typowania oraz znaleźć wiele ciekawostek. Gracze mogą również skorzystać z pomocy w razie jakichkolwiek wątpliwości. 

Jesteś gotowy. Możesz wygrywać! Zarejestruj konto, odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Tags: