Poradnik jak obstawiać skoki narciarskie u bukmachera

jak typowac skoki narciarskie

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że boom na skoki narciarskie na początku XXI wieku zawdzięczamy niewysokiemu i sympatycznemu skoczkowi z Wisły. Jego kolejne dalekie skoki, zwycięstwa, medale sprawiły, że przed ekranami co weekend zasiadały miliony Polaków. “Małyszomania” ogarnęła wszystkich. Sprawiła też, że pojawili się następcy wielkiego mistrza. Z tego powodu mijają kolejne lata i niewiele się zmienia, skoki narciarskie wciąż w naszym kraju są niezwykle popularne. Z tego powodu zakłady bukmacherskie od dawna oferują możliwość obstawiania skoków narciarskich.

Typowanie skoków narciarskich. Co obstawiać?

Co wyróżnia obstawianie skoków na tle innych, popularnych sportów? Kilka rzeczy. Skoki narciarskie to sport indywidualny i tu już mamy podstawową różnicę w stosunku do sportów drużynowych. W ofercie znajdziemy też zakłady, których nie ma nigdzie indziej. Gracze mogą więc tworzyć specyficzne kupony, które pokazują ich stopień zaawansowania i znajomości świata skoków narciarskich. Jakie są najpopularniejsze zakłady na skoki narciarskie? Jest kilka rodzajów:

 • Zakłady długoterminowe i krótkoterminowe. Do tej pierwszej grupy zaliczamy obstawianie kto wygra cały Puchar Świata lub poszczególne mini cykle typu Raw Air czy Willingen Five. Oprócz tego można obstawiać kto stanie na podium w klasyfikacji generalnej, a który skoczek zakończy sezon wyżej. 
 • Do długoterminowych zakładów zaliczamy także typy na: skoczka który najwięcej razy stanie na podium PŚ, liczbę punktów zwycięzcy PŚ, czy najlepszą reprezentację narodową.
 • Jeśli chodzi o zakłady krótkoterminowe, czyli dotyczące poszczególnych konkursów skoków narciarskich, to oczywiście najpopularniejszy jest kupon na zwycięzcę zawodów. Popularne jest obstawianie, czy dani skoczkowie zajmą miejsca od 1-3, od 1-10, 1-15. W ofercie pojawiają się także typy na to czy dany skoczek awansuje do drugiej serii konkursu.
 • H2H (head to head) to bardzo ciekawy i lubiany przez graczy typ zakładów na skoki narciarskie. Bukmacher zestawia pary skoczków narciarskich, a gracz typuje, który z nich zakończy konkurs Pucharu Świata wyżej.
 • Zakłady specjalne. Czasem i takie się pojawiają. Dotyczą np. liczby reprezentantów Polski w konkursie czy w drugiej serii. Typy mogą dotyczyć też pobicia rekordu skoczni lub danej odległości. 
jak obstawiac skoki narciarskie
Obstawiaj skoki narciarskie w STS!

6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas obstawiania skoków

Pewnie każdy początkujący, który chce obstawiać skoki narciarskie zastanawia się, czy są może jakieś wytyczne, rady dotyczące tego, jak grać, żeby zwiększyć swoje szanse na skuteczne typowanie? Jednej złotej rady nie ma, ale jest kilka zasad, które ograniczają w części ryzyko błędu. Przestrzegając kilku reguł z pewnością można zwiększyć swoje szanse na trafne obstawianie. Oto one:

 1. Skoki narciarskie to sport indywidualny. Nawet jeśli mamy do czynienia z konkursem drużynowym, to jednak forma i wyniki jednostki wpływają na końcowy rezultat danej drużyny. Śledzenie wyników, formy, problemów poszczególnych skoczków narciarskich jest kluczowe do oszacowania szans na dobry wynik w danym konkursie.
 2. Jako że skoki odbywają się na świeżym powietrzu, dużą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Pogoda może nie tylko odwołać zawody czy daną serię skoków, ale też mieć olbrzymi wpływ na końcową klasyfikację. Jeśli warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim podmuchy wiatru, zmieniają się co kilka minut, cały konkurs może być przez to zakłócony. Jeśli spodziewane są zawirowania pogodowe lepiej nie obstawiać, bo klasyfikacja końcowa może być naprawdę losowa. 
 3. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, analiza formy i znajomość skoczków jest kluczowa. Dlatego też nie warto do końca sugerować się kursami na poszczególnych zawodników. Często bowiem na kurs ma wpływ klasyfikacja generalna, a nie forma sprzed kilku dni lub inne czynniki.
 4. Skocznia. Mówi się, że rozmiar ma znaczenie. Tak jest i w przypadku skoków narciarskich. Rozmiar skoczni ma znaczenie w wypadku obstawiania kolejności w danym konkursie PŚ. Jak wiadomo każda skocznia jest inna, na każdej mogą panować zupełnie inne warunki atmosferyczne. Mamy małe, średnie, duże skocznie. Mamy też tzw. mamucie skocznie. Każdy zawodnik ma swoje ulubione miejsca i skocznie. Z kolei w niektórych konkursach PŚ zawsze idzie mu gorzej. Tutaj również potrzebna jest dogłębna analiza i wiedza. 
 5. Wśród doświadczonych graczy panuje opinia, że nie należy się bać obstawiania drużynowych konkursów skoków. Wręcz przeciwnie, bo wyniki mogą być nawet łatwiejsze do przewidzenia. Często bowiem różnice między danymi drużynami są spore, bo niektóre kadry dysponują co najmniej dwoma, trzema skoczkami będącymi w wyśmienitej formie. Zaskoczeń i wielkich niespodzianek nie jest tak dużo, jak w przypadku konkursów indywidualnych.
 6. Spokój i trzeźwa ocena sytuacji. To ogólna zasada obstawiania w zakładach bukmacherskich. Należy odrzucić na bok osobiste sympatie i emocje. Tylko chłodna kalkulacja i analiza zwiększają szanse na poprawne typowanie. 

Sprawdź aktualne kursy na skoki narciarskie! Obstawiaj skoki i odbierz STS freebet na start!

Tags: