Poradnik jak obstawiać skoki narciarskie u bukmachera

jak typowac skoki narciarskie

Skoki narciarskie w Polsce mają specjalne miejsce w sercach kibiców. Nic więc dziwnego, że konkursy oglądają miliony, a typy na kolejne zawody w skokach narciarskich są bardzo popularne. Co można obstawiać, na co zwrócić uwagę, czym się kierować typując skoki w zakładach bukmacherskich? Tego wszystkiego dowiesz się u nas!

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że boom na skoki narciarskie na początku XXI wieku zawdzięczamy niewysokiemu i sympatycznemu skoczkowi z Wisły. Jego kolejne dalekie skoki, zwycięstwa, medale sprawiły, że przed ekranami co weekend zasiadały miliony Polaków. “Małyszomania” ogarnęła wszystkich. Sprawiła też, że pojawili się następcy wielkiego mistrza. Z tego powodu mijają kolejne lata i niewiele się zmienia, skoki narciarskie wciąż w naszym kraju są niezwykle popularne. Z tego powodu zakłady bukmacherskie od dawna oferują możliwość obstawiania skoków narciarskich.

Skoki narciarskie – specyfika dyscypliny i konkursów

Polska skokami stoi. Tak jest już od dwóch dekach i chyba nikt nie ma co do tego wątpliwości. Zadbali o to Adam Małysz, Kamil Stoch, Dawid Kubacki i reszta polskich skoczków, którzy regularnie wygrywają konkursy skoków i zdobywają medale na najważniejszych imprezach.

Wielu jednak określa skoki narciarskie mianem „niszowego” sportu, bo uprawianego przez nieliczną grupę sportowców i tylko w określonej liczbie państw na nazwijmy to wysokim poziomie. Skoki dla typujących i interesujących się tym sportem, to dyscyplina mająca swoją specyfikę.

Przed kwalifikacjami i głównym konkursem odbywają się tzw. sesje treningowe. Są one zapoznaniem zawodników ze skocznią i panującymi na niej warunkami. Dla kibiców i graczy zakładów są też pewnym materiałem do analizy formy i przygotowania poszczególnych skoczków. Na podstawie sesji treningowej można już wyrobić sobie zdanie kto może być groźny w danym konkursie, a kto jest raczej pod formą.

W konkursie głównym udział bierze ok. 50- 60 skoczków, a po pierwszej sesji najgorsi odpadają, zostaje czołowa 30. Inaczej wygląda to w Turnieju Czterech Skoczni, który rządzi się trochę innymi zasadami. Długość skoków to tylko jeden z czynników wpływających na wynik danego skoczka. Ważny też jest styl lotu, lądowanie i wiatr. Za ten ostatni czynnik odejmowane lub dodawane są punkty do wyniku danego skoczka. Skaczący w gorszych warunkach otrzymują więc punktowy bonus.

Typowanie skoków narciarskich. Co obstawiać?

Co wyróżnia obstawianie skoków na tle innych, popularnych sportów? Kilka rzeczy. Skoki narciarskie to sport indywidualny i tu już mamy podstawową różnicę w stosunku do sportów drużynowych.

W ofercie znajdziemy też zakłady, których nie ma nigdzie indziej. Gracze mogą więc tworzyć specyficzne kupony, które pokazują ich stopień zaawansowania i znajomości świata skoków narciarskich. Jakie są najpopularniejsze zakłady na skoki narciarskie? Jest kilka rodzajów:

Zakłady długoterminowe

 • Do tej pierwszej grupy zaliczamy obstawianie kto wygra cały Puchar Świata w skokach narciarskich lub poszczególne mini cykle typu Raw Air, Willingen Five, czy Turniej Czterech Skoczni.
 • Oprócz tego można obstawiać kto stanie na podium w klasyfikacji generalnej, a który skoczek zakończy sezon wyżej. 
 • Do długoterminowych zakładów zaliczamy także typy na: skoczka, który najwięcej razy stanie na podium PŚ, liczbę punktów zwycięzcy PŚ, czy najlepszą reprezentację narodową.

Zakłady krótkoterminowe

 • Jeśli chodzi o zakłady dotyczące poszczególnych konkursów skoków narciarskich, to oczywiście najpopularniejszy jest kupon na zwycięzcę zawodów.
 • Popularne jest obstawianie, czy poszczególni skoczkowie zajmą miejsca od 1-3, od 1-10, 1-15.
 • W ofercie pojawiają się także typy na to czy dany skoczek awansuje do drugiej serii konkursu.
 • H2H (head to head) to bardzo ciekawy i lubiany przez graczy typ zakładów na skoki narciarskie. Bukmacher zestawia pary skoczków narciarskich, a gracz typuje, który z nich zakończy konkurs Pucharu Świata wyżej.

Zakłady specjalne

Czasem i takie się pojawiają. Dotyczą np. liczby reprezentantów Polski w konkursie czy w drugiej serii. Typy mogą dotyczyć też pobicia rekordu skoczni lub danej odległości. Początek sezonu, konkursy w Wiśle lub Zakopanem, czy też prestiżowe imprezy są dobrą okazją do przedstawienia w ofercie przez bukmacherów specjalnych zakładów lub tzw. hitów dnia z podwyższonym kursem i innymi atrakcyjnymi ofertami.

Skoki live, czyli co można obstawiać na żywo

Jeśli komuś za mało emocji podczas samego konkursu skoków narciarskich, to typowanie w trakcie ich trwania jeszcze mocniej angażuje kibica. U największych bukmacherów można obstawiać nie tylko przed rozpoczęciem danego konkursu czy sesji, ale również i w trakcie. Skoki narciarskie live to możliwość stawiania typów, gdy dany skoczek już siedzi na belce startowej i za kilka sekund odda skok.

Co można obstawiać w skokach na żywo?

 • Długość skoku – czyli jaką odległość zanotuje dany skoczek
 • Kolejność – czyli kto wygra dan konkurs, daną sesję, a kto zajmie miejsce na podium
 • H2H – czyli który skoczek z danej pary uzyska lepszą notę za styl i odda dłuższy skok
 • Zakłady specjalne – czasem w zakładach na żywo pojawiają się dodatkowe opcje live. Najczęściej dotyczą one występów polskich skoczków narciarskich

Sprawdź aktualne kursy na skoki narciarskie! Odbierz kod bonusowy STS i typuj faworytów!

Typuj skoki narciarskie w STS!

jak obstawiac skoki narciarskie
Obstawiaj skoki narciarskie w STS!

6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas obstawiania skoków

Pewnie każdy początkujący, który chce obstawiać skoki narciarskie, zastanawia się, czy są może jakieś wytyczne, rady dotyczące tego, jak grać, żeby zwiększyć swoje szanse na skuteczne typowanie? Jednej złotej rady nie ma, ale jest kilka zasad, które ograniczają w części ryzyko błędu. Przestrzegając kilku reguł, z pewnością można zwiększyć swoje szanse na trafne obstawianie. Oto one:

Skoki narciarskie to sport indywidualny

Nawet jeśli mamy do czynienia z konkursem drużynowym, to jednak forma i wyniki jednostki wpływają na końcowy rezultat danej drużyny. Śledzenie wyników, formy, problemów poszczególnych skoczków narciarskich jest kluczowe do oszacowania szans na dobry wynik w danym konkursie. Dlatego newsy i informacje mogą być bardzo cenne.

Prognozy pogody mogą być kluczowe

Jako że skoki odbywają się na świeżym powietrzu, dużą rolę odgrywają warunki atmosferyczne. Pogoda może nie tylko odwołać zawody czy daną serię skoków, ale też mieć olbrzymi wpływ na końcową klasyfikację. Jeśli warunki atmosferyczne, w tym przede wszystkim podmuchy wiatru, zmieniają się co kilka minut, cały konkurs może być przez to zakłócony. Jeśli spodziewane są zawirowania pogodowe lepiej nie obstawiać, bo klasyfikacja końcowa może być naprawdę losowa. Dodatkowo, konkursy Pucharu Świata odbywają się w wielu krajach o kompletnie różnym klimacie i specyfice. Warto zawsze zapoznać się z aurą tam panującą.

Kursy mogą mylić

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, analiza formy i znajomość skoczków jest kluczowa. Dlatego też nie warto do końca sugerować się kursami na poszczególnych zawodników. Często bowiem na kurs ma wpływ klasyfikacja generalna, a nie forma sprzed kilku dni lub inne czynniki.

Rozmiar skoczni ma znaczenie

Rozmiar skoczni bardzo wpływa na obstawianie kolejności w danym konkursie PŚ. Jak wiadomo każda skocznia jest inna, na każdej mogą panować zupełnie inne warunki atmosferyczne. Mamy małe, średnie, duże skocznie i tzw. mamucie skocznie. Każdy zawodnik ma swoje ulubione miejsca i skocznie. Z kolei w niektórych konkursach PŚ zawsze idzie mu gorzej. Tutaj również potrzebna jest dogłębna analiza i wiedza. 

Drużynowe skoki łatwiejsze do typowania

Wśród doświadczonych graczy panuje opinia, że nie należy się bać obstawiania drużynowych konkursów skoków. Wręcz przeciwnie, bo wyniki mogą być nawet łatwiejsze do przewidzenia. Często bowiem różnice między danymi drużynami są spore, bo niektóre kadry dysponują co najmniej dwoma, trzema skoczkami będącymi w wyśmienitej formie. Zaskoczeń i wielkich niespodzianek nie jest tak dużo, jak w przypadku konkursów indywidualnych.

Analiza i chłodna głowa

Spokój i trzeźwa ocena sytuacji. To ogólna zasada obstawiania w zakładach bukmacherskich. Należy odrzucić na bok osobiste sympatie i emocje. Tylko chłodna kalkulacja i analiza zwiększają szanse na poprawne typowanie. Wiadomo, że Polacy kibicują biało-czerwonym skoczkom, ale patriotyzm i emocje tylko przed telewizorem, nie podczas typowania. Im więcej przesłanek i danych, tym lepiej.

Skoki narciarskie zimą i latem

Emocje związane ze skokami kojarzą się przede wszystkim z zimą i śniegiem, ale skoki można oglądać na żywo i w telewizji również, gdy za oknem jest ciepło i słonecznie. Wszystko dzięki igielitowi, który latem pozwala oddawać skoki na skoczni. Dzięki temu fani tej dyscypliny pomiędzy sezonami Pucharu Świata mogą oglądać Letnie Grand Prix, które zawsze odbywa się w Polsce oraz Mistrzostwa Polski.

Oczywiście sezon zimowy jest dużo bardziej „napchany” wydarzeniami. O Pucharze Świata i walce o Kryształową Kulę już wspominaliśmy, ale przecież odbywa się jeszcze m.in. Turniej Czterech Skoczni, Mistrzostwa Świata w lotach czy Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich. A przecież cyklicznie można podziwiać skoczków na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, czy też podczas Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym.