PŚ w skokach narciarskich 20/21. Terminarz, konkursy, klasyfikacja, aktualności

jak obstawiac skoki narciarskie

Na nowy sezon w skokach narciarskich kibice czekali od marca. Czekanie to było inne niż zwykle, bowiem pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno i na tym sporcie. Już w marcu z powodu pandemii zostały odwołane konkursy na skoczniach w Trondheim i Vikersund. Sezon 2020/21 Pucharu Świata zgodnie z oczekiwaniami jest wyjątkowy i nieprzewidywalny.

Puchar Świata. Terminarz skoków narciarskich 20/21 [AKTUALIZACJA]

Finał sezonu 2019/20 w skokach narciarskich miał się odbyć 15 marca, ale trzy dni wcześniej dyrektor Pucharu Świata oficjalnie ogłosił decyzję o zakończeniu całego sezonu. Z kolei latem udało się zorganizować tylko jeden konkurs skoków cyklu Letniego Grand Prix.

termiarz pucharu świata w skokach narciarskich 20/21
Aktualny terminarz Pucharu Świata w skokach narciarskich 20/21

We wrześniu na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince odbyły się jedyne tego lata zawody Pucharu Kontynentalnego w skokach. Na belce startowej pojawiło się 48 skoczków reprezentujących 12 państw. Podczas zawodów LGP w Wiśle przetestowano nowe regulacje bezpieczeństwa, które mają być stosowane podczas konkursów Pucharu Świata w sezonie 2020/21.

Polscy skoczkowie mieli okazję sprawdzić swoją formę przed zimowym PŚ podczas Letnich Mistrzostw Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej w Szczyrku. Konkurs w tym roku wyjątkowo odbył się w połowie października, a nie jak sugeruje nazwa latem.

Fani i organizatorzy liczą, że wszystkie lub przynajmniej większość konkursów Pucharu Świata odbędzie się zgodnie z planem. A w terminarzu PŚ znalazło się 35 konkursów, w tym 28 indywidualnych i 6 drużynowych i jeden konkurs drużyn mieszanych. Te ostatnie zawody powracają do Pucharu Świata po sześciu latach przerwy.

Wyjątkowy sezon. Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym i MŚ w lotach

Na papierze cały sezon 2020/21 w skokach narciarskich zapowiada się ekscytująco. Będzie to pierwszy sezon nowego dyrektora PŚ. Poza tym w grudniu 2020 zaplanowano Mistrzostwa Świata w Lotach, które odbędą się w słoweńskiej Planicy.

W lutym z kolei zaplanowano Mistrzostwa Świata w Narciarstwie klasycznym. Sportowcy tym razem rywalizować będą w niemieckim Oberstdorfie. To pierwszy przypadek w historii, gdy wyżej wspomniane miejscowości będą w jednym sezonie organizować zarówno zawody Pucharu Świata, jak i imprezę rangi mistrzowskiej. 

Kadra Polski w skokach narciarskich 20/21

W tym nietypowym i wyjątkowym sezonie skoków, nietypowo wygląda również kadra biało-czerwonych. Trener polskich skoczków, Michal Doleżal, połączył kadrę A z kadrą B. Wobec tego pierwsza kadra skoczków liczy sobie aż 12 zawodników. Oto pełna kadra Polski w skokach narciarskich:

 • Kamil Stoch
 • Dawid Kubacki
 • Piotr Żyła
 • Stefan Hula
 • Maciej Kot
 • Jakub Wolny
 • Andrzej Stękała
 • Klemens Murańka
 • Paweł Wąsek
 • Aleksander Zniszczoł
 • Tomasz Pilch
 • Kacper Juroszek

Klasyfikacja indywidualna Pucharu Świata 20/21

Poprzedni sezon był trudny dla polskich skoczków narciarskich, choć nie oznacza to braku sukcesów, jak np. zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni czy Raw Air 2020. W klasyfikacji generalnej Polacy byli bardzo blisko podium. Początek sezonu był trudny, bo forma była wielką niewiadomą. Jednak polscy skoczkowie należą do ścisłej światowej czołówki, a kibice mogą liczyć na wiele dobrych wyników i sukcesów do Wszyscy mamy nadzieję, że i w obecnym sezonie skoków narciarskich sukcesów i dobrych występów reprezentantów Polski nie zabraknie.

Klasyfikacja generalna PŚ

1.Halvor Egner Granerud 🇳🇴 1544
2.Marcus Eisenbichler 🇩🇪 1018
3.Kamil Stoch🇵🇱 944
4.Robert Johansson 🇳🇴774
5.Dawid Kubacki 🇵🇱758
6.Anze Lanisek
🇸🇮 749
7.Piotr Żyła 🇵🇱743
8.Ryoyu Kobayashi 🇯🇵659
9Marius Lindvik 🇳🇴 612
10.Karl Geiger🇩🇪 566

Klasyfikacja Pucharu Narodów 20/21

1.Norwegia 5015
2.Polska 4387
3.Niemcy 3441
4.Austria 2957
5.Słowenia 2535
6.Japonia2342
7.Szwajcaria 501
8.Rosja434
9.Finlandia287
10.Kanada 116

Skoki narciarskie w tv. Gdzie oglądać?

Od lat nie zmieniają się nadawcy, którzy transmitują wszystkie najważniejsze wydarzenia w skokach narciarskich. Chodzi o TVP i Eurosport.

Telewizja Publiczna w 2018 roku nabyła prawa do transmisji wszystkich zagranicznych konkursów Pucharu Świata i Letniej Grand Prix w skokach narciarskich aż do 2021 roku.

Bez skoków narciarskich nie ma Telewizji Polskiej. Gdyby nie udało nam się pozyskać tych praw, wypominałbym to sobie do końca życia – przyznał w 2018 roku prezes TVP. 

W styczniu 2018 roku w szczytowym momencie konkurs skoków w Zakopanem oglądało 7,6 mln widzów. Warto pamiętać o rekordzie wszech czasów, czyli szczytowym momencie małyszomanii. W 2020 roku wg szacunków od 14 do 17 milionów Polaków oglądało konkurs skoków narciarskich podczas Igrzysk Olimpijskich.

Puchar Świata w skokach narciarskich 20/21. Bądź na bieżąco, sprawdzaj kursy i typuj swoich faworytów!

Lista konkursów Pucharu Świata w skokach

W świecie skoków narciarskich wiele się dzieje, a główne role odgrywają polscy skoczkowie. Od listopada do marca w wielu polskich domach jednym z głównych tematów rozmów przy kawie są właśnie występy skoczków narciarskich. Puchar Świata cieszy się ogromną popularnością wśród telewidzów. U nas także można być na bieżąco z kolejnymi konkursami PŚ 20/21.

Inauguracja – Skoki w Wiśle 20/21

skoki wisła
Obstawiaj skoki narciarskie w Wiśle w STS!

Mówisz Wisła – myślisz skoki narciarskie. Miejscowość w Beskidzie Śląskim ściśle powiązana jest z tą dyscypliną sportu. To tam urodził się najlepszy skoczek w historii, czyli Adam Małysz i to jego fenomenalne występy doprowadziły do przebudowy, a właściwie budowy zupełnie nowego obiektu. Budowa trwała od 2004 do 2008 roku. Dzięki przebudowie, która kosztowała niemal 50 milionów złotych, obiekt spełnia najwyższe standardy. Dzięki temu w Wiśle-Malince organizuje się zawody letnie (na igielicie), jak i zimowe.

W ostatnich latach to właśnie konkurs skoków w Wiśle inauguruje kolejne edycje Pucharu Świata. Rekord skoczni po 2010 roku ustanowił w 2013 aktualny zwycięzca Pucharu Świata 2020 – Austriak Stefan Kraft. Od przyszłego sezonu Puchar Świata w Wiśle ma nie odbywać się w listopadzie, tylko na początku grudnia. Władze skoczni nie są do końca z tego powodu zadowolone. W każdym z przypadków organizatorzy muszą dużo wcześniej wyprodukować sporą ilość sztucznego śniegu. Ostatnie zimy po prostu nie umożliwiają rozegrania zawodów w naturalnych warunkach.

Czytaj więcej: Inauguracja Pucharu Świata 20/21. Początek sezonu skoków narciarskich w Wiśle

Skoki Ruka. Finlandia drugim krajem PŚ

Laponia kojarzy się ze Świętym Mikołajem. Ale bardziej przyziemnie ze skokami narciarskimi w miejscowości Ruka w gminie Kuusamo. Skocznia Rukatunturi jest położona w centrum zimowego sportu w Finlandii. Sezon zimowy w tych okolicach trwa… średnio 200 dni w roku. Ale skoro koło polarne jest niedaleko, to trudno się temu dziwić.

W samym fińskim mieście mieści się aż pięć skoczni narciarskich. W pierwszych latach XXI wieku to skocznia Ruka inaugurowała sezony Pucharu Świata. Skocznia w Ruce należy do największych obiektów w swojej kategorii. Nieoficjalny rekord skoczni wynosi 150,5 metra, a oficjalny 147 m. 

Czytaj więcej: PŚ w Ruce 20/21. Skoki na wymagającej fińskiej skoczni

Niżny Tagił (Rosja)

Co mają wspólnego skoczkowie narciarscy i bocian? Bardzo dużo. Tak bowiem nazywa się po rosyjsku kompleks czterech skoczni w Niżnym Tagile. Jedna z nich – K120 od 2014 roku jest areną zmagań skoczków w ramach Pucharu Świata. Renowacja tego kompleksu rozpoczęła się w 2009 roku i teraz jest tam wszystko, czego potrzeba.

Od początku na skoczni w Niżnym Tagile świetnie czują się skoczkowie z Norwegii. To właśnie do nich należą oficjalne rekordy skoczni. 141,5 metra – to oficjalny i wciąż aktualny rekord tej rosyjskiej skoczni.

Niżny Tagił jest jak na razie niezbyt miłym obiektem dla reprezentantów Polski. Zawody w Rosji wygrywali zawodnicy z pięciu różnych państw, ale nie z Polski. Jedynie Piotr Żyła był w stanie stawać na niższych stopniach podium. Tym razem do Rosji nie polecieli czołowi polscy skoczkowie narciarscy. Taka była decyzja trenerów i władz reprezentacji.

Czytaj więcej: Skoki narciarskie w Niżnym Tagile. Puchar Świata blisko granicy z Azją.

Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich

Połowa grudnia oznaczać będzie dwutygodniową przerwę w konkursach Pucharu Świata. Wszystko przez przełożone z wiosny Mistrzostwa Świata w skokach narciarskich. Od 10 do 13 grudnia w Planicy skoczkowie będą rywalizowali o medale drużynowe i indywidualne. Reprezentacja Polski składać się będzie z sześciu skoczków: Dawida Kubackiego, Kamila Stocha, Piotra Żyły, Klemensa Murańki, Andrzeja Stękały i Aleksandra Zniszczoła.

Plan MŚ w lotach

 • 10.12 (czwartek) – kwalifikacje
 • 11.12 (piątek) – I i II seria konkursu indywidualnego
 • 12.12 (sobota) – III i IV seria konkursu indywidualnego
 • 13.12 (niedziela) – konkurs drużynowy

Czytaj więcej: Dla kogo szczęśliwa siódemka? MŚ w Lotach Narciarskich

Engelberg (Szwajcaria)

Obecna skocznia Gross-Titlis-Schanze ma długą, 30-letnią tradycję. Swoją świecką tradycję zwyciężania mają na niej polscy skoczkowie, którzy łącznie wygrywali w Szwajcarii czterokrotnie.

Pierwsza skocznia w historii w tamtym miejscu została wybudowana w latach 20. Obecnie można na niej skakać dużo dalej niż początkowo, bo rekord to ponad 144 metry. Najwięcej razy, bo 12, na podium w Engelbergu stawał Fin Janne Ahonen.

Czytaj więcej: Puchar Świata w Engelbergu, czyli ostatni sprawdzian przed Turniejem Czterech Skoczni

Turniej Czterech Skoczni. Polski skoczek znów przejdzie do historii?

Choinka, leniwe, świąteczne popołudnie, na stole smaczne bożonarodzeniowe przekąski, a w telewizji relacja z Turnieju Czterech Skoczni. Kto ma podobne skojarzenia? Pewnie wielu, bo Vier Schanzen Tournee, to najbardziej prestiżowy konkurs skoków narciarskich. Wisienka na torcie tej dyscypliny.

Te same skocznie, wielkie emocje, ogromna oglądalność. Turniej 4 Skoczni ma długą tradycję, która sięga lat 50. XX wieku. W sezonie 2020/21 TCS ma odbyć się po raz 69. W historii triumfy odnosili najlepsi polscy skoczkowie – Adam Małysz, Kamil Stoch i Dawid Kubacki. Przez sześćdziesiąt edycji nagrodą dla zwycięzcy był samochód. 

Czytaj więcej: Kto wygra Turniej Czterech Skoczni?

 pś skoki narciarskie

Turniej Czterech Skoczni składa się z konkursów w:

Od 2013 roku najlepszy skoczek otrzymuje statuetkę złotego orła i czek na 20 tys. franków szwajcarskich. Turniej Czterech Skoczni 20/21 będzie specyficzny, tak jak cały sezon Pucharu Świata. Organizatorzy pierwszego konkursu w Oberstdorfie już martwią się frekwencją, bo w najlepszym razie na trybunach pojawi się ograniczona liczba osób – 2500. W poprzednich latach wszystkie bilety rozchodziły się na pniu i TCS na żywo oglądało 27 tys. widzów.

Nie wiadomo, czy ostatecznie prestiżowe zawody toczyć się będą przy pustych trybunach. Z pewnością ucierpi na tym cała otoczka i atmosfera tak wyjątkowego konkursu, który jest stałym punktem Kalendarza Pucharu Świata i który odbywa się na przełomie roku, w świąteczne dni, gdy większość ludzi ma wolne i może podziwiać najlepszych skoczków.

To, co jeszcze wyróżnia Turniej Czterech Skoczni na tle zwykłych zawodów PŚ, to regulamin i zasady rywalizacji. Po kwalifikacjach skoczkowie najpierw rywalizują w parach (tzw. system KO). Lepszy przechodzi do drugiej serii, a szanse drugiego skoku mają też tzw. lucky losers, czyli najlepsi z przegranych.

Titisee-Neustadt (Niemcy)

Hochfirstschanze – ta skocznia zawsze będzie mile kojarzyła się polskim fanom skoków narciarskich. To właśnie w pierwszych zawodach na tym obiekcie w Titisee-Neustadt, niemal 20 lat temu, zwyciężył Adam Małysz.

Największa naturalna skocznia w Niemczech była świadkiem pojedynku Polaka ze Svenem Hannawaldem. W ślady skoczka z Wisły poszli i inni reprezentanci Polski, którzy w późniejszych latach także triumfowali na tej skoczni.

W 2016 roku ustanowiono oficjalny rekord skoczni. Podczas PŚ Słoweniec Domen Prevc wylądował na 148 metrze. 


Skoki w Zakopanem 

Skoki, skoki w Zakopanem. Polacy oblewają się szampanem – parafrazując przebój disco polo. Puchar Świata w Zakopanem to perła w koronie polskich skoków. Ten konkurs od lat cieszy się największą popularnością i jest wydarzeniem sezonu w Pucharze Świata.

Wielka Krokiew jest symbolem polskich skoków, ale i sukcesów, bo biało-czerwoni wygrywali pod Tatrami najwięcej ze wszystkich nacji. Swoje triumfy w Zakopanem świętował zarówno Adam Małysz, jak i Kamil Stoch.

Wielka Krokiew powstała w 1925 roku, ale oczywiście przeszła liczne przemiany i duża skocznia działa od 30 lat. Naturalna skocznia o rozmiarze 140 metrów była świadkiem wielkich i zaciętych konkursów.

Czytaj więcej: Puchar Świata w Titisee-Neustadt. Polski Orzeł znów wyląduje najdalej?

skoki narciarskie zakopane
Obstawiaj skoki narciarskie w Zakopanem w STS!

W erze małyszomanii zawody PŚ oglądało na żywo spod skoczni kilkadziesiąt, nawet 80 tys. ludzi. Nie licząc telewidzów. Największa i zarazem naturalna skocznia w Polsce jest lubiana przez zagranicznych skoczków. Atmosfera w Zakopanem zawsze jest perfekcyjna.

Na Wielkiej Krokwi odbywały i odbywają się nie tylko zawody PŚ w skokach narciarskich. W Zakopanem miały miejsce m.in. Zimowe Uniwersjady, Puchar Kontynentalny, MP w skokach narciarskich, czy MŚ w narciarstwie klasycznym.

Jeśli chodzi o rekordy skoczni w Zakopanem, to wielu polskich skoczków go ustanawiało, ale ostatnio jest on poprawiany i to kilka razy do roku! Najnowszy rekord ustanowił Japończyk Yukiya Sato lądując na 147 metrze w PŚ 19/20. Najwięcej zwycięstw na Wielkiej Krokwi odnotowali Austriak Gregor Schlierenzauer oraz Kamil Stoch. Obaj pięciokrotnie stawali na najwyższym stopniu podium. 

Czytaj więcej: Skoki w Zakopanem, czyli Puchar Świata na Wielkiej Krokwi

Lahti (Finlandia)

Najpopularniejsza skocznia Finlandii gości najlepszych skoczków narciarskich od początku cyklu Pucharu Świata, czyli od 1980 roku. Nie oznacza to, że wcześniej nie organizowano międzynarodowych zawodów. W Lahti już w 1923 roku skakano podczas Igrzysk Narciarskich. Później odbywały się edycje Turnieju Nordyckiego.

Lata 80. XX wieku były okresem dominacji gospodarzy. Finowie wygrali 9 z 10 konkursów. Absolutnym dominatorem na skoczni w Lahti był Fin Matti Nykanen, który na podium stawał aż 12 razy!

Czytaj więcej: Puchar Świata wraca do Finlandii. Skoki narciarskie znów w Lahti.

Willingen (Niemcy) – Willingen Six

Puchar Świata w Willingen odbywa się od połowy lat 90. Ostatnio jednak formuła tego konkursu została zmieniona. W sezonie 2017/18 rozegrany został konkurs Willingen Six. W kolejnych latach z kolei zawody zostały przemianowane na Willingen Five.

Zwycięstwa w tych konkursach, oprócz standardowej premii i punktów w klasyfikacji PŚ, nagradzane są dodatkową bonifikatą pieniężną i nagrodami.  

Czytaj więcej: Willingen Six i Puchar Świata w skokach narciarskich w jednym

Skoki w Sapporo (Japonia) –
przeniesione do Klingenthal

Zawody w Japonii miały być ważną częścią azjatyckiej odsłony Pucharu Świata w skokach. Jednak już w listopadzie organizatorzy poinformowali o odwołaniu konkursów skoków mężczyzn, jak i kobiet. Powodem była pandemia i wzrost zakażeń w Japonii.

To spora strata, bo duża skocznia Okurayama jest następczynią skoczni normalnej Miyanomori. W Sapporo do tej pory rozegrano 70 konkursów Pucharu Świata. Japończycy wygrali 10 razy, a polscy skoczkowie narciarscy triumfowali 5 razy. Największy sukces Polski miał jednak miejsce w 1972 roku podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo, gdy Wojciech Fortuna zdobył złoty medal, wyprzedzając o 0,1 pkt rywala ze Szwajcarii. W 2007 roku odbył się tam Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym.

Rekord skoczni w Sapporo należy do Polaka, Kamila Stocha, który w styczniu 2019 roku wylądował na 148,5 metrze. 

Czytaj więcej:

Skoki w Zhangjiakou (Chiny) – przeniesione do Zakopanego

To jedyna nowa skocznia w kalendarzu PŚ 2020/21. Oddalona 200 kilometrów od Pekinu ma być areną Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022. PŚ w Zhangjiakou będzie niejako próbą generalną. Na władze PŚ spadła krytyka, bowiem w kalendarzu skoki w Chinach zostały umiejscowione pomiędzy konkursami w Japonii i Europie.

Dla skoczków będzie to bardzo trudne pod względem logistyki, jak i regeneracji. Niewykluczone, że część zawodników nie wystartuje w niektórych konkursach, by lepiej przygotować się do innych zawodów.

Czytaj więcej:

zakłady na skoki narciarskie
Obstawiaj skoki narciarskie w STS!

Dowiedz się jak obstawiać skoki narciarskie!

Rasnov (Rumunia)

Trambulina Valea Carbunari – skocznia o rozmiarze HS 97 została wybudowana w 2012 roku, a od 2014 gości żeński Puchar Świata. Co ciekawie skoczkowie dopiero w poprzednim sezonie po raz pierwszy mieli okazję na niej wystartować. Najlepszy z Polaków, Dawid Kubacki był czwarty. Kibice biało-czerwonych liczą na pierwsze podium. Konkurs PŚ w Rasnovie będzie próbą generalną przed zbliżającymi się wielkimi krokami mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym. Reprezentacja Polski w Rasnovie liczyć będzie siedmiu skoczków.

Czytaj więcej: Skoki narciarskie w Rasnovie. Ostatnia próba przed mistrzostwami świata

Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym

Narciarstwo klasyczne obejmuje takie konkurencje sportowe, jak:

 • skoki narciarskie
 • biegi narciarskie
 • kombinację norweską

Dla sportowców uprawiających ww konkurencje MŚ w narciarstwie klasycznym są drugą najważniejszą imprezą w karierze, zaraz za Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi. Pierwsze MŚ w narciarstwie klasycznym odbyły się już w 1925. Do czasów II wojny światowej impreza ta odbywała się każdego roku. Po wojnie co cztery lata, a od 1985 roku co dwa lata.

Trzykrotnie gospodarzem MŚ w narciarstwie klasycznym było polskie Zakopane. Skoki narciarskie na MŚ obejmują konkursy indywidualne i drużynowe na skoczni normalnej i małej. W obu kategoriach Polacy w przeszłości zdobywali medali.

W 2021 roku, a konkretnie od 23 lutego do 7 marca MŚ odbędą się w niemieckim Oberstdorfie. Znani są już organizatorzy kolejnych imprez rangi mistrzowskiej. MŚ 2023 odbędą się w Planicy (Słowenia), a MŚ 2025 w Trondheim (Norwegia) 

Czytaj więcej: Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. W Oberstdorfie liczymy na polskich skoczków.

Raw Air 2021 (Norwegia) – odwołany!

Jest to stosunkowo młody cykl zawodów w skokach narciarskich w ramach Pucharu Świata. Uznawany za najtrudniejszy i najsurowszy, gdyż skoczków czeka kilka dni rywalizacji z rzędu. Raw Air ma swoje stałe miejsce w kalendarzu skoków narciarskich.

Konkursy odbywają się w marcu na skoczniach w Norwegii – w Oslo, Lillehammer, Trondheim, Vikersund. Po każdym konkursie i kwalifikacjach skoczkowie zbierają punkty w specjalnej klasyfikacji.

W teorii do klasyfikacji Raw Air powinno się liczyć 16 skoków. Nagrodą jest czarna patera i premia pieniężna.

Raw Air 2020 został przedwcześnie zakończony z powodu wybuchu pandemii koronawirusa. Odwołane zostały konkursy w Trondheim oraz w Vikersund. Zwycięzcą został Kamil Stoch, jednak organizatorzy przyznali niższe premie za wygranie tej edycji Raw Air.   

W lutym zdecydowano, że Raw Air 2021 nie odbędzie się! Dlaczego? Norweski Związek Narciarski zmuszony został do takiej decyzji z powodu krajowych obostrzeń. ” Z uwagi na ogłoszone nowe obostrzenia rządowe nt. Covid-19, Norweski Związek Narciarski nie będzie w stanie zorganizować zawodów Pucharu Świata do końca obecnego sezonu. Powodem są restrykcje dotyczące podróży oraz organizacji zawodów” – napisali w oświadczeniu organizatorzy.

Planica (Słowenia) – Planica Seven

PŚ w Planicy stał się tradycyjnym punktem kończącym zmagania w danym sezonie Pucharu Świata. W Planicy skakano na dużej, normalnej i mamuciej skoczni. Letalnica, bo tak dokładnie nazywa się ta mamucia skocznia, jest najbardziej znana.

Wraz z Vikersundbakken jest największą skocznią narciarską na świecie. Jej położenie sprawia, że konkursy odbywają się tylko w godzinach porannych i popołudniowych.

Najnowszym rekordzistą na Letalnicy jest Japończyk Ryoyu Kobayashi, który w PŚ 2019 uzyskał odległość 252 metrów. Od 2018 roku konkursy w Planicy noszą nazwę Planica 7. Zliczane są wyniki osiągnięte w kwalifikacjach, dwóch konkursach indywidualnych oraz drużynowych. Nagrodą dodatkową jest specjalna premia finansowa.

W 2018 pierwszym zwycięzcą Planica 7 został Kamil Stoch. 

Czytaj więcej: Loty narciarskie w Planicy na zakończenie Pucharu Świata

Odbierz kod promocyjny STS i obstawiaj skoki narciarskie w STS! 🏆

Najczęściej zadawane pytania


⛷️ Kiedy zaczyna się Puchar Świata w skokach narciarskich?

42 sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn tradycyjnie zacznie się w Wiśle. Pierwszy konkurs skoków zaplanowano na 21 listopada. Według ustaleń władz FIS będzie to ostatni raz, gdy sezon skoków rozpocznie się w Polsce, a konkretnie w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza.


Kiedy kończy się Puchar Świata w skokach narciarskich?

Sezon 2020/21 w skokach narciarskich według planu ma liczyć 35 konkursów i zakończyć się ma tradycyjnie w Planicy. Skoczkowie nagrody mają odebrać właśnie w Słowenii 28 marca 2021 roku.


📺Gdzie oglądać Puchar Świata w skokach narciarskich?

Zarówno kwalifikacje, jak i konkursy indywidualne oraz drużynowe w skokach transmitowane są w telewizji oraz w internecie. Prawa do pokazywania skoków narciarskich ma m.in. Telewizja Publiczna, która część konkursów pokazuje w TVP, a część w TVP Sport. Skoki narciarskie znajdziemy także w Eurosporcie. Jeśli interesujesz się innymi dyscyplinami, mecze live dostępne są z kolei w STS TV.


🏆 Kto wygrał Puchar Świata w skokach narciarskich w sezonie 2019/2020?

Zwycięzcą Puchar Świata w skokach w 2020 roku został Austriak Stefan Kraft. Dla 27-latka był to drugi triumf w klasyfikacji generalnej. Po raz pierwszy skoczek zgarnął Kryształową Kulę w sezonie 2016/17. Kraft ma też na koncie zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni, Raw Air i Puchar Świata w lotach narciarskich.

Tags: