Typowanie skoków narciarskich

Blog » Skoki narciarskie

Śledzisz występy skoczków narciarskich? Na naszej stronie znajdziesz analizy i zapowiedzi turniejów Pucharu Świata, Letniego Grand Prix, Raw Air i innych zawodów w skokach. Typuj skoki narciarskie w STS!

Kursy na skoki narciarskie!

Strona 1 z 3 1 2 3

Skoki narciarskie – typy

Przepełniona sukcesami kariera Wojciecha Fortuny sprawiła, iż Polacy zaczęli śledzić zmagania w skokach narciarskich. Jednak dopiero w erze Adama Małysza skoki narciarskie osiągnęły wymowną rangę polskiego zimowego sportu narodowego. Można śmiało stwierdzić, że wówczas oglądanie poczynań „Orła z Wisły” stało się rytuałem w niemal wszystkich polskich domach. Natomiast dzisiaj wspomniani mistrzowie mogą z dumą obserwować poczynania swoich następców. Dzięki wybornej dyspozycji Kamila Stocha, Dawida Kubackiego oraz Piotra Żyły skoki narciarskie wciąż cieszą się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Co powinieneś wiedzieć o typowaniu skoków narciarskich? Sprawdź!

Sprawdź zakłady i kursy na skoki narciarskie!

Poradnik jak obstawiać skoki narciarskie u bukmachera

Skoki narciarskie typy

Typowanie skoków narciarskich – od czego zacząć?

Kiedyś idea skoków narciarskich była bardzo prosta i oczywista dla wszystkich kibiców. Zawody wygrywał ten skoczek, który w obydwu konkursowych seriach skoczył najdalej oraz zaprezentował najlepszą technikę. Jednak od dobrych kilku lat wygląda to już nieco inaczej. Wszystko z powodu zmian wprowadzonych przez FIS. Obecnie wyniki skoczków zależą nie tylko od osiągniętej przez nich odległości i stylu skoku, ale także dodatkowych współczynników. Dotyczą one siły wiatru oraz wszelkich zmian w ustawieniu belki startowej. Dlatego znajomość zasad dyscypliny będzie bardzo przydatna w czasie obstawiania skoków narciarskich. Drugą ważną kwestią jest bliższe poznanie samych zawodników. Szeroka czołówka Pucharu Świata obejmuje mniej więcej 10-15 skoczków. Każdy zawodnik ma swoje własne preferencje dotyczące np. kierunku wiatru lub profilu skoczni. Znajomość takich detali jest bardzo istotna, ponieważ wyborny lotnik raczej nie będzie faworytem konkursów rozgrywanych na średnich obiektach. Oczywiście taka zasada działa również w drugą stronę. Podsumowując, znajomość zasad dyscypliny oraz bliższe poznanie zawodników to podstawa dla każdego typera zainteresowanego obstawianiem skoków narciarskich.

Obstawianie skoków narciarskich – co typować?

Jeżeli podstawy są już znane, można przejść do kluczowego aspektu, czyli samego obstawiania rywalizacji na skoczniach. Pod tym względem gracze mają spore możliwości i mogą wybrać jeden z kilku sposobów typowania. Pierwsza metoda polega na najbardziej popularnym obstawianiu zwycięzcy konkursu. Gracz może wskazać, który zawodnik uzyska najwyższą notę po dwóch seriach konkursowych. Wielu typerów koncentruje się głównie na takich zakładach. Ponadto bukmacherzy często pozwalają na typowanie tego, jak zaprezentuje się wybrany skoczek. Tutaj gracze mają do dyspozycji kilka opcji. Mogą oni np. obstawić, że zawodnik zajmie miejsce w Top 3, Top 5 lub Top 10 danego konkursu. Jest to ciekawa alternatywa, ponieważ przy typowaniu takich zakładów można liczyć na bardzo atrakcyjne kursy. Sporą popularnością cieszą się również zakłady H2H. W ich przypadku wszystko sprowadza się do rywalizacji pomiędzy dwoma konkretnymi skoczkami. Gracz musi jedynie wytypować, który z tych zawodników zaprezentuje się lepiej w nadchodzącym konkursie. Czasem zakłady tego typu mogą również dotyczyć jednej serii konkursowej.

5 kluczowych czynników przy obstawianiu skoków narciarskich

Wysoka skuteczność typów stanowi absolutnie kluczowy czynnik dla każdego pasjonata zakładów bukmacherskich. Trzeba jednak pamiętać, że skoki narciarskie bez wątpienia należą do grona tych najbardziej nieprzewidywalnych dyscyplin. Tutaj dosłownie jeden podmuch wiatru może przesądzić o wyniku rywalizacji. Na szczęście gracze mogą wyraźnie zwiększyć swoje szanse na poprawne wytypowanie nadchodzących konkursów. Muszą jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

Dyspozycja zawodnika lub zawodników

Tylko najwybitniejsi sportowcy potrafią utrzymać formę przez cały sezon. Jednak większość skoczków notuje dość wyraźne wahania swojej dyspozycji na przestrzeni poszczególnych konkursów. Toteż sprawdzanie ostatnich wyników osiągniętych przez wybranego skoczka jest bardzo istotne.

Profil danej skoczni

Kalendarz narciarskiego Pucharu Świata zawsze obejmuje rywalizację na skoczniach normalnych (K-90), dużych (K-120) oraz mamucich (K-185). Profil skoczni to niezwykle ważna informacja, ponieważ zawodnik może naprawdę lubić dany obiekt lub wręcz przeciwnie. Warto więc wziąć to pod uwagę.

Prognozy pogody

W skokach narciarskich warunki pogodowe nie są jedynie pobocznym czynnikiem. Podmuchy wiatru i opady śniegu już niejednokrotnie zadecydowały o triumfie lub klęsce danego zawodnika. Niestety, niekorzystna aura może całkowicie wypaczyć wynik konkursu, dlatego typerzy powinni regularnie sprawdzać prognozy pogody dla konkretnego miasta.

Obsada konkursu

Popularną praktyką w skokach narciarskich jest odpuszczanie niektórych konkursów w celu przygotowania się do większej i ważniejszej imprezy. Pod nieobecność faworytów swoją szansę może wykorzystać skoczek, który dotychczas zajmował głównie dalsze lokaty. Toteż takie konkursy będą ciekawą okazją dla graczy preferujących typowanie underdogów.

Lokalizacja zawodów

Konkursy Pucharu Świata przyciągają tysiące kibiców, dzięki czemu atmosfera na skoczni potrafi być naprawdę gorąca. Głośny doping kibiców może dodatkowo uskrzydlić skoczków, co dobitnie pokazują Polacy startujący na Wielkiej Krokwi. Wielu polskich zawodników osiągnęło swoje pierwsze sukcesy właśnie podczas zakopiańskich konkursów. Tym samym gospodarze imprezy zrobią wszystko, aby godnie zaprezentować się przed własną publicznością.

Jakie wydarzenia typować?

Kalendarz Pucharu Świata obejmuje zarówno standardowe konkursy, jak i zawody o wyjątkowym charakterze. Co więc mogą typować fani skoków narciarskich?

Puchar Świata

każdego roku pasjonaci skoków narciarskich zastanawiają się, kto w tym sezonie sięgnie po Kryształową Kulę. Jest to trofeum przeznaczone dla zawodnika, który zgromadzi największą liczbę punktów w zawodach Pucharze Świata. Konkursy tej rangi są zatem kluczowe w całym kalendarzu FIS.

Letnie Grand Prix

Wbrew pozorom skoki narciarskie nie są wyłącznie zimową dyscypliną. Zawodnicy rywalizują bowiem ze sobą także podczas zawodów Letniego Grand Prix. Konkursy są wówczas rozgrywane na skoczniach pokrytych igelitem. Sezon Letniego GP trwa zazwyczaj od lipca do września lub października. Jest więc to świetna „rozgrzewka” przed początkiem sezonu zimowego!

Turniej Czterech Skoczni

Niemiecko-austriacki Turniej Czterech Skoczni to wyjątkowa impreza rozgrywana w ramach Pucharu Świata. Jak sama nazwa wskazuje, plan turnieju zakłada rywalizację na czterech skoczniach zlokalizowanych w: Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku oraz Bischofshofen. Triumfatorem tego turnieju zostaje skoczek, który w ośmiu konkursowych próbach uzyska najwyższą łączną notę.

Raw Air

Przez lata opisany Turniej Czterech Skoczni był jedyną imprezą o charakterze turnieju, która trafiała do kalendarza Pucharu Świata. Niemniej od pewnego czasu klasyczny niemiecko-austriacki turniej ma konkurencję w postaci Raw Air. Ten cykl zawodów jest rozgrywany na czterech norweskich skoczniach. Aż trzy skocznie (Oslo, Lillehammer, Trondheim) to duże obiekty, a cały turniej wieńczy rywalizacja na skoczni mamuciej w Vikersund. W 2018 i 2020 roku triumfatorem Raw Air został Kamil Stoch.

Odbierz bonus na start i typuj skoki narciarskie!

Powyższe informacje mogą pełnić funkcję vademecum dla każdego początkującego typera, który chciałby typować skoki narciarskie. Oczywiście wskazówki teoretyczne nie wystarczą, albowiem przy obstawianiu rywalizacji sportowej liczy się również doświadczenie. Natomiast doświadczenie można zdobyć jedynie poprzez typowanie kolejnych pucharowych konkursów. Na szczęście teraz będzie to jeszcze przyjemniejsze... Wszystko za sprawą firmy STS. Największy polski bukmacher przygotował atrakcyjny bonus na start dla nowych graczy. Co więcej, jest to tylko jedna z wielu promocji, które regularnie pojawiają się na stronie internetowej STS. Dlatego początkujący gracze powinni regularnie śledzić informacje publikowane przez bukmachera. Dzięki temu zyskają pewność, że nie przegapią żadnej nowej akcji promocyjnej!

Skoki narciarskie popularną dyscypliną w Polsce

Skoki narciarskie są obecnie jedną z najchętniej oglądanych dyscyplin sportowych w okresie zimowym w Polsce, mają grupę swoich zwolenników również wśród graczy zakładów bukmacherskich. Nie stało się tak jednak przypadkowo. To dzięki sukcesom, jakie nasi reprezentanci zaczęli odnosić, oczy polskiej publiczności zwróciły się ku turniejom skoków narciarskich. Jednak uznaje się, że początki tej dyscypliny sportowej narodziły się w Norwegii. Już w latach 60-tych XIX wieku odbyły się pierwsze zawody narciarskie, natomiast rok 1982 to data pierwszego konkursu w skokach narciarskich, który miał miejsce na skoczni w Holmenkollen. Nic więc dziwnego, że skoki narciarskie cieszą się ogromną popularnością w Skandynawii oraz krajach alpejskich. Niewątpliwie ma na to wpływ historia tej dyscypliny sportowej oraz sprzyjające uwarunkowania geograficzne. Początki skoków narciarskich w Polsce datuje się na XX wiek. Pierwsze zawody odbyły się w Sławsku w 1908 roku. Jednak na sukcesy polskich skoczków na arenie międzynarodowej trzeba było poczekać. Z pewnością do wielkich osiągnięć można zaliczyć zdobycie srebrnego medalu przez Stanisława Marusarza na Mistrzostwach Świata w 1938 roku. Do grona medalistów dołączył także A. Łaciak (srebro w 1962 roku), S. Gąsienica-Daniel (brąz w 1970 roku). Kolejnym międzynarodowym sukcesem było zdobycie złotego medalu w skokach narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1972. Było to osiągnięcie wyjątkowo zaskakujące, gdyż Fortuna nie miał brać udziału w Olimpiadzie w Sapporo. Decyzja o powołaniu do składu zapadła zaledwie dzień przed wylotem! Dzięki temu sportowiec został pierwszym Polakiem, który zdobył złoty medal w skokach narciarskich na igrzyskach olimpijskich.

Moda na skoki narciarskie w Polsce

Prawdziwy „wysyp” medali i liczne sukcesy w historii polskich skoków narciarskich to zasługa skromnego skoczka z Wisły. Przez wielu uważany jest za najlepszego sportowca pierwszej dekady XX wieku. Na koncie ma liczne osiągnięcia w skokach narciarskich, w tym cztery medale olimpijskie (trzy srebrne i brąz) oraz sześć medali Mistrzostw Świata (cztery złote, jeden srebrny i brązowy). Zdobył także 39 złotych medali na Mistrzostwach Polski. Czterokrotnie triumfował w Pucharze Świata, w sezonie 2000/2001 zwyciężył także w Turnieju Czterech Skoczni oraz trzykrotnie w Turnieju Nordyckim (2001, 2003, 2007) i w Letnim Grand Prix (2001, 2004, 2006). Powyższe liczby robią wrażenie! Te osiągnięcia w skokach narciarskich wywierały i nadał robią duże wrażenie na kibicach. Sukcesy zapoczątkowały żywe zainteresowanie skokami narciarskimi w polskim społeczeństwie Mówi się nawet o społecznym fenomenie, który został nawet nazwany „małyszomanią”. Całe rodziny gromadziły się przed telewizorami, aby obejrzeć turniej skoków narciarskich, a często tematem rozmów stawały się osiągnięcia Polaka. Szał kibicowania naszemu reprezentantowi ogarnął całą Polskę. Rekord oglądalności w polskiej telewizji padł właśnie podczas zawodów w skokach narciarskich w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City (2002 rok). Transmisję obejrzało wówczas 14 milionów telewidzów! Adam stał się legendą skoków narciarskich już za życia, a dodatkowo potrafił naprawdę zjednoczyć Polaków. Niemal wszyscy żyli skokami narciarskimi za sprawą skromnego sportowca pochodzącego z Wisły. Postanowił on jednak zakończyć karierę skoczka, ale rozpocząć przygodę z rajdami samochodowymi.

Sukcesy kolejnych Polaków w skokach narciarskich

Zakończenie kariery skoczka narciarskiego przez Adama to jednak nie koniec pięknej historii skoków narciarskich w Polsce. Można rzec, że pałeczkę przejęli kolejni polscy skoczkowie. Po „małyszomanii” mówiło się jeszcze jakiś czas o „stochomanii”. Nie bez powodu! Kamil okazał się godnym następcą mistrza skoków narciarskich, co widać dokładnie w liczbie wygranych turniejów i miejsc medalowych. W indywidualnych skokach narciarskich zdobył trzy złote medale na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, dwa na Mistrzostwach Świata (złoto i srebro), dwukrotnie został zwycięzcą Pucharu Świata, również dwa razy triumfował w Turnieju Czterech Skoczni. W 2018 oraz 2020 roku wygrał morderczy turniej Raw Air, ma na koncie także kilkadziesiąt medali zdobytych podczas Mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Wydaje się, że od czasów "małyszomanii" w polskich skokach narciarskich wszystko ruszyło z kopyta. Do Polaków należy nie tylko wiele sukcesów w turniejach indywidualnych, ale także mamy się czym pochwalić w drużynowych skokach narciarskich. Nawet na poziomie olimpijskim! Wydaje się, że obecna reprezentacja Polski w skokach narciarskich prezentuje bardzo wysoki poziom i dzięki temu zapewne niejedno miejsce na podium jeszcze przed naszymi skoczkami.

Skoki narciarskie dzisiaj

Dzięki pierwszym międzynarodowym sukcesom Polacy zainteresowali się dość niszowym sportem, jakim są skoki narciarskie. Eksperci wysnuwają tezę, iż „małyszomania” rozwinęła się nie tylko dzięki samym wygranym, ale także przez panujące wówczas uwarunkowania społeczne. Początek XX wieku był niezbyt sprzyjający dla polskiego społeczeństwa, jeśli chodzi o rynek pracy. Bezrobocie wzrosło z 15% do 20 % i nastroje nie były optymistyczne. Dodatkowo w tym okresie polscy sportowcy nie mieli na koncie wielu wielkich sukcesów. Polski skoczek narciarski brylował wtedy na tle zarówno zawodników skoków narciarskich, jak i sportowców innych dyscyplin. Jego sukcesy wlewały w serca Polaków radość i jednoczyły społeczeństwo, a każdy skok powodował euforię wśród kibiców. Dodatkowo nasz Mistrz w skokach narciarskich pozostawał ciągle takim samym, skromnym człowiekiem. I za tę skromność oraz pokorę wszyscy go pokochali. Nie był typem celebryty, nie szukał atencji, dla niego liczyły się wyłącznie skoki narciarskie. Tym zjednał sobie sympatię widzów. Kiedy ogłosił koniec kariery, kibice nie dowierzali. Wydawało się, że Adam jest w szczycie formy i może jeszcze naprawdę wiele osiągnąć. On zapewne jednak chciał ze sceny skoków narciarskich zejść niepokonany. I udało mu się to, a na arenie skoków narciarskich w tym czasie wybił się kolejny, godny następca. Kamil na koncie ma ogromną liczbę sukcesów i kibice również z zapartym tchem obserwują oddawane przez niego skoki narciarskie. I chociaż „małyszomania” i „stochomania” już nieco osłabła, to nadal skoki narciarskie wywołują wiele emocji i w sezonie zimowym są jednym ze sportowych tematów numer jeden w Polsce. Prognozuje się, że obecnie w naszym kraju może nastąpić "kubackomania" za sprawą świetnej formy i osiągnięć Dawida. Jedno jest niezmienne. Kiedy oglądamy relacje z turniejów w skokach narciarskich, to wśród kibiców widać wiele osób z polskimi flagami. To niezbity dowód, że skoki narciarskie wciąż cieszą się zainteresowaniem w naszym kraju, a reprezentacja Polski w skokach narciarskich może liczyć na gorące wsparcie kibiców!

Jesteś gotowy, żeby wygrać?