Żużel – Typy i analizy meczów Ekstraligi i SGP

Blog » Żużel

Typy na żużel, analizy i porównania drużyn. Na naszej stronie przedstawiamy typy na Ekstraligę, SGP, podpowiadamy co i jak obstawiać! Sprawdź nasze analizy i typuj żużel w STS!

Kursy na żużel

Strona 1 z 3 1 2 3

Typowanie żużla

Analizy i porównania drużyn pomogą ci skutecznie typować żużel w zakładach bukmacherskich. Na naszej stronie przedstawiamy typy na żużel oraz podpowiadamy co i jak obstawiać!

Sprawdź zakłady i kursy na żużel

typowanie zuzla
PressFocus // fot. Marcin Karczewski
Żużel w Polsce ma naprawdę liczne grono wiernych sympatyków. Najlepiej świadczy o tym imponująca frekwencja w trakcie niejednych zawodów. Ponadto ostatnie lata przyniosły kolejny wzrost zainteresowania polskim żużlem, dzięki czemu wyścigi są już regularnie transmitowane. To z kolei sprawiło, że coraz więksi sponsorzy rozpoczęli inwestowanie w rozwój tej dyscypliny. Obecnie żużel pojawił się nawet w ofertach firm bukmacherskich! Ten fakt mogą wykorzystać wszyscy pasjonaci obstawiania...

Żużel – prognozy, zapowiedzi i analizy bukmacherskie

Jeszcze kilka lat temu w internecie trudno było znaleźć informacje poświęcone żużlowi. Jednakże w ostatnim czasie ta niekorzystna zależność zaczęła się powoli zmieniać. Aktualnie niemal każdy większy serwis sportowy prowadzi własną rubrykę dotyczącą żużla. Nie bez znaczenia jest również obecność takich wyścigów w ofertach bukmacherów. Aby zapewnić swoim graczom dostęp do najważniejszych informacji ze świata dyscypliny, publikujemy analizy poświęcone nadchodzącym zawodom.  Dla doświadczonych typerów będą one świetnym źródłem dodatkowych informacji i ciekawostek. Jeżeli chodzi o początkujących graczy, treść takich publikacji pozwoli im na bliższe poznanie realiów dyscypliny. Nic więc dziwnego, że to adepci obstawiania mogą najwięcej zyskać dzięki wspomnianym analizom.

Typowanie żużla – od czego zacząć?

Tak naprawdę tylko bardzo nieliczna grupa typerów ma jakiekolwiek doświadczenie w typowaniu żużla. Wynika to ze wspomnianej wyżej zależności i tego, że statystyczny kibic nie wie zbyt wiele o tym sporcie. Dlatego każdy typer zamierzający obstawiać wyścigi żużla musi najpierw poznać samą dyscyplinę oraz jej najważniejsze zasady. Tylko w ten sposób można świadomie obstawiać zawody żużlowe. Na początku warto podkreślić, że wyścigi żużla są mocno zróżnicowane. Mogą one mieć zarówno charakter indywidualny, jak i drużynowy. W Polsce największe zainteresowanie budzą oczywiście rozgrywki żużlowej PGE Ekstraligi. Rzecz jasna mają one formę rozgrywek ligowych, co oznacza, że biorą w nich udział określone drużyny. Jednak oprócz tego na arenie międzynarodowego żużla regularnie odbywają się Mistrzostwa Świata oraz inne imprezy. Harmonogram takich zawodów zakłada, że żużlowcy będą rywalizować ze sobą indywidualnie, w parach lub drużynowo. Toteż sprawdzenie rodzaju nadchodzącego wyścigu jest absolutnie kluczową kwestią.

Jak przebiega obstawianie zawodów ligowych?

W żużlu podstawową jednostkę stanowią biegi, czyli po prostu wyścigi pomiędzy 4 wytypowanymi zawodnikami. Zwycięzca takiego biegu (oraz jego drużyna) otrzymuje 3 punkty. Za zajęcie drugiego miejsca przewidziane są 2 punkty, a za zajęcie trzeciej lokaty 1 punkt. Tylko ostatni zawodnik w stawce nie otrzymuje żadnych punktów. Standardowe zawody obejmują 15 takich biegów. Po ich zakończeniu sumuje się punkty zdobyte przez poszczególnych zawodników. Zawody finalnie wygrywa ta drużyna, której zawodnicy łącznie zgromadzą więcej punktów. Przy tworzeniu pierwszych kuponów poświęconych żużlowi trzeba pamiętać o opisanych zasadach. Naturalnie w Polsce większość graczy skupia się na typowaniu najpopularniejszych zawodów, czyli wyścigów Ekstraligi. Dlatego typer musi mieć na uwadze zarówno składy personalne drużyn, jak i formę poszczególnych zawodników. Takie informacje pozwolą mu na wytypowanie zespołu, który powinien wygrać dane spotkanie. Co istotne, to właśnie typowanie zwycięzcy danych zawodów jest najpopularniejszym rodzajem zakładów w żużlu!

Typy żużel – co obstawiać?

Znajomość teorii dotyczącej obstawiania wybranej dyscypliny jest niezwykle istotna. Nie zmienia to jednak faktu, że kluczowe znaczenie ma zastosowanie tej wiedzy w praktyce. Co zatem mogą obstawiać typerzy będący fanami żużla?
  • zwycięzcę zawodów
  • 1X2
  • liczbę punktów, jaką zdobędzie cała drużyna lub jeden zawodnik
  • H2H (Head-2-Head) - wskazanie zawodnika lub zespołu, który zdobędzie więcej punktów
Najpopularniejszym rodzajem zakładów w żużlu są tzw. typy 1-X-2. Jest więc to kolejne widoczne podobieństwo pomiędzy żużlem i np. piłką nożną. Spotkanie żużlowe i mecz piłki nożnej mają to do siebie, że mogą zakończyć się na trzy sposoby: zwycięstwem gości, triumfem gospodarzy lub remisem. Dlatego typowanie wyniku spotkania jest tutaj zdecydowanie najpopularniejszą praktyką. Od takich zakładów swoją przygodę z obstawianiem żużla powinni również zacząć początkujący typerzy. Jakie jeszcze możliwości zapewniają bukmacherzy? Bardziej doświadczeni gracze mogą korzystać z wielu ciekawych zakładów dodatkowych. Dotyczą one między innymi tego, ile punktów w czasie spotkania zdobędzie cała drużyna lub jeden zawodnik. Przy takich zakładach gracz może skupić się na występie całego zespołu albo wybranego żużlowca, co zapewnia mu dużą swobodę. Ponadto dla wielu typerów zakłady dotyczące liczby punktów są łatwiejsze do wytypowania. Jednak wszystko pod tym względem stanowi już kwestię indywidualnego doświadczenia. Odmianę takich zakładów stanowią również typy H2H (Head-2-Head). Ich idea jest również bardzo prosta. Bukmacher przedstawia graczowi dwóch żużlowców lub dwie drużyny biorące udział w zawodach międzynarodowych. Zadanie typera polega na wskazaniu zawodnika lub zespołu, który zdobędzie więcej punktów podczas zawodów. Jest to szczególnie ciekawa alternatywa w przypadku zawodników notujących widoczny wzrost lub spadek formy. Wszystkie opisane dotychczas zakłady były poświęcone konkretnym zawodom. Jednak w ofertach bukmacherów można znaleźć również uwielbiane przez niektórych graczy typy długoterminowe. Jak sama nazwa wskazuje, dotyczą one zdarzeń, które zostaną rozstrzygnięte dopiero na przełomie tygodni lub miesięcy. W takim układzie gracze muszą zazwyczaj wskazać drużynę lub zawodnika pretendującego do zdobycia określonego tytułu. Szeroki wybór zakładów sprawia, że każdy pasjonat żużla może obstawiać spotkania zgodnie ze swoimi upodobaniami. Sprawdź nasz poradnik jak obstawiać żużel w zakładach bukmacherskich!

Zakłady i kursy na żużel

Typy żużlowe na najpopularniejsze żużlowe ligi

Pod względem rozgrywanych zawodów struktura żużla może przypominać harmonogramy wielu innych dyscyplin. Z jednej strony wyobraźnię kibiców najbardziej rozpalają Mistrzostwa Europy oraz Świata. Tutaj szczególne emocje budzą zawody Speedway Grand Prix. Stanowią one żużlowy odpowiednik Mistrzostw Świata. W 2019 i 2020 roku tytuł mistrzowski zdobył Bartosz Zmarzlik. Dzięki temu wyprzedził on w klasyfikacji medalowej Tomasza Golloba, który przez długie lata uchodził za najlepszego polskiego żużlowca. Co istotne, Bartosz Zmarzlik jest wciąż młodym i tym samym bardzo perspektywicznym zawodnikiem. Dlatego kibice w najbliższych latach będą mogli obstawiać dalsze poczynania naszego rodaka na arenie międzynarodowej. Natomiast podstawowym rodzajem zawodów są oczywiście rozgrywki ligowe. To na nich skupia się uwaga kibiców przez większą część roku. Jeśli ktoś nie zna bliżej realiów żużla, zapewne będzie zaskoczony tym, że to Polska uchodzi za prawdziwą żużlową potęgę. Nasza rodzima Ekstraliga Żużlowa nie bez powodu jest określana jako najlepsza liga świata. To właśnie na polskich torach występują najlepsi żużlowcy z całego świata. Z tego względu typy dotyczące Ekstraligi cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem wszystkich sympatyków dyscypliny. Przy omawianiu lig żużlowych nie sposób pominąć brytyjskiej SGB Premiership (dawniej Elite League). Jest to najstarsza i wciąż bardzo silna liga żużlowa. Toteż wyścigi organizowane na Wyspach także przyciągają uwagę kibiców oraz bukmacherów. Żużel jest również dość popularny w Skandynawii (zwłaszcza w Danii oraz Szwecji), a także na Antypodach. Koniec końców wielu wybitnych żużlowców pochodziło właśnie z Australii. Tym samym wszystkie wymienione kraje stanowią najważniejsze miejsca na mapie światowego żużla.

Typowanie żużla na żywo – gdzie obstawiać?

Wystarczy śledzić relacje żużla live by wiedzieć co się dzieje i przewidywać co może się wydarzyć. Wiele czynników ma wpływ na mecze żużla na żywo. Gdzie obstawiać wyniki? Najlepiej u sprawdzonych firm, takich jak STS, który przez wiele, wiele lat zbierał doświadczenie i rozwijał się, aby zostać czołowym bukmacherem w Polsce.

Jesteś gotowy, żeby wygrać?