Kategoria: Żużel

Motor vs Sparta w finale żużlowej PGE Ekstraligi. Który klub zostanie mistrzem Polski?+

Motor vs Sparta w finale żużlowej PGE Ekstraligi. Który klub zostanie mistrzem Polski?

Speedway of Nations. Pewny awans Polaków do finału?+

Speedway of Nations. Pewny awans Polaków do finału?

13. kolejka żużlowej PGE Ekstraligi. Analizy i typy bukmacherskie+

13. kolejka żużlowej PGE Ekstraligi. Analizy i typy bukmacherskie

11. kolejka PGE Ekstraligi. Walka o play-off i utrzymanie coraz gorętsza!+

11. kolejka PGE Ekstraligi. Walka o play-off i utrzymanie coraz gorętsza!

Żużel – Typy i analizy bukmacherskie

Kibice żużla żyją tym sportem na sto procent. Interesują się detalami, znają wszystkie niuanse. Są niejako ekspertami. To sprawia, że mogą typować wyniki meczów. Tłumy fanów chodzą na mecze Ekstraligi i 1 ligi żużla, ale także chętnie obstawiają wyniki w zakładach bukmacherskich.

Typowanie żużla – proste zasady, moc wrażeń

Sport ten można obstawiać w wersji tradycyjnej, czyli przed rozpoczęciem wydarzenia, ale także istnieje możliwość typowania rozstrzygnięć żużlowych na żywo. Nie trzeba być na stadionie, by być na bieżąco.

Typowanie żużla na żywo – gdzie obstawiać?

Wystarczy śledzić relacje żużla live by wiedzieć co się dzieje i przewidywać co może się wydarzyć. Wiele czynników ma wpływ na mecze żużla na żywo. Gdzie obstawiać wyniki? Najlepiej u sprawdzonych firm, takich jak STS, który przez wiele, wiele lat zbierał doświadczenie i rozwijał się, aby zostać czołowym bukmacherem w Polsce.

Żużel - sprawdź zakłady w STS!

Sprawdź nasz poradnik jak obstawiać żużel w zakładach bukmacherskich!

PGE Ekstraliga czołową ligą żużlową

Chyba nie ma drugiego takiego sportu w Polsce, w którym fani mogliby co weekend oglądać najlepszych zawodników nie w kraju, nie w Europie, ale na świecie. Polska liga siatkarzy jest czołową na Starym Kontynencie, ale żużlowa PGE Ekstraliga według wielu jest najlepszą z najlepszych. Dlaczego? W polskich klubach żużlowych jeżdżą najlepsi zawodnicy. Mecze przyciągają na trybuny kilkanaście tysięcy widzów co weekend, a sam żużel znajduje się w ścisłej czołówce ulubionych sportów graczy zakładów bukmacherskich.

PGE Ekstraliga jest dobrze opakowana z marketingowego punktu widzenia. Realizacja telewizyjna także jest na światowym poziomie. Żużlowcy z wielu państw chcą się ścigać w Polsce. W tych polskich miastach popularny jest żużel: Toruń, Rybnik, Lublin, Rzeszów, Tarnów i wiele, wiele innych. Ośrodki żużlowe rozsiane są po całej Polsce, w kilku miastach wybudowano stadiony specjalnie dedykowane pod rozgrywki Ekstraligi. I co najważniejsze, polscy żużlowy nie tylko grają pierwsze skrzypce w swoich drużynach, ale i walczą o czołowe lokaty w międzynarodowych mistrzostwach.
Speedway wywodzi się z Australii
Większość utożsamia ten sport motorowy z Anglią, tymczasem to tylko część prawdy. Okazuje się, że kilka lat wcześniej niż na Wyspach Brytyjskich wyścigi motorowe na torze do wyścigów kłusaków (!) odbywały się w Australii. Pierwsze zawody odbyć się miały w grudniu 1923 roku. Dopiero w połowie lat 20. XX wieku sport ten pojawił się w Anglii, a pierwsze zawody rozegrane zostały w 1927 roku w Manchesterze. Speedway szybko zdobył popularność, gdyż pierwsze oficjalne wyścigi zgromadziły na trybunach ok. 30 tysięcy widzów.

Pierwszym mistrzem świata na żużlu był Australijczyk. W Polsce żużel nie pojawił się z dużym opóźnieniem, bo w latach 30. XX wieku. Pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polski na żużlu odbyły się w Mysłowicach. Od tamtej pory to właśnie polscy, brytyjscy i duńscy żużlowcy stanowią światową czołówkę tego sportu. Żużel ma różne odmiany. Ten, który wszyscy najlepiej znamy, to żużel klasyczny. W krajach Beneluksu można oglądać żużel na żywo na dłuższych i trawiastych torach. Występują także mini tory, które mają mniej niż 250 metrów i jeżdżą na nich najmłodsi zawodnicy. Jeszcze inną odmianą żużla są wyścigi na torach lodowych. Sport ten jest zdecydowanie najpopularniejszy w Rosji i krajach skandynawskich.
XXI wiek w sporcie, czyli żużel online
Kiedyś dostępny był tylko żużel na żywo, czyli oglądanie zawodów z wysokości trybun. Rozwój mediów, technologii i cyfryzacja sprawiły, że dziś każdy kibic ma komfort w dotarciu do informacji związanych z żużlem. Online można dziś oglądać mecze, wideo z wypowiedziami zawodników, czy sprawdzać wyniki na wszystkich żużlowych stadionach na świecie. PGE Ekstraliga pokazywana jest przez polskie kanały sportowe, dostępne są też mecze żużla w wersji online. Sezon żużlowy trwa od wiosny do jesieni, jednak fani dzięki internetowemu dostępowi mogą żyć turniejami, zawodnikami, klubami. XXI wiek daje możliwość kibicowania drużynie z odległego zakątka Polski, Europy, czy świata. Można być na bieżąco z informacjami o danej drużynie, oglądać ich występy żużlowe online. Kibic żużla jest z reguły pasjonatem, mocno interesuje się sprawami związanymi z ulubionym klubem czy zawodnikiem. Jeździ na ich/jego mecze. Mecze żużla online sprawiają, że nic go nie ominie. Zawodnicy z kolei czują nawet w wirtualne wsparcie fanów.

Żużlowa Ekstraliga łączy regiony i miasta
Pasjonaci polskiego żużla to najczęściej lokalni patrioci. Gdy spojrzymy na główne ośrodki żużla w naszym kraju, to zobaczymy, że często są to miasta, które nie mają mocnych drużyn w innych sportach. Dlatego żużel w niektórych miejscach to sport numer jeden i możemy się tam spotkać z fanatykami tego sportu. Żużel w Toruniu, żużel w Rybniku, żużel w Lublinie – wszędzie tam jest to sport wyjątkowy. Nie piłka nożna tam dominuje, lecz właśnie speedway. Innymi ważnymi ośrodkami żużla są: Tarnów, Częstochowa, Zielona Góra, czy Rzeszów. Dzięki oddanym i mocno zaangażowanym kibicom stadiony w tych miastach wypełniają się po brzegi, a kluby mogą walczyć o trofea. Bez kibiców nie tylko żużel, ale każdy inny sport straciłby sens.
Grand Prix. Żużel w najlepszym wydaniufot. Rafal Wlosek / PressFocus

Piłka nożna ma swoją Ligę Mistrzów. Żużlowym odpowiednikiem jest cykl Speedway Grand Prix. Jest to turniej składający się aktualnie z dziesięciu rund. Grand Prix na żużlu odbywa się w wielu europejskich miastach, ale nie tylko. Oprócz zawodów z cyklu SGP na Starym Kontynencie, żużlowcy ścigali się w historii także w Australii i Nowej Zelandii. Udział w cyklu Speedway Grand Prix bierze tylko ścisła światowa czołówka. Dlatego wygranie tego cyklu należy do najważniejszych osiągnięć w karierze żużlowca. Polskim zawodnikom udało się to kilka razy. Fani żużla mają nadzieję, że tak, jak to było w przeszłości, tak i w najbliższej przyszłości Polacy będą walczyć o czołowe lokaty. W ostatnich latach głównymi rywalami polskich żużlowców są Duńczycy i Rosjanie.