• Zakłady bukmacherskie
  • Zakłady live
  • Sporty wirtualne
  • Betgames
  • Esport
  • Promocje
  • Gotowi na sport
piątek, 31 marca, 2023
Blog STS
  • Typy bukmacherskie
  • Poradnik typera

    Najnowsze poradniki

    surebet pewny zakład bukmacherski
    Poradnik typera

    Surebet – na czym polega? Jak obstawiać surebety?

    29 marca 2023
    co znaczy btts
    Piłka nożna

    BTTS – co to znaczy? Sprawdź, co należy wiedzieć o obstawianiu BTTS w zakładach bukmacherskich

    28 marca 2023
    zaklad dnb
    Poradnik typera

    Co to jest zakład bez remisu? Na czym polega DNB w bukmacherce?

    28 marca 2023
    depozyt-zaklady-bukmacherskie
    Poradnik typera

    Bankroll, czyli jak zarządzać pieniędzmi w zakładach bukmacherskich

    27 marca 2023

    Jak typować?

    Jak obstawiać mecze?

    Jak obstawiać mecze CS:GO?

    Jak obstawiać darta?

    Jak obstawiać Formułę 1?

    Jak obstawiać żużel?

    Jak obstawiać tenis ziemny?

    Jak obstawiać szachy?

  • Piłka nożna

    Piłka nożna

    Górnik Łęczna Raków Częstochowa typy
    Ekstraklasa

    Górnik Łęczna – Raków. Pierwszoligowiec sprawi niespodziankę w półfinale PP?

    31 marca 2023
    kks kalisz - legia typy
    Ekstraklasa

    KKS Kalisz – Legia Warszawa. Bez zaskoczeń w tym pojedynku?

    31 marca 2023
    real madryt vs fc barcelona typy
    La Liga

    Barcelona – Real. Czas na kolejne El Clasico. Kto awansuje do finału Pucharu Króla?

    31 marca 2023
    Piast - Górnik typy
    Ekstraklasa

    Piast vs Górnik. Walka o zwycięstwo w derbach i utrzymanie w lidze

    31 marca 2023

    Rozgrywki Piłkarskie

    Euro 2024

    Reprezentacja Polski

    Ekstraklasa

    La Liga

    Serie A

    Premier League

    Bundesliga

    Ligue 1

    Liga Mistrzów

    Liga Europy

    Liga Konferencji

    Liga Narodów

    Mistrzostwa Świata 2022

  • Euro 2024
  • Tenis
  • MMA
  • Siatkówka
  • WięcejSportu

    Boks

    Dart

    Esport

    Formuła 1

    Hokej na lodzie

    Kolarstwo

    Koszykówka

    Lekkoatletyka

    Piłka ręczna

    Różne

    Skoki narciarskie

    Żużel

Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zaloguj się do STS.PL
Blog STS
Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Ile zarabia esportowiec? Polak wśród najlepiej zarabiających w 2022 roku!

29 grudnia 2022
ile zarabia esportowiec

PressFocus // fot. Rafal Rusek

Blog » ESPORT » Ile zarabia esportowiec? Polak wśród najlepiej zarabiających w 2022 roku!

Od dawna panuje stereotyp, że gry komputerowe są wyłącznie pustym zapełnieniem wolnego czasu i nie ma z tego żadnych korzyści. Nic bardziej mylnego. Profesjonalna scena gier komputerowych (esport) jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi koncernu sportowego. Gracze walczą w turniejach rangi światowej o milionowe pule nagród. Ile zatem zarabia esportowiec i jak kształtują się zarobki profesjonalnych graczy komputerowych?

Na czym zarabiają esportowcy?

W tym miejscu warto zdefiniować, kim jest profesjonalny esportowiec. To osoba grająca w gry komputerowe i jest związana profesjonalnym kontraktem, zapewniające wysokie wynagrodzenie. Całość działa na takiej samej zasadzie, co w „tradycyjnym” sporcie. Mimo że esportowcy niekoniecznie używają walorów fizycznych, tak jednak muszą trenować wiele godzin dziennie w zależności od danej gry. Większość gier jest drużynowych, przez co zespoły nawet po kilkanaście godzin dziennie szlifują swoje umiejętności, aby jak najlepiej pokazać się na światowej scenie esportowej.

Wracając do zadanego powyżej pytania. Na jakiej zasadzie zarabiają esportowcy? Tak jak wcześniej zostało napisane, jedną z części są gaże zapisane w kontraktach zawodników i są one wypłacane cyklicznie. Ich wysokości są zależne od wielu czynników, jednak w trakcie jednego roku niektórzy esportowcy mogą na mocy kontraktu nawet kilkaset tysięcy dolarów!

Drużyny esportowe najwięcej zarabiają dzięki wygrywaniu największych turniejów. Cały esport stał się jednym wielkim biznesem, w który pompowane są grube miliony dolarów. Organizowane turnieje cieszą się olbrzymim zainteresowaniem sponsorów, dzięki czemu organizatorzy mogą zapewnić bardzo atrakcyjne nagrody startującym zawodnikom. W 2020 roku turniej The International 10  zawierał pule nagród 35 milionów dolarów! To do tej pory największa pula nagród w historii esportu. 

Czołowi esportowcy na świecie najwięcej zarabiają na kontraktach reklamowych. Najbardziej znane osoby ze świata gamingu cieszą się milionowymi zasięgami w social media, dzięki czemu interesują się nimi producenci sprzętu elektronicznego, sklepy czy inne korporacje. Trudno stwierdzić, jakie sumy z kontraktów sponsorskich wpływają na konta esportowców, jednak na pewno są to kwoty liczone niekiedy w dziesiątkach, lub nawet setkach tysięcy dolarów. 

Które gry są najbardziej dochodowe?

Według raportów, aktualnie 157 gier znajduje się w kanonie esportowym. Najpopularniejszą z nich jest Counter Strike: Global Offensive. Profesjonalna scena tej gry liczy sobie nieco ponad 3000 zawodowych graczy. W 2021 roku zorganizowano 487 profesjonalnych turniejów. Okazuje się jednak, że mimo największego zainteresowania i najszerszej sceny, popularny „CS:GO” nie jest najbardziej dochodową grą.

Tytuł ten należy do gry „Dota 2”, która stosunkowo jest mniej popularna od CS:GO, tak jednak pule nagród znacząco przewyższają popularną strzelankę. W 2022 roku odbyło się raptem 96 turniejów rangi zawodowej na całym świecie, jednak łączna pula nagród wyniosła aż 32 miliony dolarów! Dla porównania, łączna pula nagród w przypadku Counter-Strike’a wyniosła „tylko” o ponad połowę mniej, bowiem 15 milionów dolarów. Co warte odnotowania, CS:GO cieszył się znacznie większą liczbą rozegranych turniejów.

Dlaczego zatem Dota jest znacznie bardziej dochodowa i pule nagród znacząco przewyższają zawody w innych grach? Sekret polega na nietypowym i innowacyjnym systemie finansowania turniejów. Niemal 80% puli sponsorują… sami gracze. Kupują oni specjalne, sezonowe przepustki dostępne w grze. Szacuje się, ze Valve – producent gry – zarabia na tym nawet 100 milionów dolarów. Przeważnie 25% przeznaczone jest na pulę nagród mistrzostw świata. 

Najbardziej dochodowe gry na świecie w 2022 roku:

  • Dota 2 (32 miliony dolarów)
  • Playerunkown’s Battleground MOBILE (23 miliony dolarów)
  • Arena od Valor (22 miliony dolarów)
  • Fortninte (16 milionów dolarów)
  • CS:GO (15 milionów dolarów)
  • League of Legeds: Wild Rift (13 milionór dolarów)
  • Rocket League (9 milionów dolarów)
  • Playerunkown’s Battleground (8 milionów dolarów)
  • Rainbow Six: Siege (7 milionów dolarów)
  • League of Legends (7 milionów dolarów)

🎮 Typuj esport w STS!


Czytaj także:

  • Jak obstawiać mecze CS:GO? Przewodnik dla typerów
  • Turnieje i ligi CS:GO. Kalendarz najważniejszych wydarzeń CS:GO w 2023
  • Jak grać lepiej w CS:GO? Poradnik „od zera, do proplayera”

zarobki esportowcow
PressFocus // fot. Rafal Rusek

Zarobki esportowców w Polsce

Polscy esportowcy nie cieszą nie mogą pochwalić się takimi zarobkami jak gracze z Chin, Rosji czy Stanów Zjednoczonych, jednak możemy wyszczególnić kilku zawodników z zawodowej sceny gamingu, którzy w trakcie swojej kariery zarobili naprawdę duże pieniądze.

Michał “Nisha” Jankowski

Nasz jedyny przedstawiciel na profesjonalnej scenie gry Dota 2, który odnosił niemałe sukcesy. Jak wcześniej objaśniliśmy, popularna gra „moba” daje najlepsze możliwości zarobkowe, zatem „Nisha” tym samym, jest najlepiej opłacanym zawodnikiem esportowym w Polsce. Szacuje się, że 21-letni (!) gracz zarobił w trakcie swojej kariery ponad 2 miliony dolarów, jednak szacuje się, że jego łączna gaża jest jeszcze większa. W notowaniach ogólnoświatowych w 2022 roku, Polak znalazł się na 9. miejscu najlepiej zarabiających esportowców na całym świecie!

Filip “Neo” Kubski 

Neo jest uważany za ojca chrzestnego i legendę polskiej sceny Counter-Strike’a. Od kilkunastu lat Kubski jest czołowym polskim zawodnikiem, był także kapitan drużyny Virtus.pro, najbardziej utytułowanej polskiej drużyny w Global Offensive. Po zakończeniu współpracy z rosyjską federacją, założył własną organizację „Honoris”, razem ze swoim wieloletnim kompanem TaZ’em. Neo w trakcie swojej przygody w CS zarobił około 750 tysięcy dolarów.

Jarosław “pashaBiceps” Jarząbkowski

Jarząbkowskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z najpopularniejszych esportowców na świecie. Swoją charyzmą i podejściem zaskarbił sobie sympatię wśród kibiców na całym świecie. Dokłada do tego świetną grę, przez lata był uważany za jednego z najlepszych zawodników Counter Strike’a w Polsce i na świecie. Według oficjalnych wyliczeń, Counter Strike pozwolił mu zarobić około 780 tysięcy dolarów. Warto jednak zaznaczyć, że „pasha” cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród sponsorów, jest także jednym z największych streamerów w Polsce. Jego łączne zarobki są znacznie większe od wyżej przedstawionej kwoty. 

Wiktor „Taz” Wojtas

Kolejna legenda polskiego uniwersum Counter Strike’a. Razem z Neo tworzyli podwaliny najpopularniejszej gry sieciowej w Polsce. Taz jest również najstarszym, profesjonalnym zawodnikiem esportowym w Polsce. Dzięki wielu zdobytym tytułom, zdołał zarobić około 740 tysięcy dolarów. 

Janusz “Snax” Pogorzelski

Kolejny przedstawiciel Virtus.pro. Snax późno zaczął swoją profesjonalna karierę, jednak dzięki niesamowitym umiejętnościom i talentowi szybko dorównał poziomu swoich kolegów z drużyny i stał się jej bardzo ważnym punktem. Przez wiele lat był uważany za jednego z topowych zawodników na świecie. Wyróżniał się przede wszystkim nietuzinkowymi umiejętnościami gry bronią snajperską. Snax zarobił około 680 tysięcy dolarów.

Paweł “byali” Bieliński

Piąty zawodnik Virtus.pro. Byali jest znany przede wszystkim znany z gry z Neo, Tazem, Snaxem oraz pashą. Jeden z najlepszych entry-fragerów (pierwsi gracze, którzy próbują zaatakować zawodników) na świecie dość szybko zgasł w swojej profesjonalnej karierze. Na grze w CS:GO udało mu się zarobić około 600 tysięcy dolarów. 

Marcin “Jankos” Jankowski 

Polski przedstawiciel na scenie League of Legends. Od 2017 roku jest członkiem organizacji G2 Esports. Razem ze swoimi towarzyszami stworzył jedną z najsilniejszych drużyn w całej Europie. „Jankos” jest najbardziej utytułowanym, polskim zawodnikiem w LoL-u. W trakcie swojej kariery 26-latek zainkasował 450 tysięcy dolarów. 

Mikołaj “Elazer” Ogonowski 

Wiele osób z pewnością pamięta legendarną już grę RTS o nazwie StarCraft 2. Mimo upływu lat, tytuł ten wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem i profesjonalna sceną gamingową. Elazer jest polskim przedstawicielem i radzi sobie bardzo dobrze w międzynarodowych rozgrywkach. Aktualnie jest reprezentantem teamu x-kom AGO. Dzięki esportowi zarobił 300 tysięcy dolarów.

Piotr “Kanister” Głogowski 

Najbardziej nietypowy zawodnik w naszym zestawieniu, który swoją karierę buduje w niszowej grze. Z pewnością kojarzycie tytułu Magic: The Gathering Arena, choć w fizycznej, karcianej odsłonie. Cyfrowa odsłona tej popularnej karcianki cieszy się niemałym zainteresowaniem i „Kanister” jest jedynym, polskim przedstawicielem, który odniósł już kilka sukcesów. Zarobił około 270 tysięcy dolarów.

Dlaczego polska scena CS:GO jest w kryzysie?

Najlepiej zarabiający esportowcy w 2022 roku na świecie

Podobnie jak w poprzednich latach, najwięcej zarobili gracze Doty 2. Rok 2022 nie przyniósł przełomu w hierarchii zarobkowej i przedstawiciele produkcji od Valve są na szczycie notowań najlepiej zarabiających esportowców na świecie. Aż 9 graczy reprezentuje popularną grę “Moba”. Tylko Duńczyk Anas El-Abd zarobił ponad milion dolarów w grze Fortinte. 

Widać jednak, że zarobione kwoty są znacznie mniejsze niż przed rokiem. W 2022 roku najwięcej zarobił amerykańsko-chiński gracz Jing Jun Wu, który zarobił łącznie 1,79 miliona dolarów.

W notowaniu znalazł się wcześniej wspomniany Michał “Nisha” Jankowski. Gracz znad Wisły w 2022 roku zarobił aż 603 tysiące dolarów! Łącznie w swojej karierze jego zarobki są szacowane na 2,2 miliona dolarów. 

MiejsceGraczKrajGraZarobki $ (tylko w 2022)
1.Jing (Sneyking) Jun WuStany Zjednoczone Dota 21,79 mln
2.Olver (Skiter) LepkoSłowacjaDota 21,77 mln
3.Leon (nine) KirilinNiemcyDota 21,77 mln
4.Martin (Saksa) SazdovMacedonia PółnocnaDota 21,77 mln
5.Neta (33) ShapiraIzraelDota 21,70 mln
6.Anas (Anas) El-AbdDaniaFortnite1,2 mln
7.Remco (Crystallis) AretsChorwacjaDota 2605 tys.
8.Clement (Puppey) IvanovEstoniaDota 2603 tys.
9Michał (Nisha) JankowskiPolskaDota 2603 tys.
10.Zhabg (Faith_bian) RuidaChinyDota 2598 tys.
💵 Kto z esportu zarobił najwięcej w 2022 roku?

Najlepiej zarabiającym graczem w 2022 roku został Jing Jun Wu. Amerykański przedstawiciel DoTa 2 zarobił 1,79 miliona dolarów.

🇵🇱 Który Polak zarobił najwięcej w esporcie w 2022 roku?

W 2022 roku najlepiej zarabiającym Polakiem został Michał „Nisha” Jankowski, który zarobił nieco ponad 600 tysięcy dolarów. Znalazł się w notowaniu TOP10 najlepiej zarabiających graczy na świecie w 2022 roku.

📈 Która gra esportowa jest najbardziej dochodowa?

Najwięcej zarabiają gracze DoTa 2. Łączna wartość wygranych w 2022 roku wyniosła 32 miliony dolarów.

5/5 - (7 głosów)
Poprzedni Wpis

Skoki w Oberstdorfie. Kubacki wygra na start Turnieju Czterech Skoczni?

Następny Wpis

Liverpool – Leicester City. Komplet punktów na Anfield?

Jesteś gotowy, żeby wygrać?

Podobne wpisy

Faza NBA play-in, czyli walka o miejsce w play-off
Koszykówka

NBA play-in, czyli przedsmak play-off. Terminarz, zasady i historia rozgrywek

31 marca 2023
Górnik Łęczna Raków Częstochowa typy
Ekstraklasa

Górnik Łęczna – Raków. Pierwszoligowiec sprawi niespodziankę w półfinale PP?

31 marca 2023
kks kalisz - legia typy
Ekstraklasa

KKS Kalisz – Legia Warszawa. Bez zaskoczeń w tym pojedynku?

31 marca 2023
real madryt vs fc barcelona typy
La Liga

Barcelona – Real. Czas na kolejne El Clasico. Kto awansuje do finału Pucharu Króla?

31 marca 2023
indywidualny mistrz swiata grand prix zuzel
Speedway Grand Prix

Bartosz Zmarzlik mistrzem świata na żużlu. Uda mu się to po raz czwarty?

31 marca 2023
Piast - Górnik typy
Ekstraklasa

Piast vs Górnik. Walka o zwycięstwo w derbach i utrzymanie w lidze

31 marca 2023
druzynowy mistrz polski zuzel typy
Ekstraliga Żużlowa

Drużynowy Mistrz Polski na żużlu. Kto najlepiej rozpocznie nowy sezon?

31 marca 2023
Termalica Nieciecza - Ruch typy
Ekstraklasa

Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Ruch Chorzów. Ważny mecz w walce o awans

31 marca 2023
bayern-freiburg-bundesliga
Bundesliga

Bayern vs Freiburg – typy. Dla kogo półfinał Pucharu Niemiec?

31 marca 2023

RANKINGI STRZELCÓW LIG

  

Król strzelców Ekstraklasa

Król strzelców Serie A

Strzelcy Premier League

La Liga strzelcy

Bundesliga strzelcy

Ligue 1 strzelcy

Liga Mistrzów strzelcy

 

SKOKI NARCIARSKIE

  

Klasyfikacja Pucharu Świata w skokach narciarskich

 

FAWORYCI DO MISTRZOSTWA

  

Mistrz Polski Ekstraklasa

Mistrz Anglii

Mistrz Hiszpanii

Mistrz Włoch

Mistrzowie Niemiec

Mistrz Francji

Kto wygra Ligę Mistrzów?

Kto wygra Ligę Europy?

 

KOSZYKÓWKA

  

Mistrz NBA

NBA Terminarz

 

PIŁKA NOŻNA

  

Rekordy Roberta Lewandowskiego

Mecze Polski

Ile zarabia piłkarz ekstraklasy?

Kto awansuje do ekstraklasy?

Kto spadnie z ekstraklasy?

 

HOKEJ NA LODZIE

  

NHL

NHL mistrzowie

NHL tabela

 

SIATKÓWKA

  

Mistrzowie Polski w siatkówce

Plusliga tabela i terminarz

Mistrzostwa Europy w siatkówce

Plusliga

Siatkarska Liga Mistrzów

 

TENIS

  

French Open

Polacy w US Open

Mecze Igi Świątek

 

PIŁKA RĘCZNA

  

Mistrzostwa Świata piłka ręczna 2023

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych

 

ESPORT

  

Ile zarabia esportowiec?

Turnieje CS:GO 2023

 

FORMUŁA 1

  

Klasyfikacja konstruktorów F1

Klasyfikacja kierowców F1

 

Jagiellonia
Lech
Zagłębie
Zagłębie
Lechia
PLS

OFICJALNY BUKMACHER

Fundacja STS

FUNDACJA

OFERTA

  

Zakłady Bukmacherskie

Zakłady live

Sporty wirtualne

Betgames

Esport

Promocje

Wyniki sportowe

Statystyki

 

PRODUKTY

  

Szybka Rejestracja

Błyskawiczne płatności

Cash-out

Bezpieczny zakład

Szybka wypłata

STS TV

 

INFORMACJE

  

Centrum Klienta

Blog STS

Odpowiedzialna Gra

Regulaminy

Kod promocyjny STS

 

O FIRMIE

  

Informacje o STS

Lokale STS

Kariera

Fundacja STS

Dla mediów

STS Holding

 

POBIERZ APLIKACJĘ

aplikacja android STS

aplikacja app store STS

aplikacja app gallery STS

DOŁĄCZ DO NAS

© 2022 STS S.A. www.sts.pl. Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Typy Bukmacherskie
  • Poradnik typera
  • Piłka nożna
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Siatkówka
  • Skoki narciarskie
  • MMA
  • Nowości STS
  • Koszykówka
  • Boks
  • Dart
  • ESPORT
  • Formuła 1
  • Hokej na lodzie
  • Kolarstwo
  • Lekkoatletyka
  • Żużel

© 2022 STS S.A.