Liga Konferencji Europy. Typy i zapowiedzi meczów

Blog » Liga Konferencji Europy

Liga Konferencji Europy – typy, analizy bukmacherskie oraz zapowiedzi meczów najmłodszych europejskich pucharów znajdziesz na naszej stronie. Typuj LKE w STS!

Kursy na Ligę Konferencji Europy

Strona 1 z 2 1 2

Typowanie Ligi Konferencji Europy

Na naszej stronie publikujemy typy na Ligę Konferencji Europy. Sprawdź zapowiedzi i analizy najciekawszych spotkań LKE, prognozy bukmacherskie i zakłady długoterminowe. Typuj mecze Ligi Konferencji Europy w STS!

Zakłady i kursy na Ligę Konferencji Europy

liga konferencji europy typy
PressFocus // fot. Norbert Barczyk
W pamięci wielu piłkarskich kibiców są nie aż tak odległe czasy, gdy w Europie rozgrywano trzy, a nawet cztery puchary. Była Liga Mistrzów, był Puchar UEFA, Puchar Zdobywców Pucharów i najmniej prestiżowy Puchar Intertoto. W 1999 roku zakończono rozgrywki o Puchar Zdobywców Pucharów, a potem Puchar UEFA przeszedł ewolucję i dziś jego następcą jest Liga Europy. Liga Konferencji jest kolejnym etapem rozwoju międzynarodowych rozgrywek, a dla polskich klubów szansą na dłuższe grania na arenie europejskiej.

Typy na Ligę Konferencji

Europejskie rozgrywki klubowe w STS od zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Liga Mistrzów i Liga Europy mają wzięcie, a podobnie jest z Ligą Konferencji. Tym bardziej, że w eliminacjach grają polskie zespoły. Dużo meczów, ciekawe drużyny i udział polskich zespołów. Te czynniki mają wpływ na to, że gracze chętnie typują wyniki Ligi Konferencji. Jakie zakłady na Ligę Konferencji znajdziemy w ofercie? Szeroką i ciekawą. Są oczywiście klasyczne wyniki na mecze, zarówno eliminacji, jak i fazę pucharową. Obstawiać też można zakłady długookresowe, czyli zwycięzcę tego pucharu, kolejność w grupach itd. Specjalne zakłady dotyczą polskich zespołów. Każdy mecz to jeszcze większa liczba zdarzeń do wytypowania, a udział w fazie grupowej to dodatkowe zakłady na miejsce w grupie polskiej drużyny, liczbę punktów, zwycięstw i bramek. Jest w czym wybierać. Wystarczy zajrzeć na stronę STS lub do aplikacji mobilnej.

Co to jest Liga Konferencji Europy? Dla kogo te rozgrywki?

Te pytania cisnęły się na usta, gdy tylko UEFA poinformowała o utworzeniu nowych rozgrywek międzynarodowych dla klubów. Europejska Unia Piłkarska od lat stara się modyfikować swoje rozgrywki, aby po pierwsze je uatrakcyjnić, a po drugie, nie ma co się oszukiwać, zwiększyć zyski. Motywacje co do powstania LKE mogły być różne. Na pewno nowe rozgrywki są szansą dla wielu drużyn, które albo szybko kończyły swoją przygodę z europejskimi rozgrywkami, albo miały trudności się zakwalifikować. Z drugiej strony zmniejszeniu uległa faza grupowa Ligi Europy, która zyska na prestiżu, bo dostanie się do tych rozgrywek stanie się trudniejsze. Ustalono, że w głównej fazie rozgrywek Ligi Konferencji Europy zagrają 32 drużyny. Z tego powodu liczba zespołów w Lidze Europy zostanie zmniejszona z 48 do 32. Nie ma co ukrywać, że w ten sposób władze UEFA planują stopniowo ograniczać dostęp do Ligi Mistrzów i Ligi Europy dla klubów z państw słabszych piłkarsko. W zamian zespoły te mają trafić właśnie do Ligi Konferencji. W myśl powiedzenia: wilk syty i owca cała.

Jak wyglądają kwalifikacje do Ligi Konferencji Europy?

Polska Ekstraklasa zajmuje obecnie miejsce pod koniec trzeciej dziesiątki w rankingu UEFA zrzeszających europejskie ligi piłki nożnej. Jak zatem wyglądają kwalifikacje do LKE? Bierze w nich udział:
  • 40 zdobywców pucharów z krajów z miejsc 16.-55. rankingu UEFA
  • 28 wicemistrzów lig z miejsc 16.-54. rankingu UEFA
  • 22 drużyny z trzecich miejsc z lig z miejsc 7.-51. rankingu UEFA
  • 10 drużyn z czwartych miejsc z lig z miejsc 6.-15. rankingu UEFA
  • 2 drużyny z piątych miejsc z lig 5.-6. rankingu UEFA
  • 4 drużyny z szóstych miejsc z lig 1.-4. rankingu UEFA
Format Ligi Konferencji jest podobny do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Grają 32 zespoły, a puchar składa się z fazy grupowej (8 grup po 4 drużyny) i fazy pucharowej. Zwycięzca Ligi Konferencji uzyskuje automatyczną kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy w kolejnym sezonie rozgrywkowym. Mecze Ligi Konferencji Europy zaplanowano w czwartki, a godziny rozpoczęcia meczów są sztywne – 18.45 i 21.

Polska w Lidze Konferencji Europy. ECL szansą dla drużyn z Ekstraklasy?

Wobec takiego podejścia najpopularniejsza teza głosi, że Liga Konferencji jest szansą dla zespołów grających w polskiej Ekstraklasie. Liga Mistrzów jest od dawna barierą niemal nie do przebrnięcia, bo sztuka ta udała się jedynie Widzewowi Łódź i Legii Warszawa. Coraz trudniej polskim zespołom zakwalifikować się do fazy grupowej Ligi Europy. Dlatego też nowy puchar daje nowe nadzieje. Jak pokazuje przeszłość i teraźniejszość tak łatwo nie jest, ale szansę są na pewno większe. Na papierze wygląda to tak, że mistrz Polski startuje w kwalifikacjach Ligi Mistrzów i ma potem szansę dostania się do Ligi Europy lub Ligi Konferencji Europy. Pozostałe dwa zespoły z Ekstraklasy plus zdobywca Pucharu Polski automatycznie biorą udział w kwalifikacjach LKE. Z powodu niskiej pozycji samej ligi, drużyny z Ekstraklasy zaczynają międzynarodowe starania od pierwszej i drugiej rundy, więc aby dostać się do głównej fazy Ligi Konferencji, muszą przebrnąć przez trzy fazy eliminacji. A w tzw. międzyczasie do kwalifikacji dołączają drużyny ze znacznie silniejszych lig niż polska. Są to przedstawiciele m.in. ligi portugalskiej, tureckiej, a na sam koniec eliminacji pojawiają się pojedyncze drużyny z Niemiec, Anglii, Włoch, czy Francji. W pierwszej edycji Ligi Konferencji najdzielniej walczył Raków Częstochowa, który odpadł w ostatniej fazie eliminacji. Oby w kolejnych sezonach jedynym pytaniem polskich kibiców było: nie czy ekstraklasowe drużyny zagrają w Lidze konferencji, ale ile ich będzie w fazie grupowej...

Wygraj mundial