Liga Konferencji Europy

Liga Konferencji Europy. Typy i zapowiedzi meczów

Po Lidze Mistrzów i Lidze Europy od sezonu 2021/22 kibice na Starym Kontynencie będą mogli emocjonować się kolejnymi międzynarodowymi rozgrywkami – Europa Conference League. Czy nowe europejskie puchary będą szansą na regularne występy dla polskich drużyn piłkarskich? Typuj mecze Ligi Konferencji Europy w STS!

Sprawdź kursy na Ligę Konferencji Europy! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

liga konferencji europy typy
PressFocus // fot. Norbert Barczyk

W pamięci wielu piłkarskich kibiców są nie aż tak odległe czasy, gdy w Europie rozgrywano trzy, a nawet cztery puchary. Była Liga Mistrzów, był Puchar UEFA, Puchar Zdobywców Pucharów i najmniej prestiżowy Puchar Intertoto. W 1999 roku zakończono rozgrywki o Puchar Zdobywców Pucharów, a potem Puchar UEFA przeszedł ewolucję i dziś jego następcą jest Liga Europy. Liga Konferencji jest kolejnym etapem rozwoju międzynarodowych rozgrywek, a dla polskich klubów szansą na dłuższe grania na arenie europejskiej.

Typy na Ligę Konferencji

Europejskie rozgrywki klubowe w STS od zawsze cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Liga Mistrzów i Liga Europy mają wzięcie, a podobnie powinno być z Ligą Konferencji. Tym bardziej, że w eliminacjach brało udział najwięcej polskich drużyn, a Legia Warszawa zagwarantowała sobie występ w fazie grupowej. Dużo meczów, ciekawe drużyny i udział polskich zespołów. Te czynniki mają wpływ na to, że gracze chętnie typują wyniki Ligi Konferencji. Jakie zakłady na Ligę Konferencji znajdziemy w ofercie? Szeroką i ciekawą. Są oczywiście klasyczne wyniki na mecze, zarówno eliminacji, jak i fazę pucharową. Obstawiać też można zakłady długookresowe, czyli zwycięzcę tego pucharu, kolejność w grupach itd. Specjalne zakłady dotyczą polskich zespołów. Każdy mecz to jeszcze większa liczba zdarzeń do wytypowania, a udział w fazie grupowej to dodatkowe zakłady na miejsce w grupie polskiej drużyny, liczbę punktów, zwycięstw i bramek. Jest w czym wybierać. Wystarczy zajrzeć na stronę STS lub do aplikacji mobilnej. Czytaj także:

Co to jest Liga Konferencji Europy? Dla kogo te rozgrywki?

Te pytania cisnęły się na usta, gdy tylko UEFA poinformowała o utworzeniu nowych rozgrywek międzynarodowych dla klubów. Europejska Unia Piłkarska od lat stara się modyfikować swoje rozgrywki, aby po pierwsze je uatrakcyjnić, a po drugie, nie ma co się oszukiwać, zwiększyć zyski. Motywacje co do powstania ECL mogły być różne. Na pewno nowe rozgrywki będą szansą dla wielu drużyn, które albo szybko kończyły swoją przygodę z europejskimi rozgrywkami, albo miały trudności się zakwalifikować.

Z drugiej strony zmniejszeniu ulegnie faza grupowa Ligi Europy, która zyska na prestiżu, bo dostanie się do tych rozgrywek stanie się trudniejsze. Ustalono, że w głównej fazie rozgrywek Europa Conference League zagrają 32 drużyny. Z tego powodu liczba zespołów w Lidze Europy zostanie zmniejszona z 48 do 32.

Nie ma co ukrywać, że w ten sposób władze UEFA planują stopniowo ograniczać dostęp do Ligi Mistrzów i Ligi Europy dla klubów z państw słabszych piłkarsko. W zamian zespoły te mają trafić właśnie do Ligi Konferencji. W myśl powiedzenia: wilk syty i owca cała.

Jak wyglądają kwalifikacje do Ligi Konferencji Europy?

Polska Ekstraklasa zajmuje obecnie miejsce pod koniec trzeciej dziesiątki w rankingu UEFA zrzeszających europejskie ligi piłki nożnej. Jak zatem wyglądają kwalifikacje do Europa Conference League? Bierze w nich udział:

  • 40 zdobywców pucharów z krajów z miejsc 16.-55. rankingu UEFA
  • 28 wicemistrzów lig z miejsc 16.-54. rankingu UEFA
  • 22 drużyny z trzecich miejsc z lig z miejsc 7.-51. rankingu UEFA
  • 10 drużyn z czwartych miejsc z lig z miejsc 6.-15. rankingu UEFA
  • 2 drużyny z piątych miejsc z lig 5.-6. rankingu UEFA
  • 4 drużyny z szóstych miejsc z lig 1.-4. rankingu UEFA
Kwalifikacje Ligi Konferencji 2021/22 składały się z trzech rund kwalifikacyjnych oraz rundy play-off. Na każdym etapie zaplanowano po dwa mecze: pierwszy mecz i rewanż. W 2021 roku kwalifikacje rozpoczęły się 15 czerwca a zakończyły 26 sierpnia. Format Ligi Konferencji będzie podobny do Ligi Mistrzów i Ligi Europy. Zagrają 32 zespoły, a puchar składać się będzie z fazy grupowej (8 grup po 4 drużyny) i fazy pucharowej. Zwycięzca Ligi Konferencji uzyska automatyczną kwalifikację do fazy grupowej Ligi Europy w kolejnym sezonie rozgrywkowym. Mecze Europa Conference League zaplanowano na czwartki, a godziny rozpoczęcia meczów będą sztywne – 18.45 i 21. W 2022 roku finał Ligi Konferencji odbędzie się na stadionie w Tiranie (Albania).

Polska w Lidze Konferencji Europy. ECL szansą dla drużyn z Ekstraklasy?

Wobec takiego podejścia popularne są głosy, że Liga Konferencji będzie szansą dla zespołów grających w polskiej Ekstraklasie. Liga Mistrzów jest od dawna barierą niemal nie do przebrnięcia, bo sztuka ta udała się jedynie Widzewowi Łódź i Legii Warszawa. Coraz trudniej polskim zespołom zakwalifikować się do fazy grupowej Ligi Europy. Dlatego też nowy puchar daje nowe nadzieje. Czy są jednak one racjonalne?

Zdania są podzielone, bo zakwalifikować się do ECL też nie będzie tak łatwo. Na papierze będzie wyglądało to tak, że mistrz Polski wystartuje w kwalifikacjach Ligi Mistrzów i będzie miał szansę dostania się do Ligi Europy. Pozostałe dwa zespoły z Ekstraklasy plus zdobywca Pucharu Polski automatycznie wezmą udział w kwalifikacjach Europa Conference League. Legia Warszawa pokazała, że zapewnienie sobie przynajmniej gry w fazie grupowej Ligi Konferencji jest zadaniem wykonalnym.

Z powodu niskiej pozycji samej ligi, drużyny z Ekstraklasy zaczynają międzynarodowe starania do drugiej rundy i aby dostać się do głównej fazy ECL, muszą przebrnąć przez trzy fazy eliminacji. A w tzw. międzyczasie do kwalifikacji dołączają drużyny ze znacznie silniejszych lig niż polska. Są to przedstawiciele m.in. ligi portugalskiej, tureckiej, a na sam koniec eliminacji pojawiają się pojedyncze drużyny z Niemiec, Anglii, Włoch, czy Francji. W pierwszej edycji Ligi Konferencji polskie drużyny walczyły ze zmiennym szczęściem. Raków Częstochowa, który debiutował w europejskich rozgrywkach, pokonał m.in. wyżej notowany klub z Rosji - Rubin Kazań. Z kolei Pogoń Szczecin szybko pożegnała się z europejskimi zmaganiami. Oby w kolejnych sezonach jedynym pytaniem polskich kibiców było: nie czy ekstraklasowe drużyny zagrają w Lidze konferencji, ale ile ich będzie w fazie grupowej...

Kursy na mecze piłki nożnej znajdziesz w STS! ⚽ Typuj swoich faworytów i odbierz STS kod promocyjny na start!