Piłka ręczna – typy i analizy meczów

Blog » Piłka ręczna

Typy na mecze piłki ręcznej.  Przedstawiamy statystyki, porównania drużyn, komentarze do meczów i analizy bukmacherskie. Typuj piłkę ręczną w STS!

Kursy na piłkę ręczną

Strona 1 z 4 1 2 4

Typowanie piłki ręcznej

Analizy i typy na najważniejsze meczów piłki ręcznej - to wszystko znajdziesz na naszej stronie. Przedstawiamy statystyki, porówania drużyn i informacje o atrakcyjnych kursach. Typuj piłkę ręczną w STS!

Sprawdź zakłady i kursy na piłkę ręczną!

pilka reczna typy
Foto Pawel Andrachiewicz / PressFocus
Piłka ręczna jest grą zespołową o długiej i bogatej historii – podobne sporty uprawiali już starożytni Grecy i Rzymianie. Współczesna wersja piłki ręcznej narodziła się w pod koniec XIX wieku i ewoluowała przez kolejne lata wieku XX. Piłka ręczna cieszy się szczególną popularnością w Europie – zarówno rozgrywki międzynarodowe, jak i PGNiG Superliga to prawdziwa gratka dla miłośników sportu i zakładów bukmacherskich.

Piłka ręczna – zasady

Po raz pierwszy zasady nowoczesnej piłki ręcznej spisał Duńczyk Holger Nielsen w 1897 r., następnie były one udoskonalane przez Maxa Heisera w 1917 i Carla Schelenza w 1919 roku. Co ciekawe, równolegle rozwijały się dwie wersje piłki ręcznej – niemiecka, z 11-osobowymi zespołami, oraz duńska, z drużynami 7-osobowymi. Ostatecznie jednak to wersja 7-osobowa okazała się popularniejsza i przetrwała do dziś. Jakie są współczesne zasady piłki ręcznej? W grze biorą udział 2 drużyny, złożone z maksymalnie 16 graczy, z czego 7 przebywa na boisku. Zawodnicy grają na 4 pozycjach – wyróżnia się bramkarza, obrotowego, rozgrywających i skrzydłowych. Mecz piłki ręcznej trwa 1 godzinę i dzieli się na dwie połowy po 30 minut – jeśli jest konieczna dogrywka, to trwa ona 2 x 5 minut. Ponadto, grę w piłkę ręczną regulują zasady takie jak m.in.:
  • zasada 3 sekund – jeśli zawodnik nie kozłuje piłki, może ją trzymać tylko przez 3 sekundy; zasada ta nie obejmuje bramkarza w polu bramkowym,
  • zasada kroków – zawodnik, który trzyma piłkę, nie może z nią wykonać więcej niż trzech kroków,
  • rzut do bramki sprzed linii 6 m – podczas rzutu zawodnik nie może przekroczyć linii znajdującej się 6 m przed bramką,
  • kary za faule i niesportowe zachowanie – zawodnik (lub każda inna osoba wpisana do protokołu meczowego) może otrzymać 2 minuty kary wykluczenia z gry.

Piłka ręczna w Polsce – od Szczypiorna po podium Mistrzostw Świata

Początki piłki ręcznej w Polsce sięgają 1917 roku – oficerowie Legionów Polskich grali w jej 11-osobową wersję podczas internowania w Szczypiornie. Po I wojnie światowej piłka ręczna stawała się coraz popularniejsza w całej Polsce. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w 1930 roku w 11-osobowej wersji niemieckiej, z kolei w wersji duńskiej organizowano je od 1939 w przypadku kobiet i 1955 dla drużyn męskich. Od 1956 krajowe rozgrywki klubowe prowadzone są w formie ligowej. W piłce ręcznej reprezentacja Polski mężczyzn zadebiutowała na arenie międzynarodowej w 1958 roku. Spore sukcesy osiągała w latach 70. i 80. – zajęła III miejsce w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu (1976) oraz III miejsce w Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej organizowanych w RFN (1982). Po okresie posuchy, trwającym aż do początku XXI w., polscy szczypiorniści znów zaczęli wygrywać na imprezach międzynarodowych – na Mistrzostwach Świata zajmowali II (2007) i III miejsce (2009, 2015), z kolei na IO ich największym osiągnięciem było IV miejsce na Olimpiadzie w Rio de Janeiro (2016). Reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet nie stała nigdy na podium rozgrywek międzynarodowych. Największe sukcesy to IV miejsce na Mistrzostwach Świata (2013, 2015).

PGNiG Superliga i inne rozgrywki klubowe w Polsce

Obecnie klubowa piłka ręczna w Polsce gra na trzech poziomach – zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Najwyższym z nich jest PGNiG Superliga, z kolei pozostałe dwa to I i II liga. Najwyższa z lig na przestrzeni lat zmieniała swoje nazwy – początkowa zwana była I ligą, następnie Ekstraklasą, a od sezonu 2010/2011 – PGNiG Superligą. Najbardziej utytułowane drużyny PGNiG Superligi Mężczyzn to:
  • PGE Vive Kielce – 17 zwycięstw,
  • Śląsk Wrocław – 15 zwycięstw,
  • Wybrzeże Gdańsk – 10 zwycięstw,
  • Orlen Wisła Płock – 7 zwycięstw.
Po 3 zwycięstwa notowały Sparta Katowice, Spójnia Gdańsk i Hutnik Kraków, 2 – Górnik Zabrze, a po jednym – Zagłębie Lubin, AZS Katowice, Grunwald Poznań i Anilana Łódź. W sezonie 2019/2020 PGNiG Superliga przedwcześnie zakończyła swoje rozgrywki z powodu epidemii koronawirusa. W klasyfikacji końcowej wzięto pod uwagę mecze rozegrane przed 12 marca 2020 – pierwsze miejsce przypadło PGE Vive Kielce, II – Wiśle Płock, a III – Górnikowi Zabrze.

Liga Mistrzów w piłce ręcznej – topowe rozgrywki w Europie

Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych zadebiutowała w 1993 roku. Klubowe rozgrywki ligowe najlepszych drużyn Starego Kontynentu powstały w wyniku reorganizacji Pucharu Europy Mistrzów Krajowych, rozgrywanego od 1957 roku. W Lidze Mistrzów w piłce ręcznej mężczyzn najwięcej sukcesów odnosiła FC Barcelona – drużyna ma na swoim koncie łącznie 8 zwycięstw w Lidze w nowej formule. Również polskie drużyny odnosiły sukcesy w tych prestiżowych rozgrywkach – sezon 2015/2016 zakończył się triumfem PGE Vive Kielce, z kolei dwukrotnym finalistą Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w latach 80. było Wybrzeże Gdańsk.

Piłka ręczna – Mistrzostwa Świata z ponad 80-letnią tradycją

Piłka ręczna to również Mistrzostwa Świata – rozgrywki najlepszych drużyn narodowych po raz pierwszy rozegrano w 1938 roku, po II wojnie światowej MŚ w piłce ręcznej wróciły w 1954 i rozgrywane były cyklicznie co 3 lub 4 lata, a od 1993 – co 2 lata. W Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej mężczyzn najwięcej triumfów odniosła drużyna Francji (6 złotych medali), podium wszech czasów uzupełniają Szwecja i Rumunia. Klasyfikacja medalowa zdominowana jest przez drużyny europejskie – z tego schematu wyłamuje się jedynie Katar, zdobywca srebrnego medalu na MŚ 2015 w piłce ręcznej. Od 1957 roku w piłce ręcznej organizowane są również Mistrzostwa Świata Kobiet. Tu najwięcej triumfów święciła reprezentacja Rosji – po rozpadzie ZSRR złoty medal zdobywała 4-krotnie. Najwięcej medali w historii zdobyły jednak Norweżki – 3 złote, 4 srebrne i 3 brązowe, co daje łącznie 10 krążków.

Wyniki i typy na mecze piłki ręcznej

Interesujesz się piłką ręczną? Chcesz sprawdzić doniesienia ze świata tego sportu? Jesteś we właściwym miejscu! Na blogu STS znajdziesz aktualne wyniki meczów piłki ręcznej – zarówno ligowej, jak i reprezentacyjnej. Analizy meczów pomogą fanom zakładów bukmacherskich w typowaniu rezultatów spotkań.

Jesteś gotowy, żeby wygrać?