Przewodnik szachowy. Gdzie i jak grać oraz obstawiać szachy?

jak grac i obstawiac szachy

Szachy – bardzo niedoceniane i czasem traktowane po macoszemu, są jednak bardzo rozwijającą i wymagającą grą. Szachowi mistrzowie cieszą się uznaniem i prestiżem, rozgrywek szachowych każdego dnia nie brakuje, a szachy można też obstawiać w zakładach bukmacherskich. Dla początkujących, pasjonatów i obserwatorów mamy kilka wskazówek jak i gdzie grać oraz jak obstawiać szachy.

Najpopularniejsze znane nam gry mają historię długą niemal jak… świat. Podobnie jest z szachami, bo gdyby tak poszukać odległych korzeni można cofnąć się aż do VI wieku! Przyjmuje się, że początki szachów sięgają Indii, Persji itd. Jak można się domyślać ewolucja gry następowała z upływem dekad i wieków oraz rozpowszechniania na poszczególnych kontynentach. To samo dotyczyło zasad.

Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom i zasadom gry w szachy oraz gdzie początkujący i zaawansowani gracze mogą szlifować swoje umiejętności zarówno online i na turniejach szachowych. Dla obserwatorów turniejów mamy kilka wskazówek jak mogą obstawiać szachy u bukmacherów.

Spis Treści

Jak grać w szachy? Zasady gry

O współczesnych zasadach szachowym możemy mówić mniej, więcej od XIX wieku, gdy ustalono reguły, które obowiązują po dziś. Nad przestrzeganiem owych reguł pieczę sprawuje Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE). Reguły gry zmieniają się tylko w przypadku wyboru różnych odmian szachowych, o których napiszemy szerzej. Zanim do tego przejdziemy, warto sobie przypomnieć najważniejsze zasady gry.

Figury szachowe

W szachy grać mogą ze sobą tylko dwie osoby, a szachownica składa się z pól jasnych i ciemnych, których łącznie jest 64.

Ile jest figur szachach?

Każdy gra ma do rozstawienia na szachownicy po 32 bierki, czyli figury. Zestaw figur składa się z:

 • 1 Króla
 • 1 Hetmana
 • 2 Wież 
 • 2 Gońców
 • 2 Skoczków
 • 8 Pionów

Cel gry jest jasny, czyli danie mata, co oznacza nieodwracalne zagrożenie zbicia figury króla przeciwnika. Mat nie jest jednak najczęstszym zakończeniem partii szachów. Znacznie częściej mamy do czynienia z poddaniem, bo zawodnicy potrafią przewidywać kolejne ruchy i możliwe scenariusze, więc gdy wiedzą, że nie ma już ratunku, to najczęściej poddają partię. Częstym wynikiem, zwłaszcza na najwyższym poziomie jest remis. Dzieje się tak, gdy na szachownicy mamy sytuację patową, nie ma możliwości zaatakowania króla, lub też gdy obaj gracze uzgadniają remis. Warto pamiętać, że partię zaczyna zawsze gracz, który posiada jasne/białe figury. Losowanie kolorów figur może odbywać się na różne sposoby.

Jak ustawić szachy?

W pigułce poświęconej głównym zasadom szachów, nie można pominąć rozstawienia i charakterystycznych ruchów figur. Zasady ustawienia figur są czytelne. Po pierwsze, szachownica musi być tak ustawiona, że w prawym dolnym rogu znajdować się musi białe/jasne pole. Po drugie, wieże zajmują narożniki planszy. Po trzecie, skoczki znajdują się obok wież od wewnątrz planszy. Po czwarte, gońce stają obok skoczków. Po piąte, hetman trafia na jedno ze środkowych pól, zgodnie z kolorem figur. Po szóste, król zajmuje ostatnie miejsce w dolnym rzędzie obok hetmana. Po siódme, osiem pionów zajmuje cały rząd w drugiej linii. 

Szachy – ustawienie figur na szachownicy

Szachownica gotowa, figury zajęły swoje pola, to czas na krótką ściągawkę co do ruchów i zasad przemieszczania się figur: 

 • KRÓL – porusza się o jedno pole w poziomie, pionie i na ukos. Raz w grze może wykonać specjalny ruch, tzw. roszadę.
 • HETMAN – może zmieniać swoją pozycję o dowolną liczbę wolnych pól w poziomie, pionie i na ukos. Stanowi połączenie ruchów wieży i gońca.
 • WIEŻA – zmienia pozycję o dowolną liczbę wolnych pól w poziomie, pionie, a także w trakcie roszady.
 • GONIEC – nazywany też laufer, porusza się o dowolną liczbę wolnych pól tylko po przekątnych.
 • SKOCZEK – inne nazwy to koń lub konik. Zmienia pozycją na najbliższe pole nie znajdujące się w tej samej kolumnie, rzędzie lub przekątnej, czyli porusza się od dwa pola jak wieża, a następnie o jedno pole prostopadłe do tego kierunku (podobieństwo do litery L lub cyfry 7). Figura ta przesuwa się na nowe pole nie blokowane przez inne bierki. 
 • PION – zwany też pionkiem. Porusza się o jedno pole do przodu, o ile dane pole nie jest zajęte. Jeżeli nie wykonano jeszcze ruchu, to w pierwszym posunięciu można przesunąć pionek o dwa pola naprzód. Nie można nim poruszać do tyłu. Warto pamiętać, że piony są jedynymi figurami, które inaczej zbijają niż się poruszają. Mogą zbić inną figurę, jeśli znajduje się ona na jednym z dwóch pól na ukos. Nie mogą tam się przemieścić, jeśli nie zbijają figury. Piony mają także szczególne posunięcie. 

Szachy – jak rozpocząć partię?

To pytanie zadaje sobie wieli początkujących graczy. Oczywiście możliwości jest wiele (opisanych ponad 1300!), ale przyjęto kilka podstawowych zasad, które pomagają w rozpoczęciu gry i sprawiają, że dzięki temu partia może być wyrównana i gracz szybko jej nie przegra. Otwarcie, nazywane także debiutem, to osobne zagadnienie w szachach. Jakie są najlepsze ruchy i strategie rozpoczynające grę w szachy?

 1. Lekkie figury w akcji. Skoczek i goniec to figury świetnie blokują i zabezpieczają.
 2. Koncentracja w centrum. Środkowe cztery pola szachownicy są kluczowe. Zablokowanie i okupacja tej części ogranicza ataki przeciwnika. Warto mieć na uwadze, że rywal może myśleć podobnie.
 3. Bezpieczny król. Trzeba chronić najważniejszą figurę, a to oznacza roszadę króla. Trzeba być czujnym i uważać na jego szachowanie.
 4. Wieża i hetman, to broń dużego kalibru. Tzw. ciężkie figury mają dużą moc, ale np. wieże powinny być połączone, wtedy działają skuteczniej.
 5. Atak. Można stosować taktykę wyprowadzania ciosów, ale czasem może to się źle kończyć. Bronienie się to inne podejście, ale trzeba umiejętni dobrać strategię pod przeciwnika.

Debiuty z kolei dzielimy na:

 • otwarte – ruch białymi na pole e4, a czarne odpowiadają ruchem na e5
 • półotwarte – ruch białymi na e4, a czarne odpowiadają ruchem innym niż e5
 • zamknięte – białe zaczynają ruchem innym niż e4.

Kiedy jest szach mat?

Najpopularniejsze określenie dotyczące szachów. Wszyscy o nim słyszeli, ale nie wszyscy wiedzą o co chodzi. To oczywiście główny cel do którego się dąży w partii. Jest to sytuacja, gdy król przeciwnika jest zaatakowany i zagrożony zbiciem. Jeśli nie można się obronić lub uciec mówimy o porażce gracza i zamatowaniu króla. Sam wypowiedzenie zwrotu „szach, mat” jest zasygnalizowaniem, że przeciwnik dostał mata.

Szczegółowy opis zasad i przewodnik dla początkujących graczy znajdziecie tu

Rodzaje szachów 

Sama gra w szachy może różnić się detalami w zależności od miejsca rozgrywania partii, dlatego mówi się o szachach europejskich, ale mamy też odmianę japońską, chińską, indyjską, arabską, czy etiopską. Jeśli mówimy o profesjonalnych szachach, to najważniejszy podział dotyczy czasu gry na jedną partię, jaki obowiązuje zawodnika w trakcie turnieju szachowego. Dlatego najczęściej można spotkać się z trzema rodzajami szachów:

 1. Szachy błyskawiczne. Blitz – pod taką też występują nazwą. Jest to najbardziej dynamiczna wersja szachów. Tempo rozgrywki jest mniejsze niż 10 minut na każdego zawodnika. 
 2. Szachy szybkie. Inna nazwa: rapid. W tej wersji tempo gry przypadające na jednego zawodnika jest większe niż 10 minut. 
 3. Szachy klasyczne, inaczej standardowe. Tempo jest większe niż 60/90/120 minut

Szachy – gra z komputerem

Każdy jakoś musiał zaczynać swoją przygodę z szachami. Jedni zasady i pojedynki poznawali w szkole, od kolegów, dziadków, czy rodziców. W XXI wieku nie trzeba nikogo szukać, bo wszystkiego nauczyć się można w świecie online. Mecze z komputerem to idealna okazja do nauki, praktyki i zdobywania tak niezbędnego doświadczenia. 

W sieci znajdziemy wiele portali, które umożliwiają grę z komputerem, na wielu różnych levelach. Są strony zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Poziomów może być nawet dziesięć, od najprostszego po arcymistrzowski. Zazwyczaj nie trzeba się logować, zakładać profilu itd., żeby móc grać w szachy z komputerem. Jedyne czego potrzeba to wolnego czasu na grę i cierpliwości w zdobywaniu wiedzy i doświadczenia. Gra z komputerem oferuje także możliwość analizy niedawno rozegranej partii szachów. Można przejrzeć wcześniejsze zagrania i podpatrzeć pewne rozwiązania. 

Strony oferujące grę w szachy z komputerem często posiadają także samouczki i bazy wiedzy, gdzie znajdziemy najpopularniejsze strategie szachowe i podpowiedzi, jak grać, żeby wygrać.

Gry w szachy z komputerem – portale

 • kurnik.pl – jeden z najpopularniejszych serwisów z różnymi i popularnymi grami, m.in. planszowymi. Szachy zajmują tam czołowe miejsce.
 • szachy-online.com – w jednym miejscu znajdziemy wiele możliwości gry w szachy online i z komputerem.
 • szachy.club – polskojęzyczna domena dla szachowej społeczności.
 • lichess.org – międzynarodowy portal, oferujący możliwość gry w wiele odmian szachów.
 • chess.com – szybko i łatwo można rozegrać jedną lub kilka partii szachów.
 • chesstempo.com – tam można nie tylko zagrać, ale i poćwiczyć lub nauczyć się strategii gry w szachy.

Najważniejsze turnieje szachowe 20/21

Szachowych partii i rozgrywek na całym świecie jest całe mnóstwo. Szachy nie odbiegają więc od innych może i popularniejszych sportów. Wszystko zależy od poziomu, mamy turnieje dla amatorów, ale i dla zawodowców. Tu można dopisać że wiele ważnych turniejów odwołano w 2021 i przeniesiono na 2021

Międzynarodowe Turnieje Szachowe

To one są najwyższym poziomem rywalizacji w świecie szachów i głównym wyznacznikiem prezentowanego poziomu. Po to się gra, żeby się sprawdzić z innymi. W ciągu roku odbywa się wiele pojedynków i turniejów. W świecie szachów kilka z nich jest szczególnie ważnych i prestiżowych.

Mistrzostwa Świata w szachach

Turniejów nie brakuje, ale najważniejszym wydarzeniem w świecie szachów są Mistrzostwa Świata w szachach, które tak naprawdę są meczem, pojedynkiem szachowego mistrza z pretendentem do tego tytułu. MŚ w szachach 20/21 odbędą się w 2021 roku. Wszystko z powodu pandemii, gdyż zgodnie z przyjętym planem, odbywają się one co dwa lata, a ostatnie miały miejsce w 2018. Mistrzostwa Świata 2020 zostały przełożone na 2021 rok, a konkretnie na przełom listopada i grudnia. Tytułu bronić będzie Norweg Magnus Carlsen. 

Przeciwnika szachowego mistrza świata w tym sezonie wyłonią turnieje pretendentów FIDE, które stanowią trzeci i najważniejszy szczebel eliminacji. Drugi i pierwszy szczebel tychże eliminacji stanowią turnieje strefowe i międzystrefowe. Prawo walki o starcie z mistrzem obecnie przysługuje m.in. finaliście Mistrzostw Świata 2018, dwóm najlepszym graczom Chess World Cup 2019, zwycięzcy FIDE Grand Swiss Tournament 2019, dwóm najlepszym zawodnikom cyklu FIDE Grand Prix 2019 oraz graczom z tzw. dziką kartą. 

Olimpiada Szachowa

Przy okazji turniejów szachowych nie można zapomnieć o Olimpiadzie szachowej. Jest to międzynarodowy turniej, który odbywa się co dwa lata, a swój początek miał miejsce w 1927 roku. Biorą w niej udział narodowe drużyny. Olimpiady szachowe, podobnie jak walka o mistrzostwo świata, ma miejsce wśród mężczyzn, jak i kobiet. 

Grand Chess Tour

Dla profesjonalnych graczy pojedynek o mistrzostwo świata to wisienka na torcie. Chlebem powszednim dla najlepszych graczy w rankingu ELO FIDE jest cykl Grand Chess Tour. Składają się na niego turnieje szachowe rozgrywane w wielu państwach. W 2019 roku odbyła się piąta edycja Grand Chess Tour i składało się na nią osiem turniejów, aż na czterech kontynentach. Rekordowa była liczba uczestników i pula nagród, która sięgnęła niemal 2 mln dolarów. Organizatorzy Grand Chess Tour 2020 z powodu pandemii musieli odwołać cały cykl, który został przeniesiony na 2021 rok. Trwają przygotowania do ułożenia kalendarza GCT 21.  

Turnieje Szachowe w Polsce

W Internecie każdy fan szachów znajdzie kalendarz szachowych turniejów w naszym kraju. Jest w czym wybierać, bo zawiera on kilkaset pozycji. Oczywiście patrząc sumarycznie, bo oczywiście w Polsce mamy turnieje szachowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Podział zresztą odbywa się nie tylko ze względu na wiek, ale i rodzaj szachów (błyskawiczne, szybkie, klasyczne). Mamy też podział turniejów ze względu na zassie i regionalizację. Są więc otwarte turnieje danego miasta, województwa i oczywiście Mistrzostwa Polski. W 2020 roku takich wydarzeń również nie brakowało, ale z powodu pandemii kalendarz szachowy został zakłócony, część imprez odwołano, a część przeniesiono na inny termin. Dlatego warto sprawdzać na bieżąco kalendarz turniejów szachowych.  

Mistrzostwa Polski w szachach 

Najważniejszy turniej szachowy w Polsce. Organizatorem jest Polski Związek Szachowy. Mistrzostwa Polski w szachach wyłaniają reprezentacją Polski, a z niej reprezentację olimpijską. Ostatnie MP 2020 w szachach odbyły się w lipcu (mężczyźni) w Warszawie i w sierpniu (kobiety) w Gorzowie Wielkopolskim. Pierwsze mistrzostwa z kolei odbyły się niemal sto lat temu, bo w 1926 roku. 

Oczywiście w naszym kraju odbywają się nie tylko MP w szachach błyskawicznych. Mamy także Mistrzostwa Polski w szachach szybkich i MP w szachach korespondencyjnych, czyli po prostu rozgrywanych na odległość za pomocą różnych, dostępnych środków przekazu. Z kolei Drużynowe Mistrzostwa Polski wyłaniają najlepszy zespół w kraju dzięki rozgrywkom Ekstraligi szachowej. 

Szczegółowy harmonogram wszystkich turniejów szachowych w Polsce.

Szachy Online

Skoro napomknęliśmy o szachach korespondencyjnych, to naturalnym krokiem jest przejście do szachów online. Nie ma co ukrywać, że możliwość gry na odległość była rewolucją, oczywiście nie tylko dla tego sportu. Ale dla szachów oznaczały ogromny przeskok. Teraz nie ma już znaczenie gdzie się mieszka. Można zagrać z przeciwnikiem z drugiej części świata. Nic więc dziwnego, że w internecie znajdziemy wiele miejsc, gdzie gra się w szachy online. Kafejki szachowe, jak popularnie nazywa się portale umożliwiające grę online, są bardzo popularne wśród amatorów. Każdy szachista, niezależnie od poziomu, znajdzie miejsce i przeciwnika dla siebie. 

Legends of Chess

Popularny i prestiżowy turniej szachów online, z nagrodami wynoszącymi kilkaset tysięcy dolarów. Najlepsi światowi szachiści spotykają się w świecie wirtualnym i rozgrywają partię szachów online. Fani szachów mogą zarówno oglądać na żywo, jak i obstawiać wyniki Legends of Chess w zakładach bukmacherskich. Turniej Legends of Chess 2020 odbywał się w lipcu i sierpniu. Wzięło w nim udział dziesięciu najlepszych szachistów na świecie wg rankingu ELO. Nagrodą w wielkim finale w sierpniu było 300 tys. dolarów. 

Sprawdź zakłady na szachy w STS! ♟️ Obstawiaj rozgrywki szachowe i odbierz kod bonusowy na start!

mistrzostwa w szachach
Mistrzostwa w szachach

Kategorie szachowe

One wyznaczają poziom i pozycję danego gracza. Jeśli ma się poniżej 1000 punktów rankingowych zawodnik nie posiada żadnej kategorii. Tytuły i kategorie szachowe nadaje specjalna komisja Polskiego Związku Szachowego.

 • Kategorie krajowe okręgowe – nadawane są kategorie od piątej do drugiej
 • Kategorie krajowe centralne – w jej skład wchodzi kategoria pierwsza, kandydat na mistrza Polski oraz mistrz Polski
 • Tytuły międzynarodowe – najniższym jest kandydat lub kandydatka na mistrza FIDE. Potem są mistrz i mistrzyni FIDE. Następnym poziom określają tytuły mistrza międzynarodowego. Najwyższy poziom określa tytuł arcymistrza i arcymistrzyni.

Mistrzowie świata w szachach

Norweg Magnus Carlsen, który ma także “swój” turniej jest obecnie najpopularniejszym szachistą i arcymistrzem. Ale historia mistrzów świata w szachach jest bardzo długa. Sięga nawet początku XIX wieku. Problem jednak w tym, że do połowy tamtego wieku nie rozgrywano oficjalnych turniejów rangi mistrzowskiej. Szachiści spotykali się nieformalnie. Pierwszy oficjalny mecz o tytuł mistrza świata w szachach odbył się w 1886 roku, ale do 1946 roku obowiązywał nieformalny system wyłaniania mistrza szachowego. Dopiero w połowie XX wieku FIDE unormowała zasady walki o tytuł najlepszego gracza na świecie. Na przełomie XX i XXI wieku doszło jednak do sytuacji, gdzie mistrza świata wyłaniały dwie konkurencyjne organizacje – FIDE i PCA. Od 2006 roku jest wyłaniany jeden mistrz świata w szachach. W 2013, 2014, 2016 i 2018 roku został nim wspomniany Magnus Carlsen. Norweg, podobnie jak Rosjanin Garri Kasparow miał 22 lata, gdy pierwszy raz został mistrzem świata. Obaj są więc najmłodszymi czempionami szachowymi. Carlsen od 2004 roku nosi tytuł arcymistrza szachowego. 

Arcymistrz szachowy

No właśnie, a kto może pochwalić się tytułem arcymistrza? Arcymistrz w języku angielskim nosi nazwę “Grandmaster” (w skrócie GM) i nosi się go przez całe życie. W 1950 roku unormowano przepisy i przyznano też zaległe tytuły. Było ich 27. W szachach klasycznych i szachach korespondencyjnych są także polscy arcymistrzowie. Obecnie tytuł ten nadaje FIDE i trzeba spełnić pewne kryteria. Kto może nosić tytuł arcymistrza szachowego?

 • Mistrz Świata w szachach
 • Szachista biorący udział w turnieju pretendentów do MŚ
 • Zwycięzca międzynarodowego turnieju spełniającego określone wymogi i każdy gracz, który zajął drugie miejsce w dwóch takich turniejach w ciągu czterech lat.
 • Szachista, który w pojedynku lub turnieju wykaże się nadzwyczajnymi umiejętnościami. O tym decyduje specjalna komisja kwalifikacyjna, a gracz musi otrzymać poparcie co najmniej jej pięciu członków.

Polska może pochwalić się znaczącą liczbą szachowych arcymistrzów. Tytuł arcymistrza posiada 61 Polaków i 21 Polek zarówno w grze klasycznej, jak i korespondencyjnej, kompozycji szachowej, rozwiązywaniu zadań szachowych oraz tytuły arcymistrzów honorowych za osiągnięcia w przeszłości. 

Ranking szachowy

Jak określić siłę i formę danego szachisty? Właśnie dzięki rankingowi Elo. Nazwa rankingu – Elo FIDE zdradza także system odpowiadający za jego obliczanie. Elo jest systemem rankingowym opierającym się o wyniki pojedynków szachowych. Elo ranking jest ruchomy, zawodnicy awansują i spadają na liście najlepszych graczy. FIDE aktualizuje go co miesiąc. 

Aby zaistnieć w rankingu Elo trzeba rozgrywać partie w turniejach szachowych z graczami będącymi już w rankingu. Minimalna liczba partii to 5 w ciągu 26 miesięcy.  Na stronie internetowej federacji dostępne są szachowe kalkulatory rankingowe.

Jeśli chodzi o polskich szachistów, to od pewnego czasu numerem jeden jest Jan-Krzysztof Duda. On także zajmuje najwyższe miejsce w rankingu Elo. W ostatnich miesiącach jest w TOP 20 Elo rankingu. Jan-Krzysztof Duda w październiku 2020 stoczył dwa pojedynki z arcymistrzem Magnusem Carlsenem. Polak raz wygrał a raz przegrał w Stavanger. Norweg poddał partię pojedynku z 22-latkiem.

jak obstawiac szachy u bukmachera
Jak obstawiać szachy w zakładach bukmacherskich?

Szachy w zakładach bukmacherskich

Jedni wolą grać, inni oglądać szachy, a znajdą się i tacy, którzy swoją szachową wiedzę i doświadczenie starają się przekuć w zakładach bukmacherskich. Typowanie, obstawianie szachów to wcale nie tak niszowa dziedzina, ja mogłoby się wydawać. Zakłady bukmacherskie w Polsce posiadają w swojej ofercie możliwość obstawiania ważnych turniejów i mistrzostw. Turnieje szachowe online dają możliwość rozgrywki o każdej porze i w każdym miejscu na świecie. To nie jedyna zaleta, bo mamy przecież kilka odmian szachów, od błyskawicznych począwszy, na klasycznych skończywszy.

Co zatem można obstawiać w szachach? Najważniejsze międzynarodowe pojedynki i turnieje są powszechnie dostępne. Różnie bywa z szachową polską ligą. Pojedynki szachowych arcymistrzów oczywiście cieszą się największą popularnością. Klasyką jest zakład na zwycięzcę lub remis. Już wspominaliśmy, że ten wynik nie jest niczym szczególnym w szachach. Aby być precyzyjniejszym, trzeba podkreślić, że remis jest bardzo, bardzo częstym przypadkiem. Przede wszystkim w meczach na najwyższym światowym poziomie. Jak wskazują obliczenia statystyków i analityków partie szachowe kończą się remisami w co najmniej 30% pojedynków. Bywają turnieje, gdzie średnia zbliża się do 50%! Żaden inny sport nie ma takich statystyk. Każdy, a zwłaszcza początkujący typer, który chce obstawiać szachy, zanim kliknie i postawi kupon, powinien zwrócić uwagę na kilka szczegółów. 

Jak obstawiać szachy u bukmachera?

Oto kilka rzeczy, o których warto wiedzieć rozpoczynając swoją przygodę z obstawianiem szachów:

 • Miejsce pojedynku ma znaczenie. Każdy ma swoje przyzwyczajenia i gdzieś czuje się mniej lub bardziej komfortowo. Dlatego miejsce rozgrywania turnieju, pojedynku, w tym także szachy online, często wskazują na faworyta danego pojedynku
 • Forma szachisty. Tak jak w każdym sporcie, tak i w szachach gracze mają lepsze i gorsze momenty. Często tylko oni sami wiedzą czym one są spowodowane, ale to widać śledząc ich poczynania w pewnym okresie. 
 • Bilans i historia pojedynków. Gdy gra ze sobą dwóch równorzędnych rywali o zwycięstwie decydują niuanse. Dlatego warto znać historię poszczególnych gier, bo niektórzy szachiści wyjątkowo “nie leżą” innym. 
 • Biały oznacza przewagę. Rozpoczęcie partii białymi bierkami w większości przypadków jest kluczowe w końcowym rozrachunku. Ci, którzy grają białymi figurami wygrywają częściej. Według światowych statystyk białe wygrywają w 52-56% przypadków. 
 • Teoretycznie słabszy szachista, będący niżej notowanym w rankingu ma większe szanse na wygranie z faworytem, gdy prowadzi szybką i agresywną grę.

Sprawdź zakłady na szachy w STS! ♟️ Obstawiaj rozgrywki szachowe i odbierz STS freebet na start!

FAQ


♖ Czy szachy to sport?


Oczywiście. Potwierdzeniem tego jest fakt, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznaje szachy za pełnoprawny sport. Turnieje rangi mistrzowskiej odbywają się od przeszło 100 lat. Niemal tyle samo ma najważniejsza organizacja szachowa, czyli FIDE.


♞ Kto wymyślił szachy?


Nie ma jednoznacznej i pewnej na 100% odpowiedzi. Ciut łatwiej odpowiedzieć nie kto, a gdzie wymyślono szachy. Uznaje się, że miało to miejsce w Indiach w VI wieku. Także w Persji i Chinach spotkano się z pierwowzorem szachów.


♟️ Co daje gra w szachy?


To nie tylko rozrywka czy sport. Przede wszystkim rozwija. Naukowo udowodniono, że szachy zwiększają IQ, uczą analitycznego myślenia, poprawiają arytmetykę, planowanie i zdolności geometryczne.

Tags: