Kategoria: Piłka nożna

Jagiellonia Białystok vs Lech Poznań. Czy ktoś ich w końcu pokona?+

Jagiellonia Białystok vs Lech Poznań. Czy ktoś ich w końcu pokona?

Borussia Dortmund vs Union Berlin. Czy uda się zatrzymać Haalanda?+

Borussia Dortmund vs Union Berlin. Czy uda się zatrzymać Haalanda?

Pogoń Szczecin vs Cracovia. Będą gonić lidera+

Pogoń Szczecin vs Cracovia. Będą gonić lidera

Tottenham vs Chelsea. Kto rządzi w Londynie?+

Tottenham vs Chelsea. Kto rządzi w Londynie?

Juventus vs Milan. Czy w końcu wezmą się w garść?+

Juventus vs Milan. Czy w końcu wezmą się w garść?

Valencia vs Real Madryt. Hit na szczycie tabeli LaLiga!+

Valencia vs Real Madryt. Hit na szczycie tabeli LaLiga!

Lech Poznań vs Wisła Kraków. Czy lider odeprze kolejny atak?+

Lech Poznań vs Wisła Kraków. Czy lider odeprze kolejny atak?

Piłka nożna – typy i analizy bukmacherskie

Piłka nożna najpopularniejszym sportem

Piłka nożna jest jednym z najbardziej powszechnych sportów na świecie. Ta międzynarodowa popularność sprawia, że niemalże na każdym kontynencie ludzie grają w piłkę nożną, a także lubią obserwować zmagania piłkarzy na stadionach i boiskach oraz obstawiać wyniki meczów u bukmachera.

Sprawdź zakłady i kursy na piłkę nożną!

Istnieje wiele odmian piłki nożnej i niektóre z nich różnią się od siebie ze względu na pochodzenie geograficzne. Początki tej dyscypliny sportowej datuje się na V wiek p.n.e.! Z zapisów w starych, chińskich kronikach wynika, że w piłkę grali cesarscy wojskowi w ramach ćwiczeń. Również starożytni Grecy i Rzymianie, a także Egipcjanie i Japończycy nie stronili od gry w piłkę. Oczywiście tysiące lat temu gra wyglądała nieco inaczej. Za początek piłki nożnej w takim kształcie, w jakim znany ją współcześnie, można uznać wiek XIX. W 1863 oficjalnie spisano w Anglii podstawowe zasady gry w piłkę nożną i od razu wydano broszurę na ten temat. Konieczność ustalenia wspólnych reguł gry wynikała w różnicach regionalnych angielskich drużyn z różnych części (i szkół) Anglii. Obecnie piłka nożna jest jednym z ulubionych sportów nie tylko na świecie, ale także w Polsce.

Rozgrywki piłki nożnej ze sporym wsparciem kibiców

Z przeprowadzonych badań wynika, że polscy kibice wolą oglądać mecze na stadionie na żywo niż w telewizji lub Internecie. Nie bez powodu polscy kibice (nie tylko piłki nożnej) są bardzo chwaleni przez drużyny sportowe z innych krajów oraz zagranicznych miłośników sportu. Jeśli zagranicą gra polski klub piłki nożnej, to wiadomo, że sportowcy podczas meczu mogą liczyć na gorący doping. Fani piłki nożnej z Polski deklarują również, że są w gotowości, aby podróżować na mecze swojej ulubionej drużyny nawet wtedy, gdy dojazd na stadion zajmuje kilka godzin. Większość polskich kibiców jest tzw. lokalnymi patriotami, czyli wspiera klub piłki nożnej pochodzący z rodzinnej miejscowości lub mający siedzibę blisko miejsca zamieszkania. Wśród fanów piłki nożnej w Polsce rozgrywki ligowe stoją wyżej niż mecze reprezentacji. W zachowaniach i wyborach kibiców widać mocne przywiązanie do wybranej drużyny piłki nożnej.
Piłka nożna i emocje

To, co działa na kibiców jak magnes, to wielkie emocje, których doświadcza się podczas uczestnictwa w meczu piłki nożnej i dopingowania swojej drużyny. Wachlarz doświadczanych emocji podczas rozgrywek piłki nożnej jest szeroki – od radości, przypływu endorfin, przez zaskoczenie, aż po smutek, a nawet nienawiść. Piłka nożna jest bardzo nieprzewidywalnym sportem, mimo że dana drużyna może być faworytem spotkania, to np. słaba dyspozycja tego konkretnego dnia może zaprzepaścić szanse na wygraną.

Dlaczego właściwie kibice tak bardzo angażują się w mecze piłki nożnej i odczuwają tak silne emocje podczas oglądania turnieju? Przede wszystkim chodzi o współzawodnictwo, które jest głęboko zakorzenione w instynktach człowieka. Te psychologiczne uwarunkowania są bardzo silne zwłaszcza w przypadku mężczyzn, którzy rywalizację mają we krwi. Z tego też względu wśród kibiców dużo większy odsetek to mężczyźni. Przeprowadzone badania wskazują, że podczas meczów piłki nożnej  wśród kibiców i zawodników charakterystyczne są zmiany fizjologiczne takie, jak podwyższone ciśnienie krwi oraz tętno, a także zwiększony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. To wszystko sprawia, że stadion podczas rozgrywki piłki nożnej przepełniony jest emocjami.

Piłka nożna i wielkie pieniądze

Piłka nożna to nie tylko wielkie emocje i pełne zwrotów akcji mecze. To również biznes, w którym krążą wielkie pieniądze. 528 milionów złotych – tyle wyniosły przychody samej polskiej Ekstraklasy w 2018 roku! Największe wpływy do budżetu na rok 2018 zanotowała Legia Warszawa, Lech Poznań oraz Lechia Gdańsk. Jednak finanse polskich klubów piłki nożnej nie wyglądają już tak imponująco, jeśli porówna się je z najlepszymi drużynami europejskimi. W sezonie 2017/18 pod względem finansowym pobił wszystkich Real Madryt – przychody wyniosły 750 milionów euro! Następnie uplasowały się FC Barcelona (690,4 mln euro) oraz Manchester United (666 mln euro). Tuż za podium znalazł się Bayern Monachium z równie imponującą kwotą w wysokości 629,2 mln euro. Łącznie dwadzieścia najbardziej dochodowych klubów piłki nożnej z Europy zarobiło 8,7 mld euro! Kluby posiadają różne kanały finansowania – duża część przychodów pochodzi z transmisji telewizyjnych, sprzedaży biletów na mecze piłki nożnej, kontraktów sponsorskich, ale także transferów oraz wygranych w turniejach.

Najnowsze wiadomości sportowe, czyli piłka nożna na blogu STS

Jeśli chcesz być na bieżąco ze sportowymi wiadomościami, wynikami meczów oraz zapowiedziami najbliższych spotkań, koniecznie śledź STS blog! Znajdziesz tu komentarze do rozgrywek piłki nożnej oraz analizy bukmachera, które nie tylko będą przydatną lekturą dla każdego miłośnika sportu, ale także pomogą w typowaniu wyników meczów piłki nożnej każdemu graczowi zakładów bukmacherskich!