Trzeci weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich w Polsce!

wisla-czy-zakopne-kolejne-zawody-ps-polska

To będzie historyczny sezon Pucharu Świata dla polskich skoków narciarskich. Po raz pierwszy w naszym kraju zorganizowane zostaną aż trzy weekendy zawodów. Dodatkowe konkursy przyznano Polsce w terminie 12-14 lutego, po tym jak z organizacji próby przedolimpijskiej wycofało się chińskie Zhangjiakou. Decyzja, czy najlepsi skoczkowie narciarscy na świecie zawitają po raz drugi do Wisły czy do Zakopanego, zapadnie prawdopodobnie w styczniu.

Chińczycy rezygnują, Polacy korzystają

W pierwotnej wersji kalendarza Pucharu Świata w skokach narciarskich widniały dwie daty z polską lokalizacją: 20-22 listopada inauguracyjne zawody na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince i 15-17 stycznia konkursy na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Te pierwsze już się odbyły, te drugie zbliżają się wielkimi krokami. Tymczasem dzięki rezygnacji Chińskiego Związku Narciarskiego z przeprowadzenia konkursów Pucharu Świata, które zaplanowane były w dniach 10-14 lutego w miejscowości Zhangjiakou, w kalendarzu PŚ powstała luka do zapełnienia. Operatywnością wykazał się w tym momencie Polski Związek Narciarski i zgłosił kandydaturę naszego kraju, jako organizatora konkursów w tym terminie. Jak już oficjalnie potwierdzono, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) rozpatrzyła ten wniosek pozytywnie, a kwestią do uzgodnienia pozostaje jedynie dokładna lokalizacja konkursów.

Wisła czy Zakopane? Oto jest pytanie

Jak przyznaje prezes PZN Apoloniusz Tajner, w grę wchodzą tylko te dwie lokalizacje, które już widnieją w kalendarzu Pucharu Świata 20/21, czyli Wisła-Malinka albo Zakopane. Decydującym czynnikiem będzie zaś aktualna sytuacja pandemiczna w Polsce i związane z nią obostrzenia, które z kolei mają wpływ na koszty przeprowadzenia konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Z wypowiedzi Apoloniusza Tajnera wynika, że w sytuacji gdyby nadal nie można było wpuszczać kibiców na trybuny, bardziej ekonomicznie uzasadnione będzie przeprowadzenie tych zawodów w Wiśle. Gdyby jednak obostrzenia zostały „poluzowane”, wtedy pierwszeństwo ma Wielka Krokiew w Zakopanem, za którą optują zarówno władze FIS, jak i zagraniczne ekipy. Dlatego też prezes PZN poprosił dyrektora Pucharu Świata Sandro Pertile o czas na podjęcie ostatecznej decyzji do weekendu skoków narciarskich w Zakopanem 15-17 stycznia.

polska zamiast chin puchar swiata
Wisła czy Zakopane – w którym mieście gdzie odbędzie się odwołany konkurs z Zhangjiakou? Zdjęcie Krzysztof Porebski / PressFocus

Klingenthal także potwierdzone

Władze FIS podjęły w ostatnich dniach także inną ważną decyzję. Przypomnijmy bowiem, że jeszcze przed inauguracją obecnego sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich Japonia wycofała się z organizacji konkursów w Sapporo, zaplanowanych na 5-7 lutego. Powodem był wzrost zakażeń koronawirusem w tym regionie. Nieoficjalnie mówiło się, że najpoważniejszym kandydatem do przejęcia tego terminu jest niemieckie Klingenthal i właśnie ta lokalizacja została już także oficjalnie potwierdzona.

Koronawirus przyczyną zmian

Koronawirus, a dokładniej rzecz ujmując obostrzenia antywirusowe panujące w Chinach,  były też powodem decyzji organizatora o odwołaniu konkursów w Zhangjiakou. Wszyscy uczestnicy imprez sportowych, przybywający do Chin z innych krajów, muszą odbyć 14-dniową kwarantannę przed zawodami. Takie zalecenie zaburzyłoby kalendarz Pucharu Świata w skokach narciarskich 20/21, więc było nie do przyjęcia dla Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Trochę szkoda, bo planowane konkursy kobiet i mężczyzn (po dwa) miały być próbą przedolimpijską, bowiem to na tej skoczni w lutym 2022 roku rozegra się walka o medale w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo po raz pierwszy w historii będziemy mieli trzy weekendy Pucharu Świata skokach narciarch w Polsce.


Aktualna klasyfikacja indywidualna PŚ 20/21 i klasyfikacja Pucharu Narodów.


Zakopane czy Wisła? O tym, do którego polskiego miasta po raz drugi zawitają najlepsi skoczkowie narciarscy na świecie przekonamy się już niebawem. Śledź aktualności o skokach narciarskich i bądź na bieżąco!

Adam Pisula

Jesteś fanem skoków narciarskich? Odbierz STS kod promocyjny, sprawdź kursy na skoki narciarskie i typuj faworytów! 🏆
Tags: