Sobotnim konkursem drużynowym i niedzielnym indywidualnym na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince rozpocznie się nowy sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwsze oficjalne skoki zawodnicy oddadzą już w piątek podczas serii treningowych i kwalifikacji.
Niedokończony sezon 2019/2020
Poprzedni sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich nie został zakończony zgodnie z pierwotnym planem. Ostatnim rozegranym konkursem były wygrane przez Kamila Stocha zawody w Lillehammer 10 marca 2020 roku. W Trondheim – następnego dnia – udało się przeprowadzić już tylko kwalifikacje, a potem resztę pucharowego kalendarza zburzyła rozwijająca się pandemia koronawirusa. Odwołano konkursy w Trondheim i zaplanowane jako finałowe w Vikersund. Nie doszły także do skutku Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich, które miały się odbyć w Planicy w dniach 19-22 marca.
Zwycięzcą tego niedokończonego sezonu został Austriak Stefan Kraft przed Niemcem Karlem Geigerem i Japończykiem Ryoyu Kobayashim. Tuż za podium uplasowali się dwaj Polacy – Dawid Kubacki na czwartym, Kamil Stoch na piątym miejscu. Na 11. pozycji w klasyfikacji Pucharu Świata sezon ukończył Piotr Żyła, a pozostali polscy skoczkowie znaleźli się na odległych miejscach. Puchar Narodów, czyli klasyfikację drużynową wygrali Niemcy przed Austriakami i Norwegami. Polacy zajęli czwarte miejsce.
Brak miejsc na podium w klasyfikacjach na zakończenie sezonu 2019/2020 nie oznacza jednak, że polscy kibice skoków narciarskich ubiegłej zimy nie mieli powodów do radości. Chyba największe, bo niespodziewane, dał im Dawid Kubacki wygrywając prestiżowy Turniej Czterech Skoczni, jako trzeci z polskich skoczków narciarskich po Adamie Małyszu i Kamilu Stochu. Ten ostatni z kolei został uznany zwycięzcą turnieju Raw Air, bowiem w momencie przerwania rywalizacji zajmował pozycję lidera.

Ambitne plany na zimę 2020/2021
Podobnie jak w końcówce poprzedniego sezonu, tak samo przez całą zbliżającą się zimę organizatorom konkursów w skokach narciarskich z pewnością przyjdzie się mierzyć z covidowymi utrudnieniami. Nie zważając jednak na to, Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) ogłosiła bardzo ambitny kalendarz Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn na sezon 2020/2021. Składa się on w sumie z 32 konkursów indywidualnych i drużynowych. Rywalizacja o Kryształową Kulę rozpocznie się w najbliższy weekend w Wiśle-Malince, a zakończyć powinna w Planicy w dniach 25-28 marca 2021 roku.
Dodatkowo w kalendarzu na sezon 2020/2021 znajdują się zaległe Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich w Planicy, których nowy termin to 10-13 grudnia 2020 oraz Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym zaplanowane na 22.02-07.03.2021 w Oberstdorfie. Natomiast w podanej wyżej liczbie konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich nie uwzględniono już pierwotnie planowanych zawodów w Sapporo, które ze względu na pandemię koronawirusa zostały odwołane. Pozostaje mieć nadzieję, że resztę kalendarza uda się zrealizować choć w przeważającej części, co oznaczałoby bardzo emocjonującą zimę dla fanów skoków narciarskich.
- Jak obstawiać skoki narciarskie?
- PŚ w skokach narciarskich 20/21. Terminarz, konkursy, klasyfikacja, aktualności
- Klasyfikacja indywidualna PŚ 20/21 i klasyfikacja Pucharu Narodów po inauguracji skoków w Wiśle.
Wisła-Malinka na dobry początek
Jak już wspomnieliśmy, areną pierwszych zawodów w skokach narciarskich sezonu 2020/2021 będzie skocznia imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince. Lokalizacja ta widnieje w kalendarzu Pucharu Świata nieprzerwanie od sezonu 2012/2013, a jako konkursy inauguracyjne od sezonu 2017/2018. Tym razem po raz pierwszy impreza odbędzie się niestety bez udziału publiczności, z powodu anty-covidowych obostrzeń obowiązujących w naszym kraju. Organizatorzy będą też musieli zastosować nadzwyczajne środki sanitarne, ale to mieli okazję już przećwiczyć podczas sierpniowych zawodów Letniej Grand Prix.
Brak możliwości oglądania skoków narciarskich w Wiśle-Malince na żywo rekompensują nam stacje telewizyjne TVP oraz Eurosport, które na swoich kanałach przeprowadzą transmisje. W zamian za brak frekwencji na trybunach, zapowiada nam się za to rekordowa frekwencja wśród uczestników, bowiem swój udział w inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata zadeklarowało aż 80 skoczków narciarskich z 17 krajów. Tak dużej liczby uczestników nie było jeszcze nigdy na tej skoczni podczas konkursów Pucharu Świata. Jeśli wszyscy faktycznie pojawią się w ten weekend w Wiśle-Malince, w sobotnim konkursie drużynowym może wystąpić nawet 12 zespołów.
Skocznia imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince to obiekt o rozmiarze HS 134 metry. Punkt konstrukcyjny (K) umiejscowiono na 120 metrze. Jej rekordzistą jest Austriak Stefan Kraft, który 8 stycznia 2013 roku podczas kwalifikacji do konkursu Pucharu Świata skoczył na odległość 139 metrów.
Program zawodów Pucharu Świata w Wiśle-Malince
Piątek, 20.11
15:45 – oficjalny trening
18:00 – kwalifikacje
Sobota, 21.11
15:00 – seria próbna
16:00 – konkurs drużynowy
Niedziela, 22.11
15:00 – seria próbna
16:00 – konkurs indywidualny
Trudne typowanie faworytów u bukmachera
Typowanie faworytów konkursów inaugurujących Puchar Świata zazwyczaj jest trudne, bo ciężko określić formę poszczególnych skoczków narciarskich tylko na podstawie tego, jak wyglądały ich skoki w czasie okresu przygotowawczego. W obecnym sezonie jest to jeszcze trudniejsze, bowiem latem i jesienią światowa czołówka miała niewiele możliwości do sprawdzenia się w bezpośredniej rywalizacji. Podeprzyjmy się więc ostatnimi wynikami, jakie skoczkowie uzyskiwali w Wiśle-Malince…
22 i 23 sierpnia na skoczni im. Adama Małysza odbyły się – jak się później okazało – jedyne zawody Letniej Grand Prix. Obydwa konkursy indywidualne wygrał Dawid Kubacki, a zarówno w tym sobotnim, jak i w niedzielnym kolejne miejsca na podium zajmowali: Kamil Stoch i Piotr Żyła. Z dobrej strony pokazał się także Tomasz Pilch – czwarty w sobotę, siódmy w niedzielę. Warto jednak podkreślić, że w konkursach tych nie uczestniczyło wielu czołowych skoczków narciarskich z innych krajów.
Natomiast przed rokiem, podczas inauguracyjnego weekendu zimowego Pucharu Świata w skokach narciarskich, konkurs indywidualny wygrał Norweg Daniel Andre Tande przed Słoweńcem Anze Laniskiem i Kamilem Stochem. Dawid Kubacki był siódmy, Maciej Kot 25., a pozostali Polacy nie zakwalifikowali się do drugiej rundy skoków. Konkurs drużynowy wygrali Austriacy przed Norwegami, a polska drużyna zajęła trzecie miejsce.
Debiutant w polskiej kadrze
Korzystając z przywileju gospodarza, trener reprezentacji Polski w skokach narciarskich Czech Michał Doleżal w piątkowych kwalifikacjach do niedzielnego konkursu indywidualnego wystawi 12 zawodników. W tym gronie znalazł się cały skład polskiej kadry oprócz Kacpra Juroszka oraz jeden debiutant – Jarosław Krzak. Prawdopodobnie rezultaty osiągnięte przez polskich skoczków podczas kwalifikacji zdecydują nie tylko o tym, ilu z nich wystąpi w niedzielnym konkursie indywidualnym, ale także jaki będzie skład polskiej drużyny na sobotni konkurs drużynowy.
Kadra Polski na konkursy Pucharu Świata w Wiśle-Malince
Kadra polskich skoczków: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Maciej Kot, Stefan Hula, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Tomasz Pilch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Jarosław Krzak (debiutant).
Trener: Michał Doleżal
Adam Pisula
Sprawdź kursy na skoki narciarskie. Typuj swoich faworytów i odbierz kod promocyjny STS 🏆