VERVA wkracza do gry w siatkarskiej Lidze Mistrzów

siatkowka verva warszawa liga mistrzow

Po ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle i PGE Skrze Bełchatów, do nowego sezonu siatkarskiej Ligi Mistrzów przystępuje VERVA Warszawa. Podczas turnieju w belgijskim Roeselare rywalami stołecznego zespołu będą kolejno od wtorku do czwartku: gospodarze z Knack, włoska ekipa z Modeny i rosyjski Kuzbass Kemerovo.

Trudny sezon VERVY

Rywalami warszawskiej VERVY w grupie D Ligi Mistrzów siatkarzy są drużyny: włoska Leo Shoes Modena, rosyjska Kuzbass Kemerovo i belgijska Knack Roeselare. Gospodarzem pierwszego turnieju będzie ten ostatni zespół, a warszawianie spotkają się z nim już pierwszego dnia – we wtorek o godzinie 20:30. W środę o 17:30 podopieczni trenera Andrei Anastasiego zmierzą się z ekipą Modeny, a na koniec w czwartek o tej samej godzinie zagrają z Kuzbassem. Wszystkie mecze będzie można śledzić na kanałach sportowych Polsatu. Drugi turniej grupy D zaplanowano w Modenie w dniach 9-11.02.2021.

Wicemistrzowie Polski debiutowali w siatkarskiej Lidze Mistrzów w poprzednim sezonie i nie był to udany debiut. W fazie grupowej również grali w grupie D i zajęli w niej trzecie miejsce, za włoską drużyną Sir Sicoma Perugia i francuską Tours VB, wyprzedzając jedynie portugalską Benfikę Lizbona, co skończyło się brakiem awansu do fazy pucharowej. Obecny sezon PlusLigi także jest dla warszawian trudny. Podobnie, jak większość polskich drużyn, VERVA nie ustrzegła się problemów z zakażeniami COVID-19 i z pewnością są one jedną z przyczyn nierównej formy. Pomiędzy 28 października a 8 listopada drużyna Andrei Anastasiego przegrała 4 mecze ligowe z rzędu. Ostatnio widać jednak tendencję zwyżkową, bowiem od 22 listopada siatkarze ze stolicy wygrali cztery kolejne mecze PlusLigi, dzięki czemu awansowali na trzecie miejsce w tabeli z ogólnym bilansem ośmiu zwycięstw i pięciu porażek.

Rywale VERVY – znajomi ZAKSY

Poprawić swój rezultat z poprzedniego sezonu Ligi Mistrzów może być jednak siatkarzom VERVY trudno, ich rywale prezentują bowiem wysoki poziom. Teoretycznie najłatwiej powinno być w pierwszym meczu. Knack Roeselare to wicemistrzowie Belgii, grający w większości w krajowym składzie. Z zagranicznych zawodników w kadrze znajdują się: Amerykanin George Huhmann, Grek Andreas Fragkos, Norweg Rune Fasteland oraz dwaj Holendrzy: Michiel Ahyi i Stijn van Schle. W Lidze Mistrzów belgijski zespół występuje regularnie, a w poprzednim sezonie awansował do ćwierćfinału z grupy E, gdzie zajął drugie miejsce za ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. W obecnym sezonie ligi belgijskiej Knack Roeselare spisuje się znakomicie – jest liderem tabeli z kompletem dziesięciu zwycięstw.

Środowy rywal VERVY Warszawa to Leo Shoes Modena, były klub Bartosza Bednorza. Obecnie w kadrze włoskiej ekipy znajduje się pięciu „stranieri”: Kubańczyk Luis Estrada, Serb Nemanja Petrić, Francuz Jenia Grebennikov, Amerykanin Micah Christenson oraz Niemiec Moritz Karlitzek. Modena wraca do Ligi Mistrzów po rocznej przerwie. Swój ostatni występ, w sezonie 2018/2019, włoski zespół zakończył na fazie grupowej, zajmując trzecie miejsce w grupie B za Cucine Lube Civitanova i ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. W lidze włoskiej Modena zajmuje obecnie dopiero szóste miejsce z bilansem siedmiu zwycięstw i siedmiu porażek.

Prawdopodobnie najtrudniejszego rywala siatkarze z Warszawy spotkają w ostatnim czwartkowym meczu grupy D. Kuzbass Kemerovo to zespół złożony z wielu reprezentantów Rosji, wzmocniony dwoma zagranicznymi gwiazdami: Serbem Petarem Krsmanoviciem i reprezentantem Włoch Ivanem Zaytsevem. Kuzbass to stosunkowo młody klub siatkarski (powstał w 2008 roku), z niewielkim doświadczeniem w Lidze Mistrzów, bo debiutował w tych rozgrywkach – podobnie jak VERVA – w poprzednim sezonie. W grupie B rosyjski zespół zajął drugie miejsce i awansował do ćwierćfinału, w którym wyeliminował w dwumeczu… ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle (2:3 u siebie, 3:1 na wyjeździe). Dalszą karierę rosyjskiej ekipy w poprzedniej edycji Ligi Mistrzów przerwała pandemia koronawirusa, która doprowadziła do zakończenia rozgrywek. Kuzbass Kemerovo to mistrz Rosji z 2019 roku i trzecia drużyna sezonu 2019/2020. W obecnych rozgrywkach ligi rosyjskiej zajmuje drugie miejsce za Zenitem Kazań, z bilansem dziewięciu zwycięstw i dwóch porażek.

ZAKSA i Skra zgodnie z planem

Grupa D rozpoczyna nowy sezon Ligi Mistrzów jako ostatnia, a VERVA Warszawa jest trzecią polską drużyną, która inauguruje rozgrywki. W dniach 1-3 grudnia rozegrany został pierwszy turniej grupy E, natomiast w dniach 8-10 grudnia Ligę Mistrzów zainaugurowały drużyny z grup A, B i C.

W grupie A spotkały się dwie inne polskie drużyny: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i PGE Skra Bełchatów, a ich rywalami podczas turnieju w Hali Azoty były: Lindemans Aalst (Belgia) i Fenerbahce Stambuł (Turcja). Przedstawiciele PlusLigi byli faworytami i wywiązali się ze swej roli wzorowo. Zwłaszcza ekipa gospodarzy, która zakończyła turniej z kompletem zwycięstw i bez straconego seta. ZAKSA wygrała w tym sezonie wszystkie 17 meczów, jakie rozegrała we wszystkich rozgrywkach: 2 w Superpucharze Polski, 12 w PlusLidze, i 3 w Lidze Mistrzów.

Zadowoleni mogą być także siatkarze Skry Bełchatów, pomimo już czwartej porażki w tym sezonie z ZAKSĄ (wcześniej jedna w Superpucharze i dwie w PlusLidze). Dwaj pozostali rywale nie sprawili już bełchatowianom większych problemów (choć Fenerbahce urwało jednego seta) i zakończyli oni turniej na drugim miejscu. Mają duże szanse na awans do fazy pucharowej (awansują zwycięzcy grup i trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc), tym bardziej, że drugi turniej rozegrany zostanie w Bełchatowie w dniach 26-28.01.2021.

Jastrzębski Węgiel przegrał z Covidem

Z powodu zakażeń koronawirusem z turnieju grupy C w Berlinie wycofał się czwarty polski klub w obecnej edycji Ligi Mistrzów – Jastrzębski Węgiel. Europejska Federacja Siatkówki (CEV) przyznała rywalom jastrzębian (Zenit Kazań, Berlin Recycling Volleys, ACH Volley Ljubljana) walkowery, co praktycznie niweczy szanse polskiej drużyny na awans do fazy pucharowej. W miniony weekend siatkarze z Jastrzębia wrócili po miesięcznej przerwie do rozgrywek PlusLigi i wprawdzie przegrali z ZAKSĄ 1:3, ale po momentami zaciętej walce. W kontekście straconej szansy w Lidze Mistrzów marne to jednak pocieszenie dla pechowego polskiego zespołu.

Adam Pisula

Kursy na mecze siatkówki znajdziesz na sts.pl 🏐


Tags: