Skoki narciarskie w Zhangjiakou odwołane. Kto przejmie konkursy Pucharu Świata?

pś-zhangjiakou-chiny-odwołane

Po japońskim Sapporo, kolejna azjatycka lokalizacja wypadła z kalendarza Pucharu Świata w skokach narciarskich 20/21. Nie odbędą się zaplanowane na dni 10-14 lutego zawody w chińskim Zhangjiakou, które miały być jednocześnie próbą przedolimpijską. Póki co, nie podjęto jeszcze decyzji czy i kto ewentualnie przejmie zwolnione terminy, ale Polska jest wśród kandydatów.

Na przeszkodzie stanęła kwarantanna

W środę stało się to, o czym w świecie skoków narciarskich spekulowano już od kilku tygodni. Chiński Związek Narciarski wycofał się z przeprowadzenia konkursów Pucharu Świata, które zaplanowane były w dniach 10-14 lutego w miejscowości Zhangjiakou. Konkursy kobiet i mężczyzn (po dwa) miały być próbą przedolimpijską, bowiem to na tej skoczni w lutym 2022 roku rozegra się walka o medale w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022.

Powodem decyzji organizatora są obostrzenia antywirusowe panujące w Chinach. Nakazują one wszystkim uczestnikom imprez sportowych, przybywającym do Chin z innych krajów, odbycie 14-dniowej kwarantanny przed zawodami. Jest to zalecenie nie do przyjęcia dla Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), bowiem zaburzyłoby kalendarz Pucharu Świata w skokach narciarskich 20/21. Oficjalnie konkursy w Zhangjiakou zostaną odwołane dopiero po otrzymaniu przez FIS odpowiednich dokumentów, ale jest to formalność, która zostanie załatwiona w ciągu kilku najbliższych dni.Czy będzie kolejny weekend Pucharu Świata w Polsce?

Trochę dłużej może potrwać znalezienie nowego gospodarza konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich dla zwolnionych terminów. Przypomnijmy bowiem, że jeszcze przed inauguracją obecnego sezonu Japonia wycofała się z organizacji konkursów w Sapporo zaplanowanych na 5-7 lutego. Powodem był wzrost zakażeń koronawirusem w tym regionie. Nieoficjalnie mówi się, że najpoważniejszym kandydatem do przejęcia tego terminu jest niemieckie Klingenthal, ale żadna oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła.

Po decyzji chińskich władz, FIS ma kolejny termin do zagospodarowania. Okazuje się jednak, że chętnych nie brakuje, a wśród nich jest Polski Związek Narciarski, który proponuje zorganizowanie kolejnego weekendu skoków narciarskich w Polsce, w Zakopanem albo w Wiśle-Malince. Przypomnijmy, że skocznia imienia Adama Małysza była już w dniach 20-22 listopada areną inauguracji Pucharu Świata w skokach narciarskich sezonu 20/21, zresztą zgodnie z tradycją ostatnich lat. Natomiast na Wielkiej Krokwi w Zakopanem zaplanowano przeprowadzenie konkursów Pucharu Świata w dniach 15-17 stycznia.


Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj aktualności o skokach narciarskich!

Adam Pisula

Odbierz kod bonusowy STS, sprawdź kursy na skoki narciarskie i typuj faworytów! ⛷️