Kto zagra w ćwierćfinałach Ligi Mistrzów siatkarzy?

siatkarska liga mistrzyń ćwierćfinały

W siatkarskiej Lidze Mistrzów nadchodzi pora pierwszych rozstrzygnięć. Przed nami (od wtorku do czwartku) ostatnie turnieje fazy grupowej. Awans do ćwierćfinałów wywalczyła już Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Czy dołączą do niej kolejne polskie drużyny?

Ostatnie turnieje fazy grupowej Ligi Mistrzów

Faza grupowa Ligi Mistrzów w obecnym sezonie rozgrywana jest na innych zasadach niż w poprzednich latach. W każdej grupie zaplanowano po dwa turnieje, w których drużyny rozgrywają ze sobą po jednym meczu, zamiast sześciu kolejek, w których po cztery zespoły z każdej grupy grały ze sobą systemem mecz i rewanż. 20 uczestniczących w fazie grupowej Ligi Mistrzów drużyn zostało podzielonych na pięć grup po cztery zespoły. Zwycięzcy każdej grupy uzyskają awans do fazy pucharowej, a stawkę ćwierćfinalistów uzupełnią trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc.

We wszystkich grupach rozegrano już pierwsze turnieje: 1-3 grudnia grupa E, 8-10 grudnia grupy A, B i C oraz 15-17 grudnia grupa D. W dniach 26-28 stycznia odbył się już także drugi turniej grupy A, którego gospodarzem była PGE Skra Bełchatów, a jednym z uczestników druga polska drużyna – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W najbliższych dniach (9-11 lutego) rozegrane zostaną drugie turnieje w pozostałych grupach: B, C, D i E, poznamy więc komplet ćwierćfinalistów.

Polska PlusLiga rządziła w grupie A Ligi Mistrzów

Zdecydowanym hegemonem w grupie A okazała się Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, która wygrała wszystkie mecze w obydwu turniejach: zarówno we własnej hali, jak i w Bełchatowie, tracąc w sumie tylko trzy sety. Mistrzowie Polski nie muszą się już zatem martwić o awans do fazy pucharowej Ligi Mistrzów i mogą spokojnie czekać na rywali. W nieco mniej komfortowej sytuacji jest inny przedstawiciel polskiej PlusLigi – PGE Skra Bełchatów, która zajęła drugie miejsce w grupie A i musi czekać na rozstrzygnięcia w pozostałych grupach, licząc na to, że znajdzie się wśród trzech najlepszych drużyn z drugich miejsc. Trzeba jednak oddać bełchatowianom, że sami zrobili już wiele, aby ten cel osiągnąć. Po pierwsze, choć nie bez drobnych problemów, ale jednak wygrali wszystkie cztery mecze ze słabszymi rywalami (Fenerbahce Stambuł i Lindemans Aalst) za trzy punkty (zwycięstwo 3:0 albo 3:1). Po drugie – zdołali urwać jeden punkt siatkarzom ZAKS-y, dzięki porażce 2:3 w Bełchatowie. W sumie złożyło się to na solidny dorobek 13 punktów, który daje nadzieję na awans do ćwierćfinałów.

Wyniki 1. turnieju w Kędzierzynie-Koźlu

 • Lindemans Aalst – Fenerbahce Stambuł – 2:3
 • PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – 0:3
 • Lindemans Aalst – PGE Skra Bełchatów – 0:3
 • Fenerbahce Stambuł – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – 0:3
 • Fenerbahce Stambuł – PGE Skra Bełchatów – 1:3
 • Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – Lindemans Aalst – 3:0

Wyniki 2. turnieju w Bełchatowie

 • Lindemans Aalst – Fenerbahce Stambuł – 0:3
 • PGE Skra Bełchatów – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – 2:3
 • Lindemans Aalst – PGE Skra Bełchatów – 1:3
 • Fenerbahce Stambuł – Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – 0:3
 • Fenerbahce Stambuł – PGE Skra Bełchatów – 1:3
 • Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle – Lindemans Aalst – 3:1

Końcowa tabela grupy A

1. Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle66-01718:3
2. PGE Skra Bełchatów64-21314:9
3. Fenerbahce Stambuł62-458:14
4. Lindemans Aalst60-614:18

Jastrzębski Węgiel znów pokonany przez COVID-19

Wyjątkowego pecha w obecnej edycji Ligi Mistrzów mają siatkarze Jastrzębskiego Węgla. Liczne zakażenia koronawirusem wykluczyły ich z udziału w pierwszym turnieju grupy C w Berlinie i decyzją CEV (Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej) wszystkie trzy mecze polskiej drużyny zostały zweryfikowane jako walkower dla przeciwników. Już po tym jastrzębianie byli więc praktycznie bez szans na awans do ćwierćfinałów, ale COVID-19 nie odpuścił i stanął im na przeszkodzie ponownie – przed drugim turniejem w Kazaniu. Tym razem epidemia dotknęła przede wszystkim sztabu szkoleniowego, co uniemożliwiło polskiemu zespołowi wyjazd na turniej. CEV zdecydował więc o wykluczeniu Jastrzębskiego Węgla z Ligi Mistrzów 2020/21 i ponownie przyznał rywalom walkowery. Podobny los spotkał turecki Arkas Izmir w grupie B. Jak widać, w dwóch grupach potencjalni rywale PGE Skry Bełchatów do awansu z drugiego miejsca będą mieli nieco ułatwione zadanie. A tak przedstawia się sytuacja w tabelach pozostałych grup przed rozegraniem drugich turniejów…

Tabela grupy B

1. Cucine Lube Civitanova44-01212:1
2. Sir Sicoma Perugia43-1910:3
3. Tours VB42-246:6
4. Arkas Izmir60-660:18

Tabela grupy C

1. Zenit Kazań 44-01212:1
2. Berlin Recycling Volleys43-199:3
3. ACH Volley Ljubljana42-267:6
4. Jastrzębski Węgiel 60-600:18

Tabela grupy D

1. Leo Shoes Modena3 3-0 89:3
2. VERVA Warszawa 32-166:3
3. Kuzbass Kemerovo 31-234:6
4. Knack Roeselare30-312:9

Tabela grupy E

1. Trentino Itas33-089:3
2. VfB Friedrichshafen32-166:4
3. Lokomotiv Novosibirsk35-745:7
4. CEZ Karlovarsko30-303:9

VERVA Warszawa nadal z szansami na awans

Wobec absencji Jastrzębskiego Węgla, jedynym reprezentantem PlusLigi, który zagra w najbliższych turniejach Ligi Mistrzów będzie VERVA Warszawa. W pierwszym turnieju w Roeselare siatkarze ze stolicy spisali się na tyle dobrze, że nadal mają szanse na awans do ćwierćfinałów. Podopieczni trenera Andrei Anastasiego wykonali coś więcej niż plan minimum, jakim było pokonanie gospodarzy za trzy punkty, bowiem udało im się także wygrać bez straty seta z zawsze groźnym rosyjskim zespołem Kuzbass Kemerovo. Włoska drużyna Leo Shoes Modena była już jednak poza zasięgiem i podobnie z pewnością będzie w najbliższym turnieju, którego będzie gospodarzem. Kluczem do awansu z drugiego miejsca dla warszawian mogą być zwycięstwa bez straty setów z pozostałymi rywalami.

Wyniki turnieju grupy D w Roeselare

 • Kuzbass Kemerovo – Leo Shoes Modena   1:3
 • Knack Roeselare – VERVA Warszawa         0:3
 • VERVA Warszawa – Leo Shoes Modena      0:3
 • Knack Roeselare – Kuzbass Kemerovo        0:3
 • VERVA Warszawa – Kuzbass Kemerovo      3:0
 • Leo Shoes Modena – Knack Roeselare         3:2

Program turnieju grupy D w Modenie

Wtorek, 09.02        

 • 18:00   Knack Roeselare – VERVA Warszawa
 • 20:30   Kuzbass Kemerovo – Leo Shoes Modena

Środa, 10.02

 • 17:30   Knack Roeselare – Kuzbass Kemerovo
 • 20:30   VERVA Warszawa – Leo Shoes Modena

Czwartek, 11.02

 • 18:00   Leo Shoes Modena – Knack Roeselare
 • 20:30   VERVA Warszawa – Kuzbass Kemerovo

Adam Pisula

Sprawdź kursy na siatkówkę na sts.pl! 🏐 Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!