Zmiany w kalendarzu Pucharu Świata: Skoki Narciarskie w Sapporo odwołane

skoki narciarcie w sapporo odwołane

Na tydzień przed inauguracją Pucharu Świata w skokach narciarskich (20-22 listopada w Wiśle-Malince) w kalendarzu sezonu 2020/2021 doszło do pierwszych zmian. Odwołane zostały męskie konkursy w Sapporo zaplanowane na początek lutego oraz trzy pierwsze lokalizacje zawodów kobiecych. Na skoczni im. Adama Małysza zabraknie tym razem kibiców, ale zapowiada się za to rekordowo duża liczba uczestników.

Sapporo odwołane

Odkąd oficjalnie ogłoszono kalendarz sezonu 2020/2021 Pucharu Świata w skokach narciarskich, największą wątpliwością i zmartwieniem organizatorów, uczestników oraz kibiców tej dyscypliny sportowej było, czy w dobie pandemii koronawirusa uda się ten ambitny plan przeprowadzić w całości i bez zmian. Niestety zanim cały cykl ruszył już wiadomo, że się nie uda. W czwartek zapadła decyzja o odwołaniu konkursów w Sapporo, zaplanowanych na weekend 5-7 lutego 2021 roku. Jak poinformowali organizatorzy, powodem tej decyzji jest duży wzrost zachorowań na Covid-19 na wyspie Hokkaido. Nie postanowiono jeszcze, czy w tym terminie odbędą się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w innej lokalizacji, ale media podają, że swoją kandydaturę zgłosiło już niemieckie Klingenthal. Dodajmy, że odwołano także zawody kobiet, które w Sapporo miały się odbyć w dniach 8-10 stycznia 2021 roku.

Kobiety w tym roku nie poskaczą

Paniom uprawiającym skoki narciarskie odwołano zresztą więcej konkursów. Z kalendarza Pucharu Świata kobiet sezonu 2020/2021, który i tak jest o wiele szczuplejszy od męskiego, wypadły trzy pierwsze lokalizacje. Nie będzie inauguracyjnych zawodów w Lillehammer 4-6 grudnia, wspomnianych wcześniej skoków narciarskich w Sapporo 8-10 stycznia, ani kolejnego weekendu Pucharu Świata w japońskim Zao 14-17 stycznia. To oznacza, że po raz pierwszy tej zimy kobiety powalczą na skoczni o punkty Pucharu Świata dopiero w weekend 22-24 stycznia w Ljubno na Słowenii. Tydzień później konkursy kobiet w skokach narciarskich miały się odbyć w Hinterzarten, ale przeniesiono je do innego niemieckiego miasta – Titisee-Neustadt.

W Wiśle bez kibiców, ale z mocną obsadą

Póki co – i oby tak pozostało – nie jest zagrożona inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwsze zawody mają się odbyć na skoczni imienia Adama Małysza w Wiśle-Malince w weekend 20-22 listopada. Na piątek zaplanowano oficjalne serie treningowe i kwalifikacje, na sobotę konkurs drużynowy, w niedzielę konkurs indywidualny. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa na skocznię nie zostaną tym razem niestety wpuszczeni kibice skoków narciarskich, ale transmisje z zawodów Pucharu Świata w Wiśle-Malince zapowiada TVP.

Brak frekwencji na trybunach zrekompensuje nam za to rekordowa frekwencja wśród uczestników inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. Jak dotąd swój udział zadeklarowało aż 80 skoczków narciarskich z 17 krajów. Tak dużej liczby uczestników nie było jeszcze nigdy na tej skoczni podczas konkursów Pucharu Świata. W sobotnim konkursie drużynowym może wystąpić aż 12 zespołów, także liczba dotychczas rzadko spotykana. Widać, że po storpedowanym sezonie letnim, gdy prawie wszystkie konkursy Letniej Grand Prix zostały odwołane, skoczkowie narciarscy czują wielki głód rywalizacji. Mamy nadzieję, że przełoży się to na wysoki poziom i wszystkich kibiców skoków narciarskich już wkrótce czekają wielkie emocje.

Adam Pisula

Sprawdź kursy na skoki narciarskie i odbierz kod promocyjny STS 🏆

Tags: