Wimbledon. Typy na najbardziej prestiżowy tenisowy turniej Wielkiego Szlema

Blog » Tenis » Wimbledon

Wimbledon – typy, analizy bukmacherskie oraz zapowiedzi meczów turnieju Wielkiego Szlema w Anglii. Typuj faworytów turnieju wimbledońskiego w STS!

Kursy na tenis

Strona 1 z 2 1 2

Typowanie Wimbledonu

Wimbledon to jeden z czterech turniejów tenisowych najwyższej kategorii – Wielkiego Szlema. Kto faworytem kolejnej edycji? Przedstawiamy zapowiedzi i typy na mecze Wimbledonu!

Zakłady i kursy na tenisa

wimbledon typy

Wimbledon, czyli historia, tradycja i prestiż

Wimbledon to najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie. Tradycyjnie jest on rozgrywany corocznie jako trzeci w kolejności – po Australian Open i French Open – na przełomie czerwca i lipca. Areną Wimbledonu jest kompleks kortów trawiastych All England Tennis Club w Londynie. Obecnie Wimbledon jest jedynym z turniejów wielkoszlemowych rozgrywanych na trawie. Jako mistrzostwa Anglii (The Championships) rozgrywany jest od 1877 roku. W inauguracyjnych zawodach wzięli jednak udział tylko panowie w turnieju gry pojedynczej. W 1884 roku dołączono do programu turniej singla pań i debla panów, a w roku 1913 debel kobiet i grę mieszaną. Wimbledon jako ostatni z turniejów wielkoszlemowych, dopiero w 2007 roku, zrównał wysokość nagród pieniężnych dla tenisistów i tenisistek. Z Wimbledonem wiąże się wiele tradycji, które nie są kultywowane podczas innych turniejów. Jedną z nich są kolory – zielony i fioletowy. W tych barwach jest nie tylko logo turnieju, ale nawet ręczniki używane przez uczestników. Z kolei kolor biały obowiązuje zawodników, jeśli chodzi o ich stroje i jest to obecnie jedyny turniej na świecie, w którym ta zasada jest respektowana. Kolejną wimbledońską tradycją są truskawki z bitą śmietaną serwowane kibicom. Londyński turniej zawsze rozpoczyna się w poniedziałek i tradycyjnie niedziela, siódmy dzień rozgrywek jest dniem wolnym. Od tej reguły wyjątek stanowi jedynie sytuacja, gdy trzeba odrabiać zaległości spowodowane opadami deszczu. Swoją drogą deszcz jest już także jedną tradycji Wimbledonu.

Navratilova królową, Federer królem Wimbledonu

Królową londyńskiego Szlema jest Martina Navratilova. Tenisistka urodzona w Pradze i reprezentująca najpierw Czechosłowację, a później Stany Zjednoczone wygrała Wimbledon dziewięć razy, w tym sześć razy z rzędu w latach 1982-1987. Wcześniej Navratilova triumfowała w latach 1978-1979, a po raz ostatni w roku 1990. Miano króla Wimbledonu dzierży z kolei Roger Federer. Szwajcar wygrywał w Londynie osiem razy, w tym pięć razy z rzędu w latach 2003-2007. Następne triumfy Federer odnotował w latach: 2009, 2012 i 2017.

Najwięcej zwycięstw w singlu kobiet

Martina Navratilova – 9

Najwięcej zwycięstw w singlu mężczyzn

Roger Federer – 8

Wygraj mundial