Olimpijczycy na Stadionie Śląskim! Memoriał Kamili Skolimowskiej podziękowaniem za Tokio

Memoriał Kamili Skolimowskiej 2021

5 września na Stadionie Śląskim po raz dwunasty odbędzie się Mamoriał Kamili Skolimowskiej. Na fanów czeka nie lada gratka, bo możliwość podziwiania na żywo medalistów Igrzysk Olimpijskich z Tokio. Ostatni występ w karierze zaliczy dyskobol Piotr Małachowski.

Igrzyska Olimpijskie w Tokio był generalnie udane dla reprezentacji Polski. Medali było tyle…, ile przewidywali m.in. gracze STS. Najlepiej jednak wypadli lekkoatleci, którzy przywieźli z Tokio 9 z 14 wszystkich medali olimpijskich. Tylko Stany Zjednoczone i Kenia zdobyły więcej medali ogólnie. Odpowiednio 26 i 10. Tyle samo medali co Polacy (9) zdobyła Jamajka. Licząc tylko złote medale, reprezentację Polski wyprzedziły Stany Zjednoczone (7) i Włochy (5). Polska zdobyła cztery złote krążki w lekkoatletyce, podobnie jak Kenia i Jamajka.

Polscy medaliści z Tokio na Śląskim

Lotto Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, bo tak brzmi pełna nazwa wydarzenia, będzie pierwszą okazją po igrzyskach w Tokio do zobaczenia na żywo polskich olimpijczyków. Start zapowiedzieli m.in. wicemistrzyni w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk, czy medaliście w rzucie młotem – Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek.

Memoriał Kamili Skolimowskiej to zdecydowanie moje ulubione zawody. Stadion Śląski jest wyjątkowym obiektem, który zawsze przyciąga na mityngi tłumy kibiców. Cieszę się, że będziemy mogli wspólnie z nimi cieszyć się lekkoatletyką, startowaniem. Fanów zabrakło w Tokio, my sportowcy bardzo to odczuwaliśmy. Teraz będzie już inaczej! Jestem przekonana, że kibice nie zawiodą, przyjdą na stadion i będą nas wspierać. Obiecuję im, że zrobię co w mojej mocy, żeby w niedzielę oszczep latał naprawdę daleko

Maria Andrejczyk, srebrna medalista z Tokio 2020

Czas pożegnać, czyli ostatnie zawody Małachowskiego

Niedzielny memoriał na Stadionie Śląskim będzie też okazją do oficjalnego zakończenia kariery kilku świetnych, polskich sportowców. Przede wszystkim, po raz ostatni w konkurencji rzutu dyskiem wystartuje Piotr Małachowski. 38-latek, który brał udział we wszystkich edycjach memoriału po 20 latach startów mówi pas. Małachowski to dwukrotny mistrz olimpijski symbolicznie przekaże swój dysk synowi, Henrykowi.

To był bardzo dobry czas, pełen sportowych radości. Oczywiście bywały też trudne dni i porażki, ale one zawsze budują do jeszcze cięższej pracy. Przyszedł czas, by powiedzieć koniec.

Piotr Małachowski, dyskobol

Na Stadionie Śląskim z kibicami pożegnają się również dwie reprezentantki Polski: halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż Kamila Lićwinko oraz wicemistrzyni świata w rzucie młotem Joanna Fiodorow.

Światowe gwiazdy lekkiej atletyki w Chorzowie

Nie tylko polscy mistrzowie i medaliście zaprezentują się polskiej, chorzowskiej publiczności. Oto kilka nazwisk zagranicznych gwiazd, które wystartują w Memoriale Kamili Skolimowskiej:

  • Jasmine Camacho-Quinn (100 m przez płotki)
  • Andre De Grasse (200 m)
  • Hansle Parchment (110 m przez płotki)
  • Ryanem Crouser (pchnięcie kulą)

Co i o której, czyli program Memoriału Skolimowskiej

Program minutowy Memoriału Kamili Skolimowskiej 2021
Fot. Stadion Śląski