Lekkoatleci przed IO, czyli Memoriał Kamili Skolimowskiej

Lekkoatleci przed IO

W niedzielę na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się Memoriał imienia Kamili Skolimowskiej. Swój start zapowiedziało wiele gwiazd polskiej i światowej lekkoatletyki. Zobaczymy między innymi reprezentantów Polski, którzy uzyskali już kwalifikację olimpijską i powoli zaczynają wykuwać formę na przełożone na przyszły rok IO 2020.

Narodowy Stadion Lekkoatletyczny

Na modernizacji Stadionu Śląskiego najbardziej korzystają póki co lekkoatleci. 25 sierpnia legendarny „Kocioł Czarownic” został oficjalnie mianowany przez Polski Związek Lekkiej Atletyki Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym. W stosownej uroczystości udział brały władze państwowe na czele z premierem Mateuszem Morawieckim i Minister Sportu Danutą Dmowską-Andrzejuk. Tego samego dnia na chorzowskim obiekcie odbył się świetnie obsadzony i okraszony wieloma znakomitymi wynikami Memoriał Janusza Kusocińskiego – mistrza olimpijskiego z IO 1932 w Los Angeles, zamordowanego w 1940 roku w Palmirach przez niemieckich hitlerowców. A już w niedzielę na Stadionie Śląskim rozegrany zostanie Memoriał Kamili Skolimowskiej, najmłodszej polskiej mistrzyni olimpijskiej (miała niespełna 18 lat, gdy zdobywała złoto podczas IO 2000 w Sydney), niespodziewanie i przedwcześnie zmarłej 18 lutego 2009 roku. Mityng ten rozgrywany jest od ponad dekady, ale w tym roku zyskał dodatkową rangę, bowiem światowa federacja lekkoatletyczna włączyła go do World Athletics Continental Tour Gold, czyli drugiego pod względem ważności (po Diamentowej Lidze) cyklu mityngów na świecie. Nic więc dziwnego, że swój start w Chorzowie zapowiedziało wiele gwiazd nie tylko polskiej, ale i światowej lekkoatletyki.

Gwiazdy lekkoatletyki w Chorzowie

Kogo zatem zobaczymy w niedzielę na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym? Zacznijmy od gwiazd zagranicznych. Swój udział potwierdzili już między innymi: Francuz Renaud Lavillenie – były rekordzista świata i nadal jeden z najlepszych zawodników na świecie w skoku o tyczce, Brytyjka Laura Muir – czołowa europejska biegaczka na średnich i długich dystansach, była mistrzyni Europy na 1500 metrów, Ukrainki Yuliia Levchenko i Yaroslava Mahuchikh – byłe wicemistrzynie świata specjalizujące się w skoku wzwyż, Białorusinka Elwira Herman – była mistrzyni Europy na 100 metrów przez płotki, Holenderka Dafne Schippers – wicemistrzyni olimpijska i dwukrotna mistrzyni świata w biegu na 200 metrów, Niemiec Johannes Vetter – mistrz świata w rzucie oszczepem, oraz Szwed Daniel Stahl i Litwin Andrius Gudzius – obaj to mistrzowie świata w rzucie dyskiem.

A kto z reprezentantów Polski będzie rywalizował ze światowymi gwiazdami? Sama lekkoatletyczna śmietanka, można by powiedzieć. Albo wystarczy podać nazwiska i tytuły: Paweł Fajdek – czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem, Piotr Małachowski – były mistrz świata i dwukrotny srebrny medalista w rzucie dyskiem, Piotr Lisek – były wicemistrz świata w skoku o tyczce, Sofia Ennaoui – wicemistrzyni Europy w biegu na 1500 metrów, Kamila Lićwinko – była halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż, Marcin Lewandowski – średniodystansowiec, brązowy medalista ostatnich MŚ, Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki, czyli nasz mistrz i wicemistrz Europy w pchnięciu kulą, Wojciech Nowicki – brązowy medalista w rzucie młotem, Justyna Święty-Ersetic – mistrzyni Europy w biegu na 400 metrów, Karolina Kołeczek – nasza specjalistka od biegu na 100 metrów przez płotki, czy Ewa Swoboda – nasza najlepsza sprinterka.

Kwalifikacje olimpijskie lekkoatletów

Tak się składa, że wszystkie wymienione w powyższym akapicie nazwiska reprezentantów Polski w lekkoatletyce znajdują się zarazem na liście zawodniczek i zawodników, którzy uzyskali już kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio. Będziemy więc mogli potraktować Memoriał Kamili Skolimowskiej jako swoisty przedsmak przyszłorocznej olimpijskiej rywalizacji albo choćby małą rekompensatę za to, że igrzyska w tym roku się nie odbyły. Decyzją MKOL rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio zostało przeniesione na 23 lipca 2021 roku. Zmianę terminu spowodowała pandemia COVID-19. Zawieszony został także cały proces uzyskiwania kwalifikacji olimpijskich. W przypadku lekkoatletyki to zawieszenie ma potrwać (z pewnymi wyjątkami) do 30 listopada, przy czym dotychczas uzyskane kwalifikacje zostają zachowane. Poniżej lista reprezentantów Polski w lekkoatletyce, którzy są już pewni występu w przyszłym roku podczas IO 2020 w Tokio.

Polscy lekkoatleci z kwalifikacją na IO 2020

Mężczyźni:

 • 800 m – Marcin Lewandowski, Adam Kszczot
 • 1500 m – Marcin Lewandowski
 • 400 m przez płotki – Patryk Dobek
 • Skok o tyczce – Piotr Lisek, Paweł Wojciechowski
 • Pchnięcie kulą – Michał Haratyk, Konrad Bukowiecki
 • Rzut dyskiem – Piotr Małachowski
 • Rzut młotem – Wojciech Nowicki, Paweł Fajdek
 • Rzut oszczepem – Marcin Krukowski
 • Chód na 50 km – Artur Brzozowski, Rafał Augustyn

Kobiety:

 • 100 m – Ewa Swoboda
 • 400 m – Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan
 • 1500 m – Sofia Ennaoui
 • 100 m przez płotki – Karolina Kołeczek, Klaudia Siciarz
 • 400 m przez płotki – Joanna Linkiewicz
 • Skok wzwyż – Kamila Lićwinko
 • Pchnięcie kulą – Paulina Guba
 • Rzut młotem – Joanna Fiodorow, Anita Włodarczyk, Malwina Kopron
 • Maraton – Karolina Nadolska
 • Sztafeta 4 x 400 m
 • Sztafeta mieszana 4 x 400 m

Adam Pisula

Tags: