Jak będą wyglądały Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce?

Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski

Największą imprezą dla lekkoatletów miały być w tym roku Igrzyska Olimpijskie w Tokio, które zostały przełożone na przyszły rok. Epidemia koronawirusa storpedowała także wiele innych zawodów lekkoatletycznych, które na razie zostały przełożone, albo definitywnie odwołane, jak Mistrzostwa Europy w Paryżu. Polski Związek Lekkiej Atletyki wciąż ma jednak nadzieję, że chociaż niektóre z imprez krajowych uda się jeszcze w tym roku przeprowadzić. We wtorek poznaliśmy kalendarz Mistrzostw Polski.

Lekkoatletycznych Mistrzostw Europy nie będzie

Po przełożeniu Igrzysk Olimpijskich w Tokio na przyszły rok, świat lekkiej atletyki stanął przed pytaniem – co dalej z sezonem 2020? Zawieszono kwalifikacje olimpijskie, odwołane zostały również wszystkie imprezy, które miały stanowić cykl przygotowań do igrzysk, w tym zaplanowane w wiosennych terminach prestiżowe mitingi Diamentowej Ligi w Doha, Sztokholmie, Rzymie, Rabacie i Eugene. Najbliższymi zawodami w kalendarzu tego cyklu jest miting w Oslo, który zaplanowano na 11 czerwca, ale już wiadomo, że jeśli w ogóle się odbędzie, to w bardzo zmienionej formule, ze względów bezpieczeństwa.

Z tych samych względów zdecydowano o odwołaniu największej imprezy lekkoatletycznej drugiej części sezonu – Mistrzostw Europy, które miały zostać rozegrane w Paryżu w dniach 25-30 sierpnia.

Warunki, jakie mamy, nie pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom ani obsłudze. Nie pozwalają również mieć pewności, że każdy uczestnik tej imprezy będzie mógł dotrzeć do Francji, z uwagi na obostrzenia i ograniczenia w poruszaniu się po Europie. Jest nam bardzo przykro, ale nie mogliśmy podjąć innej decyzji patrząc na to, co dzieje się w Europie. To był nasz moralny obowiązek. Zdrowie jest na pierwszym miejscu, niemniej kwestie ekonomiczne też wzięliśmy pod uwagę, dyskutując nad przyszłością ME. Wiemy, że to bolesne dla świata lekkoatletyki. Ale konieczne, niestety.

szef Francuskiej Federacji Lekkoatletycznej André Giraud.

W jakiej formule Lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski?

W powyższej sytuacji można uznać, że sezon lekkoatletyczny w międzynarodowym wydaniu praktycznie został zakończony. Co to oznacza dla polskich lekkoatletów? W pierwszych tygodniach epidemii w Polsce mogli oni trenować jedynie w warunkach domowych, co niektórzy potrafili wykorzystywać w niezwykle kreatywny sposób. Od niedawna, w ramach jednego z etapów „odmrażania” gospodarki, możliwości treningu zostały poszerzone i ułatwione. Między innymi Ministerstwo Sportu umożliwiło organizowanie obozów w Centralnych Ośrodkach Sportu. To z kolei otwiera możliwość przeprowadzenia choć niektórych krajowych zawodów, jakie zaplanowano w tym roku i choć częściowe uratowanie sezonu dla polskich lekkoatletów.

Dla szefów PZLA priorytetem jest zorganizowanie trzech imprez: Mistrzostw Polski oraz Memoriałów Kusocińskiego i Skolimowskiej.

Te trzy imprezy PZLA koniecznie chce zorganizować. Jeśli trzeci etap „odmrażania” zostanie wprowadzony, czyli będzie można przeprowadzić imprezy sportowe dla 50 osób, to spróbujemy się w tej rzeczywistości odnaleźć. Zawodnicy wystartują przy pustych trybunach, konkurencje zostaną rozłożone w czasie, żeby na stadionie było jak najmniej osób, a z tych imprez będzie relacja w telewizji.

wiceprezes PZLA Tomasz Majewski.

Co do tej pierwszej imprezy, we wtorek na stronie internetowej PZLA opublikowany został terminarz Lekkoatletycznych Mistrzostw Polski. Wygląda on następująco:

  • 4-5 września 2020, Biała Podlaska: 37. PZLA Mistrzostwa Polski U23
  • 11-13 września 2020, Radom: 74. PZLA Mistrzostwa Polski U20
  • 18-20 września 2020, Łódź: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
  • 26 września 2020, Lublin: Finał Ekstraklasy PZLA Drużynowych Mistrzostw Polski (z transmisją telewizyjną)
  • 3-4 października 2020, Łódź: 3. PZLA Mistrzostwa Polski w Sztafetach i Wielobojach
  • 10 października 2020, Białystok: Finał Superligi PZLA Drużynowych Mistrzostw Polski U20

Jednocześnie zastrzeżono, że terminy zawodów mogą ulec zmianie, a sposób przeprowadzenia zawodów może być dostosowany do zaleceń instytucji nadrzędnych w tym Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Adam Pisula

Tags: