-
Zakłady Specjalne
-
Piłka Nożna
-
Tenis
-
Koszykówka
-
Siatkówka
-
Hokej na Lodzie
-
Piłka Ręczna
-
Skoki Narciarskie
-
Żużel
-
Badminton
-
Baseball
-
Boks
-
Curling
-
Darts
-
Esport
-
F1
-
Futbol Amerykański
-
Futbol Australijski
-
Futsal
-
Hokej na Trawie
-
Krykiet
-
Kolarstwo
-
Motocykle
-
NASCAR
-
Piłka Wodna
-
Polityka
-
Rozrywka
-
Rugby
-
Snooker
-
Sporty Walki
-
Szachy
-
Tenis Stołowy
-
Unihokej
-
A.D. 31.03.2023839.52 zł
-
N.N. 31.03.2023972.40 zł
-
P.S. 31.03.2023189.30 zł
-
P.S. 31.03.2023663.52 zł
-
N.N. 30.03.20231865.60 zł

live
esport | event | score | game | 1 | 2 |
schedule_of_events
esport | event | game | 1 | 2 |
Esport prawdziwą konkurencją dla sportu?
E-sport rozwija się w ekspresowym tempie!
Może mało kto wie, że esport ma ponad 40 lat. Szok? Bardzo prawdopodobne, bo o esporcie, zwłaszcza w Polsce, zrobiło się głośno dopiero w ostatnich latach, gdy gracze i drużyny zaczęły odnosić sukcesy i przyciągać rzesze fanów. A wracając do historii, to esport ujrzał światło dzienne już w 1972 roku, gdy na Uniwersytecie Stanforda po raz pierwszy zorganizowano turniej w grę wideo. W tym przypadku była to kosmiczna strzelanka o nazwie Spacewar. W Stanach Zjednoczonych więcej w esporcie zaczęło się dziać w latach 80., gdy Atari zorganizowało ogólnokrajowy turniej o nazwie The Space Invaders Championship. W turnieju wzięło udział aż 10 tys. graczy z całego kraju, co przerosło jakiekolwiek oczekiwania organizatorów. Esport trafił też do prasy, w tym magazynów.
Esport „wyruszył” na podbój świata na dobre w XXI wieku. Do życia powołane zostały wielkie organizacje, jak chociaż ESL (Eletronic Sports League) oraz ESEA (E-Sports Entertainment Association League). W 2002 roku powstała też amerykańska organizacja MLG (Major League Gaming). XXI wieku to też pierwsze edycje tak znanych turniejów, jak chociażby Intel Extreme Masters oraz World Cyber Games. Ta druga zakończyła swoją działalność na początku 2014 roku. Spory udział w popularyzacji esportu miał także serwisy streamingowe - Justin.tv, które finalnie przekształciło się w Twitch.tv. Popularność esportu nie umknęła również bukmacherom, którzy zadbali o jego stałą obecność w swojej ofercie. Możliwość obstawiania esportu zapewnia również STS – by z niej skorzystać, zarejestruj konto, pamiętając o tym, by wpisać STS kod promocyjny na dodatkowy freebet.
LoL rządzi. League of Legends prawdziwym królem esportu
Esport tak zyskał na popularności, że niemal na każdym kroku można było natknąć się na debaty: czy esport można uznać za sport. Pod względem zasięgów i liczby widzów na pewno tak. Świetnie pokazują to statystyki Twitcha, gdzie widzowie przeznaczyli w sumie prawie 500 milionów godzin na oglądanie zmagań esportowych. Największą popularnością nieprzerwanie cieszą się gry MOBA - League of Legends i Dota 2, które zgarnęły w sumie 58 procent tego czasu. Na drugim miejscu znajduje się z Counter-Strike z udziałem na poziomie 27 procent. Gra League of Legends to prawdziwa legenda esportu i od ponad 10 lat jej popularność nie słabnie. Szaleństwo fanów LoL przeniosło się na wszystkie kontynenty, w tym przede wszystkim do Azji, a największy boom miał miejsce w Chinach. Gra posiada dziś największą liczbę aktywnych użytkowników, a niemal każdego dnia na całym świecie organizowane są liczne esportowe turnieje z nagrodami. Tak jest też w Polsce, a od 2018 roku zakłady bukmacherskie STS wspierają esport. Stąd współpraca z Damianem „Nervarienem” Ziają – jednym z najpopularniejszych polskich influencerów League of Legends. Na scenie esportu „Nervarien” znany jest też jako streamer i komentator rozgrywek LoL.
CS GO chętnie oglądany przez fanów esportu
Podobną pozycją co LoL czy Dota 2 cieszy się inna gra, popularna w świecie esportu – CS GO, co udowadniają liczby. Finałowe spotkanie esportowego turnieju MLG Columbus 2016 w Counter-Strike: Global Offensive między Luminosity i Natus Vincere oglądało 1,3 mln ludzi na całym świecie. Sam IEM 2016 w Katowicach przyciągnął do Spodka 113 tys. osób, a esportowe zawody (i to tylko w jeden weekend!), były oglądane aż przez 34 mln unikalnych użytkowników. A z każdym rokiem popularność rośnie! CS GO daje możliwość spotykania graczy amatorskich lub bardziej profesjonalnych, z różnych miejsc w danym kraju, czy na świecie. Ta strzelanka online dostępna jest na PC, PS czy Xbox. CS GO posiada także swój stream, dzięki czemu fani esportu z różnych miejsc mogą oglądać starcia drużyn. Profesjonalna rywalizacja w Counter Strike: Global Offensive składa się na turnieje organizowane przez organizacje trzecie oraz turnieje organizowane lub sponsorowane przez wydawcę – tzw. „majory”.
World of Warcraft – społeczność WoW ma się dobrze
Idealnym przykładem cyfrowej ewolucji gier i esportu jest World of Warcraft. Gra ta zdobyła miano kultowej i opiera się świecie stworzonym w grze Warcraft we wczesnych latach 90. XX wieku. Od tamtej pory gry komputerowe i esport przeszły ogromne przeobrażenia, które można zobaczyć w kolejnych częściach i odsłonach WoW, która nie licząc dodatków, jest czwartą częścią Warcrafta. WoW należy do gier MMORPG (Massively multiplayer online role-playing game), dzięki czemu zapewniła sobie rzeszę miłośników aktywnych graczy na całym świecie. Już w 2010 roku liczbę graczy MMORPG szacowano na 61 milionów! Sam World of Warcraft w 2011 roku mógł pochwalić się liczbą zarejestrowanych graczy przekraczających 11 milionów subskrybentów. W przypadku WoW można mówić nawet o całej społeczności, którą tworzą gracze. W Polsce istnieje wiele serwisów internetowych oraz forów dyskusyjnych poświęconych tej esportowej grze.
Hearthstone przykładem rewolucji w grach
W przeszłości ta kolekcjonerska gra karciana, która od lat zdobywała serce wielu ludzi na całym świecie, przeszła wirtualną transformację i stała się częścią esportu. Hearthstone posiada tryb rozgrywki jednoosobowej zwany przygodą, jak i tryby rozgrywki wieloosobowej. Gra dość szybko po swojej premierze doczekała się debiutu na esportowych turniejach. W 2014 roku Hearthstone pojawił się na IX finałach IEM. W tym samym roku rozegrano pierwsze mistrzostwa świata w tej grze esportowej. Obecnie esport i Hearthstone mogą zaproponować graczom i fanom wiele ciekawych wydarzeń oraz turniejów. W ramach cyklu Masters Tour odbywają się trzy duże, rozgrywane na żywo esportowe turnieje, po jednym w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Pula nagród w każdym z nich wyniesie 250 000 USD. Rozgrywana jest także liga arcymistrzowska Hearthstone Grandmasters, gdzie w finale dwóch najlepszych zawodników z każdego regionu oraz dwóch mistrzów Gold Series z Chin walczy o 500 000 USD.
Rainbow Six Siege, Starcraft 2 – esport to ogromny wybór
Wcześniej opisywaliśmy kultowe gry w świecie sportów elektronicznych. Esport ma jednak do zaoferowania więcej. Tytułów gier, które mają swoją renomę i uznanie graczy jest wiele. Pojawiają się kolejne edycje najbardziej znanych tytułów lub takie, które mają zagrozić kultowym grom. Do tej pierwszej kategorii na pewno można zaliczyć StarCraft 2. Gra rodem z USA słusznie uważana jest za „ojca esportu”. Kiedyś w StarCrafta grano w kawiarenkach internetowych, a obecnie fani esportu wypełniają po brzegi hale sportowe na całym świecie podczas najważniejszych pojedynków zawodowców. Nic dziwnego, że StarCraft 2 cieszy się tak wielką popularnością, jak część nr 1. Esportowi fani nie mieliby nic przeciwko, gdyby na rynku pojawił się StarCraft 3. Z kolei prawdziwą przemianę w esporcie przeszedł Rainbow Six Siege. Gra, która zadebiutowała w 2015 roku, skazywana była na straty w porównaniu z legendarnym CS GO. Dziś jednak strzelanka ta kompletnie nie odstaje i posiada liczne grono wielbicieli. W 2018 roku ogłoszono, że baza graczy sięgnęła 35 milionów, czyli w rok powiększyła się 2,5-krotnie. Jak widać, świat esportu jest bardzo obszerny, a jego potencjał jest ogromny i to co najlepsze, dopiero przed nami.
Ultraliga - polskie rozgrywki LoL
Choć esport przywędrował do Polski z Zachodu, to w naszym kraju szybko się zadomowił. Do tego stopnia, że dziś branża esportowa ma się wyjątkowo dobrze, a stale rośnie liczba profesjonalnych graczy i fanów. W Polsce odbywają się duże turnieje i poważne ligi. Tak możemy powiedzieć o Ultralidze, która sezon “zerowy” miała w 2008 roku. Dzięki współpracy z amerykańskim producentem Riot Games, Ultraliga skupia się na popularnej grze League of Legends. Mecze całego sezonu transmitowane są w telewizji i internecie. W rozgrywkach bierze udział ścisła czołówka LoL, dla najlepszych przewidziane są nagrody pieniężne.
IEM Katowice - tłumy w Spodku
To kolejny przykład na fenomen esportu w Polsce. Turniej, podczas którego dominują rozgrywki CS GO przyciąga tysiące pasjonatów tej gry. Zarówno z Polski, jak i zagranicy. IEM Katowice ma już swoją tradycję, gdyż Spodek jest areną esportową od 2013 roku. Z roku na rok impreza się rozrasta i przyciąga coraz większe tłumy. Rozgrywki CS GO trwają cały tydzień, jednak najważniejsze wydarzenia mają miejsce od piątku do niedzieli. Wtedy też odbywają się ćwierćfinały, półfinały i wielki finał w Counter Strike. Na trybunach najlepsze esportowe zespoły dopinguje kilkanaście tysięcy fanów. Na zwycięzców czeka okazałe trofeum, pieniądze oraz popularność.
ESL Mistrzostwa Polski ważnym, esportowym turniejem
Aby podbijać świat esportu, trzeba mieć ugruntowaną pozycję na swoim podwórku. Za takowe można uznać ESL Mistrzostwa Polski. Są to najważniejsze krajowe rozgrywki w grę Counter Strike Global Offensive. ESL Mistrzostwa Polski odbywają się regularnie od kilku dobrych lat, a od pewnego czasu esportowy sezon został podzielony na rozgrywki wiosenne i jesienne. Kwalifikacje do rozgrywek są otwarte i może do nich przystąpić każdy, kto posiada i tworzy pięcioosobową drużynę esportową. Istnieje też turniej zamknięty, gdzie drużyny CS GO otrzymują specjalne zaproszenia.