Reprezentanci Polski nie wezmą udziału w skeletonie podczas nadchodzących Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Żaden z reprezentantów nie spełnił wymogów kwalifikacyjnych. Kiedy rozegrane zostaną ślizgi i kto należy do grona faworytów?
Polska bez reprezentantów w skeletonie
Zakończył się proces kwalifikacji zawodników do udziału w wyścigach skeletonu podczas nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie. Niestety Polacy nie wywalczyli żadnego miejsca i nie wystartują w tej dyscyplinie sportowej. Warto zwrócić uwagę na to, że kwalifikacje nie były zdobywane imiennie, a w postaci kwot startowych dla poszczególnych reprezentacji.
W rywalizacji mężczyzn będziemy oglądać zawodników z takich reprezentacji jak: Niemcy, Rosja (po 3. zawodników), Łotwa, Korea Południowa, Włochy, Chiny, Wielka Brytania, Austria (po 2. zawodników), Ukraina, USA, Samoa Amerykańskie, Kanada, Australia, Hiszpania i Szwajcaria (po 1. zawodniku). Ponadto na liście rezerwowej znajdują się: Izrael, Rumunia, Francja, Irlandia i Francja.
Wśród kobiet będziemy oglądali reprezentantki takich krajów jak: Niemcy, Rosja (po 3. zawodniczki), USA, Kanada, Wielka Brytania, Chiny (po 2. zawodniczki), Włochy, Holandia, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Łotwa, Portoryko, Francja i Korea Południowa (po 1. zawodniczce). Ponadto na liście rezerwowej znalazły się: Malta, Liechtenstein, Szwecja, Kolumbia i Wyspy Dziewicze.
Stracone nadzieje na awans Władysława Poływacza
W ostatnich latach polski skeleton nie ma się najlepiej. W sezonie 2020/21 nie zdobyliśmy żadnego punktu Pucharu Świata. Jedynym zawodnikiem z punktami Pucharu Europy był Władysław Poływacz, który zajął 16. miejsce w klasyfikacji generalnej. Żaden polski zawodnik nie zdobył punktów Pucharu Świata w sezonie 2021/22. Ostatecznie Polakowi nie udało się włączyć do walki o udział w nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.
Polak wciąż może startować w rywalizacji juniorów, dlatego każde doświadczenie w Pucharze Europy jest dla niego niezwykle cenne. W historii swoich startów nigdy nie brał udziału w Igrzyskach Olimpijskich. Podczas rozgrywanych w styczniu 2021 roku Mistrzostw Europy seniorów zajął w nich 21. miejsce. Na tej samej pozycji zakończył swój udział w Mistrzostwach Świata juniorów w 2019 roku.
Zasady kwalifikacji do udziału w Igrzyskach
O nominacji na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie w skeletonie zadecydowały punkty Pucharu Świata zdobyte w obecnym sezonie. Można było je zdobywać do 16 stycznia, po czym zostali wybrani zawodnicy i zawodniczki, którzy wystąpią na torach do ślizgów w Pekinie. Aby awansować, kobiety musiały znaleźć się w czołowej 45. Pucharu Świata i jednocześnie nie mogły być wyprzedzane przez zawodniczki z większej liczby krajów niż 16. U mężczyzn trzeba było być w pierwszej 60. Pucharu Świata, jednak nie można było być wyprzedzanym przez zawodników z większej liczby państw niż 14.
Kto należy do grona faworytów?
Od lat do najlepszych zawodników w skeletonie należą Niemcy, Łotysze i Rosjanie. Sporadycznie do rywalizacji włączają się także zawodnicy z Azji oraz Wielkiej Brytanii. Wśród mężczyzn w gronie faworytów należy wymienić takich skeletonistów jak: Christopher Grotheer, Axel Jungk, Alexander Gssner, Felix Keisinger (Niemcy), Martins Dukurs, Tomass Dukurs (Łotwa), Vladislav Semenov, Alexander Tretiakov, Nikita Tregubov (Rosja), Matt Weston, Marcus Wyatt (Wielka Brytania), Wenqiang Geng (Chiny) oraz Seungii Jung (Korea Południowa).
Wśród kobiet w rywalizacji liczą się także zawodniczki z Holandii, Belgii, Austrii i Kanady. Do grona faworytek zalicza się takie skeletonistki jak: Kimberley Bos (Holandia), Alina Tararychenkova, Elena Nikitina, Yulia Kanakina (Rosja), Janine Flock (Austria), Kim Meylemans (Belgia), Tina Hermann, Jacqueline Loelling, Hannah Neise (Niemcy), Jane Channell (Kanada), Anna Fernstaedt (Czechy) i Valentina Margaglio (Włochy).
? Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Skeleton – jakie konkurencje zobaczymy w Pekinie?
Rywalizacja w skeletonie odbędzie się tylko w dwóch konkurencjach. To najmniejsza liczba startów spośród wszystkich sportów indywidualnych na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Liczymy na to, że w ślizgu mężczyzn zobaczymy reprezentanta Polski. Podczas zbliżających się Igrzysk rozegrane zostaną: ślizg mężczyzn oraz ślizg kobiet.
Terminarz
Na torze do skeletonu rywalizacja rozpocznie się 10 lutego. Wtedy rozegrane zostaną kwalifikacje do ślizgu mężczyzn oraz do ślizgu kobiet. Rywalizacja medalowa zaplanowana jest na 11 i 12 lutego. Mężczyźni wystartują pierwszego dnia, a kobiety drugiego.

Czytaj także:
- Polscy medaliści i rekordziści zimowych igrzysk olimpijskich
- Reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Jakie są szanse medalowe Polaków?
- Dyscypliny ZIO. Kogo z Polaków zobaczymy w Pekinie?
Historia skeletonu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Skeleton to dyscyplina sportowa, która na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rozgrywana była bardzo nieregularnie. Pierwszy raz pojawiła się ona już w 1928 roku w Sankt Moritz, gdzie rozegrano ślizg mężczyzn. Drugi raz konkurencję w skeletonie rozegrano w 1948 roku, gdy Igrzyska Olimpijskie ponownie rozegrano we szwajcarskim Sankt Moritz. Na kolejny raz trzeba było poczekać jednak do 2002 roku i Zimowych Igrzysk rozgrywanych w Salt Lake City. Od tego czasu skeleton na stałe wpisał się w program Igrzysk Olimpijskich i rozgrywane są zarówno ślizg mężczyzn oraz ślizg kobiet.
W klasyfikacji medalowej wszechczasów prowadzą Amerykanie, który zdobyli łącznie 8 medali (3 złote, 4 srebrne, 1 brązowy). Drugie miejsce zajmują reprezentanci Wielkiej Brytanii z 9. medalami (3 złote, 1 srebrny, 5 brązowych). Najniższe miejsce na podium klasyfikacji wszechczasów mają Kanadyjczycy z 4. medalami (2 złote, 1 srebrny, 1 brązowy).
Polacy dotychczas nie wywalczyli żadnego medalu w rywalizacji skeletonistów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.
Polscy skeletoniści i skeletonistki na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Na pierwszy udział reprezentantów Polski w rywalizacji w skeletonie trzeba było poczekać aż do 2006 roku. Podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych we włoskim Turynie mogliśmy oglądać Monikę Wołowiec. W ślizgu kobiet zajęła one 15. miejsce (ostatnie). Do tej pory to jedyny start Polaków w skeletonie na Igrzyskach, co pokazuje, że nie mamy bogatej historii w tej dyscyplinie sportowej.
?Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Czytaj także:
- Skoki narciarskie na ZIO 2022 w Pekinie. Kto w gronie faworytów do medalu?
- Short Track na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Natalia Maliszewska w gronie faworytek!
- Biathlon na Zimowych Igrzyskach w Pekinie. Kto ma szansę na olimpijski start?
- Kombinacja norweska w Pekinie. Jak będzie wyglądała kadra Polaków podczas ZIO 2022?
- Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto w gronie faworytów?
- Łyżwiarstwo szybkie na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Kto będzie reprezentował Polskę?
- Polscy łyżwiarze figurowi na ZIO 2022. Z jakimi nadziejami pojadą do Pekinu?
- Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto pojedzie do Pekinu?
- Polscy łyżwiarze figurowi na ZIO 2022. Z jakimi nadziejami pojadą do Pekinu?
- Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto powalczy o medale w Pekinie?
- Snowboarding na ZIO 2022 w Pekinie. Kto głównym faworytem w walce o medale olimpijskie?