Short track na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Natalia Maliszewska w gronie faworytek!

short track pekin 2022

Niezwykle widowiskowo zapowiadają się zmagania w short tracku podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W gronie faworytek i polskich nadziei medalowych znajduje się Natalia Maliszewska. Kto jeszcze wejdzie w skład polskiej kadry w short tracku i jakie konkurencje zostaną rozegrane w Pekinie? Zapraszamy do lektury!

Ile nominacji na Igrzyska w Pekinie wywalczyli Polacy w short tracku?

Wciąż nie ma potwierdzenia oficjalnych nominacji polskich sportowców, którzy pojadą na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie i będą reprezentować nas w short tracku. Decydujące zawody Pucharu Świata odbyły się w ostatni weekend listopada i możemy aktualnie mówić tylko o nieoficjalnych wynikach.

Trener naszej kadry kobiet – Urszula Kamińska – uważa, że na ten moment powinniśmy mieć możliwość wystawienia trzech zawodniczek w biegu na 500 metrów, dwóch w biegu na 1500 metrów i jednej na 1000 metrów. Ponadto historyczny awans rzutem na taśmę wywalczyła sztafeta kobiet oraz mamy jedną nominację męską w biegu na 1500 metrów. Póki co są to nieoficjalne informacje, ale na dniach wszystko powinno zostać potwierdzone. Wciąż mamy małe szanse na wystawienie sztafety mieszanej. 

Reprezentanci Polski w short tracku na Igrzyskach w Pekinie:

Wyjazdu na Igrzyska niemal pewne są:

 • Natalia Maliszewska,
 • Kamila Stormowska,
 • Nikola Mazur,
 • Gabriela Topolska

Polki wchodzą w skład naszej kobiecej sztafety. Liderką naszej kadry jest Natalia Maliszewska, która od lat należy do ścisłej światowej czołówki w tej dyscyplinie i najprawdopodobniej wystąpi na dystansach 500 i 1000 metrów. Po cichu liczymy także na występ sztafety, którą stać na wielkie wyniki i włączenie się do walki o medale.

Poza wymienionymi zawodniczkami do walki o wyjazd na Igrzyska w Pekinie będą chciały włączyć się także Patrycja Maliszewska, Magdalena Warakomska i Magdalena Zych, które na co dzień znajdują się w kadrze A. 

Wśród mężczyzn walka o wyjazd powinna rozstrzygnąć się między Diane Sellierem, Michałem Nowińskim, którzy zajęli kolejno 42. i 48. miejsce w klasyfikacji generalnej tegorocznego Pucharu Świata na dystansie 1500 metrów. Nieco niżej stoją notowania Pawła Adamskiego i Rafała Anikieja, którzy także zdobywali w tym sezonie punkty Pucharu Świata w tej konkurencji. 

Doświadczenie naszych reprezentantów

Najbardziej utytułowaną i jednocześnie bardzo doświadczoną zawodniczką jest Natalia Maliszewska. Pochodząca z Białegostoku łyżwiarka ma w swoim dorobku Wicemistrzostwo Świata z 2018 roku oraz złoto, srebro i brąz Mistrzostw Europy. Wszystkie te indywidualne laury zdobyła w wyścigach na 500 metrów, które są jej koronną konkurencją.

W dorobku medalowym Natalia Maliszewska posiada także brąz Mistrzostw Europy w sztafecie z 2013 roku oraz zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2018/19. To pozwala upatrywać w niej jednej z faworytek w tej konkurencji. Dotychczas Polka wystąpiła na Igrzyskach tylko raz i w Pjongczangu zajęła odległe 11 miejsce. 

Na poprzednich Igrzyskach okazję występów miała także Magdalena Warakomska, dla której najlepszym wynikiem było 12. miejsce w wyścigu na 1000 metrów. W Vancouver i w Soczi wystąpiła Patrycja Maliszewska jednak bez większych sukcesów. Ta zawodniczka posiada jednak w dorobku Mistrzostwo Europy (łącznie 6 medali) i jest najbardziej doświadczona w naszej kadrze. Dla pozostałych zawodniczek start w Pekinie będzie debiutem olimpijskim. Dla Diane Selliera lub Michała Nowińskiego to także będzie debiut olimpijski. 

Jakie konkurencje short tracku zostaną rozegrane na Igrzyskach?

Zmagania na krótkim torze do short tracku są niezwykle widowiskowe, a zawodnicy i zawodniczki osiągają w trakcie rywalizacji duże prędkości. Na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich rozegranych zostanie 9 konkurencji w short tracku. Rywalizacja na torze rozpocznie się już 5 lutego, a ostatnie wyścigi zostaną rozegrane 16 lutego. Wśród konkurencji short tracku w programie Igrzysk znalazły się: 

 • sztafeta mieszana;
 • wyścig na 500 metrów kobiet;
 • wyścig na 1000 metrów mężczyzn;
 • wyścig na 1500 metrów mężczyzn;
 • wyścig na 1000 metrów kobiet;
 • sztafeta kobiet;
 • wyścig na 500 metrów mężczyzn;
 • sztafeta mężczyzn;
 • wyścig na 1500 metrów kobiet. 

Terminarz rywalizacji 

Znamy już terminarz rozegrania poszczególnych konkurencji w ramach Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, które odbędą się w lutym 2022 roku. Jako pierwsze rywalizację w short tracku rozpoczną sztafety mieszane, które w ten sposób zadebiutują na Igrzyskach, a ostatnią rozgrywaną konkurencją będzie wyścig kobiet na dystansie 1500 metrów. Poniżej szczegółowy terminarz rozegrania konkurencji w short tracku: 

 • 05.02.2022 – sztafeta mieszana
 • 07.02.2022 – wyścig na 500 metrów kobiet
 • 07.02.2022 – wyścig na 1000 metrów mężczyzn
 • 09.02.2022 – wyścig na 1500 metrów mężczyzn
 • 11.02.2022 – wyścig na 1000 metrów kobiet
 • 13.02.2022 – sztafeta kobiet
 • 13.02.2022 – wyścig na 500 metrów mężczyzn
 • 16.02.2022 – sztafeta mężczyzn
 • 16.02.2022 – wyścig na 1500 metrów kobiet

Faworytki wyścigów kobiet

W gronie faworytek wyścigu na 500 metrów kobiet znajduje się wspominana Natalia Maliszewska, która tegoroczne zmagania w Pucharze Świata ukończyła na 3. miejscu. Do faworytek zaliczać się będą także zwyciężczyni Pucharu Świata Arianna Fontana z Włoch oraz Kanadyjka Kim Boutin, która zajęła drugie miejsce. Bardzo groźne powinny być także: Suzanne Schulting i Xandra Velzebouer z Holandii, Kexin Fan z Chi, Florence Brunelle z Kanady oraz Minjeong Choi z Korei Południowej.

Ponadto w wyścigu na 1000 metrów oprócz wspomnianych już łyżwiarek liczyć się powinny Kristen Santos z USA i Courtney Sarault z Kanady. Na dystansie 1500 metrów groźne mogą być także Yubin Lee i Land Kim A z Korei Południowej oraz Yuting Zhang z Chin.

Najlepszą drużyną tegorocznego Pucharu Świata były Holenderki, a miejsca za nimi zajęły Koreanki, Kanadyjki, Chinki i Włoszki. Liczymy na to, że w gronie najlepszych na Igrzyskach znajdą się również Polki. 

Faworyci wyścigów mężczyzn

W wyścigu mężczyzn na dystansie 500 metrów w gronie faworytów wymienia się reprezentujących Węgry Sandora Shaolin Liu i Shaoanga Liu. Ponadto groźni będą Dajing Wu i Ziwei Ren z Chin, Daeheon Hwang z Korei, Denis Nikosha z Kazachstanu, Steven Dubois z Kanady i Konstantin Ivliev z Rosji.

Na 1000 metrów liczyć się powinni także Pascal Dion z Kanady, Itzhak de Laat z Holandii, Semen Elistratow z Rosji i John-Henry Krueger z Węgier. Na najdłuższym indywidualnym dystansie 1500 metrów do grona faworytów warto zaliczyć również Sjinkie Knegta z Holandii, Stijna Desmeta z Belgii, Long Suna z Chin oraz Janh Hyuk Parka z Korei.

Tegoroczną rywalizację w Pucharze Świata wygrała sztafeta Kanady, wyprzedzając Koreę, Węgry, Chiny, Włochy i Holandię. To pomiędzy tymi drużynami powinna rozegrać się walka o medale w sztafecie mężczyzn. Te same zespoły powinny rozdawać karty także w konkurencji sztafet mieszanych. 

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

short track zimowe igrzyska olimpijskie
PressFocus // fot. Xinhua

Czytaj także:


Historia short tracku na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Short track jako dyscyplina olimpijska pojawił się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich dopiero w 1988 roku podczas imprezy rozgrywanej w kanadyjskim Calgary. Wówczas traktowany był jeszcze jako konkurencja pokazowa, a od 1992 roku i Igrzysk w Albertville we Francji short track na stałe zagościł jako pełnoprawna dyscyplina olimpijska. Wówczas rozegrano tylko 4 konkurencje.

Od 2002 roku rozgrywanych było 8 konkurencji, a w Pekinie zadebiutuje wyścig sztafet mieszanych. Do tej pory Polacy nie zdobyli ani jednego medalu olimpijskiego w short tracku. Najwięcej medali w historii tej dyscypliny zdobyli reprezentanci Korei Południowej (24 złote, 13 srebrnych, 11 brązowych), Chin (10 złotych, 15 srebrnych, 8 brązowych) i Kanady (9 złotych, 12 srebrnych, 12 brązowych).  

🥇Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie!


Czytaj także: