Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto powalczy o medale w Pekinie?

biegi narciarskie zio 2022

Polacy posiadają bardzo bogatą historię startów w biegach narciarskich podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Po zakończeniu kariery przez Justynę Kowalczyk siła naszej reprezentacji zmalała, jednak wciąż warto oglądać rywalizację najlepszych zawodników na świecie. Kto z nich ma szansę na medale podczas Igrzysk w Pekinie i jak na ich tle mogą spisać się reprezentanci Polski?

Zasady kwalifikacji biegaczy na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie

Zgodnie z kwotami alokacyjnymi FIS prawo startu w Igrzyskach Olimpijskich z każdej reprezentacji może otrzymać maksymalnie po 5 zawodniczek i zawodników. Obecnie reprezentacja Polski może liczyć czterech mężczyzn i trzy kobiety, jednak do Igrzysk Olimpijskich liczba nominacji może jeszcze wzrosnąć. Według wymogów Polskiego Związku Narciarskiego o wyjeździe decydować mają takie kryteria jak: 

 • liczba zdobytych punktów Pucharu Świata;
 • liczba miejsc 31-40 w Pucharze Świata, w przypadku braku punktów w klasyfikacji;
 • wyniki Mistrzostw Polski. 

Ponadto trener kadry może wnioskować o dodatkowe powołanie jednego zawodnika według własnego uznania. W tym zakresie ostateczną decyzję musi zaakceptować Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego. 

Kto jest najbliżej wyjazdu do Pekinu?

Wśród mężczyzn o prawo wyjazdu na XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 powinni walczyć: Dominik Bury, Maciej Staręga, Mateusz Haratyk, Kacper Antolec, Kamil Bury, Michał Skowron i Łukasz Gazurek. Wszyscy oni posiadają punkty FIS, dzięki którym mogliby wziąć udział we wszystkich indywidualnych konkurencjach biegowych, które rozegrane zostaną na Igrzyskach. Z tej siódemki aktualnie może być wybranych czterech zawodników. 

Minima kwalifikacyjne uprawniające do startu w konkurencjach kobiecych uzyskało 5 zawodniczek. Są to Izabela Marcisz, Weronika Kaleta, Monika Skinder, Karolina Kaleta i Magdalena Kobielusz. To pośród nich powinna rozegrać się walka o trzy bilety do Pekinu i udział w Igrzyskach Olimpijskich. Wszystkie z wymienionych zawodniczek mają prawo do startu we wszystkich konkurencjach biegowych. 

Doświadczenie polskich biegaczy i biegaczek narciarskich

Igrzyska Olimpijskie w Pekinie mogą być trzecim tego typu startem dla Macieja Staręgi. Dotychczas najlepszy wynik indywidualny osiągnął w Pjongczang, gdzie zajął 38. miejsce w sprincie stylem klasycznym. W przeszłości zdarzało się już, że zajmował miejsce w pierwszej 10. Mistrzostw Świata, gdy w 2017 roku zajął 8 miejsce w sprincie stylem dowolnym.

Na kolejny udział w Igrzyskach może liczyć także Dominik Bury, który do tej pory startował tylko w Pjongczangu. Najlepszy jego rezultat to 33. miejsce w biegu na 15 km stylem dowolnym. Jego brat Kamil Bury także startował w Pjongczangu, gdzie zajął 30. miejsce w sprincie stylem klasycznym. Do tej pory Mateusz Haratyk, Łukasz Gazurek i Kacper Antolec nie startowali na Igrzyskach Olimpijskich, więc w przypadku ich występu byłyby to debiuty olimpijskie. 

Niezależnie od tego, jakie zawodniczki znajdą się w polskiej reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, będzie to dla nich debiut na takiej imprezie. Do tej pory startowały tylko w zawodach Pucharu Świata, Pucharu Europy oraz Mistrzostwach Świata.

Najwyższe miejsce Izabeli Marcisz to 27. w biegu łączonym na 15 km podczas Mistrzostw Świata 2019 w Seefeld. Najlepszym indywidualnym osiągnięciem Moniki Skinder jest 31. miejsce w sprincie stylem klasycznym podczas Mistrzostw Świata 2021 w Oberstdorfie. Weronika Kaleta startowała w Seefeld, gdzie zajęła m.in. 46. miejsce w sprincie stylem dowolnym. Karolina Kaleta i Magdalena Kobielusz nie startowały dotychczas w seniorskich Mistrzostwach Świata. 

Powyższe wyniki i doświadczenie sugerują, że nasi reprezentanci nie odegrają kluczowych ról w konkurencjach olimpijskich w biegach narciarskich. To młoda kadra, która jedzie do Pekinu przede wszystkim po doświadczenie. Ma ono zaprocentować w przyszłości. 

Jakie konkurencje znalazły się w programie Igrzysk?

Biegi narciarskie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin zimowych, co przekłada się na jej obecność w programie Igrzysk Olimpijskich. W Pekinie rozegranych zostanie 12 konkurencji w biegach narciarskich, w tym zmagania indywidualne i sztafetowe. Poniżej pełna lista konkurencji:

 • bieg łączony kobiet;
 • bieg łączony mężczyzn;
 • sprint mężczyzn;
 • sprint kobiet;
 • bieg indywidualny kobiet;
 • bieg indywidualny mężczyzn;
 • sztafeta kobiet;
 • sztafeta mężczyzn;
 • sprint drużynowy kobiet;
 • sprint drużynowy mężczyzn;
 • bieg masowy mężczyzn;
 • bieg masowy kobiet. 

Terminarz

Najlepsi biegacze i najlepsze biegaczki narciarskie świata rozpoczną rywalizację już 5 lutego. Ostatnia konkurencja w tej dyscyplinie zostanie rozegrana 20 lutego, czyli w dniu ceremonii zakończenia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022. Poniżej znajduje się szczegółowy terminarz biegów narciarskich. 

 • 05.02.2022 – bieg łączony kobiet
 • 06.02.2022 – bieg łączony mężczyzn
 • 08.02.2022 – sprint mężczyzn
 • 08.02.2022 – sprint kobiet
 • 10.02.2022 – bieg indywidualny kobiet
 • 11.02.2022 – bieg indywidualny mężczyzn
 • 12.02.2022 – sztafeta kobiet
 • 13.02.2022 – sztafeta mężczyzn
 • 16.02.2022 – sprint drużynowy kobiet
 • 16.02.2022 – sprint drużynowy mężczyzn
 • 19.02.2022 – bieg masowy mężczyzn
 • 20.02.2022 – bieg masowy kobiet

Kto powalczy o medale w Pekinie?

Tak jak wspominaliśmy, Polscy sportowcy raczej nie włączą się do walki o najwyższe pozycje w biegach narciarskich podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Dla nich sukcesem będzie każde miejsce w czołowej 30. 

Nie oznacza to jednak, że nie warto śledzić zmagań najlepszych zawodników na świecie. W rywalizacji mężczyzn bardzo silna będzie reprezentacja Rosjan, w tym: Alexander Bolszunow, Sergiej Ustjugow, Ivan Yakimuszkin i Artem Maltsew.  Walczyć z nimi powinni zawsze mocni Norwegowie: Johannes Hoesflot Klaebo i Erik Valnes. Wysoko oceniane są także szanse Fina Iivo Niskanena. Wśród pozostałych zawodników warto zwrócić uwagę na Włocha Federico Pellegrino, Francuza Maurice Manificat i szwajcarskiego weterana Dario Cologne. 

W rywalizacji kobiet do głównych faworytek należą Amerykanki Jessie Diggins i Rosie Brennan, a także Frida Karlsson, Maja Dahlqvist, Ebba Andersson (wszystkie ze Szwecji), Yulia Stupak, Tatiana Sorina i Natalia Nepryaeva (Rosja), Therese Johaug i Caspersen Maiken Falla (Norwegia), Katharina Hennig (Niemcy) i Krista Parmakoski (Finlandia). 

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Czytaj także:


Historia biegów narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Biegi narciarskie to klasyczna dyscyplina sportowa, która gości na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich począwszy od ich pierwszej edycji w 1924 roku i turnieju rozegranego we francuskim Chamonix. Do 1952 (ZIO w Oslo) rozgrywane były tylko zawody mężczyzn, po czym do programu Igrzysk włączono także konkurencje kobiece. Od 2006 roku lista konkurencji olimpijskich w biegach narciarskich pozostaje niezmienna i wynosi 12 startów. Tradycja ta zostanie zachowana także w Pekinie. 

Najbardziej utytułowaną reprezentacją w historii występów na Igrzyskach Olimpijskich w biegach narciarskich jest Norwegia. Reprezentanci tego kraju zdobyli już 121 medali, z czego 47 złotych, 42 srebrne i 32 brązowe. Drugie miejsce na liście wszechczasów zajmuje Szwecja z 80. medalami (31 złotych, 25 srebrnych, 24 brązowe), a podium uzupełniają sportowcy z ZSRR, którzy w XX wieku zdobyli 68 medali (25 złotych, 22 srebrne, 21 brązowych). Gdyby podliczyć wszystkie zdobycze reprezentantów ZSRR i obecnej Rosji, to zajmowaliby oni drugą lokatę w tabeli wszechczasów. 

Polacy do tej pory zdobyli 5 medali olimpijskich w historii swoich startów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w biegach narciarskich. Na ten dorobek składają się: 2 złote medale, 1 srebrny i 2 brązowe. Wszystkie są autorstwa Justyny Kowalczyk, która plasowała się na podium Igrzysk Olimpijskich w latach 2006 (Turyn), 2010 (Vancouver) i 2014 (Soczi).

Polacy w historii biegów narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Historia polskich biegów narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich to przede wszystkim osoba Justyny Kowalczyk. To ona przez lata zdominowała rywalizację najlepszych zawodniczek na świecie i regularnie sięgała po najważniejsze trofea. Swój pierwszy medal olimpijski zdobyła w Turynie, gdzie wywalczyła brąz w biegu na 30 km stylem dowolnym. W rozgrywanych cztery lata później Igrzyskach w Vancouver sięgnęła po trzy medale, a każdy z nich był innego koloru.

Najpierw wywalczyła srebro w sprincie stylem klasycznym, następnie brąz w biegu na 15 km techniką łączoną, a na koniec sięgnęła po upragnione złoto w biegu na 30 km stylem klasycznym. Ostatni medal Justyny Kowalczyk na Igrzyskach to rok 2014 i drugie złoto, które wywalczyła w biegu na 10 km stylem klasycznym. 

Poza Justyną Kowalczyk wysokie lokaty zajmowała w swojej karierze Stefania Biegun, która była 9. w 1968 roku (Grenoble), 13. w 1960 roku (Squaw Valley) i 14. w 1964 roku (Innsbruck). Wśród najlepszych rezultatów warto wymienić także 14. miejsce Józefy Czerniawskiej w 1960 roku. W tej dyscyplinie sportowej zdecydowanie większe sukcesy odnosiła kobieca reprezentacja Polski. Mężczyźni nigdy nie włączyli się do walki o czołowe lokaty podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich. 

🥇Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!


Czytaj także: