Skoki narciarskie na ZIO 2022 w Pekinie. Kto w gronie faworytów do medalu?

skoki pekin 2022

Dla Polaków kluczową dyscypliną sportowych na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie są skoki narciarskie. Konkursy na olimpijskich skoczniach rozegrane są od 5 do 14 lutego. Czy po brązowym medalu na normalnej skoczni, któryś z Polaków znów zaatakuje podium? Kto znajduje się w gronie faworytów na dużej skoczni?

Polscy skoczkowie w tym sezonie rozczarowywali, prezentując się zazwyczaj słabo, by nie powiedzieć… fatalnie. Każdy z nich miał jakieś problemy, a wszyscy nie byli w najwyższej formie. Kibice biało-czerwonych liczyli jednak, że igrzyska jednak odmienią tę sytuację i… częściowo tak się stało, przyznajmniej jeśli chodzi o konkurs skoków na normalnej skoczni. Ale po kolei…

Lepsza forma Polaków, w tym Dawida Kubackiego i Kamila Stocha

Już pierwsze treningi Polaków w Pekinie pokazały, że forma jest znacznie lepsza. Kamil Stoch zwłaszcza zaczął błyszczeć, ale inni też zanotowali poprawę. O miejsce w zawodach na normalnej skoczni walczyli do końca Stefan Hula i Paweł Wąsek. Ostatecznie jednak Michał Doleżal zdecydował o tym, że w kadrze na konkurs na skoczni normalnej znalazł się Stefan Hula, który w przeciągu dwóch dni treningowych pokazywał równiejszą formę i lepsze skoki. Paweł Wąsek z kolei otrzymał szansę występu na dużej skoczni. Tym samym Wąsek został 52. reprezentantem Polski w skokach narciarskich mężczyzn na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich.

Konkurs indywidualny na skoczni normalnej. Kubacki z brązem!

Obecny sezon wskazywał na to, że do głównych faworytów konkursu indywidualnego na skoczni normalnej należało zaliczyć: Karla Geigera z Niemiec, Mariusa Lindvika z Norwegii oraz Ryoyu Kobayashiego z Japonii. Ten ostatni potwierdził swoją dominację i wygrał konkurs skoków na normalnej skoczni. Srebro wywalczył Austriak Manuel Fettner, a brązowy medal przypadł w udziale Dawida Kubackiego!

W pierwszym konkursie zabrakło Norwegów Daniela Andre Tande i Johanna Forfanga, których z udziału w rywalizacji na skoczni normalnej wyeliminowało zakażenie koronawirusem.

Czytaj także: ZIO Pekin 2022: Skoki na HS-140 w Zhangjiakou. Kto wygra indywidualnie, a kto w drużynie?

Konkurs indywidualny na skoczni dużej. Będzie drugi medal dla Polski?

Po zawodach na skoczni normalnej cała uwaga została skierowana na kolejne indywidualne zawody, tym razem na skoczni dużej. Tu największe szanse daje się znów Ryoyu Kobayashiemu, Mariusowi Lindvikowi, Karlowi Geigerowi. Dalej w zestawieniu zakładów bukmacherskich znajdują się: Granerud, Lanisek, Eisenbichler. My liczymy oczywiście na Kamila Stocha i Dawida Kubackiego, ale być może zaskoczy również Piotr Żyła. W piątek odbędą się kwalifikacje na dużej skoczni, a konkurs odbędzie się w sobotę.

Konkurs drużynowy

Ostatnim aktem skoków narciarskich na ZIO 2022 będzie konkurs drużynowy mężczyzn. Odbędzie się on w Walentynki, czyli 14. lutego. W rywalizacji zespołowej bardzo wysoko oceniane są szanse takich drużyn jak:

 • Słowenia,
 • Niemcy,
 • Norwegia,
 • Austria,
 • Japonia.

Nieco niżej stawiani są Polacy, jednak wszystko zależeć będzie od formy dnia. Wierzymy w to, że nawiążą do swoich najlepszych skoków i powalczą o medal olimpijski, podobnie jak przed czterema laty w Pjongczangu. 

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Kadra polskich skoczkiń na Igrzyska Olimpijskie

Oprócz panów na igrzyskach wystartowały też panie. Dwie skoczkinie narciarskie reprezentowały Polskę w Pekinie. Polki wystąpiły w konkursach indywidualnych oraz w konkurencji drużyn mieszanych. 

W kadrze na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie znalazły się:

 • Kinga Rajda;
 • Nicole Konderla.

Konkurs kobiet na skoczni normalnej był pierwszym z konkursów skoków na ZIO 2022. Pierwsze miejsce zajęła Ursa Bogataj ze Słowenii, który pokonała Katharinę Althaus z Niemiec oraz inną Słowenkę, Nikę Kriznar. Kandydatek do medalu przed konkursem było wiele. Jeśli chodzi o Polki, to zakończyły one zmagania na pierwszej serii. Kinga Rajda była 35, a Nicole Konderla 36. W konkursie wystartowało 40. zawodniczek.

Jakie konkurencje rozegrane zostaną na Igrzyskach?

Na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie w sumie rozegranych zostanie 5 konkurencji w skokach narciarskich. Są to trzy konkursy indywidualne oraz dwa konkursy drużynowe. W programie Igrzysk znalazły się: 

 • konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej;
 • konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej;
 • konkurs drużyn mieszanych;
 • konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej;
 • konkurs drużynowy mężczyzn. 

Terminarz konkursów 

Konkursy skoków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 odbywają się w Zhangjiakou. Rywalizację rozpoczynały kobiety, a ich konkurs indywidualny odbył się 5 lutego. Skoczkowie zakończą rywalizację 14 lutego, a ostatnim rozegranym konkursem będzie drużynówka. Poniżej szczegółowy terminarz konkursów: 

 • 05.02.2022 – konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej
 • 06.02.2022 – konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej
 • 07.02.2022 – konkurs drużyn mieszanych
 • 12.02.2022 – konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej
 • 14.02.2022 – konkurs drużynowy mężczyzn
skoki narciarskie igrzyska olimpisjkie
PressFocus // fot. Xinhua

Czytaj także:


Historia skoków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Historia skoków narciarskich na Igrzyskach Olimpijskich rozpoczęła się już w 1924 roku, czyli od pierwszych Zimowych Igrzysk, które rozegrane zostały we francuskim Chamonix. Wówczas rozegrano tylko jedną konkurencję na dużej skoczni. Przez lata sport ten ewoluował, a program Zimowych Igrzysk Olimpijskich się rozbudowywał. W 1964 roku w austriackim Innsbrucku po raz pierwszy rozegrano także konkurs na skoczni normalnej, a od 1988 roku i Igrzysk rozgrywanych w kanadyjskim Calgary rozgrywano konkurs drużynowy mężczyzn. 

Rywalizacja kobiet w skokach narciarskich została włączona do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, a pierwszy konkurs rozegrano w Soczi. W 2022 roku konkurs kobiet na skoczni normalnej rozegrany zostanie już po raz trzeci. Na nadchodzących Igrzyskach zadebiutuje za to konkurs drużyn mieszanych. 

Sukcesy polskich skoczków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Ostatnie sukcesy polskich skoczków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich opisaliśmy kilka akapitów wcześniej, gdy przedstawiono sylwetki poszczególnych sportowców. Warto jednak sięgnąć pamięcią trochę dalej i zrozumieć, jak rozwijały się starty polskich skoczków podczas kolejnych Igrzysk. Pierwszym naszym skoczkiem na zawodach olimpijskich był Andrzej Krzeptowski, który wystartował w 1924 roku i zajął wówczas 21. miejsce.

W okresie przedwojennym warto zwrócić uwagę także na Bronisława Czecha (12. miejsce podczas Igrzysk w 1932 w Lake Placid) oraz Stanisława Marusarza, który zajął 5. miejsce w 1936 roku w Garnisch-Partenkirchen i niewiele zabrakło mu do zdobycia upragnionego medalu. Zawodników tych łączył fakt, że na jednych Igrzyskach startowali oni w różnych konkurencjach, w tym w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich. 

Pierwszy medal olimpijski polscy skoczkowie zdobyli w 1972 roku. W japońskim Sapporo ogromną sensację sprawił Wojciech Fortuna, który wygrał konkurs na dużej skoczni i sięgnął po złoty medal. Na kolejne olimpijskie sukcesy w tej dyscyplinie sportu musieliśmy poczekać do 2002 roku i występów Adama Małysza. Prawdopodobnie nie byłoby obecnych sukcesów polskich skoczków bez Adama Małysza, który natchnął wielu młodych zawodników do uprawiania tego niszowego sportu. Zawodnik z Wisły brał udział w 5. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich z rzędu. Swoje cztery medale olimpijskie zdobył w 2002 i w 2010 roku, jednak w jego dorobku zabrakło krążka z najcenniejszego kruszcu. W 2002 roku w Salt Lake City Małysz wywalczył srebro i brąz, a w 2010 roku w Vancouver dołożył kolejne dwa srebrne medale. 

Najbardziej utytułowanym polskim skoczkiem narciarskim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich jest Kamil Stoch, który już w lutym będzie miał szansę na poprawienie swojego medalowego dorobku. 

🥇Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie!


Czytaj także: