Dla Polaków jedną z kluczowych dyscyplin sportowych na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich są skoki narciarskie. Konkursy na olimpijskich skoczniach rozegrane zostaną od 5 do 14 lutego. Na co stać Polaków i kto znajduje się w gronie faworytów do medalu? Jakie konkurencje zostaną rozegrane w ramach skoków narciarskich?
Znamy skład reprezentacji Polski w skokach narciarskich mężczyzn
Poznaliśmy skład polskich skoczków narciarskich na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. Trener Michal Doleżal zdecydował, że na najważniejszy turniej czterolecia pojadą: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Paweł Wąsek i Stefan Hula. Skład ten musi zostać jeszcze zatwierdzony przez Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego, ale wydaje się to być tylko formalnością.
Kamil Stoch walczy z czasem
Na trzy tygodnie przed startem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie kontuzji stawu skokowego nabawił się Kamil Stoch. Nasz najbardziej utytułowany zawodnik walczy z czasem, aby nie tylko wyleczyć się na Igrzyska, ale także przygotować na nie zagubioną formę. Wydaje się jednak, że powinien zdążyć i wystartuje w Pekinie.
Dawid Kubacki w izolacji
Pechowo wyglądają ostatnie tygodnie w wykonaniu Dawida Kubackiego. Najpierw zawodnik walczył z nierówną formą, a teraz zaraził się koronawirusem i na trzy tygodnie przed igrzyskami znajduje się w izolacji. Oczywiście opuści ją w najbliższych dniach i nic nie powinno stanąć na przeszkodzie jego startowi w Pekinie.
Piotr Żyła – najrówniejszy w ostatnich tygodniach
Wydaje się, że najrówniejszym polskim skoczkiem narciarskim w ostatnich tygodniach jest Piotr Żyła, jednak i jemu brakuje wiele do optymalnej formy. Wciąż nie jest to ścisła światowa czołówka, co sprawia, że o medal Polaka na turnieju będzie bardzo trudno. Do konkursów w skokach narciarskich zostało jeszcze kilka tygodni, więc liczymy na poprawę formy każdego z naszych zawodników.
Debiut Pawła Wąska na igrzyskach
Najmłodszym naszym reprezentantem w skokach narciarskich będzie 22-letni Paweł Wąsek. Wywalczył wyjazd do Pekinu w ostatnich tygodniach, gdy imponował solidną i równą formą, a także zdarzały mu się przebłyski i znakomite skoki. To nie tylko spełnienie marzeń młodego zawodnika, ale także kolejny krok w realizacji jego sportowych celów.
Stefan Hula – czwarte igrzyska weterana
Prawdziwym weteranem polskich skoków jest Stefan Hula, dla którego wyjazd do Pekinu będzie okazją na czwarty start na igrzyskach w karierze. Zdecydowanie największym sukcesem tego zawodnika jest brązowy medal zdobyty w drużynie przed czterema laty. Wydaje się, że to ostatnia okazja Stefana Huli na start w imprezie tej rangi.
W drodze po kolejne medale
W reprezentacji polskich skoczków narciarskich na nadchodzące Igrzyska znajdą się bardzo utytułowani zawodnicy. Najbardziej utytułowany z nich jest Kamil Stoch, który ma w dorobku już trzy złote medale olimpijskie zdobyte w konkursach indywidualnych (2014 i 2018 na skoczni dużej oraz 2014 na skoczni normalnej) i po raz drugi będzie bronił złota w konkursie na skoczni normalnej.
Ponadto zawodnik ten ma także brąz olimpijski z konkursu drużynowego w 2018 roku. Kamil Stoch to także dwukrotny mistrz świata (łącznie 9 medali) oraz dwukrotny zdobywca Pucharu Świata (łącznie 6 razy na podium). To sprawia, że należy do grona najbardziej utytułowanych skoczków w historii.
O medal na Igrzyskach Olimpijskich w konkursach indywidualnych chcą także powalczyć Dawid Kubacki i Piotr Żyła. Pierwszy z nich ma brąz z ostatnich Igrzysk w konkursie drużynowym, a także jest dwukrotnym mistrzem świata (łącznie 6 medali). Od lat należy do ścisłej światowej czołówki. Piotr Żyła medalu olimpijskiego jeszcze nie zdobył, jednak w jego dorobku znajdują się dwa złote medale Mistrzostw Świata (łącznie 8 krążków) oraz liczne trofea zdobywane w zawodach Pucharu Świata.
Kadra polskich skoczkiń na Igrzyska Olimpijskie
Podobne kryteria, jak w przypadku mężczyzn, dotyczyły także wyboru reprezentacji Polski kobiet na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Trener Łukasz Kruczek podał nazwiska dwóch skoczkiń narciarskich, które będą reprezentowały Polskę na nadchodzących igrzyskach. Polki wystąpią w konkursach indywidualnych oraz w konkurencji drużyn mieszanych.
W kadrze na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie znalazły się:
- Kinga Rajda;
- Nicole Konderla.
Sztab szkoleniowy
W sztabie szkoleniowym reprezentacji Polski w skokach narciarskich na nadchodzące igrzyska znalazło się łącznie 9 osób.
Sztab szkoleniowy reprezentacji kobiet:
- Łukasz Kruczek – trener;
- Paulina Wegrzyn-Gębuś – fizjoterapeutka.
Sztab szkoleniowy reprezentacji mężczyzn:
- Michal Doleżal – trener;
- Grzegorz Sobczyk – asystent trenera;
- Radek Żidek – trener techniczny;
- Andrzej Zapotoczny – trener techniczny;
- Kamil Skrobot – serwisant;
- Łukasz Gębala – fizjoterapeuta;
- Aleksander Winiarski – lekarz.
Jakie konkurencje rozegrane zostaną na Igrzyskach?
Na XXIV Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie rozegranych zostanie 5 konkurencji w skokach narciarskich. Są to trzy konkursy indywidualne oraz dwa konkursy drużynowe. W programie Igrzysk znalazły się:
- konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej;
- konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej;
- konkurs drużyn mieszanych;
- konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej;
- konkurs drużynowy mężczyzn.
Terminarz konkursów
Konkursy skoków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022 odbędą się w Zhangjiakou. Rywalizację rozpoczną kobiety, a ich konkurs indywidualny odbędzie się 5 lutego. Skoczkowie zakończą rywalizację 14 lutego, a ostatnim rozegranym konkursem będzie drużynówka. Poniżej szczegółowy terminarz konkursów:
- 05.02.2022 – konkurs indywidualny kobiet na skoczni normalnej
- 06.02.2022 – konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni normalnej
- 07.02.2022 – konkurs drużyn mieszanych
- 12.02.2022 – konkurs indywidualny mężczyzn na skoczni dużej
- 14.02.2022 – konkurs drużynowy mężczyzn
Faworyci rywalizacji mężczyzn
Polscy skoczkowie znajdują się w gronie faworytów do zdobycia medali olimpijskich podczas Zimowych Igrzysk w Pekinie. Największe nadzieje możemy wiązać z indywidualnymi startami Kamila Stocha, Piotra Żyły i Dawida Kubackiego oraz z występem męskiej drużyny. Początek sezonu w wykonaniu naszych zawodników nie jest udany, co każe poddać w wątpliwość zasadność stawiania Polaków na równi z najlepszymi obecnie skoczkami świata. Ich forma na igrzyska jest wielką niewiadomą.
Poza Polakami do grona głównych faworytów należy zaliczyć: Halvora Egnera Graneruda, Mariusa Lindvika i Roberta Johanssona z Norwegii, Karla Geigera i Markusa Eisenbichlera z Niemiec, Anze Laniska ze Słowenii, Ryoyu Kobayashiego z Japonii oraz Stefana Krafta i Daniela Hubera z Austrii. W rywalizacji drużynowej jak zwykle mocne powinny być reprezentacje: Norwegii, Niemiec, Japonii, Słowenii i Austrii.
Medali z poprzednich Igrzysk Olimpijskich bronić będą (w kolejności od złota do brązu):
- na skoczni dużej: Kamil Stoch, Andreas Wellinger, Robert Johansson;
- na skoczni normalnej: Andreas Wellinger, Johann Andre Forfang, Robert Johansson;
- w konkursie drużynowym: Norwegia, Niemcy, Polska.
Faworytki rywalizacji kobiet
W gronie faworytek w rywalizacji kobiet trudno upatrywać polskich zawodniczek. Początek tego sezonu wskazuje na to, że do walki o medale powinny włączyć się: Nika Kriznar, Ursa Bogataj i Ema Klinec ze Słowenii, Marita Kramer i Daniela Iraschko-Stolz z Austrii, Katharina Althaus i Pauline Hessler z Niemiec, Silje Opseth z Norwegii oraz Sara Takanashi z Japonii.
Z udziału w Igrzyskach zrezygnowała obrończyni tytułu Maren Lunby, która powraca po kontuzji i ma problemy z wagą. Na ostatnich Igrzyskach srebro zdobyła Katharina Althus, a brąz Sara Takanashi.
? Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Czytaj także:
- Poradnik jak obstawiać skoki narciarskie u bukmachera
- Typy na skoki narciarskie
- Polscy medaliści i rekordziści zimowych igrzysk olimpijskich
- Reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Jakie są szanse medalowe Polaków?
- Dyscypliny ZIO. Kogo z Polaków zobaczymy w Pekinie?
Historia skoków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Historia skoków narciarskich na Igrzyskach Olimpijskich rozpoczęła się już w 1924 roku, czyli od pierwszych Zimowych Igrzysk, które rozegrane zostały we francuskim Chamonix. Wówczas rozegrano tylko jedną konkurencję na dużej skoczni. Przez lata sport ten ewoluował, a program Zimowych Igrzysk Olimpijskich się rozbudowywał. W 1964 roku w austriackim Innsbrucku po raz pierwszy rozegrano także konkurs na skoczni normalnej, a od 1988 roku i Igrzysk rozgrywanych w kanadyjskim Calgary rozgrywano konkurs drużynowy mężczyzn.
Rywalizacja kobiet w skokach narciarskich została włączona do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, a pierwszy konkurs rozegrano w Soczi. W 2022 roku konkurs kobiet na skoczni normalnej rozegrany zostanie już po raz trzeci. Na nadchodzących Igrzyskach zadebiutuje za to konkurs drużyn mieszanych.
Sukcesy polskich skoczków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Ostatnie sukcesy polskich skoczków narciarskich na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich opisaliśmy kilka akapitów wcześniej, gdy przedstawiono sylwetki poszczególnych sportowców. Warto jednak sięgnąć pamięcią trochę dalej i zrozumieć, jak rozwijały się starty polskich skoczków podczas kolejnych Igrzysk. Pierwszym naszym skoczkiem na zawodach olimpijskich był Andrzej Krzeptowski, który wystartował w 1924 roku i zajął wówczas 21. miejsce.
W okresie przedwojennym warto zwrócić uwagę także na Bronisława Czecha (12. miejsce podczas Igrzysk w 1932 w Lake Placid) oraz Stanisława Marusarza, który zajął 5. miejsce w 1936 roku w Garnisch-Partenkirchen i niewiele zabrakło mu do zdobycia upragnionego medalu. Zawodników tych łączył fakt, że na jednych Igrzyskach startowali oni w różnych konkurencjach, w tym w kombinacji norweskiej i biegach narciarskich.
Pierwszy medal olimpijski polscy skoczkowie zdobyli w 1972 roku. W japońskim Sapporo ogromną sensację sprawił Wojciech Fortuna, który wygrał konkurs na dużej skoczni i sięgnął po złoty medal. Na kolejne olimpijskie sukcesy w tej dyscyplinie sportu musieliśmy poczekać do 2002 roku i występów Adama Małysza. Prawdopodobnie nie byłoby obecnych sukcesów polskich skoczków bez Adama Małysza, który natchnął wielu młodych zawodników do uprawiania tego niszowego sportu. Zawodnik z Wisły brał udział w 5. Zimowych Igrzyskach Olimpijskich z rzędu. Swoje cztery medale olimpijskie zdobył w 2002 i w 2010 roku, jednak w jego dorobku zabrakło krążka z najcenniejszego kruszcu. W 2002 roku w Salt Lake City Małysz wywalczył srebro i brąz, a w 2010 roku w Vancouver dołożył kolejne dwa srebrne medale.
Najbardziej utytułowanym polskim skoczkiem narciarskim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich jest Kamil Stoch, który już w lutym będzie miał szansę na poprawienie swojego medalowego dorobku.
?Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie!
Czytaj także:
- Short Track na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Natalia Maliszewska w gronie faworytek!
- Biathlon na Zimowych Igrzyskach w Pekinie. Kto ma szansę na olimpijski start?
- Kombinacja norweska w Pekinie. Jak będzie wyglądała kadra Polaków podczas ZIO 2022?
- Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto w gronie faworytów?
- Łyżwiarstwo szybkie na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Kto będzie reprezentował Polskę?
- Polscy łyżwiarze figurowi na ZIO 2022. Z jakimi nadziejami pojadą do Pekinu?
- Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto pojedzie do Pekinu?
- Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto powalczy o medale w Pekinie?
- Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Czy zobaczymy Polaków w Pekinie?
- Snowboarding na ZIO 2022 w Pekinie. Kto głównym faworytem w walce o medale olimpijskie?