Na lodowisku w Pekinie odbędzie się 5 konkurencji w łyżwiarstwie figurowym, a w dwóch z nich wystąpią reprezentanci Polski. Z jakimi nadziejami pojadą do Pekinu i czy stać nas na sprawienie niespodzianki? Sprawdźmy, kto z Biało-Czerwonych pojedzie do Chin i jak oceniane są ich szanse w starciu z najlepszymi na świecie.
Kto będzie reprezentował Polskę na Igrzyskach w Pekinie?
Prawo startu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie wywalczyło trzech reprezentantów Polski, którzy wystartują w dwóch konkurencjach. W rywalizacji solistek udział weźmie Jekaterina Kurakowa, która od pewnego czasu jeździ w biało-czerwonych barwach. Zawodniczka ta wywalczyła kwalifikację, zajmując 2. miejsce w Nebelhorm Trophy 2021.
Ponadto na Igrzyskach wystąpi nasza para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. Podczas ostatnich Mistrzostw Świata zajęli oni 12. miejsce, co zapewniło im bezpośredni awans na Igrzyska, gdzie także mogą powalczyć o dobry wynik. Na ostatnich Mistrzostwach Europy, które były próbą generalną przed ZIO, para zajęła 14. miejsce.
Kontuzja Natalii Kaliszek nie wykluczy jej ze startu
W drugiej połowie listopada z pewnym niepokojem można było oczekiwać informacji ze sztabu szkoleniowego naszej pary tanecznej. Podczas jednego z treningów Natalia Kaliszek uległa wypadkowi i doznała kontuzji. Na szczęście skończyło się tylko na strachu i nasza zawodniczka będzie mogła wziąć udział w najważniejszej imprezie sportowej od 4. lat. Uraz okazał się niegroźny i po niespełna dwóch tygodniach Natalia Kaliszek powróciła do treningów.
Czy Jekaterina Kurakowa powalczy o medal?
Za nami ostatni sprawdzian najlepszych łyżwiarzy i łyżwiarek figurowych w Europie przed zbliżającymi się Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie. Ze znakomitej strony w estońskim Tallinie pokazała się solistka Jekaterina Kurakowa, która będzie reprezentowała Polskę na igrzyskach. Nasza 20-letnia zawodniczka zakończyła rywalizację na wysokim 5. miejscu z niewielką stratą do podium. Jest to bardzo dobry prognostyk przez zbliżającymi się zawodami na arenach olimpijskich w Pekinie.
Kto wie, może przy sprzyjających okolicznościach i znakomitych przejazdach Kurakowa ma szanse na włączenie się do walki o olimpijski medal? Przekonamy się o tym już za kilka tygodni!
Doświadczenie łyżwiarzy figurowych
Jekaterina Kurakowa to urodzona w Rosji zawodniczka, która od pewnego czasu reprezentuje Polskę. Ta młoda łyżwiarka, która ma na swoim koncie już trzy Mistrzostwa Polski solistek. W tym roku zajęła 2. miejsca w Lombardia Trophy i Nebelhorn Trophy. Ten drugi start zapewnił jej wyjazd na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. ’
Ponadto uplasowała się także na podium Warsaw Cup, gdzie ostatecznie zajęła 3. miejsce w kategorii solistek. Największy międzynarodowy sukces młodej reprezentantki Polski to zajęcie 10. miejsca w zeszłorocznych Mistrzostwach Europy. Zajęcia podobnego miejsca na nadchodzących Igrzyskach należałoby uznać za duży sukces sportowy.
Dużo bardziej doświadczona jest para Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. Udział w Igrzyskach w Pekinie będzie ich 2. startem na imprezie tej rangi. W Pjongczangu w rywalizacji par sportowych zajęli 14. miejsce i tym razem na pewno będą chcieli poprawić ten rezultat. Nie są zaliczani do grona faworytów imprezy, jednak zajęcie miejsca w okolicach pierwszej 10. będzie dla nich sporym osiągnięciem. To najlepsza polska para od lat, która ma na swoim koncie już 7 tytułów Mistrzów Polski z rzędu. Do tej pory największym sukcesem międzynarodowym dla tej pary jest zajęcie 5. miejsca na Mistrzostwach Europy w sezonie 2018/19. Na koncie mają także zwycięstwa w zawodach rangi Challanger Serries.
System kwalifikacji do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie
Rywalizacja w kwalifikacjach do udziału w nadchodzących Igrzyskach miała miejsce w dwóch zawodach rangi mistrzowskiej. Najważniejsze zawody to Mistrzostwa Świata, które rozegrano w marcu w szwedzkim Sztokholmie. O pozostałe miejsca łyżwiarze figurowi walczyli podczas Nebelhorn Trophy 2021 we wrześniu. Ten silnie obsadzony turniej odbył się w niemieckim Oberstdorfie. Ostatecznie prawo startu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie mogło uzyskać maksymalnie 144 zawodników. Jeden Narodowy Komitet Olimpijski mógł wystawić do 18. zawodników (w tym po 9 kobiet i mężczyzn).
W konkurencjach solistek i solistów udział weźmie po 30. zawodników, w rywalizacji tanecznej zaprezentują się 23 pary, a w konkurencji sportowej 19 par. Ostatnią konkurencją na najbliższych Igrzyskach Olimpijskich jest rywalizacja drużynowa, w której wystartuje 10 reprezentacji. Ze względu na sposób kwalifikacji łyżwiarze figurowi jako pierwsi wywalczyli potwierdzone kwalifikacje do udziału w Igrzyskach.
Konkurencje olimpijskie w łyżwiarstwie figurowym
Łyżwiarze figurowi będą mieli okazję zaprezentować się w 5. konkurencjach podczas zbliżających się XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Po raz trzeci z rzędu zaprezentowane będzie aż tyle konkurencji po tym, jak do programu wpisano na stałe rywalizację drużynową. Po raz pierwszy pojawiła się ona w 2014 roku w Soczi.
Poniżej lista wszystkich konkurencji w łyżwiarstwie figurowym, które zostaną rozegrane w lutym w Pekinie:
- zawody drużynowe;
- zawody solistów;
- zawody par tanecznych;
- zawody solistek;
- zawody par sportowych.
Terminarz konkurencji
Rywalizacja w łyżwiarstwie figurowym rozpocznie się 4 lutego, gdy pierwsi zawodnicy wezmą udział w kwalifikacjach. Medalowa konkurencja drużynowa odbędzie się 7 lutego. Łyżwiarze figurowi po raz ostatni pojawią się na lodzie 19 lutego, gdy zaprezentują się pary sportowe. Poniżej pełen terminarz:
- 07.02.2021 – zawody drużynowe
- 10.02.2021 – zawody solistów
- 14.02.2021 – zawody par tanecznych
- 17.02.2021 – zawody solistek
- 19.02.2021 – zawody par sportowych.
Faworyci do medali olimpijskich
W rywalizacji solistek faworytkami do medali są reprezentantki Rosji, które zajęły wszystkie miejsca na podium podczas niedawnych Mistrzostw Świata. Wśród nich znajdują się Anna Szczerbakowa, Jelizawieta Tuktamyszewa i Aleksandra Trusowa. Ponadto mocne będa również takie zawodniczki jak: Karen Chen (USA), Loena Heindrickx (Belgia), Kaori Sakamoto i Rika Kihira (Japonia) oraz Olha Mukutina (Austria). To one powinny nadawać ton konkurencji, w której wystąpi także Jekaterina Kurakowa. Wśród solistów największe szanse daje się Mistrzowi Świata Nathanowi Chenowi (USA) oraz takim łyżwiarzom jak: Yuma Kigiyama, Yuzuru Hanyu i Shoma Uno (Japonia), Michaił Kolada i Jewgienij Siemienienko (Rosja), Keegan Messing (Kanada), Jason Brown (USA) i Kevin Aymoz (Francja).
Dla Polaków bardzo ważną będzie rywalizacja par tanecznych, w której wystąpią Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew. Do faworytów tej rywalizacji zalicza się pary ze Stanów Zjednoczonych, Rosji, Kanady, Włoch, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Wśród par sportowych najlepsi na świecie są obecnie: Rosjanie, Chińczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie i Włosi. Drużynowo do walki z tymi zespołami może włączyć się również Japonia.
? Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Czytaj także:
- Polscy medaliści i rekordziści zimowych igrzysk olimpijskich
- Reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Jakie są szanse medalowe Polaków?
- Dyscypliny ZIO. Kogo z Polaków zobaczymy w Pekinie?
Historia łyżwiarstwa figurowego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Łyżwiarstwo figurowe to dyscyplina, która wchodziła w program pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1924 w Chamonix. Wcześniej łyżwiarze figurowi mieli także okazje rywalizować na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1908 roku w Londynie oraz w 1920 roku w Antwerpii. Do 1972 roku rozgrywane były trzy konkurencje: solistek, solistów i par sportowych. Wówczas do programu włączono jeszcze pary taneczne, a od 2014 roku w programie Igrzysk znajduje się rywalizacja drużynowa.
Liderami klasyfikacji medalowej wszechczasów są Rosjanie, którzy nieznacznie wyprzedzają Amerykanów. Reprezentanci Rosji zdobyli do tej pory 30 medali (16 złotych, 11 srebrnych, 3 brązowe). Amerykanie mają na koncie aż 51 medali, jednak mniej złotych od Rosjan (15 złotych, 16 srebrnych, 20 brązowych). Trzecie miejsce zajmują sportowcy Związku Socjalistycznych Republik Radziecki, którzy zdobyli w historii 24 medale (10 złotych, 9 srebrnych, 6 brązowych). Tuż za nimi są Niemcy z 24. medalami (8 złotych, 7 srebrnych, 9 brązowych). Polacy do tej pory nie zdobyli ani jednego medalu olimpijskiego w historii swoich startów w łyżwiarstwie figurowym.
Polskie występy w łyżwiarstwie figurowym na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Historia naszych występów w łyżwiarstwie figurowym na Igrzyskach jest stosunkowo krótka. Pierwszy polski start to dopiero Igrzyska w Grenoble w 1968 roku. Wówczas zaprezentowała się para sportowa Janina Poremska i Piotr Sczypa, która zajęła 14 miejsce. Cztery lata później w Sapporo wynik ten poprawili Grazyna Kostrzewińska i Adam Brodecki, którzy skończyli zawody par sportowych na 11. miejscu. Pierwszy raz w więcej niż jednej konkurencji wystartowaliśmy w 1976 roku w Innsbrucku. Wówczas para taneczna Teresa Weyna i Piotr Bojańczyk zajęła 9. miejsce, a Grażyna Dudek w rywalizacji solistek 18. miejsce.
Pierwszy solista miał okazję wziąć udział w Igrzyskach w 1984 roku w Sarajewie. Tam Grzegorz Filipowski zajął 12. miejsce. Jeszcze lepiej temu zawodnikowi poszło 4 lata później w Calgary, gdzie zajął 5. miejsce i niewiele zabrakło mu do medalu. To do tej pory nasz najlepszy wynik w historii. Na tych samych Igrzyskach zaprezentowała się para taneczna Honorata Górna i Andrzej Dostatni, która zajęła 17. miejsce. Na uwagę zasługuje występ Anny Rechnio w 1994 roku w Lillehammer, gdzie zajęła 10. miejsce wśród solistek.
Na przełomie wieków najwięcej radości kibicom dawały starty pary sportowej Doroty Zagórskiej i Mariusza Siudka. W 1998 roku w Nagano uplasowali się na 10. miejscu i był to ich najgorszy start na Igrzyskach. Cztery lata później w Salt Lake City ukończyli rywalizacje na 7. miejscu, a w 2006 roku w Turynie byli 9. Po tym czasie polscy łyżwiarze figurowi nie mogą nawiązać do tych wyników, a kolejna szansa na zapisanie się w historii pojawi się już w lutym w Pekinie.
?Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie!
Czytaj także:
- Skoki narciarskie na ZIO 2022 w Pekinie. Kto w gronie faworytów do medalu?
- Short track na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Natalia Maliszewska w gronie faworytek!
- Biathlon na Zimowych Igrzyskach w Pekinie. Kto ma szansę na olimpijski start?
- Kombinacja norweska w Pekinie. Jak będzie wyglądała kadra Polaków podczas ZIO 2022?
- Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto w gronie faworytów?
- Łyżwiarstwo szybkie na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Kto będzie reprezentował Polskę?
- Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto pojedzie do Pekinu?
- Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto powalczy o medale w Pekinie?
- Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Czy zobaczymy Polaków w Pekinie?
- Snowboarding na ZIO 2022 w Pekinie. Kto głównym faworytem w walce o medale olimpijskie?