Na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich zostanie rozegranych aż 11 konkurencji snowboardowych. W niektórych z nich zobaczymy reprezentantów Polski. Kto będzie reprezentował Polskę na igrzyskach? Kto należy do głównych faworytów w walce o medale olimpijskie?
Snowboarding. Zasady kwalifikacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie
Już teraz wiadomo, że Polscy zawodnicy w snowboardzie wystąpią tylko w parallelach, czyli w rywalizacji równoległej.
Polski Związek Narciarski ustalił określone kryteria kwalifikacji na Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Wybrani zawodnicy musieli znajdować się w czołowej 150. klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz spełnić jedno z kryteriów: zająć miejsca 1-16 w Pucharze Europy lub zająć miejsce na podium Mistrzostw Polski. Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zastrzegł, że spełnienie tych wymogów nie musi oznaczać powołania do Pekinu 2022. Ostateczny skład reprezentacji Polski ustalił trener, a następnie został on zaakceptowany przez Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego.
Kto pojedzie na Igrzyska?
Poznaliśmy reprezentację Polski w snowboardzie na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. Ostatecznie w reprezentacji znalazły się trzy zawodniczki oraz dwóch zawodników. Poniżej lista sportowców, którzy otrzymali nominacje olimpijskie:
- Aleksandra Król;
- Aleksandra Michalik;
- Weronika Biela-Nowaczyk;
- Michał Nowaczyk;
- Oskar Kwiatkowski.
Sztab szkoleniowy na igrzyska tworzą:
- Oskar Bom – trener;
- Piotr Bodziony – asystent trenera;
- Szymon Ładzik – fizjoterapeuta.
Doświadczenie reprezentantów Polski
Dla Oskara Kwiatkowskiego będzie to drugi start na Igrzyskach Olimpijskich. W 2018 roku wystartował w gigancie równoległym, w którym zajął 13. miejsce. Od tego czasu trzykrotnie stawał także na podium zawodów Pucharu Świata, czyli stać go na sprawienie miłej niespodzianki. W przypadku Michała Nowaczyka będzie to debiut olimpijski. Zawodnik od niedawna rywalizuje w Pucharze Świata, a w styczniu 2021 roku po raz pierwszy zajął miejsce na podium zawodów.
Więcej doświadczenia posiada Aleksandra Król, dla której ewentualny start w Pekinie będzie już trzecim udziałem w Igrzyskach Olimpijskich. W Soczi zajęła ona miejsca 9. (gigant równoległy) i 12. (slalom równoległy), a w Pjongczangu 11. miejsce w gigancie równoległym. Polka do tej pory trzykrotnie stawała na podium w zawodach Puchar Świata, w tym wygrała zawody w austriackim Simonhoehe na trzy tygodnie przed rozpoczęciem igrzysk. Dla Weroniki Bieli-Nowaczyk byłby to drugi start olimpijski. W Pjongczangu zajęła 24. miejsce w gigancie równoległym. Jeżeli na Igrzyska pojadą Aleksandra Michalik i Julia Sitarz to będzie to dla nich debiut olimpijski. Aleksandra Michalik z kolei zadebiutuje na igrzyskach.
Na co stać Polaków i kto będzie faworytem rywalizacji?
Reprezentanci Polski udowadniali już, że stać ich na sprawienie niespodzianki. Wydaje się nam jednak, że sukcesem będzie znalezienie się naszych zawodników w okolicach 10. miejsca podczas slalomu giganta równoległego. W tej konkurencji wśród kobiet o medale powinny walczyć:
- Ramona Theresia Hofmeister (Niemcy);
- Cheyenne Loch (Niemcy);
- Seina Joerg (Niemcy);
- Sofiya Nadyrshina (Rosja);
- Julie Zogg (Rosja);
- Ladina Jenny (Szwajcaria);
- Claudia Riegler (Austria).
W rywalizacji mężczyzn warto zwrócić uwagę na Rosjanina Dimitrija Loginova i Włocha Aarona Marcha, którzy doskonale weszli w obecny sezon. Ponadto w walce o medale powinni liczyć się: Andreas Prommegger i Benjamin Karl z Austrii, Andrei Sobolev z Rosji i Zan Kosir ze Słowenii. Oczywiście są to prognozy przedolimpijskie, a na przestrzeni najbliższych tygodni układ sił w rywalizacji parelleli może się jeszcze zmienić.
Wśród największych gwiazd zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich warto wymienić Shauna White’a z USA, który jest trzykrotnym złotym medalistą olimpijskim w konkurencjach snowboardowych. W gronie faworytów do medali w poszczególnych konkurencjach warto wymienić także: Alessandro Haemmerle (Austria), Yuto Totsukę (Japonia), Maxa Parrota (Kanada), Marcusa Klevelanda (Norwegia), Anne Gasser (Austria), Zoi Sadowski Synnott (Nowa Zelandia) i Evę Samkovą (Czechy).
? Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Snowboarding – jakie konkurencje odbędą się w Pekinie?
Snowboarding należy do jednej z najliczniej reprezentowanych dyscyplin podczas zbliżających się Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Sportowcy staną na starcie łącznie aż 11. konkurencji. Polacy wezmą udział w slalomie gigancie równoległym kobiet i mężczyzn. Wszystkie konkurencje snowboardowe w programie Igrzysk prezentują się następująco:
- slopestyle kobiet;
- slopestyle mężczyzn;
- slalom gigant równoległy kobiet;
- slalom gigant równoległy mężczyzn;
- snowboard cross kobiet;
- snowboard cross mężczyzn;
- halfpipe kobiet;
- halfpipe mężczyzn;
- snowboard cross drużyn mieszanych;
- big air kobiet;
- big air mężczyzn.
Terminarz
Dla nas najważniejsze starty odbędą się 8 lutego, kiedy zostaną rozegrane kobiece i męskie zawody w slalomie gigancie równoległym, w których wystąpią reprezentanci Polski. Rywalizacja na trasach snowboardowych zostanie zainaugurowana już 5 lutego, a ostatnie konkurencje zaplanowane są na 15 lutego. Poniżej przedstawiamy dokładny terminarz konkurencji snowboardowych rozgrywanych w ramach XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
- 06.02.2022 – slopestyle kobiet
- 07.02.2022 – slopestyle mężczyzn
- 08.02.2022 – slalom gigant równoległy kobiet
- 08.02.2022 – slalom gigant równoległy mężczyzn
- 09.02.2022 – snowboard cross kobiet
- 10.02.2022 – snowboard cross mężczyzn
- 10.02.2022 – halfpipe kobiet
- 11.02.2022 – halfpipe mężczyzn
- 12.02.2022 – snowboard cross drużyn mieszanych
- 15.02.2022 – big air kobiet
- 15.02.2022 – big air mężczyzn

Czytaj także:
- Polscy medaliści i rekordziści zimowych igrzysk olimpijskich
- Reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Jakie są szanse medalowe Polaków?
- Dyscypliny ZIO. Kogo z Polaków zobaczymy w Pekinie?
Historia snowboardingu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Snowboarding jest stosunkowo młodą dyscypliną olimpijską. Po raz pierwszy w programie Igrzysk pojawił się w 1998 roku w japońskim Nagano, gdzie rozegrano po dwie konkurencje kobiet i mężczyzn (halfpipe i slalom gigant). Od tego czasu stopniowo rosła liczba konkurencji i na ostatnich Igrzyskach w Pjongczangu było ich 10. W Pekinie zawodnicy wystartują łącznie w 11. konkurencjach, a wśród nich zadebiutuje snowboard cross drużyn mieszanych.
Najwięcej medali w snowboardzie w historii Igrzysk Olimpijskich mają Amerykanie. Zdobyli oni łącznie 31 krążków, w tym 14 złotych, 7 srebrnych i 10 brązowych. Drugie miejsce w tabeli wszechczasów zajmują Szwajcarzy (13 medali: 8 złotych, 2 srebrne, 3 brązowe), a na trzecim miejscu znajdują się Francuzi (12 medali: 4 złote, 4 srebrne, 4 brązowe). Polacy w historii swoich występów nie zdobyli jeszcze ani jednego medalu.
Polskie występy w snowboardzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Do tej pory największym sukcesem polskiego snowboardingu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich jest 4. miejsce Jagny Marczułajtis w slalomie gigancie równoległym rozgrywanym w 2002 roku w Salt Lake City. Polskiej zawodniczce zabrakło wówczas bardzo niewiele do podium.
Miejsce w pierwszej 10. zawodów olimpijskich wywalczyła także Aleksandra Król, która w Pjongczangu była 9. Poza tym nasi sportowcy plasowali się najwyżej w drugiej dziesiątce rywalizacji snowboardzistów i wierzymy, że największe sukcesy dopiero przed nimi. Pierwsza okazja do ich osiągnięcia nadarzy się już w lutym podczas XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pekin 2022.
?Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Czytaj także:
- Skoki narciarskie na ZIO 2022 w Pekinie. Kto w gronie faworytów do medalu?
- Short Track na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Natalia Maliszewska w gronie faworytek!
- Biathlon na Zimowych Igrzyskach w Pekinie. Kto ma szansę na olimpijski start?
- Kombinacja norweska w Pekinie. Jak będzie wyglądała kadra Polaków podczas ZIO 2022?
- Narciarstwo alpejskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto w gronie faworytów?
- Łyżwiarstwo szybkie na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Kto będzie reprezentował Polskę?
- Polscy łyżwiarze figurowi na ZIO 2022. Z jakimi nadziejami pojadą do Pekinu?
- Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto pojedzie do Pekinu?
- Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto powalczy o medale w Pekinie?
- Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Czy zobaczymy Polaków w Pekinie?