Biathlon na Zimowych Igrzyskach w Pekinie. Kto jest głównym pretendentem do złota?

biatlon pekin 2022

Na nadchodzących Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie zobaczymy najlepsze polskie biathlonistki i najlepszych polskich biathlonistów. Na co stać Polaków w konkurencjach biathlonowych i kto zalicza się do grona faworytów do zdobycia medalu? 

Skład reprezentacji Polski w biathlonie

Znamy już ostateczny skład polskiej reprezentacji w biathlonie na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. Polskę na trasach biathlonowych i strzelnicy będą reprezentować cztery biathlonistki oraz jeden biathlonista. 

Wśród kobiet wystartują: 

 • Monika Hojnisz-Staręga
 • Kinga Zbylut
 • Anna Mąka 
 • Kamila Żuk

Zdecydowaną liderką kadry pozostaje Monika Hojnisz-Staręga, dla której będzie to już trzeci start na Igrzyskach i z jej występem wiążemy największe nadzieje. Obecnie najbardziej doświadczona polska biathlonistka w składzie na Igrzyska zajmuje 39. miejsce w Pucharze Świata. Do tej pory punktowała również Kamila Żuk (57. miejsce w Pucharze Świata). Pozostałe powołane biathlonistki nie zdobyły w tym roku punktów w zawodach Pucharu Świat. 

Wśród mężczyzn jedynym naszym reprezentantem będzie Grzegorz Guzik. Doświadczony 31-letni biathlonista w tym sezonie zdobył do tej pory 13 punktów w Pucharze Świata i zajmuje w nim dopiero 79. miejsce. Dobry wynik tego zawodnika na nadchodzących Igrzyskach byłby sporą niespodzianką. 

Polacy rozpoczną zmagania 07.02 od biegu indywidualnego kobiet. 

Na co stać Polki?

Najbardziej doświadczoną polską biathlonistką w Pekinie jest Monika Hojnisz-Staręga. W dorobku ma już udział w Igrzyskach w 2014 roku w Soczi oraz w 2018 roku w Pjongczangu. Jej najlepszym rezultatem na Igrzyskach jest zajęcie 5. miejsca w 2014 podczas biegu masowego. W 2018 roku uplasowała się na 6. miejscu w biegu indywidualnym oraz zajęła 7. miejsce z polską sztafetą. Niestety ostatnie miesiące nie są najlepsze w jej wykonaniu i może być bardzo trudno o podobne rezultaty w Pekinie. O wszystkim zadecyduje jednak forma dnia naszej zawodniczki. Największym sukcesem Polki jest brązowy medal zdobyty w biegu masowych na Mistrzostwach Świata w 2013 roku. 

Dla Kamili Żuk to będzie udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. W ostatniej edycji startowała tylko w sztafecie mieszanej, gdzie wspólnie z drużyną zajęła 16. miejsce. W przypadku pozostałych zawodniczek ich udział w nadchodzących Igrzyskach byłby debiutem na takiej imprezie. 

Największe nadzieje wiążemy ze startem Moniki Hojnisz-Staręgi, która jest najbardziej doświadczoną biathlonistką w polskiej kadrze na igrzyska. Starty w obecnym sezonie nie napawają jednak dużym optymizmem, ponieważ są znacznie poniżej możliwości tej zawodniczki. Przed laty wielokrotnie nawiązywała rywalizację z najlepszymi biathlonistkami świata, jednak w Pekinie może być o to bardzo trudno. 

O co powalczy Grzegorz Guzik?

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja z męskim biathlonem w Polsce. Nasz jedyny reprezentant na igrzyska w Pekinie zajmuje odległe lokaty w poszczególnych startach tego sezonu i dla niego sam udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich można traktować w kategorii sukcesu. Oczywiście wszystko rozstrzygnie się na trasach biegowych i strzelnicy w okolicach Pekinu. 

Konkurencje biathlonowe na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022

Biathlon to dyscyplina sportowa, w której rozegranych zostanie aż 11 konkurencji podczas najbliższych Igrzysk Olimpijskich. Konkurencje zostały podzielone na indywidualne starty kobiet, indywidualne starty mężczyzn oraz występy sztafet. W programie Igrzysk znalazły się: 

 • sztafeta mieszana;
 • bieg indywidualny kobiet;
 • bieg indywidualny mężczyzn;
 • sprint kobiet;
 • sprint mężczyzn;
 • bieg pościgowy kobiet;
 • bieg pościgowy mężczyzn;
 • sztafeta mężczyzn;
 • sztafeta kobiet;
 • bieg masowy mężczyzn;
 • bieg masowy kobiet. 

Terminarz konkurencji biathlonowych

Olimpijczycy na trasy biathlonowe wyruszą po raz pierwszy 5 lutego. Ostatnia konkurencja rozegrana zostanie 19 lutego na dzień przed oficjalnym zakończeniem XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Poniżej szczegółowy terminarz rozgrywania konkurencji w biathlonie:

 • 05.02.2022 – sztafeta mieszana
 • 07.02.2022 – bieg indywidualny kobiet
 • 08.02.2022 – bieg indywidualny mężczyzn
 • 11.02.2022 – sprint kobiet
 • 12.02.2022 – sprint mężczyzn
 • 13.02.2022 – bieg pościgowy kobiet
 • 13.02.2022 – bieg pościgowy mężczyzn
 • 15.02.2022 – sztafeta mężczyzn
 • 16.02.2022 – sztafeta kobiet
 • 18.02.2022 – bieg masowy mężczyzn
 • 19.02.2022 – bieg masowy kobiet

Faworytki rywalizacji kobiet

Bardzo emocjonująco zapowiadają się konkurencje kobiece, w których podobnie jak u mężczyzn czołowe role powinny odgrywać reprezentantki Norwegii i Szwecji.

Wśród głównych faworytek w biegu indywidualnym na 15 kilometrów wymieniane są: :

 • Marte Olsbu Roeiseland, Norwegia (kurs w zakładach bukmacherskich STS wynosi 5.50),
 • Hanna Oeberg, Szwecja (7.00)
 • Elvira Karin Oeberg, Szwecja (7.00)
 • Dorothea Wierer, Włochy (7.00).

Nieco niżej oceniane są szanse na sukces takich biathlonistek jak: Dzinara Alimbekawa (Białoruś, 15.00), Lisa Theresa Hauser (Austria, 15.00), Marketa Davidowa (Czechy, 17.50) i Justine Braisaz-Bouchet (Francja, 17.50). Bardzo chcielibyśmy, żeby szyki rywalkom pomieszały Polki, w tym Monika Hojnisz-Staręga, jednak próżno szukać ich w gronie faworytek.

Faworyci rywalizacji mężczyzn

Rywalizacja mężczyzn zapowiada się bardzo ciekawie. Ostatnie sezony wskazują na to, że rywalizację indywidualną w biegu na 20 kilometrów powinni zdominować reprezentanci Norwegii. Wśród nich m.in. zwycięzca Pucharu Świata z zeszłego sezonu Johaness Thingnes Boe (4.50), który bardzo dobrze rozpoczął także obecny sezon.

W gronie faworytów wymieniani są także rodacy Boe, w tym jego brat Tarjei Boe (12.50) oraz Sturla Holm Laegreid (5.00) i BetleSjastad Christiansen (25.00). Ponadto do walki o medale powinni włączyć się Quentin Fillon Maillet (5.00) i Emilien Jacquelin (15.00) z Francji, Szwed Sebastian Samuelsson (10.00) i Rosjanin Aleksander Łoginow (15.00).

Faworyci sztafety mieszanej

Na igrzyskach w Pekinie rozegrana zostanie również sztafeta mieszana. Tu w gronie głównych faworytów wymieniane są reprezentacje Norwegii (2.40), Szwecji (3.25) i Francji (3.75). Dużo mniejsze szanse daje się kolejnym w kolejności Rosjanom, Białorusinom i Niemcom. W ich przypadku ewentualne zwycięstwo wyceniane jest na kurs 15.00. Jeszcze niżej notowani są Włosi (25.00) i Austriacy (50.00).

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Kursy aktualne na dzień 02.02.2022.

biathlon zimowe igrzyska
PressFocus // fot. Xinhua

Czytaj także:


Historia biathlonu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Biathlon jako oficjalna dyscyplina olimpijska zadebiutował podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1960 roku, które odbyły się w amerykańskim Squaw Valley. Wówczas rozegrano jeden bieg indywidualny mężczyzn na dystansie 20 kilometrów. W kolejnych latach do programu Igrzysk Olimpijskich dołączały kolejne konkurencje, w tym m.in.: sztafeta (1968 w Grenoble) oraz sprint na 10 kilometrów (1980 w Lake Placid). 

Kobiety zadebiutowały na olimpijskich trasach biathlonowych w 1992 roku podczas rywalizacji we francuskim Albertville. Od 2014 roku w programie znajduje się bieg sztafet mieszanych. Zanim biathlon na stałe wpisał się do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, rozgrywane były zawody w patrolu wojskowym, który traktuje się jako pierwowzór obecnego biathlonu. 

Sukcesy polskich biathlonistów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich

Największym sukcesem polskiego biathlonu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich jest srebrny medal Tomasza Sikory w biegu masowym rozgrywanym w 2006 roku w Turynie. Zawodnik ten w swojej karierze zdobył także Mistrzostwo Świata oraz dwa kolejne medale na imprezach tej rangi. Zajął także 2. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2008/09, a w całej karierze wygrał 5 zawodów tej rangi. 

W rywalizacji kobiet doczekaliśmy się większej liczby zawodniczek, które potrafiły namieszać w światowej czołówce. Wśród nich warto wymienić Krystynę Guzik (z domu Pałkę), Magdalenę Gwizdoń, Weronikę Nowakowską oraz Monikę Hojnisz-Staręgę. Najlepszym rezultatem Krystyny Guzik na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich było 5. miejsce w biegu indywidualnym w Turynie (brała udział w Igrzyskach od 2006 do 2018 roku). Ponadto zawodniczka ta wywalczyła srebro w Mistrzostwach Świata w 2013 roku w biegu pościgowym.

Taką samą liczbę startów w Igrzyskach Olimpijskich ma Magdalena Gwizdoń, a jej najlepszy indywidualny start to 20. miejsce w sprincie w Turynie. Magdalena Gwizdoń stawała także 6 razy na podium zawodów Pucharu Świata. 

Najbardziej utytułowaną Polką w Mistrzostwach Świata jest Weronika Nowakowska, która w dorobku ma srebro i brąz z 2015 roku. Startowała a Igrzyskach w latach 2010, 2014, 2018, a jej najlepszy wynik to 5. miejsce w biegu indywidualnym w Vancouver. O sukcesach Moniki Hojnisz-Staręgi pisaliśmy już na początku tego artykułu. Być może w lutym będzie w stanie dołożyć kolejne laury do swojego dorobku. 

🥇Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!


Czytaj także: