Narciarstwo alpejskie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych zimowych dyscyplin sportowych. Od zeszłego roku możemy emocjonować się występami Maryny Gąsienicy-Daniel, która coraz śmielej puka do światowej czołówki. Po obiecującym zeszłym sezonie liczymy na to, że na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będzie w stanie powalczyć o medal. Kiedy zostaną rozegrane konkurencje narciarstwa alpejskiego, kto znajduje się w gronie faworytów?
Kto będzie reprezentował Polskę w narciarstwie alpejskim?
Ostatecznie w reprezentacji Polski w narciarstwie alpejskim na nadchodzące igrzyska olimpijskie w Pekinie znalazło się pięciu sportowców. Nominacje w reprezentacji kobiet otrzymały:
- Maryna Gąsienica Daniel;
- Magdalena Łuczak;
- Zuzanna Czapska.
Sztab szkoleniowy reprezentacji kobiet stanowią:
- Marcin Orłowski – trener;
- Przemysław Buczyński – asystent trenera;
- Dominik Białobrzycki – serwisant;
- Claudio Iagher – serwisant.
Wśród mężczyzn z nominacji olimpijskich mogą cieszyć się:
- Michał Jasiczek;
- Paweł Pyjas.
Sztab szkoleniowy drużyny męskiej to:
- Jeffrey Fricsh – trener;
- Stefano Dall Amico – serwisant.
Maryna Gąsienica-Daniel przed wielką szansą. Na co stać Magdalenę Łuczak?
W narciarstwie alpejskim zdecydowanie lepszych wyników spodziewamy się po naszych reprezentantkach. Dla Maryny Gąsienicy-Daniel będzie to już trzeci start z rzędu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Do tej pory jej najlepszy wynik to 27. miejsce zajęte w gigancie podczas Igrzysk w Pjongczang. Ostatni sezon pokazał jednak, że stać ją na walkę z najlepszymi alpejkami świata. Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Cortina d’Ampezzo zajęła 6. miejsce w gigancie i 8. miejsce w gigancie równoległym, a do medalu zabrakło naprawdę niewiele. W ostatnim sezonie Maryna Gąsienica-Daniel regularnie zajmowała miejsce w okolicach pierwszej 10. w zawodach Pucharu Świata.
Drugą naszą reprezentantką jest młoda Magdalena Łuczak, która ma już za sobą udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata, na których zajęła wysokie 19. miejsce w gigancie. Urodzona w 2001 roku zawodniczka uznawana jest za wielki talent, a start w Pekinie będzie dla niej debiutem olimpijskim. Magdalena Łuczak do tej pory nie zdobyła żadnego punktu w zawodach Pucharu Świata, jednak regularnie punktuje w Pucharze Europy, w którym zajęła 15. miejsce w zeszłym sezonie.
Dla obu alpejek udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie to doskonała szansa na poprawienie swoich największych sukcesów oraz zdobycie jakże cennego doświadczenia. Po cichu liczymy także na to, że powalczą o dobre miejsca.
Pozostali nasi reprezentanci
Trzecią naszą reprezentantką jest Zuzanna Czapska, która zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich. Młoda alpejka jest aktualną mistrzynią Polski w slalomie równoległym.
Dla Michała Jasiczka będzie to już trzeci start na igrzyskach olimpijskich. Do tej pory jego najlepszym wynikiem było 23. miejsce zajęte w slalomie w 2014 roku w Soczi. Paweł Pyjas w Pekinie zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich, a dodatkową motywacją do startów będą dla niego trzy złote medale zdobyte podczas ostatnich Mistrzostw Polski.
Jakie konkurencje narciarstwa alpejskiego zobaczymy na Igrzyskach?
W ramach narciarstwa alpejskiego w programie XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich znalazło się 11 konkurencji. Są to konkurencje indywidualne oraz drużynowe, w tym zjazdy, slalomy i super giganty. W wybranych konkurencjach wezmą udział reprezentanci Polski, za których będziemy trzymali kciuki. Wśród olimpijskich konkurencji znajdują się:
- zjazd mężczyzn;
- slalom gigant kobiet;
- supergigant mężczyzn;
- slalom kobiet;
- superkombinacja mężczyzn;
- supergigant kobiet;
- slalom gigant mężczyzn;
- zjazd kobiet;
- slalom mężczyzn;
- superkombinacja kobiet;
- zawody drużynowe.
Terminarz startów
Zawodnicy rozpoczną rywalizację na trasach zjazdowych już 6 lutego, gdy odbędzie się zjazd mężczyzn. Ostatnia konkurencja zaplanowana jest na 19 lutego, a zmagania w narciarstwie alpejskim zakończy rywalizacja drużynowa. Dzień później odbędzie się ceremonia zamknięcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Poniżej pełen terminarz startów.
- 06.02.2022 – zjazd mężczyzn
- 07.02.2022 – slalom gigant kobiet
- 08.02.2022 – supergigant mężczyzn
- 09.02.2022 – slalom kobiet
- 10.02.2022 – superkombinacja mężczyzn
- 11.02.2022 – supergigant kobiet
- 13.02.2022 – slalom gigant mężczyzn
- 15.02.2022 – zjazd kobiet
- 16.02.2022 – slalom mężczyzn
- 17.02.2022 – superkombinacja kobiet
- 19.02.2022 – zawody drużynowe
Faworyci do walki o medale
Na początku chcielibyśmy skupić się na rywalizacji kobiet, gdzie w slalomie gigancie pokusić się o niespodziankę może Maryna Gąsienica-Daniel. Wśród faworytów w większości alpejskich konkurencji wymienia się takie zawodniczki jak: Petra Vlhova (Słowacja), Lara Gut-Behrami, Corinne Suter i Michelle Gisin (Szwajcaria), Mikaela Shiffrin (USA), Marta Bassino, Sofia Goggia i Federica Brignone (Włochy), Katharina Liensberger (Austria), Andreja Slokal (Słowenia), Lena Duerr (Niemcy) i Sara Hector (Szwecja).
Bardzo wyrównanie zapowiadają się starty mężczyzn w narciarstwie alpejskim. Wśród faworytów do walki o medale wymieniani są m.in.: Alexis Pinturault i Clement Noel (Francja), Marco Odermatt, Beat Feuz, Ramon Zenhaeusern, Gino Caviezel i Loic Meillard (Szwajcaria), Marco Schwarz, Matthias Mayer, Christian Hirschbuehl i Vincent Kirechmayr (Austria), Filip Zubcić (Chorwacja), Henrik Kristoffersen (Norwegia), Dominik Paris (Włochy),i Zan Kranjec (Słowenia).
? Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Czytaj także:
- Polscy medaliści i rekordziści zimowych igrzysk olimpijskich
- Reprezentacja Polski na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022. Jakie są szanse medalowe Polaków?
- Dyscypliny ZIO. Kogo z Polaków zobaczymy w Pekinie?
Historia narciarstwa alpejskiego na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Narciarstwo alpejskie po raz pierwszy pojawiło się w programie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1936 roku podczas zawodów rozgrywanych w Garmisch-Partenkirchen w Niemczech. Od razu do rywalizacji przystąpili mężczyźni i kobiety, dla których rozegrano po jednej konkurencji. Z czasem liczba konkurencji rosła, a w 2018 roku w Pjongczangu rozegrano 11 konkurencji narciarstwa alpejskiego. Ta liczba zachowana zostanie także w Pekinie, a zawody drużynowe rozegrane zostaną dopiero po raz drugi.
W klasyfikacji medalowej wszechczasów z dużą przewagą prowadzą Austriacy, którzy mają w swoim dorobku aż 121 medali (37 złotych, 41 srebrnych, 43 brązowe). Drugie miejsce w historycznej klasyfikacji zajmują Szwajcarzy z dorobkiem 66. medali (22 złote, 22 srebrne, 22 brązowe). Ostatnie miejsce na podium przypadło Stanom Zjednoczonym, których sportowcy zdobyli dotychczas w narciarstwie alpejskim 47 medali (17 złotych, 20 srebrnych, 10 brązowych).
W dotychczasowej historii polscy sportowcy nie zdobyli jeszcze ani jednego medalu olimpijskiego w narciarstwie alpejskim.
Historia polskich występów w narciarstwie alpejskim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich
Wśród najlepszych polskich narciarzy alpejskich znajduje się Andrzej Bachleda-Curuś II. Zawodnik ten startował w latach 60. i 70. i z powodzeniem reprezentował Polskę na międzynarodowej arenie. W dorobku ma m.in. srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata. Na Igrzyskach do medalu mu trochę zabrakło, a najlepszy wynik osiągnął w 1968 roku w Grenoble. Zajął wówczas 6. miejsce w slalomie. Trzy oczka niżej uplasował się cztery lata później w Sapporo w gigancie.
Kolejnym historycznym narciarzem jest Maciej Gąsienica-Ciaptak, który startował w latach 70. i 80., jednak bez sukcesów na Igrzyskach. Kilkukrotnie był blisko medalu Mistrzostw Świata. Wysokie 5. miejsce na Igrzyskach zajął Andrzej Bachleda-Curuś III w 1998 roku w Nagano.
Wśród kobiet duże sukcesy odnosiła Dorota Tlakła, jednak zabrakło jej medali na najważniejszych imprezach. Najlepsze miejsce na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich to 8., które zajęła w 1988 roku w Calgary. Jej siostra Małgorzata Tlakła cztery lata wcześniej zajęła wysokie 6. miejsce na Igrzyskach w Sarajewie. Później rozpoczęła swoje starty w reprezentacji Francji. W ślady sióstr Tlakła idzie Maryna Gąsienica-Daniel, którą należy wymieniać już w trójce najlepszych polskich narciarek alpejskich w historii. Wierzymy jednak, że największe sukcesy dopiero przed nią i potwierdzi to podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.
?Typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Pekinie! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!
Czytaj także:
- Skoki narciarskie na ZIO 2022 w Pekinie. Kto w gronie faworytów do medalu?
- Short Track na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Natalia Maliszewska w gronie faworytek!
- Biathlon na Zimowych Igrzyskach w Pekinie. Kto ma szansę na olimpijski start?
- Kombinacja norweska w Pekinie. Jak będzie wyglądała kadra Polaków podczas ZIO 2022?
- Łyżwiarstwo szybkie na Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Kto będzie reprezentował Polskę?
- Polscy łyżwiarze figurowi na ZIO 2022. Z jakimi nadziejami pojadą do Pekinu?
- Saneczkarstwo na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto pojedzie do Pekinu?
- Biegi narciarskie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Kto powalczy o medale w Pekinie?
- Skeleton na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Czy zobaczymy Polaków w Pekinie?
- Snowboarding na ZIO 2022 w Pekinie. Kto głównym faworytem w walce o medale olimpijskie?