Gdzie zagrają polscy piłkarze podczas Euro 2020? Ostateczna decyzja ma zapaść w piątek.

gdzie-polska-zagra-euro-2020

W piątek 23 kwietnia UEFA podejmie ostateczną decyzję o tym, które miasta będą gospodarzami EURO 2020. Zmiany na wybranej wcześniej liście dwunastu organizatorów są możliwe, ponieważ władze europejskiej piłki nożnej wymagają, aby mecze z trybun mogli oglądać widzowie, a nie wszystkie miasta są w stanie to zagwarantować. Na decyzję szczególnie czekać będą włodarze PZPN oraz sztab, piłkarze i kibice reprezentacji Polski, bowiem wątpliwości dotyczą obu miast, w których grać mają/mieli „Biało-Czerwoni”. Wszystko wskazuje na to, że biało-czerwoni zamiast w Dublinie i Bilbao zagrają w innym hiszpańskim mieście i w Rosji!

UEFA chce kibiców na stadionach EURO 2020

Przypomnijmy, zgodnie z pierwotnym planem reprezentacja Polski swoje mecze grupy E podczas Euro 2020 ma rozegrać w Dublinie (14.06 ze Słowacją i 23.06 ze Szwecją) oraz w Bilbao (19.06 z Hiszpanią). W stolicy Irlandii zaplanowano ponadto mecz Szwecja – Słowacja (18.06), a w hiszpańskim mieście pozostałe dwa spotkania reprezentacji tego kraju: ze Szwecją (14.06) i ze Słowacją (23.06).

W Irlandii spadło jednak zainteresowanie turniejem po tym, jak drużyna narodowa odpadła w barażach i nie zakwalifikowała się do EURO 2020. Między innymi dlatego tamtejszy rząd nie jest w stanie zagwarantować wymaganej liczby widzów na stadionie w Dublinie. A wymóg UEFA to co najmniej 25 procent pojemności trybun danego obiektu. Problem ze spełnieniem tego wymogu zgłosiły także władze miasta Bilbao, które oficjalnie w środę zrezygnowało organizacji meczów na Euro 2020.


Powiązane artykuły:


Alternatywne lokalizacje dla Dublina i Bilbao

Początkowo jako alternatywę dla Dublina wymieniano angielskie miasta: Londyn (stadion Tottenhamu lub Wembley) i Manchester. Ale wynajęcie tych obiektów wiązałoby się z dodatkowymi kosztami. W końcu pojawiła się kandydatura Sankt Petersburga i wszystko wskazuje na to, że to ona w piątek zostanie oficjalnie przyjęta i ogłoszona. W tym mieście na stadionie Zenita mają się wprawdzie odbyć trzy mecze grupy B, ale terminami nie kolidują one ze spotkaniami „polskiej” grupy E, a koszt byłby wtedy na pewno mniejszy niż w przypadku wynajmowania nowego stadionu. Ponadto rosyjski rząd zagwarantował co najmniej 50 procent widzów na trybunach. Reprezentacja Polski w St. Petersburgu ma zagrać ze Słowacją i Szwecją. W przypadku alternatywy dla Bilbao jest zdecydowanie prościej. Biało-czerwonym nie grozi kompletna zmiana kierunku, bo mecz Hiszpania – Polska ma zostać rozegrany w Sevilli.Gdzie baza reprezentacji Polski przed EURO 2020?

Wraz ze zmianą lokalizacji meczów reprezentacji Polski na EURO 2020 konieczna może okazać się zmiana lokalizacji bazy naszej kadry. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami, tą bazą miał być Portmarnock Hotel & Golf Links w Malahide, niedaleko od Dublina. Jeśli mecze ze Słowacją i Szwecją zostaną przeniesione do Anglii, PZPN prawdopodobnie poszuka bazy w tym kraju. Jeśli do Rosji, w grę wchodzą różne opcje. Pierwszą jest baza w tym państwie, drugą zamieszkanie na czas mistrzostw Europy w którymś z polskich ośrodków, ale mówi się też o Austrii, Niemczech i Szwajcarii.

W przypadku ewentualnego przeniesienia meczu Polski z Hiszpanią z Bilbao do Sewilli, sprawa jest mniej skomplikowana. Nasza drużyna po prostu wyruszy na ten jeden mecz ze swojej bazy do stolicy Andaluzji zamiast do Kraju Basków.

Ostateczne decyzje co do bazy powinny zapaść w ciągu kilku dni od oficjalnego potwierdzenia przez UEFA lokalizacji meczów reprezentacji Polski podczas EURO 2020.

Sprawdź aktualne kursy na Euro 2020! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj wyniki! ⚽

Adam Pisula