Grupy Euro 2020. Faworyci grup, analiza szans i terminarz grupowych rozgrywek

Już za niedługo kibice piłkarscy w całej Europie żyć będą turniejem o prymat na Starym Kontynencie. Przedstawiamy finalistów, składy grup na Euro 2020, terminarz fazy grupowej, prognozy bukmacherskie i analizujemy szanse uczestników. Które drużyny są faworytami grup?

Jesienią odbyła się druga edycja Ligi Narodów, barażami dokończono kwalifikacje do mistrzostw Europy, 30 listopada w Bukareszcie odbyło się losowanie grup… Możemy zaczynać odliczanie do turnieju, który trwać będzie od 11 czerwca do 11 lipca w 12 europejskich miastach. To niecodzienne rozproszenie gospodarzy imprezy miało być jednorazowe – w 60. rocznicę rozegrania pierwszego Euro. Będzie w rocznicę nieokrągłą, bo nr 61. UEFA podjęła decyzję o zachowaniu nazwy turnieju z datą 2020.

Faza grupowa. Długą ławą do 1/8 Mistrzostw Europy

Drugi raz w historii w finałach Euro wezmą udział 24 reprezentacje. Pierwszy taki turniej odbył się w 2016 roku we Francji. Zostały podzielone na 6 grup. W fazie grupowej odpadnie jedynie 8 drużyn – sześć tych, które zajmą w swoich grupach ostatnie, 4. miejsce, a także dwie najsłabsze z trzecich miejsc. Do 1/8 finału awansują mistrzowie i wicemistrzowie grup oraz cztery najlepsze zespoły spośród tych, które uplasują się na pozycji nr 3. Zasady są proste: decyduje – kolejność nieprzypadkowa – liczba zdobytych punktów, bilans bramkowy, większa liczba zdobytych bramek, klasyfikacja fair play oraz w skrajnym przypadku pozycja w rankingu UEFA. Od 1/8 finału rywalizacja toczyć się będzie już naturalnie w myśl zasady „przegrywający odpada”. Faza grupowa trwać będzie od 11 do 23 czerwca. 1/8 finału zacznie się 26 czerwca.

Swoją drogą – w 2016 roku we Francji do wyjścia z grupy z trzeciego miejsca wystarczyło zdobycie 3 punktów i nie ujemny bilans bramek. Dość powiedzieć, że takimi „kuchennymi drzwiami” do fazy play off załapali się… przyszli mistrzowie, którzy za 5 miesięcy będą bronić tytułu, czyli Portugalczycy. Zanotowali wtedy w grupie 3 remisy – z Islandią, Austrią oraz Węgrami. Pozostałe ekipy z 3. miejsc – Słowacja, Irlandia i Irlandia Północna – odpadły w 1/8 finału, ale wspomnień i tego, że na dużym turnieju wyszły z grupy, nikt im już nie zabierze.

Grupy na Euro 2020 – składy

Grupy Euro 2020
  • Grupa A: Turcja, Włochy, Szwajcaria, Walia
  • Grupa B: Dania, Belgia, Rosja, Finlandia
  • Grupa C: Holandia, Ukraina, Austria, Macedonia Północna
  • Grupa D: Anglia, Chorwacja, Czechy, Szkocja
  • Grupa E: Hiszpania, Szwecja, Polska, Słowacja
  • Grupa F: Niemcy, Portugalia, Francja, Węgry

Grupa A – Euro 2020

WŁOCHY, SZWAJCARIA, TURCJA, WALIA

Grupa A rozgrywana będzie na Stadionach Olimpijskich w Rzymie i Baku. To obiekty nr 3 i 4 pod względem wielkości spośród tych, które gościć będą uczestników Euro. Pojemność włoskiego wynosi 72 tysiące, azerskiego – 68 tysięcy. Większe są jedynie londyńskie Wembley oraz monachijska Allianz Arena. Stadion w Rzymie jest najdalej wysuniętym na południe spośród aren ME, zaś w Baku – najdalej na wschód.

Terminarz grupy A

grupa a terminarz skład

1. kolejka

11 czerwca, 21:00 (Rzym): Turcja – Włochy
12 czerwca, 15:00 (Baku): Walia – Szwajcaria

2. kolejka

16 czerwca, 18:00 (Baku): Turcja – Walia
16 czerwca, 21:00 (Rzym): Włochy – Szwajcaria

3. kolejka

20 czerwca, 18:00 (Baku): Szwajcaria – Turcja
20 czerwca, 18:00 (Rzym): Włochy – Walia

Grupa A – Faworyci

Bukmacherzy nie mają wątpliwości – zdecydowanym faworytem grupy A są Włosi. Niżej – i podobnie wyceniane są – szanse na awans Szwajcarii oraz Turcji, przy czym mniej zarobić można na tej pierwszej. A najwięcej – jeśli postawi się na awans Walii. W przypadku zespołu z Wysp Brytyjskich przebitka wynosi około 3 do 1. Przyjrzyjmy się bliżej każdej z drużyn.

Włochy

Gospodarze tej grupy, Włosi, wracają na wielki turniej po długich 5 latach. Ostatnio byli na Euro 2016, na mundialu ich zabrakło. Eliminacje przeszli jak burza. Podopieczni Roberto Manciniego zanotowali komplet 10 zwycięstw, rywalizując z Finlandią, Grecją, Bośnią i Hercegowiną, Armenią oraz Liechtensteinem. Bez straty punktu kwalifikacje zakończyła jeszcze tylko jedna reprezentacja, czyli Belgia. W Lidze Narodów Italia poszła za ciosem, wygrywając bez porażki grupę z Holandią, Polską oraz – ponownie – Bośnią. W rankingu FIFA na koniec 2020 roku Włosi zamykali czołową dziesiątkę.

Szwajcaria

Jedyną drużyną w tej grupie, która grała na mundialu 2018 w Rosji, jest Szwajcaria. W grupie zremisowała wtedy z Brazylią, dotarła do 1/8 finału, gdzie okazała się słabsza od Szwedów. Szwajcarzy wygrali swą eliminacyjną grupę, z zawsze niewygodnymi zespołami Danii i Irlandii. Zanotowali 5 zwycięstw, 2 remisy i 1 porażkę. Przegrali i zremisowali z Danią, raz zremisowali z Irlandią. To 16. drużyna rankingu FIFA.

Turcja

Świetnie w eliminacjach powiodło się Turkom. Nie zajęli co prawda 1. miejsca w grupie, zdobywając mniej punktów od Francji, ale mocno dając się mistrzom świata we znaki. Urwali im łącznie aż 4 „oczka”, zwyciężając u siebie 2:0, a na wyjeździe remisując 1:1. Poza tym, Turcja wygrała do zera jeszcze 6 innych meczów, a największe kłopoty sprawiła jej Islandia (1:2 i 0:0). Najświeższe wspomnienia z Euro drużyna znad Bosforu ma kiepskie – w 2016 roku była jedną z dwóch ekip z 3. miejsca, która nie awansowała do 1/8 finału. W grupie przegrali wtedy z Hiszpanią i Chorwacją, a wygrali z Czechami. Dziś Turcja w rankingu FIFA sklasyfikowana jest na 32. pozycji.

Walia

Te najświeższe wspomnienia najlepsze mają Walijczycy – wszak w 2016 roku zanotowali historyczny sukces, dochodząc aż do półfinału Euro, w którym nie sprostali przyszłym triumfatorom, Portugalczykom. W eliminacjach tworzyli grupę z – jak się okazało – trzema innymi finalistami, Chorwacją, Słowacją i Węgrami. Zajęli 2. miejsce z dorobkiem 14 punktów w 8 meczach. Niełatwo było im zwłaszcza na wyjazdach, bo wracali na tarczy z Węgier i Chorwacji, a z 1 punktem – ze Słowacji. U siebie stracili punkty (1:1) tylko z Chorwatami. Walijczycy to 18. zespół według grudniowego rankingu FIFA.

Grupa B – Euro 2020

BELGIA, ROSJA, DANIA, FINLANDI

Grupa B rozgrywana będzie w Kopenhadze i Petersburgu, czyli dwóch miastach wysuniętych najdalej na północ w całym turnieju. To zarazem jedna z trzech grup, w której uczestniczyć będą dwaj gospodarze. Mniej skorzystają na tym Rosjanie, bo tę fazę zakończą wyjazdową konfrontacją z Duńczykami. 

Terminarz grupy B

grupa b terminarz skład

1. kolejka

12 czerwca, 18:00 (Kopenhaga): Dania – Finlandia
12 czerwca, 21:00 (Petersburg): Belgia – Rosja

2. kolejka

16 czerwca, 15:00 (Petersburg): Finlandia – Rosja
17 czerwca, 18:00 (Kopenhaga): Dania – Belgia

3. kolejka

21 czerwca, 21:00 (Kopenhaga): Rosja – Dania
21 czerwca, 21:00 (Petersburg): Finlandia – Belgia

Grupa B – Faworyci

Hierarchia faworytów grupy B u bukmacherów wcale nie kształtuje się tak, jak wskazywałby na to układ koszyków, z których losowane były zespoły (I – Belgia, II – Rosja, III – Dania, IV – Finlandia). Owszem, niekwestionowanym kandydatem nr 1 do awansu muszą być Belgowie, ale już szanse Rosjan są wyceniane niżej niż Duńczyków. „Underdogiem” – rzecz jasna – niewidziani dotąd na wielkiej imprezie Finowie z przebitką 7,5 do 1.

Belgia

Kandydat do zwycięstwa całej imprezy, nie tylko grupy B. Drużyna, która rok 2020 zakończyła jako lider rankingu FIFA. Po ćwierćfinale Euro 2016 (odpadnięcie z Walią) i brązowym medalu mundialu 2018 być może przyszedł czas na sukces na miarę całego wybitnego pokolenia belgijskich piłkarzy. W eliminacjach? Komplet 10 zwycięstw, czego byli w stanie dokonać jeszcze tylko Włosi. „Czerwone Diabły” rozbiły swoją grupę w pył, a 30 punktów i bilans bramkowy 40:3 mówi sam za siebie. Co ciekawe, Belgia w tej grupie obok Szkocji, Cypru, Kazachstanu i San Marino mierzyła się z… Rosją, pokonując ją gładko 3:1 i 4:1. Rewanż – już w 1. kolejce Euro. W Lidze Narodów Belgowie nie zwolnili tempa, zajmując 1. miejsce w swojej grupie dywizji A. Przegrała tylko 1 mecz, z Walią, a dwukrotnie pokonała Anglię i… Danię, czyli kolejnego z rywali, z którym los skojarzył ją w finałach Euro.

Rosja

Nie miała problemów z uzyskaniem awansu z drugiego miejsca w eliminacyjnej grupie. Belgowie, z którymi zacznie Euro, okazali się poza zasięgiem – tak jak Rosja była poza zasięgiem dla pozostałych rywali, kończąc zmagania z 9-punktową przewagą nad Szkotami. Nie licząc starć z Belgią – komplet 8 zwycięstw i bilans bramkowy 31:1. Na miarę ćwierćfinalisty ostatniego mundialu, chciałoby się rzec. Zgoda, rozgrywany był w Rosji, a „gospodarzom ściany pomagają”, ale… teraz „Sborna” również ma w planach domowe mecze. Co najmniej dwa. Poprzednie Euro zakończyło się dla niej klapą. Zajęła ostatnie miejsce w grupie z Walią, Anglią i Słowacją.

Dania

Na Euro pojedzie po długich 9 latach. W 2012 roku, na turnieju rozgrywanym w Polsce i Ukrainie, odpadła w grupie. Na boiskach we Francji jej zabrakło, za to w 2018 roku na mundialu w Rosji dotarła do 1/8 , a walkę o ćwierćfinał przegrała z przyszłym wicemistrzem, Chorwacją, dopiero w serii rzutów karnych. W eliminacjach ME 2020 – jedyna drużyna, która awansowała z 2. miejsca i nie poniosła przy tym porażki. Sukces zapewnił równomierny bilans 4 zwycięstw i 4 remisów. Duńczycy zgromadzili punkt mniej od Szwajcarii, za to okazali się lepsi od Irlandii, Gruzji i Gibraltaru.

Finlandia

Po końcowym gwizdku pieczętującego awans spotkania z Lichtensteinem z oczu wielu fińskich piłkarzy popłynęły łzy. Zapisali się na kartach historii – ich kraj pierwszy raz wystawi reprezentację w finałach wielkiej piłkarskiej imprezy. Przyczyniło się do tego 6 zwycięstw w eliminacjach – z Armenią (2), Bośnią i Hercegowiną, Lichtensteinem (2) i Grecją. Poza tym były dwie porażki z Włochami, a także brak punktów w rewanżach z Bośnią i Grecją. Ten drugi już o niczym nie decydował. W ostatnim rankingu FIFA Finowie uplasowali się w 6. dziesiątce – spośród finalistów Euro niżej jest tylko Macedonia Północna.

Grupa C – Euro 2020

HOLANDIA, UKRAINA, AUSTRIA, MACEDONIA PÓŁNOCNA

Grupa, która „na papierze” jawi się być może jako najsłabsza i najmniej atrakcyjna spośród wszystkich sześciu na Euro 2020. Nie ma w niej przedstawiciela czołowej dziesiątki rankingu FIFA, bo najwyżej sklasyfikowana jest Holandia (obecnie 14.), Austria i Ukraina plasują się w trzeciej dziesiątce, zaś Macedonia Północna – najniżej ze wszystkich 24 uczestników turnieju (65.). Dla aren tej rywalizacji, stadionów w Amsterdamie i Bukareszcie, Euro zakończy się niedługo po fazie grupowej, bo już na 1/8 finału.

Terminarz grupy C

1. kolejka

13 czerwca, 18:00 (Bukareszt): Austria – Macedonia Północna
13 czerwca, 21:00 (Amsterdam): Holandia – Ukraina

2. kolejka

17 czerwca, 15:00 (Bukareszt): Ukraina – Macedonia Północna
17 czerwca, 21:00 (Amsterdam): Holandia – Austria

3. kolejka

21 czerwca, 18:00 (Amsterdam): Macedonia Północna – Holandia
21 czerwca, 18:00 (Bukareszt): Ukraina – Austria

Grupa C – Faworyci

W zestawieniach bukmacherów widać jasno, jak postrzegana jest Macedonia Północna – niemalże jako dostarczyciel punktów. Kursy na jej awans do dalszej fazy oscylują w okolicach 8. Podwójna przebitka jest na Austriaków, nieco niższa – na stawianych wyżej Ukraińców, a symboliczna – na Holendrów.

Holandia

To aż nie do pomyślenia, ale odkąd Holandia w 2014 roku sięgnęła po brązowy medal mundialu w Brazylii, nie brała już udziału w wielkiej imprezie. Nie zakwalifikowała się ani do Euro 2016, ani do mistrzostw świata 2018. Teraz „Oranje” wracają, a miano gospodarza tej grupy i perspektywa rozegrania 3 spotkań na stadionie im. Johana Cruyffa w Amsterdamie to tylko didaskalia. Mowa w końcu o drużynie, która stoczyła bój z Niemcami o pierwsze miejsce w eliminacyjnej grupie. I choć ostatecznie okazała się o 2 punkty słabsza, to bilans konfrontacji z sąsiadem był dla niej korzystny – po porażce 2:3 u siebie przyszła efektowna wygrana 4:2 na wyjeździe. Poza tym, Holendrzy potknęli się już tylko w Belfaście z Irlandią Północną. A ostatniej jesieni w Lidze Narodów – równy poziom i 2. miejsce w grupie z Włochami, Polską i Bośnią. 14. miejsce w rankingu FIFA.

Ukraina

Nasi wschodni sąsiedzi mają za sobą świetne eliminacje; dość niespodziewanie triumfowali w grupie z obrońcą tytułu, Portugalczykami, z którymi na wyjeździe zremisowali, a u siebie zwyciężyli. Remis Ukraińcom urwali jeszcze tylko Serbowie. Poza tym zawodnicy Andrija Szewczenki uporali się z Luksemburgiem i Litwą. Na duży turniej wracają po 5 latach, gdy w bezbarwnym stylu odpadli szybko z Euro 2016, przegrywając m.in. z Polską. Teraz awans do 1/8 finału wydaje się celem minimum dla kadry nr 24 rankingu FIFA.

Austria

Grupowy rywal Polaków z eliminacji. W Wiedniu ograliśmy go 1:0 po golu Krzysztofa Piątka, rewanż na PGE Narodowym w Warszawie zakończył się bezbramkowym remisem „ze wskazaniem” na Austriaków, którzy pokazali wtedy lepszy futbol. W tych samych eliminacjach potrafili przegrać z Łotwą czy Izraelem. Patrząc na ranking FIFA (23.), Austria w tej grupie ME ustępuje tylko Holendrom, ale można odnieść wrażenie, że 2. miejsce przyjęłaby z dużą radością.

Macedonia Północna

Kopciuszek na salonach. Jedna z drużyn, która awans na Euro wywalczyła dzięki barażom; tej najsłabszej ścieżce, utworzonej z triumfatorów grup niższej dywizji Ligi Narodów. Było pewne, że dla kogoś to bilet do piłkarskiego raju; sięgnęli po niego Macedończycy, których do historycznego sukcesu poprowadził 37-letni Goran Pandev. W barażach pokonali najpierw Kosowo, a potem faworyzowaną Gruzję. W zwykłych eliminacjach 65. obecnie drużyna rankingu FIFA szans na awans by nie miała. W grupie zajęła 3. miejsce, daleko za plecami Polski i Austrii, ale za to przed Słowenią czy Izraelem.

Grupa D – Euro 2020

ANGLIA, CHORWACJA, CZECHY, SZKOCJA

Kolejna grupa z dwoma gospodarzami. Mecze odbywać się będą na Wyspach Brytyjskich, na Hampden Park w Glasgow i Wembley w Londynie, czyli arenie półfinałów i wielkiego finału. Tu też odbędą się 3 mecze fazy grupowej, czyli Szkotów mimo miana gospodarza czeka jeden wyjazd.

Terminarz grupy D

1. kolejka

13 czerwca, 15:00 (Londyn): Anglia – Chorwacja
14 czerwca, 15:00 (Glasgow): Szkocja – Czechy

2. kolejka

18 czerwca, 18:00 (Glasgow): Chorwacja – Czechy
18 czerwca, 21:00 (Londyn): Anglia – Szkocja

3. kolejka

22 czerwca, 21:00 (Glasgow): Chorwacja – Szkocja
22 czerwca, 21:00 (Londyn): Czechy – Anglia

Grupa D – Faworyci

Zaskoczenia nie ma – na awans Anglii do 1/8 kursy bukmacherów są minimalne, na jej triumf w tej grupie niewiele wyższe. Bardzo wysoko oceniają też Chorwatów, a znacząco niżej – Czechów i Szkotów (kolejność nieprzypadkowa). Nie jest to jednak grupa, w której zdrowy rozsądek z góry nakazywałby wykluczyć niespodzianki.

Anglia

Czy nadchodzi wreszcie czas „Synów Albionu”, czego zwiastunem był już rosyjski mundial, który zakończyli przed trzema laty w czołowej czwórce, choć jeszcze bez medalu? Anglicy na każdą wielką imprezę jadą z wielkimi nadziejami. Nie inaczej w przypadku Harry’ego Kane’a (został królem strzelców eliminacji) będzie i teraz. W kwalifikacjach drużyna sklasyfikowana tuż za podium rankingu FIFA problemów nie miała. Odniosła 7 zwycięstw, a jedyne punkty straciła ulegając 1:2 Czechom, którym teraz będzie mogła się w 3. kolejce fazy grupowej zrewanżować. I zajść nieco dalej niż na poprzednim Euro. We Francji odpadła już w 1/8 – sensacyjnie, kosztem Islandczyków.

Chorwacja

Drugi z zespołów TOP 4 ostatniego mundialu w tej grupie. To dzięki półfinałowej wygranej z Anglią reprezentacja Chorwacji zagrała w wielkim finale z Francuzami. Na dwóch z rzędu dużych imprezach na drodze Chorwatów stawał przyszły mistrz. O ile w 2018 roku miało to miejsce w finale, o tyle w 2016 na Euro – już w 1/8, gdy ulegli 0:1 Portugalii. W eliminacjach Euro Chorwaci wygrali swoją grupę, zdobywszy 17 punktów w 8 meczach. U siebie odnieśli komplet zwycięstw: z Walią, Słowacją, Węgrami i Azerbejdżanem. Trzy z tych ekip zagrają na Euro. Na wyjeździe zaś pokonali tylko Słowaków, a ulegli Węgrom, ale to drogi do awansu 11. drużynie rankingu FIFA bynajmniej nie zatarasowało.

Czechy

Jako się rzekło już wyżej, znów zmierzą się z Anglią, czyli rywalem z eliminacji, którego jako jedyni pokonali – o czym przesądził gol dobrze znanego polskim kibicom Zdenka Ondraszka. Poza tym były mało chlubne porażki z Kosowem i Bułgarią, ale też wygrane z tymi rywalami i dublet z Czarnogórą. Całkiem-całkiem, a na dokładkę dorzucić można jeszcze triumf w dywizji B Ligi Narodów, w której grali m.in. ze Szkocją. Choć… akurat z nią 2-krotnie nasi południowi sąsiedzi przegrali. Mogą się odkuć już w 1. kolejce fazy grupowej Euro. Będzie to konfrontacja dwóch ekip z 5. dziesiątki rankingu FIFA. Jak na duży turniej, jednak rzadkość.

Szkocja

To się nazywa come back! W XXI wieku Szkoci na dużej imprezie nie grali. Tę ostatnią zaliczyli w 1998 roku na mundialu we Francji. Napisali piękną historię teraz, właśnie w obliczu turnieju, który będą współorganizowali. W grupie szykuje się Święta Wojna z Anglią, kolejne po Lidze Narodów konfrontacje z Czechami. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie baraże. W zasadniczej fazie eliminacji Szkoci zajęli 3. miejsce z równym bilansem 5 zwycięstw i 5 porażek, nie mając szans z Belgią i Rosją. W barażach był istny horror. 0:0 i wygrane karne z Izraelem, miesiąc później 1:1 i wygrane karne w Serbii… Przy „jedenastkach” noga Szkotom nie zadrżała. Wykorzystali 10 na 10.

Grupa E – Euro 2020

HISZPANIA, POLSKA, SZWECJA, SŁOWACJA

Dublin, Bilbao – wokół tych dwóch najbardziej wysuniętych na zachód miejscowości spośród 12 goszczących uczestników Euro krążyć będą w czerwcu myśli polskich kibiców. Grupa nie jest łatwa, bo ze Szwedami zawsze grało nam się nieprzyjemnie, o Hiszpanach już nawet nie wspominając, bo wygrane z nimi możemy policzyć na palcach jednej ręki, a i tak jeszcze trochę zostaje. Nie ma wątpliwości – klucz do sukcesu, do 1/8 finału, leży w inauguracyjnym meczu ze Słowacją, czyli najniżej notowaną drużyną tej grupy i tą, która na finały wjechała bocznym torem, z barażu.

Terminarz grupy E

sklad terminarz grupa e me 2020

1. kolejka

14 czerwca, 18:00 (Dublin): Polska – Słowacja
14 czerwca, 21:00 (Bilbao): Hiszpania – Szwecja

2. kolejka

18 czerwca, 15:00 (Dublin): Szwecja – Słowacja
19 czerwca, 21:00 (Bilbao): Hiszpania – Polska

3. kolejka

23 czerwca, 18:00 (Bilbao): Słowacja – Hiszpania
23 czerwca, 18:00 (Dublin): Szwecja – Polska

Grupa E – Faworyci

Nie ma wątpliwości – bukmacherzy widzą zdecydowanego faworyta w Hiszpanach, kurs na to, że zajmą miejsce w top2, jest bliski 1. Co ciekawe, szanse Polski na dwie pierwsze pozycje są minimalnie wyższe, kurs jest odrobinę niższy niż na Szwedów, a aż 3-krotnie niższy niż ten na Słowaków.

Więcej informacji o grupie E znajdziesz tutaj – Grupa E. „Polska grupa” na ME 2020

Mecze reprezentacji Polski na Euro 2020:

Grupa F – Euro 2020

NIEMCY, FRANCJA, PORTUGALIA, WĘGRY

I jeszcze jedna grupa z duetem gospodarzy. Grupa śmierci: z byłymi mistrzami świata, aktualnymi mistrzami świata, aktualnymi mistrzami Europy oraz kopciuszkiem, Węgrami, którzy na dodatek nie zagrają wszystkich 3 meczów u siebie, na nowym stadionie im. Ferenca Puskasza w Budapeszcie, tylko zmagania zakończą wyjazdem do Monachium na bój z Niemcami.

Terminarz grupy F

1. kolejka

15 czerwca, 18:00: Węgry – Portugalia (Budapeszt)
15 czerwca, 21:00: Francja – Niemcy (Monachium)

2. kolejka

19 czerwca, 15:00: Węgry – Francja (Budapeszt)
19 czerwca, 18:00: Portugalia – Niemcy (Monachium)

3. kolejka

23 czerwca, 21:00: Portugalia – Francja (Budapeszt)
23 czerwca, 21:00: Niemcy – Węgry (Monachium)

Grupa F – Faworyci

Węgrzy to naturalnie outsider, dlatego bukmacherzy oceniają szanse na ich wyjście z grupy z pierwszych dwóch miejsc na 1 do 12,5. Z trójki hegemonów, najniżej stoją akcje Portugalii – za postawioną na nich złotówkę można „wyjąć” 2 złote. Równomiernie – 1 do 1,3 – określone są szanse na top2 Niemców i Francuzów.

Niemcy

Dyżurny faworyt każdej imprezy, ale mający swoje problemy. Dłuuuga kadencja Joachima Loewa jakby nieuchronnie chyliła się ku końcowi, na „Die Maanschaft” już dawno nie wylewało się tyle krytyki, a podsumowaniem ostatniego trudnego czasu była klęska 0:6 z Hiszpanią w Lidze Narodów. Niemcy muszą uratować honor po nieudanych mistrzostwach świata, które zakończyli na ostatnim miejscu, ustępując Szwecji, Meksykowi i Korei Południowej. W eliminacjach problemów nie mieli, przeszli je gładko, odnosząc 7 zwycięstw i przegrywając jedynie u siebie z Holandią. Może i nasi zachodni sąsiedzi mają gorszy czas, ale Irlandia Północna, Białoruś czy Estonia krzywdy wyrządzić im nie mogła.

Francja

Mistrzowie świata, wicemistrzowie Europy, drużyna, która gładko wygrała swoją grupę w najwyższej dywizji ostatniej edycji Ligi Narodów, jak i w eliminacjach. Z Islandią, Mołdawią, Albanią i Andorą odniosła komplet zwycięstw, a nie leżeli jej wyjątkowo tylko Turcy, z którymi zdobyła 1 punkt. Do Euro 2020/21 „Les Bleus” przystępować muszą z jasnym celem: poprawy wyniku z 2016 roku. Czyli w grę teraz może wchodzić tylko mistrzostwo.

Portugalia

Obrońcy tytułu do losowania fazy grupowej przystępowali ledwie z trzeciego koszyka. Ich pozycję osłabił przeciętny występ w mundialu, zakończony w 1/8 finału porażką z Urugwajem. W eliminacjach szału też nie było, w końcu Cristiano Ronaldo i spółka nie wygrali swojej grupy, ustępując o 3 punkty Ukrainie, z którą przegrali i zremisowali. Poza tym stracili też punkty w domowej konfrontacji z Serbią. W Lidze Narodów zaś zajęli 2. miejsce za… Francją, notując remis i porażkę. Prawem serii, zwycięstwo przyjdzie na Euro? Już raz przyszło, w finale poprzednich ME…

Węgry

Chyba żaden inny finalista Euro nie stoi na tak straconej pozycji i nie ma przed sobą tak trudnego zadania, co Madziarzy. Trafili do grupy z trzema potęgami, a sami na Euro dostali się przez baraże. W eliminacjach wyprzedzili w swojej grupie tylko Azerbejdżan, będąc nieznacznie słabszym od Walii i Słowacji, a nieco znaczniej – od Chorwacji. W barażach Węgrzy zrobili swoje. 3:1 na wyjeździe z Bułgarią, 2:1 z Islandią – takie rezultaty trzeba traktować z dużym szacunkiem. Niezwykły był zwłaszcza finał z Islandczykami. Jeszcze w 88. minucie było 0:1, ale zdołali strzelić 2 gole i wygrali. To ich drugi z rzędu awans na Euro, gdy wyszli nawet z grupy, lecz w 1/8 szans nie dała im Belgia. Teraz 1/8 jawi się jako science fiction.

faworyci grup euro 2020

Czytaj więcej:

Choć przyszłość nadal owiana jest tajemnicą, choć nadal nie brakuje pytań związanych z finałami Euro 2020, które już raz zostały przełożone wskutek pandemii, choć nikt nie odważyłby się zapewne zawyrokować, że formuła turnieju będzie dokładnie taka, jaką wymyśliła sobie UEFA, to jedno wydaje się pewne. Zmagania o tytuł najlepszej reprezentacji Starego Kontynentu się odbędą. A czy rzeczywiście w 12 krajach, czy przy całkowicie pustych trybunach – to już z dzisiejszej perspektywy i perspektywy tego, co futbolowy (ale nie tylko) świat przeżył przez kilkanaście ostatnich miesięcy rzecz wtórna.

Sprawdź aktualne kursy na Euro 2020! Odbierz kod promocyjny STS i typuj wyniki! ⚽