W poniedziałek 14 czerwca piłkarska reprezentacja Polski rozpocznie udział w turnieju finałowym Euro 2020. Jej pierwszym rywalem w grupie E będzie drużyna narodowa Słowacji. Przedstawiamy naszą analizę i typy bukmacherskie na to spotkanie, a także kadry, porównanie ostatnich wyników i dotychczasowych osiągnięć obu drużyn oraz historię ich wzajemnych spotkań.
Polska – Słowacja, kto faworytem bukmacherów?
W zakładach bukmacherskich STS notowania reprezentacji Słowacji stoją najniżej, jeśli chodzi o typowanie kolejności w grupie E. Kurs na to, że Słowacy zajmą pierwsze miejsce wynosi aż 20.00, a na to, że będzie to miejsce pierwsze lub drugie – 6.00. W przypadku reprezentacji Polski stawki wynoszą odpowiednio: 7.50 i 2.00 i są identyczne jak dla Szwecji. Zdecydowanym faworytem do wygrania grupy E są Hiszpanie (kurs 1.32).
Biorąc to pod uwagę, „Biało-Czerwoni” mają na inaugurację swojego udziału w Euro 2020 najłatwiejszego rywala i są faworytem do zwycięstwa. Ale w tym właśnie tkwi pułapka, przed jaką staną w poniedziałek podopieczni selekcjonera Paulo Sousy. Jeśli bowiem hierarchia wynikająca ze stawek kursowych potwierdzi się w rzeczywistości, to Polacy nie mogą sobie pozwolić na stratę punktów ze Słowacją, jeśli chcą zająć co najmniej trzecie miejsce w grupie E i awansować do dalszej fazy turnieju. Ewentualna strata w następnych meczach ze Szwecją i Hiszpanią może już być nie do odrobienia.
Jak pokazują kursy na zwycięzcę poniedziałkowego meczu Polski ze Słowacją, analitycy STS przewidują, że „Biało-Czerwoni” jednak poradzą sobie z presją i rolą faworyta. Zwycięstwo naszej drużyny zostało oznaczone stawką 1.90, a triumf Słowaków 5.10. Za remis bukmacher zapłaci po kursie 3.25 i może to być kusząca opcja do typowania, bowiem obie drużyny ostatnio często remisują, chociaż akurat tym razem żadnej z nich taki rezultat się nie opłaci.
Przedstawione poniżej porównanie reprezentacji Polski i Słowacji w różnych aspektach pokazuje, że każda z tych drużyn ma swoje atuty, ale trochę więcej jest ich jednak po stronie Polaków, co odzwierciedlają stawki kursowe na poniedziałkowy mecz.
⚽ Sprawdź kursy na Euro 2020! Weź udział w „Twojej Misji na EURO”. Wykonaj zadania i odbierz gwarantowany bonus!
91 % klientów STS stawia na reprezentację Polski!
Jak pokazują statystyki w zakładach bukmacherskich STS, kibice reprezentacji Polski są optymistami przed meczem ze Słowacją. W każdym razie aż 91% typujących stawia na zwycięstwo „Biało-Czerwonych”, a tylko 5% na naszych południowych sąsiadów. Remis jak dotąd obstawiło tylko 4% grających.
Z drugiej strony, klienci STS przewidują, że polska defensywa nie ustrzegnie się błędów. Aż 93% typujących postawiło bowiem na to, że Słowacja strzeli nam gola. Generalnie rzecz ujmując, widać że kibice spodziewają się dużej ilości bramek w poniedziałkowym spotkaniu, bo 85% graczy obstawiło, że Polska wygra różnicą co najmniej dwóch goli, a 81% wytypowało ilość bramek w meczu powyżej 2,5.
Najpopularniejsze dokładne wyniki :
- 2-1 – 32%
- 2-0 – 18%
- 3-1 – 12%
- pozostałe – 38%
Najpopularniejszym z dokładnych wyników meczu Polska – Słowacja jest w zakładach bukmacherskich STS rezultat 2:1 dla „Biało-Czerwonych”. Tak postawiło 32% typujących. Jeśli chodzi o zdobywców goli zdecydowanym liderem wśród obstawiających jest Robert Lewandowski. Za nim w klasyfikacji znajdują się: Piotr Zieliński, Jakub Świerczok i Karol Świderski.
Czytaj także: Typy na wyniki biało-czerwonych przed meczem ze Słowacją? Jest wiara w drużynę!
Polska vs Słowacja, EURO 2020, Grupa E
Kiedy i gdzie odbędzie się mecz?
- Poniedziałek, 14.06.2021, godz. 18:00
- Stadion: Saint Petersburg Stadium (Saint Petersburg)
Słowacja będzie pierwszym rywalem piłkarskiej reprezentacji Polski podczas turnieju finałowego EURO 2020. Będzie to jednocześnie pierwszy mecz w grupie E mistrzostw Europy. Tego samego dnia, ale o godzinie 21:00, zmierzą się reprezentacje Hiszpanii i Szwecji. Poniedziałek 14 czerwca będzie czwartym dniem rywalizacji piłkarskich drużyn narodowych o tytuł mistrza Europy. Mecz otwarcia EURO 2020 zaplanowano na piątek 11 czerwca o godzinie 21:00, a zagrają w nim drużyny Turcji i Włoch.

Polska vs Słowacja. Kadry na Euro 2020
Kadra Polski
Bramkarze
Wojciech Szczęsny (Juventus Turyn), Łukasz Fabiański (West Ham United), Łukasz Skorupski (FC Bologna)
Obrońcy
Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów), Kamil Glik (Benevento), Jan Bednarek (Southampton FC), Bartosz Bereszyński (Sampdoria Genua), Paweł Dawidowicz (Hellas Werona), Michał Helik (Barnsley FC), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa), Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań)
Pomocnicy
Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa), Mateusz Klich (Leeds United), Piotr Zieliński (SSC Napoli), Kamil Jóźwiak (Derby County), Przemysław Frankowski (Chicago Fire), Karol Linetty (FC Torino), Jakub Moder (Brighton&Hove Albion), Przemysław Płacheta (Norwich City), Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin)
Napastnicy
Robert Lewandowski (Bayern Monachium), Karol Świderski (PAOK Saloniki), Dawid Kownacki (Fortuna Duesseldorf), Jakub Świerczok (Piast Gliwice)
Kadra Słowacji
Bramkarze
Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk), Martin Dubravka (Newcastle United), Marek Rodak (Fulham)
Obrońcy
Lubomir Satka (Lech Poznań), Peter Pekarik (Hertha Berlin), Tomas Hubocan (Omonia Nikozja), Milan Skriniar (Inter Mediolan), Denis Vavro (SD Huesca), Martin Valjent (Mallorca), David Hancko (Sparta Praga), Martin Koscelnik (Liberec)
Pomocnicy
Laszlo Benes (FC Augsburg), Marek Hamsik (IFK Goeteborg), Stanislav Lobotka (SSC Napoli), Ondrej Duda (1. FC Koeln), Patrik Hrosovsky (KRC Genk), Juraj Kucka (Parma), Vladimir Weiss (Slovan Bratysława), Tomas Suslov (FC Groningen), Lukas Haraslin (US Sassuolo), Jan Gregus (Minnesota), Jakub Hromada (Slavia Praga)
Napastnicy
Robert Mak (Ferencvaros), Michal Duris (Omonia Nikozja), Robert Bozenik (Feyenoord), Ivan Schranz (Jablonec)
Powiązane artykuły:
- Power Ranking dla Polski przed Euro 2020. Jakie notowania po dwóch meczach towarzyskich tuż przed turniejem?
- Power Ranking dla grupy E: Oceniamy formę Hiszpanii, Polski, Szwecji i Słowacji dwa dni przed Euro 2020

Polska vs. Słowacja. Forma przed Euro 2020
Historyczne osiągnięcia poszczególnych reprezentacji piłkarskich są ważne, ale w kontekście typowania wyników w zakładach bukmacherskich jeszcze większe znaczenie ma aktualna forma oraz ostatnie wyniki. Przyjrzyjmy się zatem, jak to wygląda w przypadku reprezentacji Polski i Słowacji.
Ostatnie mecze Polski
Reprezentacja Polski z pięciu tegorocznych meczów wygrała tylko jeden – z Andorą, co nie jest zbyt optymistycznym sygnałem przed mistrzostwami Europy. Nowy selekcjoner Paulo Sousa ciągle szuka optymalnego ustawienia, a ciągłe zmiany w składzie niekorzystnie odbijają się zarówno na stylu gry, jak i na wynikach. Z drugiej strony, optymiści mogą powiedzieć, że „Biało-Czerwoni” zaledwie jeden mecz przegrali, i to na Wembley z Anglią, co hańby przecież nie przynosi. Prawda leży pewnie gdzieś pośrodku, ale nie zmienia to faktu, że aktualna forma reprezentacji Polski jest jedną wielką niewiadomą.
Ostatnie mecze Słowacji
Austria – Słowacja | 0:0 | 6.06.21, mecz towarzyski |
Słowacja – Bułgaria | 1:1 | 01.06.21, mecz towarzyski |
Słowacja – Rosja | 2:1 | 30.03.21, eliminacje MŚ 2022 |
Słowacja – Malta | 2:2 | 27.03.21, eliminacje MŚ 2022 |
Cypr – Słowacja | 0:0 | 24.03.21, eliminacje MŚ 2022 |
Czechy – Słowacja | 2:0 | 18.11.20, Liga Narodów |
Słowacja – Szkocja | 1:0 | 15.11.20, Liga Narodów |
Irlandia Płn. – Słowacja | 1:2 | 12.11.20 el. EURO 2020 |
Słowacja – Izrael | 2:3 | 14.10.20 Liga Narodów |
Szkocja – Słowacja | 1:0 | 11.10.20 Liga Narodów |
Jeszcze częściej od reprezentacji Polski remisowali w tym roku Słowacy, bo w czterech z pięciu meczów. Z tą różnicą, że jedyne rozstrzygnięte spotkanie wygrali, a zwycięstwo z Rosją w eliminacjach MŚ 2022 jest bardzo cennym rezultatem. Ale w przypadku reprezentacji Słowacji także mamy drugą stronę medalu. Są nią zaledwie remisy z niżej notowanymi drużynami Cypru i Malty.
Polska – Słowacja, dotychczasowe osiągnięcia
Reprezentacja Polski po raz czwarty na mistrzostwach Europy
Piłkarska reprezentacja Polski w rankingu FIFA jest obecnie sklasyfikowana na 21. miejscu. Gdy weźmiemy pod uwagę tylko drużyny europejskie – co w kontekście Euro 2020 ma znaczenie – „Biało-Czerwoni” są sklasyfikowani na 14. pozycji. Największe osiągnięcia reprezentacji Polski to: brązowe medale mistrzostw świata (1974 i 1982) oraz medale olimpijskie: złoty (1972) i dwa srebrne (1976 i 1992).
Jeśli chodzi o piłkarskie mistrzostwa Europy, to Polacy po raz pierwszy zakwalifikowali się do nich w 2008 roku. Udział w austriacko-szwajcarskim Euro 2008 zakończyli jednak na fazie grupowej. Do kolejnego Euro 2012 reprezentacja Polski już nie musiała się kwalifikować, bo wraz z Ukrainą była współgospodarzem turnieju finałowego. Przysłowiowe „ściany” nie pomogły jednak naszym piłkarzom i ponownie pożegnali się oni z turniejem po fazie grupowej. Najlepszym jak dotąd występem „Biało-Czerwonych” na mistrzostwach Europy był udział w Euro 2016 we Francji, z którego drużyna Adama Nawałki odpadła dopiero po ćwierćfinale przegranym w rzutach karnych z późniejszymi zdobywcami tytułu Mistrzów Europy Portugalczykami.
Do turnieju finałowego Euro 2020 reprezentacja Polski zakwalifikowała się bezpośrednio, dzięki zajęciu pierwszego miejsca w eliminacyjnej grupie G. Polacy z dziesięciu meczów wygrali osiem, po jednym zremisowali i przegrali, w pokonanym polu zostawiając drużyny: Austrii, Macedonii, Słowenii, Izraela i Łotwy.
Drugie Euro piłkarskiej reprezentacji Słowacji
Reprezentacja Słowacji w rankingu FIFA znajduje się na pozycji nr 36 i jest 19. drużyną narodową z Europy w tym zestawieniu. Największym dotychczasowym osiągnięciem Słowaków jest awans do 1/8 finału podczas piłkarskich mistrzostw świata w RPA w 2010 roku. Był to jak dotąd jedyny mundial z udziałem naszych południowych sąsiadów. W Igrzyskach Olimpijskich piłkarska reprezentacja Słowacji także wystąpiła tylko raz – w 2000 roku i nie przebrnęła przez fazę grupową.
Jeden występ Słowacy zaliczyli również w piłkarskim Euro. Było to we Francji w 2016 roku, gdy doszli do 1/8 finału. Awans na Euro 2020 nie przyszedł reprezentacji Słowacji łatwo. Rywalizację w eliminacyjnej grupie E zakończyła bowiem dopiero na trzecim miejscu, za Chorwacją i Walią, a przed Węgrami i Azerbejdżanem. W sukurs przyszły Słowakom baraże, w których najpierw po rzutach karnych wyeliminowali w półfinale Irlandię, a w finale po dogrywce pokonali 2:1 w Belfaście Irlandię Północną.

Czytaj więcej:
- Jak obstawiać Euro 2020?
- Grupy Euro 2020. Terminarz rozgrywek, składy, analiza szans w grupach
- Drużyny na Euro 2020 – faworyci, debiutanci. Czy będą niespodzianki?
- Mecze Polski na Euro 2020. Jakie szanse reprezentacji w grupie E?
- Euro 2008 – 2016, czyli historia reprezentacji Polski na piłkarskich mistrzostwach Europy
- Historia piłkarskich Mistrzostw Europy – mistrzowie, ciekawostki, rekordy
- Finał Euro 2020 – dla kogo będzie szczęśliwy?
- Stadiony na Euro 2020. Gdzie odbędą się Mistrzostwa Europy?
- Przedstawiamy gospodarzy Euro 2020!
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w pigułce
Polska – Słowacja, kartki z kalendarza
Bilans meczów Polska – Słowacja
Polska – Słowacja | 0:2 | 15.11.2013 mecz towarzyski |
Polska – Słowacja | 1:0 | 26.05.2012 mecz towarzyski |
Polska – Słowacja | 0:1 | 14.10.2009 eliminacje MŚ 2010 |
Słowacja – Polska | 2:1 | 15.10.2008 eliminacje MŚ 2010 |
Polska – Słowacja | 2:2 | 07.02.2007 mecz towarzyski |
Słowacja – Polska | 1:3 | 10.11.1998 mecz towarzyski |
Słowacja – Polska | 4:1 | 11.10.1995 eliminacje ME 1996 |
Polska – Słowacja | 5:0 | 07.06.1995 eliminacje ME 1996 |
Bilans: 8 meczów, 3 zwycięstwa Polski, 1 remis, 4 zwycięstwa Słowacji, bramki 13-12 dla Polski.
Jak widać, ogólny bilans bezpośrednich spotkań reprezentacji Polski i Słowacji nie jest korzystny dla „Biało-Czerwonych”, którzy lepsi są tylko pod względem stosunku bramek zdobytych do straconych. Na osiem rozegranych meczów, cztery miały charakter towarzyski, a cztery odbyły się w ramach eliminacji do: mistrzostw Europy 1996 i mistrzostw świata 2010. Na żadnym z wielkich turniejów obie reprezentacje jeszcze się nie spotkały, więc mecz EURO 2020 zaplanowany na 14 czerwca 2021 roku będzie pierwszym takim spotkaniem. W meczach o punkty bilans dla naszej reprezentacji jest jeszcze gorszy: 4 mecze, 1 zwycięstwo, 0 remisów, 3 porażki, bramki 7:7.
Pamiętne mecze Polski ze Słowacją
Polska – Słowacja 5:0 (1995)
To było pierwsze w historii spotkanie piłkarskich reprezentacji Polski i Słowacji, a zarazem najlepsze w wykonaniu „Biało-Czerwonych”. Nasza drużyna narodowa po wodzą selekcjonera Henryka Apostela toczyła wtedy batalię o awans na mistrzostwa Europy 1996 roku w Anglii. Ze Słowacją Polacy zagrali w Zabrzu 7 czerwca 1995 roku. Do przerwy prowadzili 1:0 po golu Andrzeja Juskowiaka, a rozkręcili się na dobre w drugiej połowie, w której kolejne gole dorzucili: Tomasz Wieszczycki, Roman Kosecki i Piotr Nowak. Wynik ustalił swoim drugim trafieniem Juskowiak – król strzelców piłkarskiego turnieju olimpijskiego 1992. W składzie znalazło się jeszcze kilku innych (oprócz Juskowiaka i Wieszczyckiego) srebrnych medalistów z Barcelony: Tomasz Wałdoch, Piotr Świerczewski, Marek Koźmiński i Wojciech Kowalczyk. Bramki polskiego zespołu strzegł natomiast ojciec Wojciecha Szczęsnego – Maciej.
Słowacja – Polska 4:1 (1995)
Niestety w tych samych eliminacjach reprezentacja Polski rozegrała także swój najgorszy mecz przeciwko Słowacji. Stało się to 11 października 1995 roku w Bratysławie, a początki wcale nie zapowiadały końcowej katastrofy. Polska, podobnie jak w Zabrzu, objęła prowadzenie po golu Andrzeja Juskowiaka. Na tym jednak podobieństwa do pierwszego meczu się skończyły. Jeszcze przed przerwą wyrównał Dubovsky, a w drugiej połowie zwycięstwo Słowakom zapewnili: Jancula, Ujlaky i Simon. Gospodarze mieli nieco ułatwione zadanie, bo Piotr Świerczewski i Roman Kosecki w drugiej połowie zostali wyrzuceni z boiska przez arbitra za czerwone kartki. W pamięci kibiców z pewnością utkwiło skandaliczne zachowanie Koseckiego, który schodząc z boiska zdjął reprezentacyjną koszulkę i porzucił ją za linią boczną. Eliminacje do ME 1996 reprezentacja Polski zakończyła na czwartym miejscu w grupie 1 i nie zakwalifikowała się do turnieju.
Polska – Słowacja 0:1 (2009)
Przykre wspomnienia mamy także z rywalizacji ze Słowacją w ramach eliminacji do mistrzostw świata 2010 w Republice Południowej Afryki. Reprezentacja Polski przegrała obydwa spotkania z naszymi południowymi sąsiadami, a szczególnym pechowcem meczu rozegranego 14 października 2009 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie był Seweryn Gancarczyk, który „zdobył” gola samobójczego już w 3. minucie gry. Jak się później okazało, był to niestety jedyny gol w tym spotkaniu. Jedynym piłkarzem z obecnej reprezentacji Polski, który w nim zagrał, był Robert Lewandowski (wszedł w drugiej połowie). Drużynę narodową prowadził wtedy trener Stefan Majewski, który w trakcie eliminacji zastąpił Leo Beenhakkera, zwolnionego w skandalicznych okolicznościach przez ówczesnego prezesa PZPN Grzegorza Latę. Eliminacje MŚ 2010 zakończyły się totalną klapą „Biało-Czerwonych”, którzy zajęli dopiero piąte miejsce w grupie 3, wyprzedzając jedynie San Marino. Reprezentacja Słowacji natomiast wygrała grupę i awansowała na mundial.
Polska – Słowacja 0:2 (2013)
Po raz ostatni piłkarskie reprezentacje Polski i Słowacji zmierzyły się w meczu towarzyskim 15 listopada 2013 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu. Jest to pamiętne spotkanie z tego względu, że w roli selekcjonera „Biało-Czerwonych” debiutował wtedy trener Adam Nawałka, który przejął kadrę od Waldemara Fornalika po przegranych eliminacjach MŚ 2014. Misją selekcjonera Nawałki był awans na EURO 2016, co udało się z nawiązką, bowiem Polacy nie tylko awansowali do turnieju finałowego, ale dotarli w nim do ćwierćfinału, a następnie zakwalifikowali się także do mistrzostw świata 2018 w Rosji. Ale początki takie różowe nie były i bynajmniej nie zapowiadały późniejszych sukcesów kadry Adama Nawałki. Po bezbarwnym meczu we Wrocławiu Polacy przegrali ze Słowakami 0:2, a gole dla gości zdobyli: Kucka i Mak. W polskim zespole z obecnych kadrowiczów na boisku pojawili się Grzegorz Krychowiak i Robert Lewandowski. Z ławki rezerwowych spotkanie oglądał Wojciech Szczęsny.
Adam Pisula