Giro d’Italia. Typy na największy włoski wyścig kolarski

Blog » Kolarstwo » Giro d'Italia

Typy na Giro d’Italia – największy włoski wyścig kolarski. Sprawdź analizy poszczególnych etapów, prognozy bukmacherskie i typuj Giro w STS!

Kursy na kolarstwo

Typowanie Giro d’Italia

Sprawdź typy na Giro d'Italia - największy włoski wyścig kolarski na świecie! Na naszej stronie prezentujemy analizy poszczególnych etapów i prognozy bukmacherskie. Typuj Giro w STS!

Sprawdź zakłady i kursy na kolarstwo!

giro typowanie
PressFocus // fot. Gonzales

Historia i rekordziści Giro d’Italia

Najbliższa edycja Giro d’Italia będzie już 104. w historii. Po raz pierwszy wyścig zorganizowano w 1909 roku i od tego czasu – z wyjątkiem lat wojen światowych – odbywa się corocznie. Jest to jeden z trzech najważniejszych i największych wyścigów wieloetapowych na świecie, obok Tour de France i Vuelta a Espana. Jest zaliczany do prestiżowej kategorii UCI World Tour. Giro d’Italia tradycyjnie odbywa się w ciągu trzech majowych tygodni, od czego wyjątkiem była ubiegłoroczna edycja, którą trzeba było przesunąć na jesień z powodu pandemii koronawirusa. Tradycyjnie trasa wyścigu przemierza całe Włochy, choć i od tej reguły bywały wyjątki, gdy kolarze przejeżdżali też przez inne kraje. Rekordzistami w klasyfikacji zwycięzców Giro d’Italia jest trzech kolarzy, którzy mają na koncie po pięć triumfów. Są to: Włosi Alfredo Binda i Fausto Coppi oraz Belg Eddy Merckx. Jeśli chodzi o zwycięstwa etapowe, to rekordzistą jest włoski sprinter Mario Cipollini, który wygrał aż 42 etapy. O jeden mniej etapowy triumf ma w swoim dorobku wspomniany wcześniej Alfredo Binda. Najwięcej wygranych etapów w jednej edycji Giro d’Italia ma kolejny Włoch Alessandro Petacchi, który w 2004 roku aż dziewięć razy jako pierwszy mijał linię mety.

Polacy w historii Giro d’Italia. Rafał Majka najwyżej w klasyfikacji generalnej, Lech Piasecki zwycięzcą etapowym.

Jeśli chodzi o miejsca w klasyfikacji generalnej, to najlepszym polskim kolarzem w historii Giro d’Italia jest Rafał Majka. Popularny „Zgred” w 2016 roku zajął piąte miejsce. Ponadto był szósty w latach 2014 i 2019 oraz siódmy w roku 2013. Oprócz Rafała Majki w czołowej dziesiątce klasyfikacji generalnej plasowali się jeszcze: Przemysław Niemiec (6. w 2013 roku) i Zenon Jaskuła (9. w 1991 i 10. w 1993 roku). Żaden z nich nie ma jednak na koncie zwycięstwa etapowego w Giro d’Italia. Pod tym względem najlepszym polskim kolarzem w historii jest Lech Piasecki, który w sumie pięciokrotnie wygrywał etapy w latach: 1986, 1988 i 1989. Cztery z tych zwycięstw dotyczyły jazdy indywidualnej na czas, w której Piasecki był wybitnym specjalistą.

Jesteś gotowy, żeby wygrać?