11. i 12 . etap Giro d’Italia. Piękna Toskania i górskie wspinaczki przed uczestnikami kolarskiego wyścigu

giro italia toskania typy

Kolarze uczestniczący w 104. edycji Giro d’Italia wracają do rywalizacji po dniu przerwy. W środę czeka ich etap malowniczymi trasami w Toskanii, urozmaicony wzniesieniami i szutrowymi odcinkami. W czwartek długi etap z większą ilością górskiej wspinaczki. Oto nasza zapowiedź 11 i 12 . etapu Giro d’Italia i przypomnienie przebiegu oraz wyników ostatnich etapów.

11. etap Giro d’Italia: Perugia – Montalcino (162 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

 • Środa, 19 maja 2021
 • Eurosport 1, 12:50 – 17:30

Trasa 11. etapu

Po dniu przerwy peleton 104. edycji Giro d’Italia zawita do Toskanii, aby przejechać jedną z najbardziej malowniczych tras zaplanowanych w tym roku przez organizatorów. Oprócz walorów turystyczno-estetycznych (winnice, pola golfowe, miasteczka), kolarzy czekają też jednak pewne trudności. Będą nimi wzniesienia, bowiem na trasie zaplanowano dwie premie górskie trzeciej kategorii, a suma przewyższeń na całym dystansie z Perugii do Montalcino wynosi 2300 metrów. Będą też klimaty przypominające kolarski klasyk Strade Bianche, a więc odcinki poprowadzone po szutrowej nawierzchni. Będzie takich odcinków w sumie cztery, a ich łączna długość wynosi 35 kilometrów.

12. etap Giro d’Italia: Siena – Bagno Di Romagna (212 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

 • Czwartek, 20 maja 2021
 • Eurosport 1, 11:15 – 17:30

Trasa 12. etapu

W czwartek uczestnicy Giro d’Italia 2021 będą mieli do przejechania najdłuższy jak dotąd etap w obecnej edycji, po raz pierwszy przekraczając barierę 200 kilometrów. Ale nie długość trasy będzie dla nich największym problemem, a profil. Suma przewyższeń 12. etapu wynosi bowiem 3700 metrów. Na trasie zaplanowano cztery premie górskie: dwie drugiej i dwie trzeciej kategorii. Nie jest to oczywiście jeszcze największe wyzwanie dla głównych faworytów wyścigu, ale mogą nastąpić w czołówce pewne przetasowania. Być może ktoś spróbuje zaatakować na ostatnim przed metą podjeździe pod Passo del Carnalo. Nie jest to wprawdzie bardzo długi podjazd (niespełna 11 kilometrów), ale w niektórych miejscach bardzo stromy (maksymalne nachylenie 14%).

🚴Typuj kolarstwo w STS!

7. etap Giro d’Italia – 2. etapowe zwycięstwo Caleba Ewana

Zgodnie z oczekiwaniami, finisz 7. etapu w Termoli należał do sprinterów. Trochę zaspał na krętych uliczkach Peter Sagan, którego widzieliśmy wśród głównych faworytów do zwycięstwa. Z kolei Fernando Gaviria wykazał się brakiem cierpliwości i rozpoczął atak zbyt wcześnie, rozprowadzając w efekcie swoich największych rywali. Najlepiej potrafił to wykorzystać Caleb Ewan, dla którego było to już drugie etapowe zwycięstwo w tegorocznym Giro d’Italia.

Najlepsi na 7. etapie Giro d’Italia:

 1. Caleb Ewan (Lotto Soudal)
 2. Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation)
 3. Tim Merlier (Alpecin-Fenix)

8. etap Giro d’Italia – skuteczna akcja uciekinierów

Również sobotni etap przebiegł zgodnie z oczekiwaniami. Na trasie o trudnym, pofałdowanym profilu zawiązywały się liczne ucieczki i ostatecznie jedna z nich zakończyła się sukcesem, a kolarze w niej uczestniczący na ostatnich kilometrach rozegrali pomiędzy sobą walkę o etapowe zwycięstwo. Najsilniejszy na finiszowym podjeździe okazał się Francuz Victor Lafay z grupy Cofidis. Grupa z liderami również na ostatnich kilometrach mocno pracowała, ale żadnemu z faworytów nie udało się uzyskać przewagi i koszulkę Maglia Rosa zachował Węgier Attila Valter. Informacją dnia było wycofanie się z wyścigu zwycięzcy dwóch etapów Caleba Ewana. Australijski kolarz grupy Lotto Soudal narzekał na ból kolana, który uniemożliwił mu dalszy udział w Giro d’Italia.

Najlepsi na 8. etapie Giro d’Italia:

 1. Victor Lafay (Cofidis)
 2. Francesco Gavazzi (Eolo-Kometa)
 3. Nikias Arndt (Team DSM)

9. etap Giro d’Italia – Egan Bernal pokazał moc

Niedziela rozpoczęła się od przykrej wiadomości dla polskich kibiców kolarstwa. Na starcie 9. etapu Giro d’Italia nie pojawił się Tomasz Marczyński. Kolarzowi grupy Lotto Soudal we znaki dały się powikłania po przebytym zakażeniu koronawirusem (bóle i zawroty głowy, bezsenność). Już na trasie, podczas jednego z licznych zjazdów, doszło do niebezpiecznego upadku Mateja Mohoricia z zespołu Bahrain-Merida. Słoweniec mocno uderzył głową o asfalt, a jego rower złamał się w połowie. Mohorić wprawdzie samodzielnie szybko wstał z szosy, ale miał później problemy z utrzymaniem równowagi i został odwieziony do szpitala.

Trasa 9. etapu, najeżona podjazdami i zjazdami, sprzyjała licznym ucieczkom. Wszystko rozstrzygnęło się jednak dopiero na ostatnim podjeździe, poprowadzonym szutrową drogą. Jako pierwsi wjechali na ten odcinek dwaj kolarze: Francuz Geoffrey Bouchard i Holender Koen Bouwman. Wydawało się, że ten duet pomiędzy sobą rozegra finiszowe metry, ale nie pozwoliła na to ekipa Ineos Grenadiers, która nadała malejącej w oczach grupie zasadniczej mordercze tempo, aby rozprowadzić swojego lidera Egana Bernala. A gdy Kolumbijczyk zaatakował, pokazał dlaczego jest uznawany za jednego z głównych faworytów do wygrania wyścigu. Łatwo odskoczył od rywali, przemknął obok uciekinierów i wygrał etap zdobywając jednocześnie koszulkę Maglia Rosa.

Najlepsi na 9. etapie Giro d’Italia:

 1. Egan Bernal (Ineos Grenadiers)
 2. Giulio Ciccone (Trek – Segafredo)
 3. Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech)

10. etap Giro d’Italia – Peter Sagan w końcu błysnął na finiszu

W poniedziałek przez cały etap widać było, że grupa Bora – Hansgrohe ma zamiar doprowadzić w końcu do etapowego zwycięstwa swojego najlepszego sprintera – Petera Sagana. Jego koledzy z zespołu przez większość trasy 10. etapu nadawali peletonowi mocne tempo, nie pozwalając uciekinierom uzyskać zbyt wielkiej przewagi. Bardzo często na czele peletonu widzieliśmy między innymi Macieja Bodnara, który znakomicie wykonywał swoją pracę. W pewnym momencie tempo peletonu stało się tak mocne, ze nie wytrzymali go inni czołowi sprinterzy: Tim Merlier (po tym etapie wycofał się z wyścigu), Giacomo Nizzolo i Dylan Groenewegen. To ułatwiło Peterowi Saganowi finiszową rozgrywkę. Słowacki kolarz wzorowo wykończył pracę całego zespołu i wygrał etap.

Najlepsi na 10. etapie Giro d’Italia:

 1. Peter Sagan (Bora – Hansgrohe)
 2. Fernando Gaviria (UAE Team Emirates)
 3. Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation)

Czołówka klasyfikacji Maglia Rosa po 10. etapie:

 1. Egan Bernal (Ineos Grenadiers)
 2. Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick-Step)
 3. Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech)

🚴Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Adam Pisula

Tags: