Alpy, Dolomity i… Słowenia na trasie najbliższych etapów Giro d’Italia

Najbliższe dni będą bardzo ciekawe dla uczestników 104. edycji Giro d’Italia oraz dla kibiców śledzących wyścig i typujących wyniki. Kolarze po raz pierwszy wjadą w Alpy i w Dolomity, odwiedzą też na chwilę Słowenię. Największych emocji możemy się spodziewać w sobotę i w poniedziałek, kiedy to może dojść do rozgrywki pomiędzy liderami. Oto nasza zapowiedź i prognozy na najbliższe cztery etapy Giro d’Italia 2021.

13. etap Giro d’Italia: Rawenna – Werona (198 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

 • Piątek, 21 maja 2021
 • Eurosport 1, 12:20 – 17:30

Trasa

Organizatorzy Giro d’Italia na piątek – przed trudnościami kolejnych dni – zaplanowali kolarzom tak zwany „spokojny dzień w biurze”. Na 198-kilometrowym dystansie z Rawenny do Werony suma przewyższeń wynosi zaledwie 200 metrów, co wiele nam mówi o profilu tego etapu, sformatowanego wybitnie pod sprinterów.

Faworyci 13. etapu

Nie należy się spodziewać ani ataków zawodników z czołówki klasyfikacji generalnej ani skutecznych ucieczek kolarzy niżej sklasyfikowanych.Na to drugie nie powinny pozwolić drużyny mające w swoich składach specjalistów od finiszu z peletonu i to wśród nich powinniśmy szukać faworytów do zwycięstwa na 13. etapie Giro d’Italia 2021. O utrzymanie prowadzenia w klasyfikacji punktowej z pewnością powalczy Słowak Peter Sagan z Bora – Hansgrohe, któremu spróbuje przeszkodzić koalicja włoskich sprinterów: Giacomo Nizzolo (Qhubeka – Assos), Davide Cimolai (Israel Start-Up Nation) i Elia Viviani (Cofodis). Pogodzić może ich wszystkich Kolumbijczyk Fernando Gaviria z UAE Team Emirates.

14. etap Giro d’Italia: Cittadella – Monte Zoncolan (205 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

 • Sobota, 22 maja 2021
 • Eurosport 1, 11:25 – 17:30

Trasa

Sobotni etap jest jednym z tych, na których może się rozstrzygnąć kolejność na czołowych miejscach klasyfikacji generalnej obecnej edycji Giro d’Italia. Suma przewyższeń na dystansie 205 kilometrów z Cittadelli do Monte Zoncolan wynosi 3700 metrów, ale wszystko co najtrudniejsze czeka kolarzy właśnie na finałowym podjeździe pod to monumentalne wzniesienie położone na wysokości 1730 m n.p.m. i oznaczone premią górską pierwszej kategorii. Długość tego podjazdu wynosi 14 kilometrów, średnie nachylenie 8,5%, ale maksymalne aż 27% i to na tych fragmentach trasy „pęknąć” mogą nawet najwięksi mocarze tegorocznego wyścigu. Wcześniej peleton na rozgrzewkę pokona premie górskie czwartej i drugiej kategorii.

Faworyci 14. etapu

Jeśli gdzieś główni rywale liderującego w klasyfikacji generalnej Egana Bernala mieliby podjąć skuteczną próbę odrobienia strat, to sobotni etap jest jedną z najlepszych do tego okazji. Dlatego szukając faworytów do zwycięstwa, należy spojrzeć na klasyfikację Maglia Rosa i postawić na kogoś z grona: Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech), Damiano Caruso (Bahrain Victorious), Hugh Carthy (EF Education – Nippo), Simon Yates (Team Bikeexchange), czy Emanuel Buchmann (Bora – Hansgrohe). Oczywiście równie (albo nawet bardziej) prawdopodobny jest scenariusz, że to Kolumbijczyk z grupy Ineos Grenadiers zaatakuje i powiększy swoją przewagę.

15. etap Giro d’Italia: Grado – Gorycja (147 km). Trasa i faworyci

Kiedy i gdzie oglądać etap?

 • Niedziela, 23 maja 2021
 • Eurosport 1, 13:15 – 17:15

Trasa

W niedzielę uczestnicy 104. edycji Giro d’Italia na trasie z Grado do Gorycji „zahaczą” o Słowenię. Peleton będzie miał do przejechania 147 kilometrów przy łącznym przewyższeniu 1800 metrów. Po drodze napotka trzy premie górskie czwartej kategorii.

Faworyci 15. etapu

Pofałdowany, ale niezbyt wymagający profil tej krótkiej trasy 15. etapu sprzyjać będzie ucieczkom zawodników niżej sklasyfikowanych i specjalistom od wyścigów jednodniowych. W tym przypadku grono ewentualnych kandydatów do etapowego zwycięstwa jest bardzo szerokie. Gdyby jednak do mety dojechał cały peleton, co też jest bardzo prawdopodobne, o triumf na finiszu znów powalczą sprinterzy. Liderzy tegorocznego Giro raczej zafundują sobie w niedzielę odpoczynek, po sobotnich trudach, a przed poniedziałkowymi.

16. etap Giro d’Italia: Sacile – Cortina d’Ampezzo (212 km). Trasa i faworyci

Kiedy i gdzie oglądać etap?

 • Poniedziałek, 24 maja 2021
 • Eurosport 1, 10:45 – 17:30

Trasa

W poniedziałek kolarzy uczestniczących w Giro d’Italia czeka bowiem istna droga przez mękę. Suma przewyższeń 16. etapu z Sacile do słynnego ośrodka sportów narciarskich Cortina d’Ampezzo wynosi aż 5700 metrów, a długość trasy (212 km) też będzie miała znaczenie. Już niedługo po starcie peleton powinien się podzielić na grupki, bowiem na 25. kilometrze zaplanowano pierwszą premię górską pierwszej kategorii: La Crosetta (11,6 km, 7,1% średniego nachylenia). A potem łatwiej już nie będzie. Następne wzniesienia to: Passo Fedala (14 km, średnie nachylenie 7,6%, przy maksymalnym 18%), Passo Pordoi (11,9 km, śr. 6,8%, max. 10%) i Passo Giau (9,9 km, śr. 9,3%, max. 14%). Z tego ostatniego do mety w „Królowej włoskich Dolomitów” poprowadzi blisko 20-kilometrówy zjazd.

Faworyci 16. etapu Giro d’Italia

Ze względu na profil poniedziałkowego etapu, najbardziej prawdopodobny jest scenariusz „dwóch wyścigów”. Pierwszy o zwycięstwo etapowe, o które powalczą uciekinierzy nie liczący się w klasyfikacji generalnej. Drugi to rozgrywka pomiędzy liderami Giro d’Italia, którzy z pewnością pojadą w jednej grupie i będą się wzajemnie pilnowali, ewentualnie któryś z nich przypuści atak i spróbuje odskoczyć pozostałym.

🚴Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

PressFocus // fot. Luca Tedeschi

Liderzy Giro d’Italia po 12 etapach:

 1. Egan Bernal (Ineos Grenadiers)                        48:29:23
 2. Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech)     +00:45
 3. Damiano Caruso (Bahrain Victorious)              +01:12
 4. Hugh Carthy (EF Education – Nippo)               +01:17
 5. Simon Yates (Team Bikeexchange)                   +01:22
 6. Emanuel Buchmann (Bora – Hansgrohe)         +01:50
 7. Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick-Step) +02:22
 8. Giulio Ciccone (Trek – Segafredo)                    +02:24
 9. Tobias S. Foss (Jumbo – Visma)                    +02:49
 10. Daniel Poveda (Ineos Grenadiers)                    +03:15

Adam Pisula

Tags: