Trzy ostatnie etapy Giro d’Italia i trzech kandydatów do zwycięstwa

giro typy zwyciezca

Przed nami trzy ostatnie etapy Giro d’Italia 2021. Już tylko trzech kolarzy liczy się w walce o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Liderem jest Kolumbijczyk Egan Bernal, a za nim plasują się Włoch Damiano Caruso i Brytyjczyk Simon Yates. W piątek i sobotę na górskich etapach będą mieli okazję do odrobienia strat. Jeśli im się to nie uda, niedzielna „czasówka” nie powinna już nic zmienić. Zapraszamy do naszej zapowiedzi i analizy!

19. etap Giro d’Italia: Abbiategrasso – Alpe di Mera (166 km). Trasa i faworyci

W stosunku do pierwotnych planów, trasa 19. etapu Giro d’Italia została nieco zmodyfikowana. Powodem jest tragedia, do której doszło 23 maja w okolicy, po której mieli przejechać kolarze (14 osób zginęło po zerwaniu się górskiej kolejki linowej nad Jeziorem Maggiore). Dystans z Abbiategrasso do Alpe di Mera wyniesie 166 kilometrów, a suma przewyższeń 2800 metrów. Zanim uczestnicy wyścigu dotrą do finałowego podjazdu, czekają ich dwie premie górskie: najpierw czwartej, potem trzeciej kategorii. Będzie to jednak tylko rozgrzewka przed Alpe di Mera, gdzie meta etapu jest jednocześnie premią górską pierwszej kategorii. Aby ją zdobyć, trzeba będzie pokonać niemal 10 kilometrów o średnim nachyleniu około 9 procent, ale w najbardziej stromym fragmencie 14 procent.

To będzie jeden z dwóch ostatnich etapów górskich tegorocznego Giro d’Italia. Możemy się więc spodziewać kolejnego ataku na pozycję lidera. Egan Bernal w środę po raz pierwszy okazał słabość, nie nadążając za uciekającym mu Simonem Yatesem i dając się dogonić Damiano Caruso. Kolumbijczyk nadal ma jednak dość dużą przewagę nad Brytyjczykiem i Włochem w klasyfikacji generalnej. Jeśli rywale chcą ją zmniejszyć przed ostatnim etapem jazdy indywidualnej na czas, w piątek nie mają innego wyjścia – muszą zaatakować. Pytanie, czy będzie to atak skuteczny?

Kiedy i gdzie oglądać etap 19. etap Giro d’Italia?

  • Piątek, 28 maja 2021
  • Eurosport 1, 12:30 – 17:30

20. etap Giro d’Italia: Verbania – Valle Spluga-Alpe Motta (164 km). Trasa i faworyci

W sobotę peleton 104. edycji Giro d’Italia zawita na chwilę do Szwajcarii, aby zdobyć tam dwie przełęcze oznaczone premiami górskimi pierwszej kategorii: Passo San Bernardo i Splugenpass. Do pierwszej prowadzi podjazd o długości aż niespełna 24 kilometrów, ze średnim nachyleniem 6,2% i maksymalnym 12%. Do drugiej wspinaczka prawie 9-kilometrowa o średnim nachyleniu 7,3% i maksymalnym również 12%. Finiszowy podjazd pod Alpe Motta to także premia górska pierwszej kategorii, o podobnej skali trudności, co dwie poprzednie (długość 7 kilometrów, średnie nachylenie 7,6%, maksymalne 13%). Łącznie na dystansie 164 kilometrów kolarze pokonają aż 4200 metrów przewyższenia.

Jeśli piątkowy etap nie przyniesie ostatecznych rozstrzygnięć w klasyfikacji generalnej Giro d’Italia, to wszystko powinno się rozegrać w sobotę. Profil trasy stwarza bowiem doskonałe warunki do ataku. Na każdym z trzech podjazdów któryś z liderów może wyrobić sobie dużą przewagę czasową albo dużo stracić.

Kiedy i gdzie oglądać etap 20. etap Giro d’Italia?

  • Sobota, 29 maja 2021
  • Eurosport 1, 12:15 – 17:30

21. etap Giro d’Italia: Senago – Mediolan (30,3 km – jazda indywidualna na czas). Trasa i faworyci

104. edycja Giro d’Italia zakończy się etapem jazdy indywidualnej na czas po ulicach Mediolanu. Długość trasy wynosi 30,3 kilometrów, a jej profil jest bardzo płaski (suma przewyższeń zaledwie 100 metrów). Jedyną trudność stanowią liczne zakręty, na których kolarze będą ryzykowali upadkiem, aby nie wytracić za bardzo prędkości.

Profil niedzielnej „czasówki” faworyzuje specjalistów w tej konkurencji, więc naturalnym kandydatem do zwycięstwa jest Filippo Ganna z grupy INEOS Grenadiers. Włoch to aktualny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas. Podczas ubiegłorocznego Giro Ganna wygrał wszystkie trzy etapy jazdy indywidualnej na czas, wygrał także pierwszy taki etap w obecnej edycji na ulicach Turynu.

Kiedy i gdzie oglądać etap 21. etap Giro d’Italia?

  • Niedziela, 30 maja 2021
  • Eurosport 1, 15:00 – 18:00

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Czołówka klasyfikacji Maglia Rosa po 18. etapie:

1.Egan Bernal (Ineos Grenadiers)77:10:18
2.Damiano Caruso (Bahrain Victorious)+02:21
3.Simon Yates (Team Bikeexchange)+03:23
4.Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech)+06:03
5.Hugh Carthy (EF Education – Nippo)+06:09

Adam Pisula