17. i 18. etap Giro d’Italia. Czy ktoś dogoni Egana Bernala?

17-18 etap giro typy

W środę i czwartek, po dniu przerwy, czekają nas dwa kolejne etapy Giro d’Italia. Na pierwszym wykazać będą mogli się górale, na drugim prawdopodobnie pole do popisu będą mieli sprinterzy albo uciekinierzy. Czy rewelacyjny dotychczas Kolumbijczyk Egan Bernal utrzyma koszulkę lidera wyścigu? Oto nasza zapowiedź i analiza.

17. etap Giro d’Italia: Canazei – Sega di Ala (193 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

  • Środa, 26 maja 2021
  • Eurosport 1, 11:55 – 17:30

Trasa i faworyci 17. etapu

Po dniu przerwy, w środę kolarzy uczestniczących w 104. edycji Giro d’Italia czeka ciężka praca. Wprawdzie początek i większa część etapu z Canazei do Sega di Ala to zjazdy z krótkim przerywnikiem w postaci podjazdu pod premię górską trzeciej kategorii (Sveseri na 58. kilometrze), ale gdzieś przecież będzie trzeba pokonać 3400 metrów przewyższenia, jakie obliczono na 193-kilometrowej trasie 17. etapu. Stanie się to w jego drugiej części. Najpierw peleton (albo raczej grupki kolarzy) wjadą na Passo di San Valentino. Jest to premia górska pierwszej kategorii, podjazd wynosi prawie 15 kilometrów, jego średnie nachylenie to 7,8%, a maksymalne 14%. Drugą premię górską pierwszej kategorii wyznaczono już na mecie w Sega di Alba. Prowadzi do niej podjazd o długości 11 kilometrów, średnim nachyleniu 9,8% i maksymalnym 17%.

Profil trasy 17. etapu sugeruje, że na początku może udać się ucieczka kolarzy dobrze radzących sobie na zjazdach, bo peleton raczej nie utrzyma się w całości. Gdy przyjdzie się jednak wspinać na wymagających podjazdach, może ona zostać doścignięta przez grupę liderów. Pod warunkiem, że ci będą zainteresowani gonieniem. Dla takich kolarzy, jak: Damiano Caruso, Hugh Carthy, Aleksandr Vlasov, czy Simon Yates to może być jedna z ostatnich okazji, aby odrobić straty do lidera – Egana Bernala. O ile nie stracili już w to wiary, po tym jaką moc Kolumbijczyk pokazał na poprzednich etapach.

18. etap Giro d’Italia: Rovereto – Stradella (231 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

  • Czwartek, 27 maja 2021
  • Eurosport 1, 11:30 – 17:30

Trasa i faworyci 18. etapu

W czwartek kolarzy czeka najdłuższy etap obecnej edycji Giro d’Italia – 231 kilometrów z Rovereto do Stradelli. I długość jest właściwie największą trudnością tego odcinka o bardzo płaskim profilu (suma przewyższeń 600 metrów). Jedynie na ostatnich 30 kilometrach znajduje się kilka małych wzniesień, które mogą sprzyjać długiemu finiszowi z ucieczki albo z peletonu.

Jeśli ten przyjedzie jednak na metę w całości, czeka nas kolejna rozgrywka pomiędzy sprinterami walczącymi o zwycięstwo w klasyfikacji punktowej. Na ten moment jej liderem jest Peter Sagan, który wyprzedza Davide Cimolai’a i Fernando Gavirię.

🚴Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Czołówka klasyfikacji Maglia Rosa po 16. etapie:

1.Egan Bernal (Ineos Grenadiers)66:36:04
2.Damiano Caruso (Bahrain Victorious)+02:24
3.Hugh Carthy (EF Education – Nippo)+03:40
4.Aleksandr Vlasov (Astana – Premier Tech)+04:18
5.Simon Yates (Team Bikeexchange)+04:20
6.Giulio Ciccone (Trek – Segafredo)+04:31

Adam Pisula

Tags: