Trzeci i czwarty etap Giro d’Italia 2021, czyli zaczyna się robić ciekawiej.

trzeci czwarty etap giro typowanie

Za nami dwa etapy Giro d’Italia, na których wykazać mogli się specjaliści od jazdy na czas i od finiszowania z peletonu. W poniedziałek i wtorek kolarze przejadą etapami o bardziej pofałdowanym profilu, możliwe są więc różne scenariusze. Ucieczki „harcowników”? Pierwsze ataki faworytów? Kolejne potyczki sprinterów? Oto nasza zapowiedź i analiza.

3. etap Giro d’Italia: Biella – Canale (190 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

  • Poniedziałek, 10 maja 2021
  • Eurosport 1, 12:15 – 17:30

4. etap Giro d’Italia: Piacenza – Sestola (187 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

  • Wtorek, 11 maja 2021
  • Eurosport 1, 12:00 – 17:30

1. etap Giro d’Italia: przebieg i wyniki

Nie było niespodzianki podczas pierwszego etapu Giro d’Italia. Jazdę indywidualną na czas po ulicach Turynu wygrał mistrz świata w tej konkurencji, a zarazem triumfator trzech „czasówek” na poprzednim Giro – Filippo Ganna. Włoski kolarz płaską trasę liczącą 8 600 metrów pokonał w 8 minut i 47 sekund. Z zawodników wymienianych w gronie faworytów do zwycięstwa w klasyfikacji końcowej Maglia Rosa, najlepszy wynik osiągnął Joao Almeida, który ukończył etap na czwartej pozycji. Siódmy był Remco Evenepoel, a jedenasty Aleksandr Vlasov. Najlepszy z Polaków – Maciej Bodnar zajął bardzo dobrą 15. pozycję.

Najlepsi na 1. etapie Giro d’Italia:

1. Filippo Ganna (Ineos Grenadiers)

2. Edoardo Affini (Jumbo-Visma)

3. Tobias S. Foss (Jumbo-Visma)

2. etap Giro d’Italia: przebieg i wyniki

Na trasie drugiego etapu Giro d’Italia znalazła się wprawdzie premia górska czwartej kategorii, ale było to raczej tylko symboliczne otwarcie rywalizacji o koszulkę najlepszego górala. O zwycięstwo na mecie tego ogólnie płaskiego etapu ze Stupinigi do Novary mieli walczyć sprinterzy i tak też się stało, bo peleton po przejechaniu 179 kilometrów dojechał do finiszowych metrów w całości.

Najszybszy okazał się na nich Belg z grupy Alpecin-Fenix – Tim Merlier. Tuż za nim finiszowali inni specjaliści od sprintów: Giacomo Nizzolo i Elia Viviani. Małą niespodzianką było dopiero dziesiąte miejsce Caleba Ewana, uznawanego za największego faworyta do triumfu na tym etapie. Koszulkę lidera wyścigu zachował Filippo Ganna.

Najlepsi na 2. etapie Giro d’Italia:

1. Tim Merlier (Alpecin-Fenix)

2. Giacomo Nizzolo (Qhubeka Assos)

3. Elia Viviani (Cofidis)

Czołówka klasyfikacji Maglia Rosa po dwóch etapach:

1. Filippo Ganna (Ineos Grenadiers)

2. Edoardo Affini (Jumbo-Visma)

3. Tobias S. Foss (Jumbo-Visma)

3. etap Giro d’Italia: trasa i faworyci

Poniedziałkowy etap Giro d’Italia zapowiada się nieco ciekawiej od niedzielnego. Na to w każdym razie wskazuje profil trasy. Kolarze przejadą 190 kilometrów z Bielli do Canale, a po drodze będą mieli do pokonania kilka wzniesień. Na trzech z nich wyznaczono premie górskie. Jedną trzeciej kategorii (Piancanelli – 522 m n.p.m.) i dwie czwartek kategorii (Castino – 540 m n.p.m. i Manera – 625 m n.p.m.). Do mety peleton pojedzie już z górki, ale na 15 kilometrów przed finiszem będzie miał jeszcze do pokonania wzniesienie na wysokość 360 metrów (Guarena). Łączna suma przewyższeń na tym etapie wynosi 2100 metrów.

Faworytów tego etapu wyznaczy nam przebieg rywalizacji. A tutaj możliwe są różne warianty. Może udać się ucieczka zawodników, którzy nie są kandydatami do wygrania klasyfikacji generalnej. Może dojechać cały peleton i wtedy być może o drugie zwycięstwo etapowe powalczy Tim Merlier. Jego głównymi rywalami byliby wtedy pewnie Giacomo Nizzolo i Elia Viviani, którzy byli najbliżej Belga na niedzielnym finiszu w Novarze. Ale mogą też zrehabilitować się inni sprinterzy, którym w niedzielę powiodło się trochę gorzej. Na przykład Dylan Groenewegen (czwarty w Novarze), Peter Sagan (5.), czy Caleb Ewan, który zajął dopiero dziesiąte miejsce.

🚴Typuj kolarstwo w STS!

4. etap Giro d’Italia: trasa i faworyci

We wtorek peleton Giro d’Italia opuści Piemont i wjedzie w region Emilia-Romania. Trasa etapu z Piacenzy do Sestoli liczy 187 kilometrów, a suma przewyższeń wynosi 1800 metrów. To wprawdzie mniej niż na poniedziałkowym etapie, ale ten odcinek i tak powinien być trudniejszy. Choćby dlatego, że kolarze znajdą się na większej wysokości i po raz pierwszy będzie ich czekała wspinaczka bezpośrednio przed metą – na Colle Passerino (1052 m n.p.m. – premia górska 2. kategorii). Podjazd ten ma średnie nachylenie 9,9%, a w najtrudniejszym odcinku 16%. Wcześniej peleton pokona dwie premie górskie trzeciej kategorii: Castello Di Carpineti (780 m n.p.m.) i Montemolino (933 m n.p.m.).

Kto zostanie zwycięzcą tego etapu? To zależy od podejścia największych faworytów Giro d”Italia 2021. Czy będą chcieli postraszyć rywali i wyrobić sobie przewagę już przy pierwszej okazji, czy poczekają na trudniejsze etapy, których będzie jeszcze wiele? W tym pierwszym przypadku warto będzie obstawić zwycięstwo kogoś z grona: Simon Yates, Egan Bernal, Remco Evenepoel, Joao Almeida, czy Aleksandr Vlasov. W tym drugim typowanie będzie o wiele trudniejsze, bo bardzo prawdopodobnym scenariuszem jest skuteczna ucieczka „harcowników”.

🚴Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Adam Pisula

Tags: