Startuje Giro d’Italia 2021. Kto jako pierwszy założy Maglia Rosa?

giro typy pierwszy drugi etap

Już w ten weekend wystartuje 104. edycja Giro d’Italia. W sobotę kolarzy czeka jazda indywidualna na czas po ulicach Turynu, a w niedzielę etap ze Stupinigi do Novary o płaskim profilu, na którym będą mogli się wykazać sprinterzy. Kto jako pierwszy założy Maglia Rosa, czyli koszulkę lidera wyścigu? Oto nasze zapowiedzi i prognozy.

1. etap Giro d’Italia: Turyn – Turyn (9 km – jazda indywidualna na czas)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

  • Sobota, 8 maja 2021
  • Eurosport 1, 13:50 – 17:30

2. etap Giro d’Italia: Stupinigi – Novara (179 km)

Kiedy i gdzie oglądać etap?

  • Niedziela, 9 maja 2021
  • Eurosport 1, 12:35 – 17:15

1. etap Giro d’Italia: trasa i faworyci

Rozpoczęcie tegorocznego wyścigu Włosi powiązali ze 160. rocznicą zjednoczenia swojego państwa, w którym dużą rolę odegrał Piemont. Dlatego też pierwsze trzy etapy Giro d’Italia 2021 wyznaczono w tej włoskiej prowincji, a inaugurację w jej stolicy – Turynie. Będzie to etap jazdy indywidualnej na czas, „skrojony” idealnie pod specjalistów od tej kolarskiej konkurencji, czyli krótki i płaski. Kolarze przejadą niespełna 9-kilometrowy odcinek po ulicach Turynu i nie będą mieli do pokonania żadnych większych wzniesień – suma przewyższeń 50 metrów.

Największym faworytem do zwycięstwa w pierwszym etapie Giro d’Italia 2021 jest Filippo Ganna z grupy INEOS Grenadiers. Ten włoski kolarz to aktualny mistrz świata w jeździe indywidualnej na czas. Tytuł zdobył w ubiegłym roku w Imoli. W roku 2020 Ganna wygrał także cztery etapy Giro d’Italia, w tym wszystkie trzy „czasówki”. Jego głównymi rywalami powinni być: Remco Evenepoel, Joao Almeida i Remi Cavagna (wszyscy Deceuninck – Quick Step) oraz Patrick Bevin (Israel Start-Up Nation) i Victor Campenaerts (Team Qhubeka ASSOS).

2. etap Giro d’Italia: trasa i faworyci

Linię startu drugiego etapu Giro d’Italia 2021 wyznaczono na obrzeżach Turynu, a dokładnie w małej osadzie o nazwie Stupinigi, położonej w gminie Nichelino, około 10 km od centrum stolicy Piemontu. Kolarze przejadą 179 kilometrów, by finiszować w starożytnej Novarze. Po drodze peleton nie napotka na większe trudności związane z ukształtowaniem terenu – suma przewyższeń to zaledwie 600 metrów.

Profil tego etapu skłania do przypuszczeń, że do mety dojedzie cały peleton, choć oczywiście nie można też wykluczyć ucieczki. W tym pierwszym przypadku o triumf etapowy walczyć będą sprinterzy, a tych na liście startowej tegorocznego Giro jest dość sporo. Naszym zdaniem największe szanse na zwycięstwo może mieć ktoś z grona: Caleb Ewan (Lotto Soudal), Elia Viviani (Cofidis), Giacomo Nizzolo (Team Qhubeka ASSOS), Peter Sagan (BORA-Hansgrohe) i Tim Merlier (Alpecin-Fenix).

🚴Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Adam Pisula

Tags: