Eliminacje MŚ 2022 – Ameryka Południowa. Kto wywalczył awans do Kataru?

ameryka poludniowa eliminacje mistrzostwa swiata pilka nozna

Eliminacje w Ameryce Południowej już za nami. Kto wywalczył przepustkę do Mistrzostw Świata w Katarze 2022?

Kto awansował na mundial w strefie CONMEBOL??

Eliminacje w strefie CONMEBOL zostały zakończone i poznaliśmy wszystkie drużyny z Ameryki Południowej, które wezmą udział w mistrzostwach świata. Brazylia i Argentyna już kilka miesięcy temu wywalczyły przepustkę do fazy grupowej mistrzostw świata. Do ostatnich meczów toczyła się walka o dwa ostatnie miejsca z pewnym awansem i jedno dające możliwość udział w barażach interkontynentalnych.

Bilet do Kataru zdobyli też Urugwajczycy, którzy mają za sobą fenomenalną końcówkę eliminacji (4 wygrane z rzędu) i wskoczyli na 3. miejsce. Ekwadorczycy w ostatnich meczach kompletnie zawiedli i zaliczyli serię remisów, jednak pozwoliło to im zająć 4. miejsce i również zobaczymy ich w Katarze.

Eliminacje w strefie CONMEBOL na 5. miejscu zakończyła kadra Peru, która powalczy jeszcze o awans na mistrzostwa w ramach barażów interkontynentalnych, które zgodnie z planem odbędą się w czerwcu.
Dużą sensacją jest brak kwalifikacji dla Kolumbii oraz Chile. Obie drużyny z gwiazdami na pokładzie były stawiane w roli faworytów do awansu do fazy grupowej, jednak nieoczekiwanie nie udało się im wywalczyć miejsca na mistrzostwach świata.

Tabela CONMEBOL

MiejsceDrużynaLiczba punktówBilans bramkowy
1.Brazylia4540:5
2.Argentyna3927:8
3.Urugwaj2822:22
4.Ekwador2627:26
5.Peru2419:22
6.Kolumbia2320:19
7.Chile1919:26
8.Paragwaj1612:26
9.Boliwia1523:42
10.Wenezuela1014:34

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworyta!

ameryka poludnia eliminacje ms katar 2022
PressFocus // fot. MB Media

Ameryka Południowa –  Przebieg i zasady eliminacji na MŚ

W CONMEBOL wszystkie drużyny rywalizowały między sobą i 10 drużyn stanowiło jedną grupę eliminacyjną na całą strefę. Wszystkie zespoły zmierzyły się ze sobą dwukrotnie w systemie kołowym, znanych z rozgrywek lig klubowych. Łącznie odbyło się 18. kolejek eliminacyjnych.

Cztery najwyżej sklasyfikowane drużyny w tabeli po rozegraniu eliminacji mają zapewniony awans do fazy grupowej mistrzostw świata. Piąta drużyna uprawniona jest do udziału w barażach interkontynentalnych i będzie musiała rozegrać jeden, dodatkowy mecz z drużyną z innej strefy eliminacyjnej. Zwycięzca starcia również pojedzie na mistrzostwa świata. 

Terminarz rozgrywek

Pierwsza kolejka eliminacji w strefie CONMEBOL odbyła się już w październiku 2020 roku. Zgodnie z pierwszym terminarzem miały się one odbyć już w marcu poprzedniego roku, jednak z powodu pandemii koronawirusa zostały one przełożone na późniejszy termin i ostatecznie rozegrano mecze w październiku.

Łącznie dziesięć startujących drużyn rozegrało 18. kolejek eliminacyjnych. Nie było żadnych komplikacji i 29 marca 2022 odbyła się ostatnia kolejka eliminacyjna w strefie CONMEBOL, po której poznaliśmy czwórkę drużyn z awansem do Mistrzostw Świata 2022 w Katarze.

Prawdopodobnie w kwietniu lub maju piąta reprezentacja w tabeli zagra w barażu interkontynentalnym. 


Czytaj także: